Рішення № 101762467, 08.12.2021, Салтівський районний суд міста Харкова (до 25.04.2025 - Московський районний суд м. Харкова)

Дата ухвалення
08.12.2021
Номер справи
643/5787/21
Номер документу
101762467
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 643/5787/21

Провадження № 2/643/3459/21

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08.12.2021

Московський районний суд міста Харкова у складі:

головуючого Тимош О.М.,

за участю секретаря судового засідання Холод К.В.,

представника позивача ОСОБА_1 ,

відповідача ОСОБА_2 ,

розглянувши у підготовчому засіданні у приміщенні суду цивільну справу за позовом Харківської міської ради до ОСОБА_2 про зобов`язання вчинити певні дії,

встановив:

У квітні 2021 року Харківська міська рада в особі свого представника звернулася до суду з позовом, в якому, просив зобов`язати ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 знести за власний рахунок самочинно збудовану одноповерхову нежитлову будівлю – гараж, що розташований у дворі домоволодіння по АДРЕСА_1 , привівши об`єкт благоустрою – земельну ділянку комунальної форми власності до вимог чинного законодавства в сфері благоустрою та встановлених Правил благоустрою на території м.Харкова.

Позовні вимоги мотивувала тим, що в ході проведення заходу самоврядного контролю у сфері благоустрою Інспекцією з благоустрою Департаменту територіального контролю Харківської міської ради, на підставі виданого начальником Інспекції з благоустрою Департаменту територіального контролю Харківської міської ради направлення від 24.11.2020 № 192-Н, у відповідності до ст. 40 Закону України «Про благоустрій населених пунктів», § 8 Правил благоустрою території міста Харкова, затверджених рішенням Харківської міської ради від 16.11.2011 № 504/11 (зі змінами та доповненнями), було здійснено перевірку благоустрою міста Харкова, а саме території за адресою: АДРЕСА_1 (територія, на якій розміщені домоволодіння, що належать ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 та ОСОБА_5 (далі - Відповідачі).

Актом перевірки благоустрою міста Харкова № 192-А від 07.12.2020, встановлено факт порушення законодавства у сфері благоустрою населених пунктів, зокрема Закону України «Про благоустрій населених пунктів» та Правил благоустрою м. Харкова, а саме: на огородженій земельній ділянці комунальної форми власності по

АДРЕСА_1 , у дворі домоволодіння проведено роботи з нового будівництва одноповерхової нежитлової будівлі - гаражу на два бокси (виконано мурування стін з силікатної цегли, влаштовано дах та металеві ворота), в якому розміщується СТО.

Під час перевірки не було надано будівельного паспорту забудови земельної ділянки, роботи проведено без декларативно-дозвільних документів.

Таким чином, за результатами перевірки благоустрою міста Харкова встановлено порушення п.1 ч.1 ст. 16, п. 1 ч. 2 ст. 17, ч. 2 ст. 23 Закону України «Про благоустрій населених пунктів», п.4.2.2., п.5.7.1.1., п.7.2.5.1 Правил благоустрою території міста Харкова, затверджених рішенням Харківської міської ради 16.11.2011 № 504/11 (зі змінами та доповненнями) (далі-Правила).

Інспекцією з благоустрою за фактом виявлених порушень видано припис № 192-П від 30.11.2020 про усунення порушення держаних стандартів, норм і правил у сфері благоустрою населених пунктів, Правил благоустрою міста Харкова з вимогою добровільно, у 5-ти денний строк зупинити проведення будівельних робіт та привести територію у попередній стан. Вказане порушення усунути до 04.12.2020. Відповідно до п. 8.4.7.3 Правил припис було закріплено на об`єкті благоустрою.

Під час виходу на місце 07.12.2020 щодо перевірки виконання вимог припису № 192-П від 30.11.2020 встановлено, що вимоги зазначеного припису не виконано, інформація про результати розгляду припису до Інспекції не надходила. У судовому порядку припис не оскаржувався.

Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна: житлові будинки літ. «А-1», літ. «Б-1» з надвірними будівлями загальною площею 128,5, кв.м, житловою площею 81,0 кв.м. (опис: житловий будинок літ. «Б-1» з прибудовами, загальною площею 37,6 кв.м, житловою площею 18,0 кв.м; житловий будинок літ. «А-1» з прибудовами, загальною площею 90,9 кв.м, житловою площею 63,0 кв.м) по АДРЕСА_1 , на праві спільно часткової власності належать відповідачам

В єдиному реєстрі документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування та анулювання зазначених документів Державної архітектурно-будівельної інспекції України, розміщеному на офіційному сайті Держархбудінспекції України («www.dabi.gov.ua»), який містить інформацію з травня 2011 року, відсутня інформація за адресою: АДРЕСА_1 .

Тому відповідачі у порушення вимог законодавства в сфері благоустрою населених пунктів та містобудівної діяльності, без належного дозволу, здійснили самочинне будівництво одноповерхової нежитлової будівлі – гаражу по АДРЕСА_1 .

У зв`язку з вищевикладеним, Харківська міська рада звернулася до суду з даною позовною заявою, маючи на меті захист порушених прав Відповідачами внаслідок здійснення ними самочинного будівництва на земельній ділянці комунальної власності.

Ухвалою від 07.04.2021 провадження у справі відкрито в порядку загального позовного провадження, призначено підготовче судове засідання.

08.12.2021 до суду надійшло клопотання від представника Харківської міської ради, в якому просили виключити з числа відповідачів ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 в зв`язку з тим, що відповідач ОСОБА_2 визнав, що самочинне будівництво, яке є предметом розгляду, вчинено ним особисто. Крім того, уточнив позовні вимоги, пред`явивши їх до відповідача ОСОБА_2 .

У підготовчому засіданні 08.12.2021 протокольною ухвалою клопотання представника позивача задоволено, виключено із числа відповідачів ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , позовні вимоги розглядаються у новій редакції.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав в новій редакції.

Відповідач у судовому засіданні визнав позовні вимоги, не заперечував проти ухвалення рішення про задоволення позову, заявивши про це в окремій письмовій заяві, роз`яснені судом наслідки визнання позову зрозумів. Пояснив, що саме він здійснив самочинне будівництво гаража.

Суд, вислухавши думки сторін, дослідивши матеріали цивільної справи та наявні у справі докази, встановив наступні обставини.

Начальником Інспекції з благоустрою Департаменту територіального контролю Харківської міської ради підписано направлення від 24.11.2020 № 192-Н для здійснення перевірки благоустрою міста Харкова, а саме території за адресою: АДРЕСА_1 (територія, на якій розміщені домоволодіння, що належать ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 та ОСОБА_5 ) (а.с.41).

За результатами проведеної перевірки інспекторами з благоустрою сектору контролю за станом благоустрою у сфері житлово-комунального господарства Інспекції з благоустрою Департаменту територіального контролю Харківської міської ради 30.11.2020 видано припис №192-П про усунення порушення державних стандартів, норм і правил у сфері благоустрою населених пунктів, Правил благоустрою території міста Харкова, яким вимагає у 5 денний строк зупинити проведення будівельних робіт, привести територію у попередній стан (а.с.42).

Актом перевірки благоустрою міста Харкова № 192-А від 07.12.2020, встановлено факт порушення законодавства у сфері благоустрою населених пунктів, зокрема Закону України «Про благоустрій населених пунктів» та Правил благоустрою м. Харкова, а саме: на огородженій земельній ділянці комунальної форми власності по АДРЕСА_1 , у дворі домоволодіння проведено роботи з нового будівництва одноповерхової нежитлової будівлі - гаражу на два бокси (виконано мурування стін з силікатної цегли, влаштовано дах та металеві ворота), в якому розміщується СТО (а.с.43-47).

Під час перевірки не було надано будівельного паспорту забудови земельної ділянки, роботи проведено без декларативно-дозвільних документів.

Таким чином, за результатами перевірки благоустрою міста Харкова встановлено порушення п.1 ч.1 ст. 16, п. 1 ч. 2 ст. 17, ч. 2 ст. 23 Закону України «Про благоустрій населених пунктів», п.4.2.2., п.5.7.1.1., п.7.2.5.1 Правил благоустрою території міста Харкова, затверджених рішенням Харківської міської ради 16.11.2011 № 504/11 (зі змінами та доповненнями) (далі-Правила).

Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна (а.с.48-49): житлові будинки літ. «А-1», літ. «Б-1» з надвірними будівлями загальною площею 128,5, кв.м, житловою площею 81,0 кв.м. (опис: житловий будинок літ. «Б-1» з прибудовами, загальною площею 37,6 кв.м, житловою площею 18,0 кв.м; житловий будинок літ. «А-1» з прибудовами, загальною площею 90,9 кв.м, житловою площею 63,0 кв.м) по АДРЕСА_1 , на праві спільно часткової власності належать:

-ОСОБА_5 (13/200 частки) на підставі свідоцтва про право на спадщину № 6-149 від 11.03.2016 (додаткові відомості: приміщення

№ 2-2, № 2-4 житловою площею 23,7 кв.м у житловому будинку літ. «А-1», приміщення № 2-3, № 2-1 житловою площею 13,2 кв.м у житловій прибудові

літ. «А1-1», тамбура літ. «а4», ганка літ. «а5», сарая літ. «В», вбиральні літ. «Г», сараїв літ. «Ж», «З», льоха літ. «Н», огорож літ. № 1, № 3, 1/2 частини огорожі літ. «5»);

-ОСОБА_3 (13/200 частини) на підставі свідоцтва про право на спадщину № 2-836 від 13.11.2014 (додаткові відомості: приміщення № 2-2,

№ 2-4 житловою площею 23,7 кв.м у житловому будинку літ. «А-1», приміщення № 2-3, № 2-1 житловою площею 13,2 кв.м у житловій прибудові літ. «А1-1», тамбура літ. «а4», ганка літ. «а5», сарая літ. «В», вбиральні літ. «Г», сараїв

літ. «Ж», «З», льоха літ. «Н», огорож літ. № 1, № 3, 1/2 частини огорожі літ. «5»);

-ОСОБА_4 (49/200 частини) на підставі свідоцтва про право

на спадщину № 8-715 від 06.04.2014 (додаткові відомості: житловий будинок

літ. «Б-1» з прибудовами, загальною площею 37,6 кв.м, житловою площею 18,0 кв.м, нежитлова будівля літ. «М-1», льох літ. «Е», сарай літ. «К», сарай літ. «О», вбиральня літ. «П», огорожа літ. 6 (в Ѕ частці);

-ОСОБА_2 (49/200 частини) на підставі свідоцтва про право на спадщину № 8-712 від 04.06.2014 (Додаткові відомості: житловий будинок

літ. «Б-1» з прибудовами, загальною площею 37,6 кв.м, житловою площею 18,0 кв.м, нежитлова будівля літ. «М-1», льох літ. «Е», сарай літ. «К», сарай літ. «О», вбиральня літ. «П», огорожа літ. 6 (в Ѕ частці).

В реєстрі документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування та анулювання зазначених документів Державної архітектурно-будівельної інспекції України, розміщеному на офіційному сайті Держархбудінспекції України («www.dabi.gov.ua»), який містить інформацію з травня 2011 року, відсутня інформація щодо будь-яких документів дозвільного характеру стосовно об`єкта будівництва за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.50,51)

Відповідно до листа ГУ Держгеокадастру у Харківській області №408/116-21 від 24.02.2021 у відділі станом на 29.12.2012 не обліковуються правовстановлюючі документи на право власності або користування на земельні ділянки за адресою АДРЕСА_1 (а.с.52).

Відповідно до наявної інформації у Інспекції з контролю за використанням та охороною земель комунальної власності Департаменту територіального контролю Харківської міської ради (службова записка № 710 від 29.01.2021) згідно наявних інформаційних масивів та інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, правовстановлюючі документи на право власності або на право користування на земельну ділянку по АДРЕСА_1 відсуне. Отже земельну ділянку за вказаною адресою не оформлено, земельна ділянка не сформована, межі не встановлені (а.с.53).

Відповідно до листа Департаменту містобудування та архітектури Харківської міської ради від 17.02.2021 № 834/0/605-21, проекти рішень Харківської міської ради з питань надання земельної ділянки для будівництва або здійснення реконструкції по АДРЕСА_1 не готувались (а.с.51).

11.11.2020 до міського голови звернулася ОСОБА_6 зі скаргою на самочинне будівництво за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.54).

Згідно з план-схемою розташування об`єктів за адресою: АДРЕСА_1 – гараж на плані відсутній (а.с.56-57).

Відповідно до ч. 1 ст. 376 ЦК України житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил.

