
Справа № 682/484/21
Провадження № 2/675/576/2021
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"18" листопада 2021 р. м.Ізяслав
Ізяславський районний суд Хмельницької області в складі: головуючого -
судді Демчука П.В.,
за участю секретаря судового засідання Григор`євої О.С.
представника відповідача - адвоката Доценко О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Ізяслав у режим відеоконференції в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Хмельницькгаз» про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії та стягнення судових витрат,
В С Т А Н О В И В :
В лютому 2021 року ОСОБА_1 звернулаcя засобами поштового зв`язку до суду із позовом, в якому просила, враховуючи подані заяви про уточнення та збільшення позовних вимог, визнати протиправною бездіяльність Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Хмельницькгаз» (надалі - АТ «Хмельницькгаз») у ненаданні їй копії/витягу з документа, який містить інформацію про погодження та затвердження технічного плану робочого проекту будинку за адресою: АДРЕСА_1 щодо газифікації житлового будинку, де проживає позивач, а також зобов`язати відповідача надати вказану копію/витяг позивачу.
В обґрунтування заявлених вимог позивач у заявах по суті справи зазначила, що протягом 2020 року - січня 2021 року неодноразово самостійно та через адвоката письмово зверталася до АТ «Хмельницькгаз» із запитами про надання інформації щодо технічної документації системи газопостачання будинку АДРЕСА_1 . Зокрема, 27.12.2020 року та 24.01.2021 року ОСОБА_1 зверталася до відповідача із запитами про отримання інформації та копії документу, яким затверджено та погоджено технічний план типового робочого проекту вказаного будинку. АТ «Хмельницькгаз» не надало запитувану інформацію, чим порушило права позивача, передбачені ст.40 Конституції України, Законами України «Про звернення громадян», «Про інформацію», «Про доступ до публічної інформації», «Про захист прав споживачів».
Ухвалою судді від 16.08.2021 року зазначений позов прийнято до розгляду, відкрито провадження у даній справі, а також постановлено проводити її розгляд за правилами загального позовного провадження.
Під час підготовчого провадження від відповідача надійшли відзив на позов та заперечення, якими АТ «Хмельницькгаз» повністю заперечує проти задоволення позовних вимог, вказуючи, що на всі запити ОСОБА_1 надано вичерпні відповіді та направлено копії всіх документів, наявних в АТ «Хмельницькгаз». Крім того, відповідач вказує, що не являється розробником проектної документації будинку, де проживає позивач, не погоджувало її та не має обов`язку щодо її зберігання.
Ухвалою від 21.10.2021 року судом закрито підготовче провадження, а справа призначена до судового розгляду по суті.
У проданій заяві позивачка розгляд справи просила провести у її відсутність.
Представник відповідача проти задоволення позову заперечив.
Заслухавши представників сторін та перевіривши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Так, судом встановлено, що Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Хмельницькгаз" є організацією, яка здійснює діяльність з розподілення газоподібного палива через місцеві (локальні) трубопроводи.
ОСОБА_1 є побутовим споживачем газу, отримує послуги з постачання газу за адресою: АДРЕСА_2 , де і проживає.
Як свідчать матеріали справи, позивач неодноразово письмово зверталася до відповідача із запитами про отримання інформації.
Зокрема, на адвокатський запит від 16.07.2020 року представника позивача про надання копій документів, АТ «Хмельницькгаз» направило разом із листом №290007.2-ЛВ-2641-0720 від 23.07.2020 року копію витягу з технічного плану першого поверху типового робочого проекту газифікації житлового будинку та копію акту розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідальності між Оператором ГРМ та споживачем №76 від 03.06.2019 року.
27.12.2020 року позивач звернувся до АТ «Хмельницькгаз» з заявою-запитом про доступ до публічної інформації, в якій просила надати інформацію щодо документу, яким затверджено технічний план типового робочого проекту будинку, де проживає позивач, а також направити на її адресу копію документу, яким затверджено такий технічний план.
Листом від 11.01.2021 року №290-ЛВ-138-0121 АТ «Хмельницькгаз» на вказаний запит повідомило ОСОБА_1 , що технічний план робочого проекту за адресою: АДРЕСА_1 затверджено та погоджено «Начальником Республиканской газовой технической инспекции главгаза» МКХ УССР, 24.04.1964г. ( ОСОБА_2 ).
Не отримавши на запит копію документу, позивач 24.01.2021 року повторно письмово звернулася до відповідача та просила надати копію/витяг з документу, яким затверджено та погоджено технічний план типового робочого проекту будинку АДРЕСА_1 .
