Постанова № 10176267, 17.06.2010, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
17.06.2010
Номер справи
2а-5464/10/2/0170
Номер документу
10176267
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493

ПОСТАНОВА

Іменем України

17.06.10Справа №2а-5464/10/2/0170 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Яковлєва С.В. , при секретарі Дрягіні В.П.

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Колективного підприємства «Сімферопольский районний комбікормовий завод колективних сільськогосподарських підприємств»

до Сімферопольського відділу реєстраційно-екзаменаційної роботи Управління Державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в АРК

про спонукання до виконання певних дій

за участю представників:

від позивача Мудрова Л.В. пред-к, дов. від 25.05.2010 р.

від відповідача не зявився

Суть спору: Колективне підприємство «Сімферопольський районний комбікормовий завод колективних сільськогосподарських підприємств» (далі позивач) звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом, в якому просило зобовязати Сімферопольський відділ реєстраційно-екзаменаційної роботи Управління Державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в АРК (далі відповідач) знімати з обліку автотранспортні засоби , яки належать позивачу. Вимоги мотивовані тим, що відповідач протиправно відмовляє в проведені дії щодо зняття з реєстрації транспортних засобів, яки належать йому на праві власності, що порушує його права.

Представник позивача у судовому засіданні 2505.2010р. наполягав на задоволенні позовних вимог з підстав, визначених у позові.

Відповідач явку свого представника у судове засідання, яке відбулось 25.05.2010р. , не забезпечив, надав клопотання про відкладення розгляду справи.

Суд задовольнив клопотання відповідача, переніс судове засідання.

Відповідач явку свого представника у судове засідання 17.06.2010р. не забезпечив, про день та час його проведення був сповіщений належним чином, клопотань про відкладення розгляду справи до суду не надав.

У судовому зсіданні, яке відбулось 17.06.2010 р., представник позивача наполягав на задоволенні позову, наполягав на розгляді справи на підставі залучених до неї документів.

Суд,вислухавши думку представника позивача, приймаючи до уваги відсутність клопотання відповідач про відкладення розгляду справи, наявність доказів того,що він був сповіщений належним чином про день та час розгляду справи , керуючись ст. 128 КАС України.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, заслухавши представника позивача, суд

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до відповідача з заявою про зняття з обліку для продажу автомобіль ГАЗ 33021, держ. номер НОМЕР_1, яке було отримано останнім 29.03.2010р.

На адресу позивача надійшов лист вих. № 11/М/1-Г-3 від 19.05.2010 р., в якому відповідач розяснив порядок зняття з обліку автотранспортних засобів.

Ст.19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти на підстава, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Оцінюючи правомірність дій та рішень органу владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст. 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, які повинен він дотримуватися при реалізації дискреційних повноважень владного субєкта, встановлюючи чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії) : 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Ст. 316 Цивільного кодексу України ( далі ЦК України) передбачає, що правом власності є право особи на річ (майно), яку воно здійснює відповідно до закону за власною волею, незалежно від волі інших осіб. Власникові належить право володіння, користування і розпорядження своїм майном (ст. 317 ЦК України). Власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд ( ст. 319 ЦК України).

Відповідно до ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.

Постановою КМУ № 1388 від 07.09.1998 р. затверджений Порядок державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів (далі Порядок №1388), яким встановлюється єдина на території України процедура державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів (далі - транспортні засоби), оформлення та видачі реєстраційних документів і номерних знаків.

Цей Порядок є обов'язковим для всіх юридичних та фізичних осіб, які є власниками транспортних засобів, виробляють чи експлуатують їх. Представники власників транспортних засобів виконують обов'язки та реалізують права таких власників у межах наданих їм повноважень (п.2 Порядку №1388).

У п.40 Порядку №1388 визначено, що зняття з обліку транспортних засобів проводиться після їх огляду в підрозділах Державтоінспекції на підставі заяви власника, документа, що посвідчує особу, виконавчого напису нотаріуса, постанови державного виконавця або рішення суду.

У разі коли транспортний засіб знімається з обліку у зв'язку з його відчуженням, у свідоцтві про реєстрацію (технічному паспорті) або на копії реєстраційної картки, що додається до свідоцтва про реєстрацію на пластиковій основі, робиться запис: "Транспортний засіб знято з обліку для реалізації в межах України" (п.42 Порядку № 1388).

Згідно з п. 43 Порядку № 1388 зняття з обліку транспортних засобів, що належать юридичним особам недержавної форми власності, проводиться на підставі копій відповідних рішень власників, засвідчених у встановленому порядку. Після зняття з обліку у свідоцтві про реєстрацію (технічному паспорті) або на копії реєстраційної картки, що додається до свідоцтва про реєстрацію на пластиковій основі, робиться запис: "Транспортний засіб знято з обліку для реалізації згідно із законодавством".

