
Справа № 505/1102/19
Провадження № 2-а/505/15/2021
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02.12.2021 Котовський міськрайонний суд Одеської області в складі:
головуючого судді - Івінського О. О.
при секретарі - Черчел Ю.В.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Подільську Одеської області справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Адміністративної комісії Виконавчого комітету Подільської міської ради, про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення, -
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернувся з адміністративним позовом до суду, та просив скасувати постанову Адміністративної комісії Виконавчого комітету Подільської міської ради №4/13 від 20 березня 2019 року про адміністративне правопорушення за ст.152 КУпАП; справу про адміністративне правопорушення закрити.
В обґрунтування своїх вимог зазначає, що 20 березня 2019 року Адміністративною комісією Виконавчого комітету Подільської міської ради була винесена постанова №4/13 від 20 березня 2019 року про адміністративне правопорушення за ст.152 КУпАП та накладено штраф в розмірі 340,00 грн. за утримання в неналежному стані територію навколо недобудови по АДРЕСА_1 , біля готелю «Сузір`я», внаслідок чого там зібралася велика кількість сміття. Вважає, що вказана постанова не відповідає обставинам справи, так як недобудований торговий павільйон по АДРЕСА_1 , біля готелю «Сузір`я» належить його дочці ОСОБА_2 , а не позивачу, а він просто як батько наглядає та постійно прибирає за прилежною територією. Вказує, що так як він не є власником вище вказаних торгових павільйонів, тому не може бути суб`єктом адміністративного правопорушення передбаченого ст.152 КУпАП, та просить позов задовольнити та скасувати постанову по справі про адміністративне правопорушення №4/13 від 20 березня 2019 року.
Позивач в судове засідання не з`явився, надав заяву в якій просив про розгляд справи без його участі, просить адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.
Представник Адміністративної комісії Виконавчого комітету Подільської міської ради в судове засідання не з`явився, хоча неодноразово у встановленому законом порядку повідомлявся про час і місце таких, причини неявки суду не повідомив, відзиву на позовну заяву не подав.
Відповідно до ч.3 ст.268 КАС України неприбуття у судове засідання учасника справи, повідомленого відповідно до положень цієї статті, не перешкоджає розгляду справи у судах першої та апеляційної інстанцій.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про необхідність задоволення позовних вимог з таких підстав.
Згідно з ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб`єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Судом встановлено, що згідно постанови у справі про адміністративне правопорушення №4/13 від 20.03.2019 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.152 Кодексу України про адміністративні правопорушення (порушення державних стандартів, норм і правил у сфері благоустрою населених пунктів, правил благоустрою територій населених пунктів) та накладено штраф в розмірі 340,00 грн.
Згідно вищевказаної постанови вбачається, що 12.03.2019 приблизно о 09:40 год. виявлено ОСОБА_1 , який утримував у неналежному стані територію навколо недобудови по АДРЕСА_1 , біля готелю «Сузір`я», внаслідок чого там зібралась велика кількість сміття.
Як встановлено судом, ОСОБА_1 не є власником торгівельного павільйону, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 , і у зв`язку з чим позивач не може нести відповідальність за згадане вище правопорушення, що підтверджується договором купівлі-продажу від 03.04.2014, на підставі якого даний стаціонарний павільйон торгівельного призначення належить ОСОБА_2 .
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.245 КУпАП завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є всебічне, повне та об`єктивне встановлення обставин справи, вирішення її у точній відповідності до закону.
Відповідно до закріпленого в ст.62 Конституції України принципу особа вважається невинуватою, доки її вину не буде доведено в законному порядку; ніхто не зобов`язаний доводити свою невинуватість; обвинувачення не може ґрунтуватися на припущеннях; усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Відповідно до ст.33 КУпАП при накладенні стягнення враховується характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність.