У відповідь на вказаний запит АТ «Хмельницькгаз» листом №290-ЛВ-627-0221 від 01.02.2021 року повідомило позивача, що проектно-кошторисну документацію розроблено згідно «Строительных норм и правил, глава СНиП III-Г.2.62 «Газоснабжение. Внутренниеустройства. Правила производства и приемкиработ», затверджено та погоджено: «Начальником Республиканской газовой технической инспекции главгаза» МКХ УССР, 24.04.1964г. ( ОСОБА_2 ). При цьому відповідач вказав, що погодження та затвердження проекту газифікації житлового будинку відбувається шляхом накладення резолюції відповідальною особою. Крім того, АТ «Хмельницькгаз» проінформувало позивача про відсутність оригіналу вказаного проекту в архіві товариства.
Згідно із ст.5 Закону України «Про інформацію» кожен має право на інформацію, що передбачає, зокрема, можливість вільного одержання інформації, необхідної для реалізації своїх прав, свобод і законних інтересів.
Відповідно до ст.ст.1, 12, 13 Закону України «Про доступ до публічної інформації» публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб`єктами владних повноважень своїх обов`язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.
Суб`єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації є: 1) запитувачі інформації - фізичні, юридичні особи, об`єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб`єктів владних повноважень; 2) розпорядники інформації - суб`єкти, визначені у статті 13 цього Закону; 3) структурний підрозділ або відповідальна особа з питань доступу до публічної інформації розпорядників інформації.
Розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються:
1) суб`єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб`єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов`язковими для виконання;
2) юридичні особи, що фінансуються з державного, місцевих бюджетів, бюджету Автономної Республіки Крим, - стосовно інформації щодо використання бюджетних коштів;
3) особи, якщо вони виконують делеговані повноваження суб`єктів владних повноважень згідно із законом чи договором, включаючи надання освітніх, оздоровчих, соціальних або інших державних послуг, - стосовно інформації, пов`язаної з виконанням їхніх обов`язків;
4) суб`єкти господарювання, які займають домінуюче становище на ринку або наділені спеціальними чи виключними правами, або є природними монополіями, - стосовно інформації щодо умов постачання товарів, послуг та цін на них.
У відповідності до ст.1 Закону України «Про звернення громадян» громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об`єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов`язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.
Заява (клопотання) - це звернення з проханням, зокрема, про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством прав та інтересів або повідомлення про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності посадових осіб (частина третя статті 3 Закону України «Про звернення громадян»).
Статтями 15, 19, 20 цього ж Закону передбачено, що органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об`єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов`язані об`єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань).
Відповідь за результатами розгляду заяв (клопотань) в обов`язковому порядку дається тим органом, який отримав ці заяви і до компетенції якого входить вирішення порушених у заявах (клопотаннях) питань, за підписом керівника або особи, яка виконує його обов`язки. Рішення про відмову в задоволенні вимог, викладених у заяві (клопотанні), доводиться до відома громадянина в письмовій формі з посиланням на Закон і викладенням мотивів відмови, а також із роз`ясненням порядку оскарження прийнятого рішення.
Органи державної влади і місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, об`єднання громадян, засоби масової інформації, їх керівники та інші посадові особи в межах своїх повноважень зобов`язані: об`єктивно, всебічно і вчасно перевіряти заяви чи скарги; письмово повідомляти громадянина про результати перевірки заяви чи скарги і суть прийнятого рішення; у разі визнання заяви чи скарги необгрунтованою роз`яснити порядок оскарження прийнятого за нею рішення;
Звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п`ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п`яти днів.
Отже, з врахуванням вказаних норм чинного законодавства, слід дійти висновку, що правовідносини між сторонами регулюються вищевказаними законодавчими актами.
Водночас, спір між учасниками справи виник через ненадання на підставі вказаних норм законодавства запитуваних позивачем документів, а саме копії/витягу з документа, який містить інформацію про погодження та затвердження технічного плану робочого проекту будинку за адресою: АДРЕСА_1 щодо газифікації житлового будинку.
Відповідно до п.п.2, 3, 15 ст.1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» виконавець комунальної послуги - суб`єкт господарювання, що надає комунальну послугу споживачу відповідно до умов договору; управитель багатоквартирного будинку (далі - управитель) - фізична особа - підприємець або юридична особа - суб`єкт підприємницької діяльності, яка за договором із співвласниками забезпечує належне утримання та ремонт спільного майна багатоквартирного будинку і прибудинкової території та належні умови проживання і задоволення господарсько-побутових потреб; внутрішньобудинкові системи багатоквартирного будинку - механічне, електричне, газове, сантехнічне та інше обладнання в будинку, яке обслуговує більше одного житлового та/або нежитлового приміщення, у тому числі комунікації до обладнання споживача, системи автономного теплопостачання, бойлерні та елеваторні вузли, обладнання протипожежної безпеки, вентиляційні канали та канали для димовидалення, обладнання ліфтів, центральних розподільних щитів електропостачання від зовнішньої поверхні стіни будівлі до точки приєднання житлового (нежитлового) приміщення (для систем газопостачання - від запірного пристрою на вводі в будинок до запірних пристроїв включно перед місцями підключення газових приладів, газоспоживального обладнання, теплових агрегатів тощо).