Правовий аналіз наведеної норми дозволяє виділити наступні ознаки самочинного будівництва:

1) об`єкт нерухомого майна збудований або будується на земельній ділянці,

що не була відведена для цієї мети у встановленому порядку;

2) відсутність належного дозволу;

3) відсутність належно затвердженого проекту для будівництва;

4) створення об`єкта з істотними порушеннями будівельних норм і правил.

Кожна із зазначених ознак є самостійною і достатньою для того, щоб визнати об`єкт нерухомого майна самочинним будівництвом. Тому, при вирішенні спору, що виникає у зв`язку з будівництвом на земельній ділянці об`єкта нерухомості, повинно досліджуватися питання наявності дозвільної документації на будівництво спірних об`єктів і документів про виділення земельної ділянки (п. 6.13. і п. 6.14. постанови Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 24.07.2019 у справі № 910/10932/17). Об`єкт нерухомості відноситься до самочинного будівництва за наявності хоча б однієї з вищенаведених умов.

Таким чином, нове будівництво одноповерхової нежитлової будівлі - гаражу

по АДРЕСА_1 є самочинним будівництвом з огляду на таке.

Згідно зі статями 13, 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Земля та її надра є об`єктами права власності Українського народу, від імені якого право власності здійснюють органи державної влади і місцевого самоврядування у межах, визначених Конституцією України і Законами України.

На підставі ст. 83 ЗК України землі, які належать на праві власності територіальним громадам міст, є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають, зокрема, усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності.

Відповідно до ч. 1 ст. 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Отже, відповідно до вимог наведеного законодавства обов`язковою умовою фактичного використання земельної ділянки є наявність у особи, що її використовує, правовстановлюючих документів на цю земельну ділянку, а відсутність таких документів може свідчити про самовільне зайняття земельної ділянки.

Статтею 125 ЗК України встановлено, що право власності на земельну ділянку,

а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають

з моменту державної реєстрації цих прав.

Згідно з частиною другою статті 152 ЗК України власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов`язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.

Враховуючи те, що на вказану земельну ділянку будь-яких прав не зареєстровано, а рішення органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) не приймались, Відповідачі фактично використовують земельну ділянку для самочинного будівництва, шляхом її самовільного використання без належних на те документів.

Відповідно до ч. 5 ст. 415 ЦК України землекористувач зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до її цільового призначення.

Згідно п. а ч. 1 ст. 96 ЗК України землекористувачі зобов`язані забезпечувати використання землі за цільовим призначенням.

Згідно генерального плану, плану зонування території (зонінгу) міста Харкова, затвердженого рішенням 22 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 27.02.2013 № 1024/13 (зі змінами), земельна ділянка по АДРЕСА_1 відноситься до земель житлової та громадської забудови.

Згідно класифікації видів цільового призначення земель затвердженого наказом

Державного комітету України із земельних ресурсів 23.07.2010 № 548, земелька ділянка за вказаною адресою відноситься до земель «Для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) (код класифікації 02.01)».

Таким чином вищевикладене засвідчує, що земельна ділянка комунальної власності, яка розташовується за адресою: АДРЕСА_1 не передавалась в установленому законом порядку Відповідачам та не відводилася для будівництва одноповерхової нежитлової будівлі - гаражу (СТО).

Статтею 39 Земельного кодексу України передбачено, що використання земель житлової та громадської забудови здійснюється відповідно до генерального плану населеного пункту, іншої містобудівної документації, плану земельно-господарського устрою з дотриманням будівельних норм, державних стандартів і норм.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України «Про архітектурну діяльність» будівництво (нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт) об`єкта архітектури здійснюється відповідно до затвердженої проектної документації, державних стандартів, норм і правил у порядку, визначеному Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності».

Згідно з ч.2, 3 ст. 8 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17.02.2011 планування та забудова земельних ділянок здійснюється їх власниками чи користувачами в установленому законодавством порядку.

Рішення з питань планування та забудови територій приймаються сільськими, селищними, міськими радами та їх виконавчими органами, районними, обласними радами, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями в межах визначених законом повноважень з урахуванням вимог містобудівної документації.

Частиною 4 статті 26 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» визначено, що право на забудову земельної ділянки реалізується її власником або користувачем за умови використання земельної ділянки відповідно до вимог містобудівної документації.

