
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 грудня 2021 року справа № 580/2393/21
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд одноособово в складі головуючої судді Бабич А.М., розглянувши в залі суду в порядку спрощеного письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Черкаського обласного військового комісаріату про визнання протиправними дій і зобов`язання вчинити дії,
УСТАНОВИВ:
21.04.2021 у Черкаський окружний адміністративний суд надійшов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) (далі – позивач) до Черкаського обласного військового комісаріату (18008, Черкаська обл., місто Черкаси, вулиця Хоменка, будинок 19; код ЄДРПОУ 07735288) (далі – відповідач) про:
визнання протиправними дій щодо відмови підготувати та надати довідки про всі нараховані та виплачені види грошового забезпечення, з яких було сплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (включаючи додаткові та одноразові види грошового забезпечення, щомісячну додаткову грошову винагороду), помісячно за період останніх 24 місяців служби;
зобов`язання підготувати та надати йому довідку про всі нараховані та виплачені види грошового забезпечення, з яких було сплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, (включаючи додаткові та одноразові види грошового забезпечення, щомісячну додаткову грошову винагороду) помісячно за період останніх 24 місяців служби;
зобов`язання відповідача підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області оновлену довідку для перерахунку пенсії, яка містить всі нараховані та виплачені види грошового забезпечення, з яких сплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (включаючи щомісячну додаткову грошову винагороду) помісячно за період останніх 24 місяців служби.
В обґрунтування позову зазначено, що звернувся заявою до відповідача, в якій просив підготувати та надати оновлену довідку про всі види грошового забезпечення (включаючи додаткові і одноразові, зокрема, щомісячну додаткову грошову винагороду), з яких сплачувався ЄСВ та які отримував за останні 24 місяці служби. Відповідач всупереч вимог закону таких дій не вчинив. Вказує на відсутність відомостей про нараховану йому додаткову винагороду, з якої сплачено ЄСВ.
Ухвалою суду від 26.04.2021 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи здійснювати на виконання ст.12 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) за правилами спрощеного провадження. Залучив до участі у справі третьою особою без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, м.Черкаси, вул.Смілянська, буд.23; код ЄДРПОУ 21366538) (далі – третя особа) (далі – третя особа).
18.05.2021 на адресу суду надійшов відзив відповідача з проханням відмовити у задоволенні позову, оскільки він не допустив порушень вимог закону. Стверджує, що з дати призначення позивачу пенсії після 05.03.2019 підстави для перерахунку його пенсії не виникли. Від Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, до відповідача не надходили. Тому відсутні підстави для складання нових довідок з урахуванням додаткових складових грошового забезпечення. На запит позивача 09.11.2020 повідомлено, що під час виключення його зі списків особового складу йому була видана довідка про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії за останні 24 місяці перед звільненням. На все грошове забезпечення нараховане 22% єдиного соціального внеску.
Третя особа правом надати письмове пояснення суду не скористалася, хоча отримала згадану вище ухвалу суду, що підтверджується розпискою від 29.04.2021.
Оскільки обґрунтованих клопотань про розгляд справи у відкритому судовому засіданні з викликом сторін суду не надходило, зважаючи на відсутність необхідності призначити експертизу або викликати для допиту свідів, суд вирішив розглянути справу в письмовому провадженні.
Ухвалою від 23.06.2021 суд зупинив провадження у справі до часу до набрання законної сили рішенням суду касаційної інстанції в зразковій адміністративній справі №825/997/17. У зв`язку з усуненням підстав для зупинення суд постановив 03.12.2021 ухвалу про поновлення провадження та продовжив судовий розгляд справи.
Оцінивши доводи сторін, дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню, з огляду на таке.
Посвідченням від 02.03.2018 серії НОМЕР_2 підтверджується, що позивач має статус інваліда 2групи і має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни-інвалідів війни.
09.11.2020 позивач звернувся до відповідача заявою, в якій повідомив, що проходив військову службу за контрактом у Черкаському ОВК на посаді техніка відділення забезпечення з 09.12.2015 до 23.01.2018 та звільнений у запас за станом здоров`я 23.01.2018. Тому просив надати в двох примірниках довідку про всі нараховані та виплачені види грошового забезпечення, з яких сплачено ЄСВ (включаючи додаткові та одноразові види грошового забезпечення, індексацію) щомісячно за вказаний період служби.
У відповідь отримав лист від 13.11.2020 №6/7/770, в якому повідомлено, що йому така довідка була надана під час виключення зі списків.
18.12.2020 позивач повторно звернувся до відповідача заявою з проханням надати вказану довідку, розписати помісячно про всі види грошового забезпечення (включаючи додаткові та одноразові), з яких сплачено ЄСВ, та отримані за останні 24місячці служби.