Матеріали справи свідчать про те, що позивачу в порядку, встановленому чинним законодавством, належить на праві власності автомобіль ГАЗ 33021, держ. номер НОМЕР_1.

Надані позивачем документи свідчать про те,що відповідачем не було проведено зняття з обліку автотранспортного засобу з причин недотримання ним Порядку № 1388.

До матеріалів справи залучена копія статуту позивача затвердженого рішенням Ради засновників протокол №1 від 24.03.2003 р. , який зареєстрований в новий редакції Сімферопольською районною державною адміністрацією реєстр. № 04055558ю0020325 від 27.03.2003 р., у п. 3.1. якого зазначено ,що майно підприємства складають основні фонди та оборотні засоби, а також інші цінності, яки належать йому на праві повного господарського ведення. У п. 3.4 Статуту вказано, що підприємство має право самостійно передавати, продавати, здавати в оренду основні виробничі засоби. Директор підприємства діє без довіреності від імені підприємства, представляє його в усіх установах та організаціях, укладає договори (п.6.7 Статуту).

Вивчивши матеріали справи, вислухавши пояснення представника позивача, суд прийшов до висновку, що, відмовляючи позивачу в зняття з обліку автомобіль ГАЗ 33021, держ. номер НОМЕР_1 для його продажу з причин відсутності додаткового рішення власника, відповідач діяв при неповному вивчені всіх обставин справи, з порушенням прав позивача, визначених чинним законодавством, зокрема , ЦК України, його статут.

За таких обставин, керуючись визначеним у ст. 8 КАС України принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави, суд вважає, що підлягають захисту права позивача - власника транспортних засобів, визнання протиправною відмови у знаття з обліку зазначеного автомобіля та спонукання про вчинення дій щодо зняття його з обліку.

Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність субєктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією або законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Відповідно до ч. 2 ст. 124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі. Згідно зі ст. 3 Закону України «Про судоустрій» суд здійснює правосуддя на засадах верховенства права, забезпечує захист гарантованих Конституцією України та законами прав і законних інтересів. Ч. 3 ст. 3 вказаного Закону встановлено, що судова система забезпечує доступність до правосуддя для кожної особи в порядку, встановленому Конституцією України та законами України. Відповідно до ч. 1 ст. 6 цього ж Закону усім субєктам правовідносин гарантується захист їх прав і законних інтересів незалежним і неупередженим судом, до підсудності якого вона віднесена законом. Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2002 р. зазначено, що ч. 2 ст. 124 Конституції України передбачає право на захист судом прав юридичних та фізичних осіб, встановлює юридичні гарантії його реалізації, надаючи можливість кожному захищати свої права будь-яким, не забороненим законом способом. Кожна особа має право вільно обрати не заборонений законом спосіб захисту прав, у тому числі і судовий захист. Субєкти правовідносин мають право на звернення до суду для захисту своїх прав та інтересів. Право на звернення до суду за вирішенням спору не може бути обмежене законом, іншими нормативно-правовими актами.

Позивач наполягає на позовних вимогах щодо спонукання відповідача знімати всі автотранспортні засоби при наданні відповідних заяв, яки оформлені керівником підприємства.

Під час розгляду справи судом було встановлено, що позивач звертався до відповідача тільки з заявою про зняття з обліку тільки автомобіля ГАЗ 33021, держ. номер НОМЕР_1, яка залишена без виконання.

За таких обставин суд вважає,що на час звернення з позовом відсутні докази порушення прав позивача володіти, користуватися та розпоряджатися своїм майном автомобілями - в наслідок чого згідно з вимогами КАС України не існують підстави для спонукання відповідача вчиняти будь-які дії щодо цього майна у майбутньому.

Під час судового засідання, яке відбулось 17.06.2010р. були оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Відповідно до ст. 163 КАСУ постанову складено 24.06.2010 р.

Керуючись ст.ст. 160-163 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити частково.

2. Визнати протиправною відмову Сімферопольського відділу реєстраційно-екзаменаційної роботи Управління Державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в АРК у знятті з обліку автомобіля ГАЗ 33021, держ. номер НОМЕР_1.

3. Зобовязати Сімферопольський відділ реєстраційно-екзаменаційної роботи Управління Державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в АРК в порядку, передбаченому Постановою Кабінету Міністрів України №1388 від 07.09.1998 р, провести дії щодо зняття з обліку автомобіля ГАЗ 33021, держ. номер НОМЕР_1.

4. В іншій частині позовних вимог у позові відмовити.

У разі неподання заяви про апеляційне оскарження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України - з дня складення в повному обсязі.

Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то постанова набирає законної сили через 10 днів з дня отримання особою копії постанови, у разі неподання нею заяви про апеляційне оскарження.

Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження, апеляційна скарга не подана, постанова вступає в законну силу через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова може бути оскаржена в порядку і строки передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Яковлєв С.В.