Частинами 1, 3, 4 статті 27 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" передбачено, що забудова присадибних, дачних і садових земельних ділянок може здійснюватися на підставі будівельного паспорта забудови земельної ділянки. Надання будівельного паспорта здійснюється уповноваженим органом містобудування та архітектури на безоплатній основі протягом десяти робочих днів з дня надходження відповідної заяви та пакета документів, перелік яких визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування. Порядок видачі та форма будівельного паспорта визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.

З аналізу положень Наказу міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України «Про затвердження Порядку видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки» слідує, що будівельний паспорт забудови земельної ділянки – це виданий органами архітектури у встановленому порядку документ, яким визначаються вимоги до будівництва та розміщення житлового, дачного чи садового будинку до 300 кв.м з кількістю поверхів не більше 2-х, не враховуючи мансарду. Будівельний паспорт може передбачати також вимоги до розташування та будівництва на земельній ділянці господарських будівель – гаражу, майстерні, літньої кухні, бані, котельні, тощо, а також споруд – септику, огорожі, колодязю, замощення і т.і. Будівельний паспорт на сьогодні замінює проект будівництва будинку і є однією з підстав для початку законного будівництва. Іншими словами, чинним законодавством не вимагається обов`язкової розробки проекту будівництва для будинків, на які може бути виданий будівельний паспорт.

Порядок видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки затверджено наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 103 від 05.07.2011, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22.07.2011 за № 902/9640 (далі - Порядок № 103).

Пунктом 1.2 Порядку № 103 визначено, що будівельний паспорт забудови земельної ділянки (далі – будівельний паспорт) визначає комплекс містобудівних та архітектурних вимог до розміщення і будівництва індивідуального (садибного) житлового, садового, дачного будинку не вище двох поверхів (без урахування мансардного) з площею до 300 квадратних метрів, господарських будівель, споруд, гаражів, елементів інженерного захисту, благоустрою та озеленення на земельній ділянці.

Згідно з п.1.4 Порядку № 103 розроблення будівельного паспорта здійснюється:

в межах населених пунктів – відповідно до наявної містобудівної документації

на місцевому рівні.

Відповідно до п.2.1 Порядку № 103 видача будівельного паспорта здійснюється уповноваженим органом містобудування та архітектури безпосередньо, через центри надання адміністративних послуг та/або через Єдиний державний портал адміністративних послуг. Будівельний паспорт надається уповноваженим органом містобудування та архітектури на безоплатній основі протягом десяти робочих днів з дня надходження пакета документів, до якого входять: заява на видачу будівельного паспорта зі згодою замовника на обробку персональних даних за формою, наведеною у додатку 1 до цього Порядку; засвідчена в установленому порядку копія документа, що засвідчує право власності або користування земельною ділянкою, або договір суперфіцію; ескізні наміри забудови (місце розташування будівель та споруд на земельній ділянці, відстані до меж сусідніх земельних ділянок та розташованих на них об`єктів, інженерних мереж і споруд, фасади та плани поверхів об`єктів із зазначенням габаритних розмірів, перелік систем інженерного забезпечення, у тому числі автономного, що плануються до застосування, тощо); проект будівництва (за наявності); засвідчена в установленому порядку згода співвласників земельної ділянки (житлового будинку) на забудову.

Згідно з п.п. 7, 9 ч.1 ст.1 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" містобудівна документація – затверджені текстові та графічні матеріали з питань регулювання планування, забудови та іншого використання територій; план зонування території (зонінг) – містобудівна документація, що визначає умови та обмеження використання території для містобудівних потреб у межах визначених зон.

Частиною 1 статті 16 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" визначено, що планування територій на місцевому рівні здійснюється шляхом розроблення та затвердження генеральних планів населених пунктів, планів зонування територій і детальних планів території, їх оновлення та внесення змін до них.

Відповідно до абз.1, 4 ч.1 ст.17 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" генеральний план населеного пункту є основним видом містобудівної документації на місцевому рівні, призначеної для обґрунтування довгострокової стратегії планування та забудови території населеного пункту.

У складі генерального плану населеного пункту може розроблятися план зонування території цього населеного пункту. План зонування території може розроблятися і як окрема містобудівна документація після затвердження генерального плану.

