Рішення № 101650930, 03.12.2021, Краматорський міський суд Донецької області

Дата ухвалення
03.12.2021
Номер справи
234/12657/21
Номер документу
101650930
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 234/12657/21

Провадження № 2/234/4120/21

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 грудня 2021 року м. Краматорськ

Краматорський міський суд Донецької області у складі судді Костюкова Д.Г., розглянувши у спрощеному позовному провадженні цивільну справу № 234/12657/21 за позовом ОСОБА_1 до Комунального виробничого підприємства «Краматорський водоканал» про захист прав споживачів,

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

До Краматорського міського суду Донецької області надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Комунального виробничого підприємства «Краматорський водоканал» про захист прав споживачів. В позовній заяві зазначено, що ОСОБА_1 є споживачем Комунального виробничого підприємства «Краматорський водоканал», яке надає йому послуги з централізованого водопостачання. В березні 2021 року відповідач повідомив її про необхідність провести повірку засобу обліку холодної води КВ-1,5 № 334101 та № 334157, які встановлені в квартирі за адресою: АДРЕСА_1 , яку вона здійснила 08 квітня 2021 року, виконавець ТОВ «ЕТАЛОН-АСП». ТОВ «ЕТАЛОН-АСП» здійснює основний вид діяльності за КВЄД 71.20 Технічні випробування та дослідження та має свідоцтво про уповноваження на проведення повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки № П-12-2019 від 25 лютого 2019 року. Нею було отримано від ТОВ «ЕТАЛОН-АСП» Свідоцтва про повірку № ИИ-02603080421003 та № ИИ-02603080421004 від 09 квітня 2021 року, відповідно до яких лічильники води КВ-1,5 № 334101 та № 334157 відповідають вимогам ДСТУ 3580 клас А в умовах експлуатації, неточностей в їх роботі не встановлено. 15 квітня 2021 року вона належним чином повідомила відповідача про проведення повірки, але в прийнятті Свідоцтв їй було відновлено, у зв`язку з чим розрахунок нарахувань за надані послуги водопостачання та водовідведення по рахунку № 8163 виконується згідно норм споживання через прострочення міжповірочного періоду засобу обліку холодної води і невчасну їх повірку. Оплата наданих послуг з водопостачання та водовідведення за цей період проводиться нею відповідно до показників лічильника, та, як наслідок цього, їй була нарахована заборгованість з оплати наданих послуг за спірний період. Зазначає, що фактом виконання повірки згідно розділу V «Методики повірки лічильників води з механічним відліковим пристроєм номінальних діаметрів DN10, DN15, DN20 на місці експлуатації», яка затверджена Міністерством економічного розвитку і торгівлі України від 23.12.2016 р. за № 2129, та зареєстрована в Міністерстві юстиції України 19.01.2017 р. за № 84/29952 є Свідоцтво про повірку або Довідка про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки. Надання будь-яких інших документів споживачем на підтвердження позитивних результатів повірки лічильника нормами діючого законодавства не передбачено; Згідно з п.9 Статті 18 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність», моніторинг відповідності уповноважених організацій вимогам цього Закону та встановленим критеріям здійснює орган з уповноваження (центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері метрології та метрологічної діяльності); відповідно до п.3 Статті 20 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність», метрологічний нагляд (діяльність, яка провадиться у сфері законодавчо регульованої метрології з метою перевірки додержання суб`єктами господарювання вимог цього Закону, технічних регламентів та інших нормативно-правових актів у сфері метрології та метрологічної діяльності) здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері метрологічного нагляду. КВП "Краматорський водоканал» не є центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері метрологічного нагляду, тож не має повноважень щодо контролю за відповідністю уповноважених організацій вимогам законодавства в сфері законодавчо регульованої метрології. Відповідач заявляє, що нанесення повірочного тавра на пломбу є обов`язковою вимогою. Це ствердження не відповідає дійсності. Розділом IV (Оформлення результатів періодичної, позачергової, інспекційної, експертної повірок та повірки після ремонту) Порядку проведення повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, та оформлення її результатів встановлено, що засвідчення відбитком повірочного тавра на ЗВТ не є обов`язковим. Також Методикою повірки не передбачено заміни пломб, установлених під час повірки, на корпусі лічильника. Наполягає, що повірка належного його лічильника води ЛК зав. №6800580 виконувалась співробітниками ТОВ «ЕТАЛОН-АСП» з безумовним дотримуванням вимог законодавства про метрологію та метрологічну діяльність. Просить визнати необгрунтованим відмову в прийнятті Свідоцтв про повірку № ИИ-02603080421003 та № ИИ-02603080421004 від 09 квітня 2021 року та зобов`язати КВП "Краматорський водоканал" прийняти Свідоцтва про повірку № ИИ-02603080421003 та № ИИ-02603080421004 від 09 квітня 2021 року; зобов`язати КВП "Краматорський водоканал" провести перерахунок нарахувань за послуги з централізованого водопостачання і водовідведення по особовому рахунку № НОМЕР_1 з 09 квітня 2021 року з урахуванням показань лічильника холодної води КВ-1,5 № 334101 та № 334157, які встановлені в квартирі за адресою: АДРЕСА_1 .

