
Справа № 560/12360/21
РІШЕННЯ
іменем України
07 грудня 2021 рокум. ХмельницькийХмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Блонського В.К.розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Кам`янець-Подільської міської ради про визнання протиправним рішення, зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до Кам`янець – Подільської міської ради Хмельницької області, в якому просить:
- визнати протиправним рішення Кам`янець-Подільської міської ради у формі листа від 29.04.2021 №5/02-14-2207 щодо відмови ОСОБА_1 у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,0030 га, для будівництва індивідуального гаража з кадастровим номером 6810400000:14:002:0310 по АДРЕСА_1 та передачі даної земельної ділянки у власність;
- зобов`язати Кам`янець-Подільську міську раду Хмельницької області затвердити проект землеустрою щодо відведення ОСОБА_1 земельної ділянки площею 0,0030 га, для будівництва індивідуального гаража з кадастровим номером 6810400000:14:002:0310 по АДРЕСА_1 з метою подальшої передачі у власність.
В обгрунтування позову позивач зазначає, що звернувся до відповідача із заявою про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, стосовно якої були надані усі необхідні документи.
Однак, відповідач не прийняв рішення по суті, оскільки за результатами голосування на сесії міської ради проект рішення за заявою позивача не набрав достатньої кількості голосів для позитивного вирішення заяви.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 27.09.2021 позовну заяву залишено без руху.
Ухвалою суду від 05.10.2021 відкрите провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (письмове провадження)
Відповідач подав до суду відзив на даний адміністративний, в якому просить відмовити у задоволенні позову, оскільки проект рішення був винесений на розгляд ради, проте він не набрав достатньої кількості голосів, тому рішення не було прийняте, та зазначає, що процедура розгляду заяви позивача порушена не була.
Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд встановив наступне.
24 вересня 2019 року позивач звернувся до Кам`янець-Подільської міської ради із клопотанням про надання йому дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 30,0 кв.м. по АДРЕСА_1 для будівництва та обслуговування індивідуального гаража з подальшою передачею земельної ділянки у власність.
Рішенням від 05.11.2019 р. №35/79 Кам`янець-Подільська міська рада надала позивачу дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за адресою вулиця Героїв Небесної Сотні (згідно графічних матеріалів) в місті Кам`янці- Подільському орієнтовною площею 30,0 кв.м. з земель житлової та громадської забудови для будівництва індивідуального гаража.
На підставі вказаного рішення за замовленням позивача Кам`янець- Подільським районним виробничим відділом Хмельницької регіональної філії ДП «Центр державного земельного кадастру» було виготовлено проект землеустрою щодо відведення зазначеної вище земельної ділянки.
Вказаний проект землеустрою отримав позитивні висновки державної експертизи від 10.12.2019 р. та департаменту містобудування та архітектури Кам`янець-Подільської міської ради від 11.01.2020 р. без жодних зауважень.
21 січня 2020 року даний проект землеустрою було перевірено державним кадастровим реєстратором та внесено до Державного земельного кадастру з кадастровим номером сформованої земельної ділянки 6810400000:14:002:0310, що підтверджується витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку №НВ-6810692682020.
23 січня 2020 року позивач вперше звернувся до відповідача із заявою про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачу її у власність. До заяви було додано оригінал проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та оригінал витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку.
Листом від 11.03.2020 р. №2/02-14-1113 відповідач повідомив позивача про те, що його питання було предметом розгляду пленарного засідання сесії міської ради, але при голосуванні не набрало необхідної кількості голосів для його прийняття.
27 липня 2020 року позивач знову звернувся до відповідача із заявою про затвердження проекту землеустрою та передачу у власність земельної ділянки з кадастровим номером 6810400000:14:002:0310.
Листом від 29 квітня 2021 року №5/02-14-2207 відповідач повідомив позивача про те, що його заява була предметом розгляду сесії міської ради, але при голосуванні не було набрано необхідної кількості голосів для прийняття рішення.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.
Згідно з частиною 6 статті 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення, зокрема, особистого селянського господарства у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб).
Відповідно до частини 9 статті 118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, що передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
Однак, відповідач у двотижневий строк не розглянув заяв позивача від 23.01.2020 та від 27.07.2020 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та не прийняв з цього питання жодного рішення.
