
Справа № 373/1774/21
Номер провадження 2/373/918/21
УХВАЛА
про залучення третіх осіб
02 грудня 2021 року Переяслав-Хмельницький міськрайонний суд Київської області у складі:
головуючого судді Хасанової В. В.,
за участю секретаря судового засідання Олійник Ю.І.,
позивача ОСОБА_1 ,
представника позивача адвоката Коляденка І.В.,
представника органу опіки і піклування - виконавчого комітету Переяславської міської ради Київської області Лой К.І.,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні заяву адвоката Панченко Т.А. в інтересах ОСОБА_2 про залучення до участі у справі третьої особи без самостійних вимог,
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом та просить скасувати усиновлення ним, позивачем, малолітньої дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; внести зміни до актового запису про народження №116 від 24.09.2009, вчиненого відділом ДРАЦС РС Кагарлицького районного управління юстиції у Київській області, а саме, змінити прізвище дитини з « ОСОБА_3 » на « ОСОБА_5 », по батькові з « ОСОБА_3 » на « ОСОБА_5 », місце народження з «м.Переяслав-Хмельницький» на «м.Кагарлик, Кагарлицького району», відомості про батька з « ОСОБА_1 » на « ОСОБА_8 ».
Також просить передати ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , а після внесення змін до актового запису про народження - ОСОБА_9 на опікування органу опіки та піклування Тетіївської міської ради.
01 листопада 2021 року ухвалою суду позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та справу призначено до розгляду за загальними правилами позовного провадження в підготовче судове засідання на 02 грудня 2021 року о 14:00.
29 листопада 2021 адвокат Панченко Т.А. звернулася до суду з заявою про залучення третьої особи без самостійних вимог ОСОБА_2 та Службу у справах дітей та сім`ї виконавчого комітету Переяславської міської ради.
В заяві посилається на те, що в свідоцтві про народження ОСОБА_3 в графі «Мати» вказана ОСОБА_2 . Однак, до учасників справи її позивачем не залучено, і будь-яке рішення у справі вплине на батьківські права ОСОБА_2 .
Згідно ч.1 ст.53 ЦПК України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого провадження у справі або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права або обов`язки щодо однієї зі сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за заявою учасників справи.
Зі змісту копії повторного свідоцтва про народження ОСОБА_3 , серії НОМЕР_1 , виданого 12.03.2014 Відділом ДРАЦС РС Кагарлицького районного управління юстиції у Київській області вбачається, що його матір`ю записана ОСОБА_2 .
Зважаючи на викладені обставини, суд вважає, що ОСОБА_2 необхідно залучити до участі в справі в якості третьої особи, оскілки рішення у даній справі вплине на батьківські права ОСОБА_2 .
Крім того, посилаючись на те, що п.103 Постанови КМУ № 905 від 08.10.2008 передбачає, що нагляд за умовами проживання і виховання усиновлених дітей, які проживають на території України, здійснюється службами у справах дітей за місцем проживання усиновлювачів до досягнення дітьми вісімнадцяти років, представник просить до складу учасників даної справи залучити Службу у справах дітей та сім`ї виконавчого комітету Переяславської міської ради як третю особу без самостійних вимог на стороні відповідача.
Вирішуючи питання щодо залучення до участі у справі третьої особи без самостійних вимог на стороні відповідача - Служби у справах дітей та сім`ї виконавчого комітету Переяславської міської ради, суд відзначає наступне.
Відповідно до статті 4 Закону України від 13 січня 2005 р. № 2342-IV «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» (далі - Закон № 2342-IV) заходи соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також осіб із їх числа гарантуються, забезпечуються та охороняються державою. Державні соціальні стандарти для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також осіб із їх числа встановлюються незалежно від того, де така дитина або особа перебуває на утриманні та вихованні, на рівні, не меншому за встановлений прожитковий мінімум для осіб відповідного віку.
Згідно зі статтею 11 Закону № 2342-IV органами опіки та піклування є державні адміністрації районів, районів міст Києва і Севастополя, виконавчі органи міських чи районних у містах, сільських, селищних рад. Соціальний захист та захист прав дітей у межах своєї компетенції здійснюють районні, районні у містах Києві та Севастополі місцеві державні адміністрації, виконавчі органи міських, районних у містах, сільських, селищних рад.
Пунктом 19 Порядку провадження діяльності з усиновлення та здійснення нагляду за дотриманням прав усиновлених дітей, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08 жовтня 2008 року № 905 передбачено, що у разі скасування усиновлення служба у справах дітей за місцем проживання (перебування) дитини з`ясовує, де дитина перебувала на місцевому обліку, та інформує відповідну службу у справах дітей про необхідність поновлення дитини на місцевому обліку. Служба у справах дітей за місцем перебування дитини на місцевому обліку протягом п`яти робочих днів вносить відомості про дитину до Книги обліку дітей, які можуть бути усиновлені, з приміткою «Дитина поновлена на обліку», складає обліково-статистичну картку - соціальний паспорт дитини в Єдиному банку даних.
Відповідно до пункту 35 Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов`язаної із захистом прав дитини, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 вересня 2008 року № 866, рішення про влаштування дитини до медичних, навчальних, виховних закладів, інших закладів або установ, в яких проживають діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, приймається районною, районною у мм. Києві та Севастополі держадміністрацією, виконавчим органом міської, районної у місті (у разі утворення) ради, сільської, селищної ради об`єднаної територіальної громади за місцем проживання (перебування) дитини.
Встановлено, що неповнолітній ОСОБА_3 перебуває на обліку в Службі у справах дітей та сім`ї виконавчого комітету Переяславської міської ради як дитина, за умовами проживання та виховання якої здійснюється нагляд.
Отже, виконання обов`язку із соціального захисту дитини та вирішення питання щодо її подальшого влаштування законодавством покладено саме на Орган опіки та піклування виконавчого комітету Переяславської міської ради, який є належним відповідачем у справі.
Керуючись ст. 53 ЦПК України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Залучити до участі у справі за позовом ОСОБА_1 до виконавчого комітету Тетіївської міської ради, виконавчого комітету Переяславської міської ради про скасування усиновлення третю особу - ОСОБА_2 .
Третій особі - ОСОБА_2 направити копію даної ухвали суду, копії позовної заяви з додатками, копію ухвали про відкриття провадження у справі від 01 листопада 2021 року.
Роз`яснити третій особі - ОСОБА_2 право на подачу заяв по суті справи у строки, встановлені ухвалою суду про відкриття провадження у справі від 01 листопада 2021 року.
В іншій частині вимог заяви - відмовити.
Підготовче судове засідання у справі відкласти на 20 грудня на 13:00 годину.
Ухвала окремому оскарженню не підлягає.
Повний текст ухвали виготовлено 07 грудня 2021 року
Суддя В. В.Хасанова