Ухвалою Краматорського міського суду від 20.09.2021 року відкрито провадження по справі в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін. Копії ухвали, а відповідачу крім того копія позовної заяви з пакетом документів, були надіслані на адресу сторін.

Відповідно до витягу з журналу реєстрації вихідної кореспонденції, представником Комунального виробничого підприємства «Краматорський водоканал» 23.09.2021 року було отримано копію ухвали про відкриття провадження у справі, копію позовної заяви з пакетом документів.

Крім того, 26.10.2021 року представником Комунального виробничого підприємства «Краматорський водоканал» копія ухвали про відкриття провадження була отримана вдруге.

Однак відзиву на позовну заяву від представників відповідача до суду не надходило, у зв`язку з чим, судом ухвалено про заочний розгляд справи.

Розглянувши матеріали справи, на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які позивач послалася, як на підставу своїх вимог і заперечень, суд

ВСТАНОВИВ:

Як передбачено ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутись до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів. Здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором (ч. 1 ст. 5 ЦПК).

Стаття 12 ЦПК України передбачає, що цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом.

Згідно ч.1 ст.13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 зареєстрована та мешкає за адресою: АДРЕСА_1 і є споживачем послуг з водопостачання та водовідведення, що надаються КВП «Краматорський водоканал».

Під час розгляду справи було встановлено, що за вказаною адресою встановлені прилади обліку КВ-1,5 № 334101 та № 334157, та у березні 2021 року КВП «Краматорський водоканал» повідомив ОСОБА_1 про необхідність провести їх повірку.

08.04.2021 року Товариством з обмеженою відповідальністю «ЕТАЛОН-АСП» (ЄДРПОУ 39305719) було здійснено повірку вказаних приладів обліку та за результатом проведеної повірки видані Свідоцтва про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки № ИИ-02603080421003 та № ИИ-02603080421004 від 09 квітня 2021 року, відповідно до якого лічильники води КВ-1,5 № 334101 та № 334157 відповідають вимогам ДСТУ 3580 клас А в умовах експлуатації.

ТОВ «ЕТАЛОН-АСП» уповноважено на проведення повірки засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації та застосовуються у сфері законодавчо регульованої метрології, що підтверджується свідоцтвом про уповноваження № П-12-2019.

Відповідно до додатку до вказаного свідоцтва № П-12-2019, ТОВ «ЕТАЛОН-АСП» уповноважено на проведення повірки лічильників води крильчастих DN 10, DN 15, DN 20 мм (повірка на місці експлуатації).

15.04.2021 року ОСОБА_1 повідомила КВП «Краматорський водоканал» про здійснення повірки лічильника та надала копії свідоцтва про повірку лічильніків. Про що свідчить лист останньої, що мається в матеріалах справи.

Листом від 28.04.2020 року КВП «Краматорський водоканал» повідомив ОСОБА_1 про неможливість прийняття вказаних свідоцтв, у зв`язку з необхідністю перевірки щодо застосування норм діючого законодавства співробітниками ТОВ «Еталон-АСП» при повірці лічильників та подальшого звернення за роз`ясненнями до Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, ТОВ «Еталон-АСП», ДП «Укрметрстандарт» та ДП «Донецькстандартметрологія».

Відповідно до пункту 6 ч.1 ст.4 Закону України «Про захист прав споживачів» передбачено право споживача на звернення до суду та інших уповноважених державних органів за захистом порушених прав. Споживачем в розумінні вказаного закону є фізична особа, яка придбаває, замовляє, використовує або має намір придбати чи замовити продукцію для особистих потреб, безпосередньо не пов`язаних з підприємницькою діяльністю або виконанням обов`язків найманого працівника.

Відповідно до вимог п.15 «Правил надання послуг централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення», затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 року №630, засоби обліку води і теплової енергії, встановлені у квартирі (будинку садибного типу) та на вводі у багатоквартирний будинок, підлягають періодичній повірці. Періодична повірка засобів обліку води і теплової енергії проводиться у строк, що не перевищує одного місяця. За цей час споживач оплачує відповідні послуги у такому порядку: з централізованого постачання холодної та гарячої води - згідно із середньомісячними показаннями засобів обліку за попередні три місяці.

Відповідно до ч.5 ст.17 Закону України «Про метрологію та метрологічнудіяльність» повірка законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, проводиться: науковими метрологічними центрами, які мають міжнародно-визнані калібрувальні та вимірювальні можливості за відповідними видами та підвидами вимірювань, та/або із застосуванням національних еталонів; науковими метрологічними центрами, метрологічними центрами та повірочними лабораторіями, уповноваженими на проведення повірки відповідних засобів.

