Рішення № 101694343, 30.11.2021, Монастириський районний суд Тернопільської області

Дата ухвалення
30.11.2021
Номер справи
603/566/21
Номер документу
101694343
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 603/566/21

Провадження №2/603/234/2021

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"30" листопада 2021 р. м. Монастириська

Монастириський районний суд Тернопільської області в складі:

головуючої судді Гудкової Ю. Г.,

секретар судового засідання Сандалюк О. В.,

за участі представника позивача Оліяр Г. В. ,

відповідач ОСОБА_2 не з`явилася,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Тернопільського обласного центру зайнятості до ОСОБА_3 про стягнення отриманої допомоги по безробіттю,

в с т а н о в и в:

Тернопільський обласний центр зайнятості звернувся до суду з позовом до ОСОБА_3 про стягнення отриманої допомоги по безробіттю, в якому просить стягнути з відповідача незаконно отриману допомогу по безробіттю на суму 10 219,33 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_3 25.01.2021 року зареєструвалась як безробітна у Монастириській районній філії Тернопільського обласного центру зайнятості. 25.01.2021 року їй надано статус безробітної та призначено допомогу по безробіттю, виплату якої розпочато 01.02.2021 року. При заповненні заяви про надання статусу безробітної ОСОБА_3 ознайомлена зі змістом, а саме, що через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів. У ході виконання звірки даних з державним реєстром у серпні 2021 року по вказаній особі відображено ознаку отримання доходу 311 - «допомога/компенсація непрацюючій працездатній особі, яка здійснює догляд за перестарілим» з лютого 2021 року. За результатами звірки оформлено акт розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення №42 від 06.08.2021 року, який підписано посадовою особою, що її проводила, та ОСОБА_3 , яка надала пояснення, що зобов`язується повернути допомогу по безробіттю, тому що одночасно отримувала грошову допомогу по догляду за перестарілою особою. Отже, під час перебування на обліку як безробітна ОСОБА_3 жодного разу не повідомила кар`єрного радника про те, що з 28.01.2021 року одержує компенсацію за послуги з догляду на непрофесійній основі відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №859 від 23.09.2020 року. Рішення про повернення коштів оформлено наказом директора Тернопільського обласного центру зайнятості №224 «Д» від 09.08.2021 року, у якому зазначено, що ОСОБА_3 протягом п`ятнадцяти календарних днів повернути кошти в сумі 10 219,33 грн за період перебування на обліку як безробітної з 01.02.2021 року по 05.08.2021 року. Відповідач ознайомлена з наказом, отримала копію наказу, проте у добровільному порядку виплачену допомогу по безробіттю не повернула. На підставі наведеного просять стягнути з ОСОБА_3 10 219,33 грн незаконно отриманої допомоги по безробіттю.

Представник позивача - Тернопільського обласного центру зайнятості - Оліяр Г. В. у судовому засіданні позовні вимоги підтримала, просить задовольнити.

Відповідач ОСОБА_3 у судове засідання не з`явилася, хоча належним чином була повідомлена про дату, час і місце розгляду справи, про причини своєї відсутності не повідомила, відзиву на позов не подала, а тому відповідно до ст. 280 ЦПК України постановлено проводити заочний розгляд справи, оскільки представник позивача не заперечила проти такого вирішення справи.

Судом установлено такі обставини.

25.01.2021 року ОСОБА_3 звернулася до Монастириської районної філії Тернопільського обласного центру зайнятості із заявою про надання їй статусу безробітної відповідно до Закону України «Про зайнятість населення», засвідчивши особисто, що не отримує відповідно до законодавства допомоги, компенсації та/або надбавку по догляду за особою похилого віку, яка за висновком медичного закладу потребує стороннього догляду або досягла 80-річного віку.

Того ж дня ОСОБА_3 подано заяву про призначення виплати допомоги по безробіттю в розмірі, передбаченому Законом України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття».

Наказом № НТ210128 від 28.01.2021 року ОСОБА_3 надано статус безробітної з 25.01.2021 року, призначено допомогу по безробіттю з 25.01.2021 року по 19.01.2022 року, які відкладено у зв`язку з наданням особі вихідної допомоги або інших виплат при звільненні з ПОУ або закінченні строку повноважень за виборною посадою, що забезпечують часткову компенсацію втраченого заробітку з 25.01.2021 року по 31.01.2021 року.

Наказом № НТ210201 від 01.02.2021 року розпочато (поновлено) виплату допомоги по безробіттю з 01.02.2021 року.

