
ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про відмову у задоволенні клопотання
06 грудня 2021 рокум. Ужгород№ 260/2169/20
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Ващиліна Р.О., розглянувши в письмовому провадженні заяву позивача про встановлення судового контролю в адміністративній справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання дій протиправними і зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, в якому просить: 1) визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо не проведення перерахунку пенсії за вислугу років на підставі довідки прокуратури Закарпатської області №18 101-вих 2020 від 10 березня 2020 року; 2) зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити з 13 грудня 2019 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ, діючої на час призначення пенсії, без обмеження її граничного розміру з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати, зазначеної в довідці прокуратури Закарпатської області №18 101-вих 2020 від 10 березня 2020 року, з урахуванням раніше проведених виплат.
Рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 05 квітня 2021 року задоволено частково позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії. Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області №921060167980 від 17.03.2020 про відмову ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії за вислугу років. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити з 13 грудня 2019 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років на підставі довідки прокуратури Закарпатської області про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій 18/101-вих.2020 від 10.03.2020, з урахуванням раніше проведених виплат. В решті позовних вимог відмовлено.
Вказане рішення суду набрало законної сили.
26 листопада 2021 року ОСОБА_1 подав до Закарпатського окружного адміністративного суду заяву, в якій просив зобов`язати відповідача подати в порядку ст. 382 КАС України звіт про виконання судового рішення. Заявлене клопотання аргументує тим, що на виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 05 квітня 2021 року відповідачем було проведено перерахунок його пенсії, однак суму донарахованої пенсії у розмірі 72904,83 грн. виплачено не було. Так, листом заступника начальника відділу перерахунку пенсій Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області від 26.05.2021 року повідомлено, що сума заборгованості буде виплачена після надходження коштів з Державного бюджету України.
Дослідивши подане ОСОБА_1 , клопотання суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 382 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Таким чином, згідно з нормами процесуального законодавства встановлення судового контролю за виконанням рішення суду є диспозитивним правом, а не обов`язком суду, яке може використовуватись в залежності від наявності об`єктивних побоювань можливості невиконання суб`єктом владних повноважень прийнятого судом рішення в майбутньому.
Аналогічну правову позицію висловив Верховний Суд у додатковій постанові від 31.07.2018 по справі №235/7638/16-а та в ухвалі від 23 квітня 2019 року у справі №805/516/18-а.
При цьому Верховний Суд у постанові від 20 лютого 2019 року у справі №806/2143/15 звертав увагу на те, що застосування ст. 382 КАС України має на меті забезпечення належного виконання судового рішення. Підставою її застосування є саме невиконання судового рішення, ухваленого на користь особи - позивача та обставини, що свідчать про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, пов`язаних з невиконанням судового рішення в цій справі.
Отже, судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах може використовуватись в залежності від наявності об`єктивних обставин та обґрунтованих сумнівів ймовірного невиконання рішення суду відповідачем, що підтверджені належними та допустимими доказами.
В свою чергу у якості обставин, що можуть свідчити про невиконання рішення суду відповідачем-суб`єктом владних повноважень потрібно розуміти зовнішню форму поведінки (діяння) цього органу, яка полягає (проявляється) у неприйнятті рішення чи у нездійсненні юридично значимих й обов`язкових дій на користь заінтересованих осіб, які на підставі закону та/або іншого нормативно-правового регулювання віднесені до компетенції суб`єкта владних повноважень, були об`єктивно необхідними і реально можливими для реалізації, але фактично не були здійснені.
В обґрунтування доцільності встановлення судового контролю позивач посилається на не проведення Головним управлінням Пенсійного фонду України в Закарпатській області виплати донарахованої за рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 05 квітня 2021 року пенсії у розмірі 72904,83 грн.
Проте, оцінивши долучену до поданої заяви копію листа Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області №0700-0305-8/20478 від 26.05.2021, на яку посилається ОСОБА_1 в якості обґрунтування поданого клопотання, суд дійшов висновку, що таким позивача повідомлено про проведений перерахунок пенсії та донарахування 72904,83 грн. заборгованості за період з 13.12.2019 по 30.09.2020, що буде виплачена після надходження коштів з Державного бюджету України.
Таким чином, вказаний лист не свідчить про ухиляння відповідача від виконання рішення суду або його невиконання. Навпаки такий доводить вчинення Головним управлінням Пенсійного фонду України в Закарпатській області заходів, спрямованих на виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 05 квітня 2021 року.
Відповідно до п.п. 4, 5 пункту 4 Положення про Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22 грудня 2014 року №28-2, Головне управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, забезпечує своєчасне та в повному обсязі фінансування пенсій та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються коштом Фонду та з інших джерел, визначених законодавством, здійснює з цією метою перерозподіл коштів між районами (містами); здійснює призначення (перерахунок) та виплату пенсій військовослужбовцям, особам рядового та начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Згідно зі ст.ст. 23, 116 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов`язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України. Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному цим Кодексом. Взяття зобов`язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом чи законом про Державний бюджет України є порушенням бюджетного законодавства.
Тобто, виплати пенсій здійснюються Головним управлінням Пенсійного фонду України в Закарпатській області виключно за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством. Інших фінансових можливостей, крім зазначених, для здійснення виплат відповідач не має.
Листом №0700-0305-8/20478 від 26.05.2021 Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області гарантує проведення виплати заборгованості після надходження коштів з Державного бюджету України, що повністю відповідає вищезазначеним законодавчим вимогам.
Таким чином, суд вважає, що в даному випадку відсутні підстав вважати, що відповідач не виконає рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 05 квітня 2021 року, тому не вбачає за необхідне встановлювати судовий контроль за його виконанням.
Керуючись статтями 248, 256, 382 КАС України, суд, -
У Х В А Л И В:
У задоволенні клопотання позивача про встановлення судового контролю в адміністративній справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду - відмовити.
Ухвала може бути оскаржена. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення. Учасник справи, якому повна ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Ухвала набирає законної сили в порядку та строки, передбачені ст. 256 КАС України.
Суддя Р.О. Ващилін