Листом від 04.01.2021 №6/7/8 відповідач повідомив, що із-за повторності звернення не розглядається.
20.01.2021 позивач звернувся до третьої особи заявою, в якій просив надати йому з пенсійної справи протокол призначення пенсії, грошовий атестат, довідку про додаткові види грошового забезпечення для призначення пенсії, перерахунки пенсії з 01.01.2019 та з 01.01.2020, довідку військкомату про грошове забезпечення для перерахунку пенсії згідно з постановою КМУ від 21.02.2018 №103.
Тому позивач звернувся в суд.
Надаючи оцінку спірним обставинам суд урахував вимоги ст.19 Конституції України щодо обов`язку всіх органів державної влади та їх посадових і службових осіб діяти виключно в межах, порядку та спосіб, які визначені законом.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей регулює закон України від 20 грудня 1991 року №2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі – Закон №2011-XII).
Відповідно до частин другої - четвертої статті 9 Закону №2011-XII до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.
Порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України.
Частиною першою статті 15 Закону №2011-XII визначено, що пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону №2262-XII.
Однією з умов пенсійного забезпечення військовослужбовців є визначення видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсій.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, регулює Закон України від 9 квітня 1992 року №2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі – Закон №2262-XII). Питання заробітку (грошового забезпечення) для обчислення пенсій визначене в ст.43 цього Закону.
Зокрема, пенсії, які призначаються відповідно до цього Закону особам із числа військовослужбовців строкової служби та членам їх сімей, обчислюються за встановленими нормами у процентах до середньомісячного заробітку, який одержували військовослужбовці до призову на строкову військову службу чи після звільнення з військової служби до звернення за пенсією, або до середньомісячного грошового забезпечення, одержуваного військовослужбовцями в період проходження військової служби за контрактом. При цьому середньомісячний заробіток (грошове забезпечення) для обчислення їм пенсій визначається в порядку, встановленому Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, оклади та/чи доплати за військове (спеціальне) звання, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку (доплату) за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
При обчисленні пенсій відповідно до частин сьомої-десятої цієї статті в розрахунок включаються щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством на день призначення цих пенсій.
У разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Відповідно до пункту 7 постанови КМУ від 17 липня 1992 року №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Отже, Закон №2262-XII, який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення, зокрема осіб, звільнених з військової служби, та має на меті реалізацію цими особами, конституційного права на державне пенсійне забезпечення і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України, передбачає включення до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, лише щомісячні основні види грошового забезпечення, до яких належать: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затверджений постановою правління Пенсійного фонду України 30.01.2007 №3-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за №135/13402 (далі – Порядок №3-1).
Відповідно до пункту 7 вказаного Порядку для призначення пенсії за вислугу років і по інвалідності подаються такі документи:
заява про призначення пенсії (додаток 1);
грошовий атестат, або довідка про розмір грошового забезпечення, і довідка про додаткові види грошового забезпечення, які заявник отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби;
військово-медичні документи про стан здоров`я звільненої особи (за винятком осіб, які не проходили військово-лікарську комісію);
документи про страховий стаж (при призначенні пенсії згідно з пунктом "б" статті 12 Закону;
довідка МСЕК про визнання особи інвалідом;
копія документа про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті);
довідка ВАТ "Ощадбанк" або інший документ, що підтверджує відкриття рахунку, назву та номер відділення ВАТ "Ощадбанк";
копія паспорта.
До позовної заяви позивач надав довідку вих.№6/7/185 від 03.03.2018 про додаткові види грошового забезпечення, які отримував протягом січня 2016 року – грудня 2017року, що становить 24 місяці. Відомості в ній відображені в розрізі місяців, видів основних видів грошового забезпечення (посадовий оклад та оклад за військове звання, надбавка за вислугу років) і щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки за роботу в умовах режимних обмежень, надбавка за кваліфікацію, надбавка за особливі умови служби, надбавка за шифр.роботи) та премії, загальні підсумки. Надбавка за кваліфікацію, надбавка за особливі умови служби, надбавка за шифр.роботи позивачу не заповнені.
Окремої вказівки про те, що зі вказаних сум коштів сплачено єдиний внесок, довідка не містить. Як зазначено вище, грошове забезпечення військовослужбовця складається з основних видів грошового забезпечення та додаткових.
Відсутні докази, що позивачу відповідачем під час звільнення була видана довідка про всі складові нарахованого йому за 24 місяців перед звільненням грошового забезпечення із відомостями про сплачений з них єдиний внесок. Оскільки така інформація стосується особистих відомостей позивача, виконання запиту про її отримання не суперечить закону.
Чинне законодавство не містить обмежень щодо кількості виготовлення таких довідок.