Наказом № НТ210513 від 13.05.2021 року скорочено виплату допомоги по безробіттю у зв`язку з невиконанням заходів визначених індивідуальним планом працевлаштування відповідно до пп. 6 п. 4 розділу ІV «Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності» на строк до 90 к. д. з 13.05.2021 року по 27.05.2021 рік.

З 28.05.2021 року розпочато виплату допомоги по безробіттю згідно наказу № НТ210528 від 28.05.2021 року.

Наказом № НТ210809 від 09.08.2021 року припинено виплату допомоги по безробіттю у зв`язку з встановленням факту подання особою недостовірних даних та документів, на підставі яких було прийнято рішення про надання їй статусу безробітної, призначення (виплати) матеріального забезпечення, припинено реєстрацію безробітної з 06.08.2021 року.

10.08.2021 року винесено наказ № НТ210810 про повернення коштів у встановленому порядку з 01.02.2021 року по 05.08.2021 року у сумі 10 219,33 грн.

Як убачається зі змісту інформаційного листа відділу соціального забезпечення №5 Управління соціального захисту населення Чортківської районної державної адміністрації №01.1-19/547 від 06.08.2021 року, ОСОБА_3 одержує в управлінні з 28.01.2021 року по даний час компенсацію фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.09.2020 року №850.

З акта Монастириської районної філії Тернопільського обласного центру зайнятості №42 про розслідування страхових випадків та обгрунтованості виплат матеріального забезпечення від 06.08.2021 року вбачається, що ОСОБА_3 зареєструвалася в Монастириській районній філії Тернопільського обласного центру зайнятості як безробітна 25.05.2021 року, при цьому, відповідно до даних РЗО про отримання соцвиплат з лютого 2021 року отримує грошову допомогу/компенсацію непрацюючій працездатній особі, яка здійснює догляд за перестарілим в Управлінні соціального захисту населення Чортківської РДА.

Згідно довідки №374 від 29.09.2021 року, виданою Монастириською районною філією Тернопільського обласного центру зайнятості, за період 01.02.2021 року по 06.08.2021 року ОСОБА_3 виплачено 10 219,33 грн допомоги по безробіттю.

Наказом директора Тернопільського обласного центру зайнятості № 224 «Д» від 09.08.2021 року ОСОБА_3 зобов`язано протягом п`ятнадцяти календарних днів повернути кошти у сумі 10 219,33 грн за період перебування на обліку як безробітної з 01.02.2021 року по 05.08.2021 рік.

З даним наказом ОСОБА_3 ознайомлена 10.08.2021 року, про що розписалась.

Установлено, що станом на день розгляду справи відповідач не повернула позивачу у добровільному порядку кошти в сумі 10 219,33 грн.

Суд, розглянувши матеріали справи, дослідивши та оцінивши зібрані по справі докази, вважає, що позовні вимоги підлягають до задоволення, виходячи з такого.

Згідно з вимогами ч. 1 ст. 7 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» одним із видів матеріального забезпечення на випадок безробіття є допомога по безробіттю.

Безробіттям відповідно до положення ст. 1 Закону України «Про зайнятість населення» є соціально-економічне явище, за якого частина осіб не має змоги реалізувати своє право на працю та отримання заробітної плати (винагороди) як джерела існування.

Зайнятість населення забезпечується шляхом встановлення відносин, що регламентуються трудовими договорами (контрактами), провадження підприємницької та інших видів діяльності, не заборонених законом, що передбачено ч. 3 ст. 3 Закону України «Про зайнятість населення».

У силу ч. 1 ст. 4 Закону України «Про зайнятість населення» передбачено, що до зайнятого населення також належать , зокрема, непрацюючі працездатні особи, які фактично здійснюють догляд за дитиною з інвалідністю, особою з інвалідністю I групи або за особою похилого віку, яка за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду або досягла 80-річного віку, та отримують допомогу, компенсацію та/або надбавку відповідно до законодавства.

Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 45 Закону України «Про зайнятість населення» реєстрація безробітного в територіальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, припиняється у разі встановлення факту подання особою недостовірних даних та документів, на підставі яких було прийнято рішення про надання їй статусу безробітного, призначення (виплати) матеріального забезпечення на випадок безробіття та надання соціальних послуг.

Установлено, що відповідач ОСОБА_3 на період реєстрації як безробітна та виплати допомоги по безробіттю отримувала грошову допомогу/компенсацію непрацюючій працездатній особі, яка здійснює догляд за перестарілим в Управлінні соціального захисту населення Чортківської РДА, про що не повідомила позивача.