Частиною 1 статті 6 вказаного Закону встановлено, що учасниками правовідносин у сфері надання житлово-комунальних послуг є: 1) споживачі (індивідуальні та колективні); 2) управитель; 3) виконавці комунальних послуг.
Пунктом 1 статті 6 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» визначено, що виконавцями послуг з постачання та розподілу природного газу є постачальник, який на підставі ліцензії провадить діяльність із постачання природного газу, та оператор газорозподільної системи, до якої приєднані об`єкти газоспоживання споживача.
Згідно положень ч.1 ст.5 вказаного Закону послуга з управління багатоквартирним будинком включає, крім іншого, обслуговування внутрішньобудинкових систем (крім обслуговування внутрішньобудинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги у разі укладення індивідуальних договорів з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем про надання такої послуги, за умовами яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем).
Відповідно до п.3 ч.4 ст.8 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» управитель багатоквартирного будинку зобов`язаний вести і зберігати технічну та іншу встановлену законом та/або договором документацію багатоквартирного будинку.
Частиною 3 статті 19 вказаного Закону встановлено, що для забезпечення безпеки газопостачання та готовності внутрішньобудинкових систем газопостачання дво- або багатоквартирного будинку до надання послуг з розподілу та постачання природного газу співвласники такого будинку або за їхнім рішенням - управитель багатоквартирного будинку, об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, інша уповноважена співвласниками особа мають укласти договір на технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання багатоквартирного будинку з оператором газорозподільної системи або іншим суб`єктом господарювання, який має право на виконання таких робіт.
Технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання у багатоквартирних будинках здійснюється за рахунок співвласників такого багатоквартирного будинку.
У разі укладення такого договору за технічне обслуговування та безпечну експлуатацію внутрішньобудинкових систем газопостачання багатоквартирного будинку несе відповідальність оператор газорозподільної системи або інший суб`єкт господарювання, з яким укладено договір.
У пунктах 5-1, 5-2 статті 1 Закону України «Про ринок природного газу» наведено визначення газової мережі внутрішнього газопостачання, газової мережі зовнішнього газопостачання.
Так, газова мережа внутрішнього газопостачання - газова мережа від місця/точки приєднання об`єкта або межі земельної ділянки замовника до його газових приладів (пристроїв) включно або до газової мережі третіх осіб (замовників, споживачів).
Газова мережа зовнішнього газопостачання - газова мережа від місця забезпечення потужності до місця/точки приєднання об`єкта або межі земельної ділянки замовника.
Відповідно до акту №76 розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідальності сторін між оператором ГРМ та споживачем, складеного 03.06.2019 року АТ «Хмельницькгаз», як оператором ГРМ, та КП «Славутське ЖКО», як споживачем, внутрішньо будинкові газові мережі будинку АДРЕСА_1 перебувають на балансі КП «Славутське ЖКО».
В той же час, суду не надано доказів укладення КП «Славутське ЖКО» або співвласниками зазначеного будинку договору на технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання багатоквартирного будинку з оператором газорозподільної системи або іншим суб`єктом господарювання, який має право на виконання таких робіт.
Враховуючи зазначене, саме вказане комунальне підприємство, яке є балансоутримувачем внутрішньобудинкових систем газопостачання, зобов`язане вести і зберігати технічну та іншу встановлену законом та/або договором документацію багатоквартирного будинку.
Таким чином, у справі відсутні будь-які докази про те, що запитувана ОСОБА_1 інформація (копії документів) на теперішній час має зберігатися у відповідача, який не здійснює технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 . Твердження позивача з цього приводу ґрунтується на припущеннях.
За таких обставин слід дійти висновку, що відповідач АТ «Оператор газорозподільної системи «Хмельницькгаз» у відповідності до Законів України «Про інформацію», «Про доступ до публічної інформації», «Про звернення громадян» належним чином розглянув запит позивача та надав їй всю інформацію, яка є в його розпорядженні.
Зважаючи на вищевикладене, позов ОСОБА_1 не підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 4, 7, 12, 13, 81, 141, 223, 247, 259, 263-265 ЦПК України, суд
У Х В А Л И В :
Відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 до Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Хмельницькгаз».
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення шляхом подачі апеляційної скарги до Хмельницького апеляційного суду через Ізяславський районний суд Хмельницької області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя П.В.Демчук