Велика Палата Верховного Суду в постанові від 10.11.2021 в зразковій адміністративній справі №360/3611/20, тлумачивши викладені правові норми, звертає увагу, що структура грошового забезпечення військовослужбовців визначена законом, з огляду на що не може бути звужена нормами підзаконних нормативно-правових актів.
22 вересня 2010 року Кабінет Міністрів України як вищий орган у системі органів виконавчої влади прийняв постанову, якою з 01 жовтня 2010 року установив щомісячну додаткову грошову винагороду. Як слідує зі змісту подальших змін до цієї постанови, перелік військовослужбовців та інших осіб, яким відповідно до пункту 1 цієї постанови встановлювалася винагорода, розширено.
Зі змісту Постанови №889 слідує, що щомісячна додаткова грошова винагорода відповідає ознакам щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, оскільки є щомісячною та має постійний характер.
Віднесення зазначеної винагороди до щомісячних видів грошового забезпечення також підтверджено в постанові Великої Палати Верховного Суду від 06 лютого 2019 року у справі № 522/2738/17.
Відповідно до змісту Положення про Міністерство оборони України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 листопада 2014 року №671 (у редакції, чинній на час затвердження Інструкції №550), одним з основних завдань Міністерства оборони України як центрального органу виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України, було встановлення порядку грошового забезпечення.
Водночас Велика Палата Верховного Суду наголошує, що встановлення підзаконним нормативно правовим актом порядку та умов виплати щомісячної додаткової грошової винагороди не може звужувати чи заперечувати права на отримання такої винагороди, встановленого актом вищої юридичної сили.
Ієрархічні колізії нормативно-правових актів долаються шляхом застосування норми, яка закріплена в нормативно-правовому акті, що має вищу юридичну силу.
Суд врахував відсутність спростування відповідачем доводу позивача про відсутність включення до довідки розміру додаткової грошової винагороди, яка мала щомісячний характер і з якої сплачено єдиний внесок. Відсутні докази, що така складова грошового забезпечення позивачу не була нарахована під час несення служби.
Отже, відповідач не довів, що у заявлених спірних правовідносинах, відмовляючи позивачу у підготовці та надані довідки про всі нараховані та виплачені види грошового забезпечення, з яких було сплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (включаючи додаткові та одноразові види грошового забезпечення, щомісячну додаткову грошову винагороду), помісячно за період останніх 24 місяців служби наданні діяв з дотриманням вимог закону.
Тому суд дійшов висновку про обґрунтованість доводів позивача щодо протиправності спірних дій відповідача та наявності правових підстав для виготовлення та надання вказаної довідки.
Оскільки спірні правовідносини не стосуються права позивача на перерахунок пенсії за 2019 рік, а правовідносини з третьою особою щодо перерахунку пенсії не виникли, відповідні доводи відзиву не обґрунтовані. Водночас, оскільки вказаний вид документа безпосередньо впливає на правильність обчислення розміру призначеної пенсії, позовні вимоги щодо зобов`язання відповідача направити вказану довідку третій особі також обґрунтовані та підлягають задоволенню.
Згідно з ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. Зважаючи на відсутність доказів понесення позивачем судових витрат, відсутні підстави для їх розподілу.
Керуючись ст.ст.2-20, 72-78, 132-139, 242-245, 255, 295 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Черкаського обласного військового комісаріату щодо відмови підготувати та надати йому довідки про всі нараховані та виплачені види грошового забезпечення, з яких було сплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (включаючи додаткові та одноразові види грошового забезпечення, щомісячну додаткову грошову винагороду) помісячно за період останніх 24 місяців служби.
Зобов`язати Черкаський обласний військовий комісаріат (18008, Черкаська обл., місто Черкаси, вулиця Хоменка, будинок 19; код ЄДРПОУ 07735288) підготувати та надати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) та довідку про всі нараховані та виплачені види грошового забезпечення, з яких було сплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (включаючи додаткові та одноразові види грошового забезпечення, щомісячну додаткову грошову винагороду) помісячно за період останніх 24 місяців служби.
Зобов`язати Черкаський обласний військовий комісаріат (18008, Черкаська обл., місто Черкаси, вулиця Хоменка, будинок 19; код ЄДРПОУ 07735288) підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, м.Черкаси, вул.Смілянська, буд.23; код ЄДРПОУ 21366538) (далі – третя особа) оновлену довідку для перерахунку пенсії, яка містить всі нараховані та виплачені ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) види грошового забезпечення, з яких сплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (включаючи щомісячну додаткову грошову винагороду) помісячно за період останніх 24 місяців служби.
У задоволенні інших позовних вимог відмовити.
2. Судові витрати розподілу не підлягають.
3. Копію рішення направити учасникам справи.
4. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного його тексту.
Суддя Анжеліка БАБИЧ
Рішення ухвалене, складене у повному обсязі та підписане 03.12.2021.