Відповідно до вимог п. 6 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України від 13.02.2009 № 60/62, постановою правління Пенсійного фонду України 13.02.2009 № 7, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12.03.2009 року за №232/16248, у разі встановлення центром зайнятості відповідно до цього Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг.

Якщо відомості про доходи є недостовірними з вини особи, центри зайнятості припиняють відповідні виплати, а суми здійснених виплат з дня їх призначення повертаються особою відповідно до пункту 7 цього Порядку, згідно з яким рішення про повернення коштів особою чи роботодавцем оформлюється наказом. Протягом двох робочих днів після прийняття рішення центр зайнятості надсилає особі чи роботодавцю рекомендованим листом повідомлення про необхідність протягом 15 календарних днів з дня отримання повідомлення повернути незаконно виплачені кошти.

У силу вимог абз. 5 ч. 1 ст. 34 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» фонд має право стягувати відповідно до закону кошти Фонду, виплачені особам, зареєстрованим як безробітні, у вигляді матеріального забезпечення на випадок безробіття та витрачені на надання соціальних послуг безробітним у разі встановлення факту їх отримання на підставі недостовірних відомостей, поданих особою.

Як слідує з вимог ч. ч. 2, 3 ст. 36 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов`язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.

У разі виїзду особи, зареєстрованої в установленому порядку як безробітна, за межі України з метою працевлаштування чи здійснення іншої діяльності, спрямованої на отримання прибутку, така особа зобов`язана повідомити про це державну службу зайнятості.

Сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов`язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.

Згідно з вимогами ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.

Положення цієї глави застосовуються також до вимог про: 1) повернення виконаного за недійсним правочином; 2) витребування майна власником із чужого незаконного володіння; 3) повернення виконаного однією із сторін у зобов`язанні; 4) відшкодування шкоди особою, яка незаконно набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи.

Відповідно до вимог ст. 1215 ЦК України не підлягають поверненню безпідставно набуті, зокрема, допомоги та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

Тобто, безпідставно набуті особою кошти, що належать до виплат, встановлених абзацом 2 частини першої статті 1215 ЦК України, за відсутності рахункової помилки з боку особи, яка добровільно провела їх виплату, та факту недобросовісності набувача, не підлягають поверненню.

Судом установлено, що ОСОБА_3 , отримуючи з 28.01.2021 року компенсацію фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, приховала цей факт від позивача і з лютого 2021 року отримувала допомогу по безробіттю.

Таким чином, відповідно до вимог ст. ст. 34, 36 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» відповідач зобов`язана повернути незаконно отримані кошти, виплачені їй як безробітній, у вигляді матеріального забезпечення на випадок безробіття в користь Тернопільського обласного центру зайнятості.

Враховуючи вищенаведені обставини справи, дослідивши та проаналізувавши наявні у матеріалах справи докази, суд прийшов висновку, що позов є підставним і таким, що підлягає до задоволення, слід стягнути з ОСОБА_3 на користь Тернопільського обласного центру зайнятості 10 219,33 грн незаконно отриманої допомоги по безробіттю.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 141 ЦПК України з відповідача підлягає стягненню плачений позивачем при зверненні до суду судовий збір у розмірі 2 270 грн.

Керуючись ст. ст.4, 12, 13, 81, 141, 259, 263, 265, 268, 273, 274, 280, 354 Цивільного процесуального кодексу України, суд ,

у х в а л и в:

Позов Тернопільського обласного центру зайнятості до ОСОБА_3 про стягнення отриманої допомоги по безробіттю задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_3 на користь Тернопільського обласного центру зайнятості отриману допомогу по безробіттю в розмірі 10 219 (десять тисяч двісті дев`ятнадцять) гривень 33 коп.

Стягнути з ОСОБА_3 на користь Тернопільського обласного центру зайнятості 2270 гривень сплаченого судового збору.

Заочне рішення може бути переглянуте Монастириським районним судом Тернопільської області за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Тернопільського апеляційного суду. Відомості про учасників справи:

Позивач: Тернопільський обласний центр зайнятості, вул. Текстильна, 1 «б», м. Тернопіль, 46002, код ЄДРПОУ 05392691.

Відповідач: ОСОБА_3 , зареєстрована адреса місця проживання : АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 .

Повне судове рішення складено 06.12.2021 року.

Головуюча суддя Ю. Г. Гудкова

Суддя Ю. Г. Гудкова