Генеральний план населеного пункту розробляється та затверджується

в інтересах відповідної територіальної громади з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів (ч.2 ст.17 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності").

Таким чином, право власника або користувача на забудову земельної ділянки здійснюється за умови додержання архітектурних, будівельних, санітарних, екологічних та інших норм і правил, а використання земель житлової та громадської забудови здійснюється відповідно до генерального плану населеного пункту, іншої містобудівної документації.

Містобудівні умови та обмеження для проектування одноповерхової будівлі по АДРЕСА_1 не приймалися; будь-які дії відповідно до Порядку вирішення питань, пов`язаних із самочинним будівництвом, не виконувались; будівельний паспорт забудови (реконструкції) земельної ділянки по АДРЕСА_1 не надавався, листом Департаменту містобудування та архітектури Харківської міської ради від 17.02.2021 № 834/0/605-21.

З огляду на вищезазначене, відповідач ОСОБА_2 здійснив самочинне будівництво одноповерхової нежитлової будівлі - гаражу без отримання у встановленому порядку будівельного паспорта.

Самочинне будівництво, що здійснюється за відсутності затвердженого проекту порушує державні будівельні норми, стандарти та правила, а також посягає на встановлений порядок та основні засади регулювання містобудівної діяльності. Здійснення самочинного будівництва без належно затвердженого будівельного паспорта порушує встановлені вимоги щодо містобудівної документації, а тому порушує інтереси територіальної громади міста Харкова.

Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності», Порядком виконання підготовчих та будівельних робіт, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 № 466 (далі - Порядок № 466), Порядком прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 № 461 запроваджено декларативний принцип оформлення замовником документів, які надають право виконувати будівельні роботи на об`єктах будівництва І-ІІІ категорії складності та підтверджують готовність таких об`єктів до експлуатації.

Відповідно до пункту 2 Порядку № 466 будівельні роботи - роботи з нового будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту.

ДБН А.2.2-3:2014 "Склад та зміст проектної документації на будівництво", затверджені наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово – комунального господарства № 163 від 04.06.2014 (далі – ДБН А.2.2-3:2014) встановлюють склад та зміст проектної документації на нове будівництво, реконструкцію, капітальний ремонт та технічне переоснащення будинків, будівель, споруд будь-якого призначення, їх комплексів або їх частин, лінійних об`єктів інженерно-транспортної інфраструктури.

Згідно ДБН А.2.2-3:2014 нове будівництво будівництво будинків, будівель, споруд, їх комплексів, що здійснюється з метою створення об`єктів виробничого і невиробничого призначення, а також лінійних об`єктів інженерно – транспортної інфраструктури, в тому числі добудова зупинених об`єктів незавершеного будівництва;

Так, частиною 1 ст. 34 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" передбачено, що замовник має право виконувати будівельні роботи після подання замовником повідомлення про початок виконання будівельних робіт відповідному органу державного архітектурно-будівельного контролю - щодо об`єктів будівництва, які за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з незначними наслідками (СС1), та щодо об`єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта та які не потребують отримання дозволу на виконання будівельних робіт згідно з переліком об`єктів будівництва, затвердженим Кабінетом Міністрів України.

Згідно ч. 2 ст. 36 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" виконувати будівельні роботи без подання повідомлення про початок виконання будівельних робіт забороняється. Отримання замовником інших документів дозвільного характеру для виконання будівельних робіт, крім направлення повідомлення про початок виконання будівельних робіт до відповідного органу державного архітектурно-будівельного контролю відповідно до частини першої цієї статті, не вимагається.

Пунктом 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 року № 466 передбачено, будівельні роботи можуть виконуватися замовником після отримання документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою,

або договору суперфіцію та: подання повідомлення про початок виконання будівельних робіт - щодо об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів

з незначними наслідками (СС1) та об`єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта; видачі замовнику дозволу на виконання будівельних робіт - щодо об`єктів, які за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів із середніми (СС2) та значними (СС3) наслідками.