Водночас, пункт 34 частини 1 статті 26 Закону №280/97-ВР передбачає, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання, зокрема, щодо вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Відповідно до частини 13 статті 46 Закону №280/97-ВР пропозиції щодо питань на розгляд ради можуть вноситися сільським, селищним, міським головою, постійними комісіями, депутатами, виконавчим комітетом ради, головою місцевої державної адміністрації, головою районної, обласної ради, загальними зборами громадян.
Згідно з частиною 5 статті 46 Закону №280/97-ВР сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць.
За змістом частин 1, 2 статті 59 Закону №280/97-ВР рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.
Судом встановлено, що за результатами розгляду заяв позивача відповідачем не було прийняте жодне рішення по суті, відтак у даному випадку має місце не прийняття протиправного рішення, а необгрунтована бездіяльність суб`єкта владних повноважень.
Суд звертає увагу, що інформація про те, що проект рішення не набрав достатньої кількості голосів депутатів, викладена у листах відповідача, за своєю суттю не є рішенням ради ( актом розпорядчого характеру), а є лише відображенням того, що органом місцевого самоврядування з невідомих причин допущено необгрунтовану бездіяльність.
Відповідач зазначає, що згідно п.3.6.2 Регламенту міської ради проект рішення або пропозиція, які не отримали необхідної більшості голосів на підтримку, вважаються відхиленими та повертається виконавцю. Інформація про відхилення проекту рішення заноситься до протоколу сесії. Однак, вказана норма регламенту не може замінювати собою норму Закону №280/97-ВР, який має вищу юридичну силу.
При цьому суд враховує, що відповідно до ч.10 ст.59 Закону №280/97-ВР акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.
Протокол не є рішенням (актом) в розумінні ст. 59 Закону №280/97-ВР, він не містить обґрунтування неприйняття рішення та відмови в задоволенні заяви позивача з посиланням на норми чинного законодавства (оскільки вичерпний перелік підстав для відмови визначений ЗК України), що, в свою чергу, позбавляє права на його оскарження у випадку незгоди.
Отже, у даному випадку належним способом захисту порушених прав позивача є саме визнання протиправною бездіяльності відповідача, що полягає у неприйнятті рішення за результатами розгляду клопотання про затвердження проекту землеустрою.
Відповідно до частини другої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Враховуючи викладене, для повного забезпечення захисту прав позивача позовні вимоги необхідно задовольнити шляхом визнання протиправною бездіяльності Кам`янець - Подільської міської ради Хмельницької області щодо неналежного розгляду заяви ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,0030 га, для будівництва індивідуального гаража з кадастровим номером 6810400000:14:002:0310 по АДРЕСА_1 та передачі даної земельної ділянки у власність, та зобов`язання Кам`янець-Подільської міської ради Хмельницької області розглянути заяву ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,0030 га, для будівництва індивідуального гаража з кадастровим номером 6810400000:14:002:0310 по АДРЕСА_1 та передачі даної земельної ділянки у власність, та прийняти рішення передбачене Земельним кодексом України та Законом України "Про місцеве самоврядування" (на сесії міської ради).
Наведене свідчить про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Кам`янець-Подільської міської ради Хмельницької області щодо неналежного розгляду заяв ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,0030 га, для будівництва індивідуального гаража з кадастровим номером 6810400000:14:002:0310 по АДРЕСА_1 та передачі даної земельної ділянки у власність.
Зобов`язати Кам`янець-Подільську міську раду Хмельницької області розглянути заяви ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,0030 га, для будівництва індивідуального гаража з кадастровим номером 6810400000:14:002:0310 по АДРЕСА_1 та передачі даної земельної ділянки у власність, та прийняти рішення передбачене Земельним кодексом України та Законом України "Про місцеве самоврядування" (на сесії міської ради).
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 1816 грн., (одна тисяча вісімсот шістнадцять гривень) за рахунок бюджетних асигнувань Кам`янець – Подільської міської ради Хмельницької області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Кам`янець-Подільська міська рада (Майдан Відродження, 1,Кам`янець-Подільський,Хмельницька область,32300 , код ЄДРПОУ - 26571846)
Головуючий суддя В.К. Блонський