Делегування науковими метрологічними центрами, метрологічними центрами та повірочними лабораторіями, визначеними цією частиною, своїх повноважень щодо проведення повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, іншим особам або залучення ними в будь-який спосіб до цієї діяльності осіб, які не мають відповідних на те повноважень, забороняється.

Згідно із підпунктом 4 пункту 1 Вимог, яким повинні відповідати наукові метрологічні центри, державні підприємства, які належать до сфери управління Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України та провадять метрологічну діяльність, та повірочні лабораторії, які уповноважуються або уповноважені на проведення повірки засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації та застосовуються у сфері законодавчо регульованої метрології, з метою досягнення їх відповідності встановленим критеріям, затверджених наказом Мінекономіки від 30.06.2020 року № 1242, персонал уповноваженої організації, відповідальний за виконання робіт з повірки законодавчо регульованих ЗВТ, що перебувають в експлуатації, повинен працювати в уповноваженій організації за основним місцем роботи.

Відповідно до п. 1 розділу ІІІ Методики повірки лічильників води з механічним відліковим пристроєм номінальних діаметрів DN10, DN15, DN20 на місці експлуатації, затвердженої наказом Мінекономрозвитку від 23.12.2016 року № 2129, персонал, відповідальний за виконання робіт з повірки лічильників, повинен мати професійну підготовку в галузі метрології, освітньо-кваліфікаційний рівень молодшого бакалавра, бакалавра, магістра за інженерно-технічними спеціальностями, досвід роботи не менше ніж один рік.

Відповідно до пункту 9 ст.18 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» передбачає, що моніторинг відповідності уповноважених організацій вимогам цього Закону та встановленим критеріям здійснює орган з уповноваження (центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері метрології та метрологічної діяльності).

Відповідно до пункту 2 розділу V Методики повірки лічильників води з механічним відліковим пристроєм номінальних діаметрів DN10, DN15, DN20 на місці експлуатації, затвердженої наказом Мінекономрозвитку від 23.12.2016 року № 2129, позитивні результати повірки лічильника засвідчують свідоцтвом про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки за формою згідно з додатком 2 до Порядку проведення повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, та оформлення її результатів, затвердженого наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 08 лютого 2016 року № 193.

Судом встановлено, що 09.04.2021 року Товариством з обмеженою відповідальністю «ЕТАЛОН-АСП», яке уповноважено на проведення повірки лічильників води крильчастих DN10, DN15, DN20 мм (повірка на місці експлуатації), видані Свідоцтва про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки № ИИ-02603080421003 та № ИИ-02603080421004 від 09 квітня 2021 року, відповідно до якого лічильники води КВ-1,5 № 334101 та № 334157 відповідають вимогам ДСТУ 3580 клас А в умовах експлуатації.

15.04.2021 року зазначені свідоцтва про повірку були передані позивачем до КВП «Краматорський водоканал» для подальшого здійснення нарахувань за надані послуги водопостачання та водовідведення згідно з даними засобу обліку води. Надання будь-яких інших документів споживачем на підтвердження позитивних результатів повірки лічильника нормами діючого законодавства не передбачено.

Втім, вказані свідоцтва не були прийняті КВП «Краматорський водоканал» та продовжено нарахування за надані послуги водопостачання та водовідведення згідно норм споживання.

Такі дії відповідача суд вважає неправомірними та такими, що не відповідають нормам діючого законодавства, у зв`язку з чим позовні вимоги підлягають задоволенню.

Керуючисьст. 4 ЗУ «Про захист прав споживачів», ст. ст.17,18 ЗУ «Про метрологію та метрологічну діяльність», п. 15 «Правил надання послуг централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення», затвердженихпостановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 року № 630,ст.11 ЦК України, ст.ст.4,5,206,263-264,280-282 ЦПК України,

УХВАЛИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ) до Комунального виробничого підприємства «Краматорський водоканал» (ЄДРПОУ 05524251, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Південна,6) про захист прав споживачів, - задовольнити.

Визнати необґрунтованою відмову в прийнятті Свідоцтва про повірку № ИИ-02603080421003 від 09 квітня 2021 року та Свідоцтва про повірку № ИИ-02603080421004 від 09 квітня 2021 року та зобов`язати КВП "Краматорський водоканал" їх прийняти.

Зобов`язати КВП "Краматорський водоканал" провести перерахунок нарахувань за послуги з централізованого водопостачання і водовідведення по особовому рахунку № НОМЕР_1 з 09 квітня 2021 року з урахуванням показань лічильника холодної води КВ-1,5 № 334101 та № 334157, які встановлені в квартирі за адресою: АДРЕСА_1 .

Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом 30 днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили післяз акінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Донецького апеляційного суду через Краматорський міський суд Донецької області, протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.

Суддя Д.Г.Костюков