Пунктом 13 Порядку № 466 передбачено, що повідомлення про початок виконання підготовчих робіт, повідомлення про початок виконання будівельних робіт щодо об`єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта, та повідомлення

про початок виконання будівельних робіт щодо об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з незначними наслідками (CC1) (далі - повідомлення), повідомлення про зміну даних у зазначених повідомленнях за формою згідно з додатками 1, 2 і 2-1 до цього Порядку подається замовником (його уповноваженою особою) особисто або надсилається рекомендованим листом з описом вкладення чи через електронну систему здійснення декларативних та дозвільних процедур у будівництві до відповідного органу державного архітектурно-будівельного контролю

за місцезнаходженням об`єкта не пізніше ніж за один календарний день до початку виконання підготовчих або будівельних робіт.

Таким чином, подання повідомлення про початок будівельних робіт щодо об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з незначними наслідками (СС1), здійснюється за декларативною процедурою.

З наведеного слідує, що право на проведення будівельних робіт стосовно об`єкта класу наслідків (СС1) набувається особою після подання відповідного повідомлення.

Відповідно до листа Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю Департаменту територіального контролю та земельних відносин Харківської міської ради вих. № 229/0/250-21 від 10.03.2021 будь-які документи дозвільного характеру стосовно об`єкта будівництва за адресою: АДРЕСА_1 до Інспекції не надходили.

В реєстрі будівельної діяльності, розміщеному на офіційному вебсайті Держархбудінспекції України (www.dabi.gov.ua), який містить інформацію про документи, що дають право на виконання будівельних робіт та засвідчують прийняття об`єктів до експлуатації, з травня 2011 року, відсутня інформація щодо вищевказаного об`єкта будівництва.

Відповідачем в порушення вимог Закону "Про регулювання містобудівної діяльності" не подано на реєстрацію повідомлення про початок виконання будівельних робіт щодо об`єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта.

Відповідно до частини 2 статті 10 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» - до повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить: здійснення самоврядного контролю за станом благоустрою та утриманням територій населених пунктів, інженерних споруд та об`єктів, підприємств, установ та організацій, майданчиків для паркування транспортних засобів, озелененням таких територій, охороною зелених насаджень, водних об`єктів тощо.

Відповідно до статті 13 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» - до об`єктів благоустрою населених пунктів належать: вулиці, дороги, провулки, узвози, проїзди, пішохідні та велосипедні доріжки; прибудинкові території.

До об`єктів благоустрою території житлової та громадської забудови належать земельні ділянки в межах населених пунктів, на яких розміщені об`єкти житлової забудови, громадські будівлі та споруди, інші об`єкти загального користування. Благоустрій території житлової та громадської забудови здійснюється з урахуванням вимог використання цієї території відповідно до затвердженої містобудівної документації, правил благоустрою території населеного пункту, а також установлених будівельних норм, норм і правил. ( ст. 23 ЗУ « Про благоустрій населених пунктів»)

Відповідно до статті 14 Закону України Про благоустрій населених пунктів» - об`єкти благоустрою використовуються відповідно до їх функціонального призначення для забезпечення сприятливих умов життєдіяльності людини на засадах їх раціонального використання та охорони з урахуванням вимог правил благоустрою території населених пунктів, інших вимог, передбачених законодавством.

Статтею 20 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» визначено, що організацію благоустрою населених пунктів забезпечують місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до повноважень, установлених законом. Благоустрій здійснюється в обов`язковому порядку на всій території населеного пункту (села, селища, міста).

Відповідно до підпункту 7 пункту «а» частини першої статті 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» - до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать: організація благоустрою населених пунктів, залучення на договірних засадах з цією метою коштів, трудових і матеріально-технічних ресурсів підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності, а також населення; здійснення контролю за станом благоустрою населених пунктів, організації озеленення охорони зелених насаджень і водойм, створення місць відпочинку громадян.

Відповідно до пункту 44 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» - виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: встановлення відповідно до законодавства правил з питань благоустрою території населеного пункту, забезпечення в ньому чистоти і порядку, торгівлі на ринках, додержання тиші в громадських місцях, за порушення яких передбачено адміністративну відповідальність.

У відповідності до п. 2 ч. 1 ст. 10 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» до повноважень сільських, селищних рад у сфері благоустрою населених пунктів належить затвердження правил благоустрою територій населених пунктів.

Рішенням Харківської міської ради 16.11.2011 № 504/11 затвердженні Правила благоустрою території міста Харкова (зі змінами та доповненнями) які є обов`язковими для виконання на території міста.