Як вбачається із змісту ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно ст.268 КУпАП особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право: знайомитися з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання; при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката, іншого фахівця у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи, виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, якщо не володіє мовою, якою ведеться провадження; оскаржити постанову по справі. Справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Статтею 152 КУпАП передбачена відповідальність за порушення державних стандартів, норм і правил у сфері благоустрою населених пунктів, правил благоустрою території населених пунктів.
Позивачем заперечується факт вчинення ним правопорушення, за яке його притягнуто до адміністративної відповідальності, при цьому, представником відповідача докази вини позивача у вчиненні адміністративного правопорушення у постанові про притягнення позивача до відповідальності не зазначені та відеозапису вчиненого адміністративного правопорушення суду не представлено, відзиву на позовну заяву не подано.
Відповідно до ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Суд звертає увагу на те, що представником відповідача не додано жодного належного чи допустимого доказу вчинення позивачем адміністративного правопорушення, передбаченого ст.152 КУпАП.
Суб`єктом адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст.152 Кодексу України про адміністративні правопорушення, може бути особа, що на законних підставах володіє чи користується об`єктом благоустрою території населеного пункту.
Конституційний Суд України в рішенні від 22 грудня 2010 року № 23-рп/2010 дійшов до висновку, що адміністративна відповідальність в Україні та процедура притягнення до адміністративної відповідальності ґрунтуються на конституційних принципах та правових презумпціях, які зумовлені визнанням і дією принципу верховенства права в Україні (п. 4.1).
В рекомендації №R (91)1 Комітету Ради Європи Державам-членам стосовно адміністративних санкцій від 13 лютого 1991 року рекомендовано урядам держав-членів керуватися у своєму праві та практиці принципом, згідно з яким обов`язок забезпечення доказів покладається на адміністративний орган влади (принцип 7).
Отже, суд вважає, що зазначені принципи і положення Закону при винесенні постанови про притягнення позивача до адміністративної відповідальності відповідачем не були дотримані, оскільки докази вини позивача в матеріалах справи відсутні.
Крім того, згідно вимог ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Складення самої постанови про адміністративне правопорушення не може бути належним та допустимим доказом вчинення особою правопорушення.
Враховуючи вищенаведене, суд вважає, що адміністративний позов ОСОБА_1 є обґрунтованим, тому постанову №4/13 від 20 березня 2019 року, якою його притягнуто до адміністративної відповідальності за ст.152 КУпАП, слід скасувати.
Окрім того, відповідно до ст.286 КАС України за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право, серед іншого, скасувати рішення суб`єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення.
Відтак за відсутності доказів винуватості ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, провадження у справі про притягнення його до адміністративної відповідальності, передбаченої ст.152 КУпАП, - підлягає закриттю.
Відповідно до ч.1 ст.141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Таким чином, у зв`язку з задоволенням позовних вимог, з відповідача підлягає стягненню судовий збір за рахунок бюджетних асигнувань на користь держави у розмірі 384,20 грн.
Керуючись ст.ст. 2, 77, 205, 241-246, 255, 286, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, ст.ст. 251, 288, 289, 293 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд, -
В И Р І Ш И В :
Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити.
Скасувати постанову Адміністративної комісії Виконавчого комітету Подільської міської ради №4/13 від 20 березня 2019 року у справі про адміністративне правопорушення щодо притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ст.152 КУпАП та провадження у справі про адміністративне правопорушення закрити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Адміністративної комісії Виконавчого комітету Подільської міської ради (код ЄДРПОУ 33909986, юридична адреса: 66300, Одеська обл., м. Подільськ, просп. Шевченка, буд. 2) на користь держави (Отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106; Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783; Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); Рахунок отримувача: UА908999980313111256000026001; Код класифікації доходів бюджету: 22030106) судовий збір у розмірі 384 (триста вісімдесят чотири) грн. 20 коп.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, передбаченому ст.255 КАС України.
Рішення суду може бути оскаржено протягом 10 днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду.
Суддя О.О. Івінський
Повне судове рішення складено 02 грудня 2021 року.