Під час перевірки об`єкту благоустрою Інспекцією з благоустрою встановлено, що відповідач порушив п.1 ч.1 ст. 16, п. 1 ч. 2 ст. 17, ч. 2 ст.23 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» п. 4.2.2, п. 5.7.1.1, п. 7.2.5.1 Правил.

Відповідно до п.1 ч.1 ст. 16 ЗУ «Про благоустрій населених пунктів» на об`єктах благоустрою забороняється виконувати роботи без дозволу в разі, якщо обов`язковість його отримання передбачена законом.

Пунктами 1 ч. 2 ст. 17 Закону України « Про благоустрій населених пунктів» встановлено, що громадяни у сфері благоустрою населених пунктів зобов`язані утримувати в належному стані об`єкти благоустрою (їх частини), що перебувають у їх власності або користуванні, а також визначену правилами благоустрою території населеного пункту прилеглу до цих об`єктів територію , дотримуватися правил благоустрою території населених пунктів.

Окрім цього, відповідно до п.4.2.2. Правил визначається, що здійснювати благоустрій території житлової та громадської забудови з урахуванням вимог використання цієї території відповідно до затвердженої містобудівної документації, а також встановлених державних стандартів, норм і правил.

Правилами благоустрою території міста Харкова, а саме пунктом 5.7.1.1. встановлюється, що на об`єктах благоустрою забороняється виконувати роботи без дозволу в разі, якщо обов`язковість його отримання передбачена законом.

Забороняється проведення будівельних робіт на земельних ділянках комунальної форми власності, не відведених для зазначеної мети, або без відповідного документа, який надає право виконувати будівельні роботи, чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил (п.7.2.5.1. Правил).

З огляду на вищезазначене, відповідач здійснив самочинне будівництво без дотримання вимог чинного законодавства в сфері благоустрою та встановлених Правил благоустрою на території м. Харкова.

Відповідно до частин 1, 4, 7 статті 376 Цивільного кодексу України житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил.

Якщо власник (користувач) земельної ділянки заперечує проти визнання права власності на нерухоме майно за особою, яка здійснила (здійснює) самочинне будівництво на його земельній ділянці, або якщо це порушує права інших осіб, майно підлягає знесенню особою, яка здійснила (здійснює) самочинне будівництво, або за її рахунок.

Відповідач здійснив будівництво без документів, що дають право на це, а саме: без повідомлення про початок виконання будівельних робіт, без відповідного документа на право власності чи користування земельною ділянкою, без будівельного паспорта.

Це означає, що у спірних правовідносинах має місце той вид самочинного будівництва, для якого Цивільний кодекс України не встановлює правила, що знесенню передує рішення суду про зобов`язання особи, яка здійснила будівництво, провести відповідну перебудову.

Враховуючи визнання позову відповідачем, яке не суперечить закону, не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд дійшов висновку про задоволення позову в повному обсязі.

Питання щодо судових витрат судом вирішується відповідно до положень ст.141 ЦПК України, тобто судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог та підлягає стягненню з відповідача.

На підставі викладеного, керуючись ст.2,5, 12,13, 76-82, 89, 141, 200, 206,259, 263-265, 273, 354,355 ЦПК України,

ВИРІШИВ:

Позов Харківської міської ради до ОСОБА_2 про зобов`язання вчинити певні дії задовольнити.

Зобов`язати ОСОБА_2 знести за власний рахунок самочинно збудовану одноповерхову нежитлову будівлю – гараж, що розташований у дворі домоволодіння по АДРЕСА_1 , привівши об`єкт благоустрою – земельну ділянку комунальної форми власності до вимог чинного законодавства в сфері благоустрою та території м.Харкова.

Стягнути з ОСОБА_2 на користь Харківської міської ради судовий збір у сумі 2270 гривень 00 копійок.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення або з дня складання повного судового рішення у разі оголошення вступної та резолютивної частини рішення або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до Харківського апеляційного суду.

Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у ч.2 ст.358 ЦПК України.

Позивач - Харківська міська рада, місцезнаходження: 61030, м.Харків, майдан Конституції, 7, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України 04059243.

Відповідач – ОСОБА_2 , місце реєстрації: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової карти платника податків НОМЕР_1 .

Повне рішення суду складено 09 грудня 2021 року.

Суддя О.М.Тимош