
Справа № 560/8292/21
РІШЕННЯ
іменем України
02 грудня 2021 рокум. ХмельницькийХмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Блонського В.К.
розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Віньковецької селищної ради Хмельницької області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся в суд з позовом до відповідача, в якому просить визнати протиправною бездіяльність Віньковецької селищної ради Хмельницької області, та зобов`язати Віньковецьку селищну раду Хмельницької області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 щодо затвердження проекту землеустрою та затвердити проект землеустрою відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства площею 1,7000 га, яка розташована за адресою: с. Нетечинці, Віньковецького району Хмельницької області (за межами населеного пункту) кадастровий номер 6820685000:026004:0134.
В обґрунтування позовних вимог вказує, що рішенням 48 сесії сьомого скликання №22-48/2020 Нетечинецької сільської ради Віньковецького району Хмельницької області від 06.07.2020 позивачу був наданий дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за межами населеного пункту Нетечинецької сільської ради Віньковецького району Хмельницької області із земель запасу сільськогосподарського призначення (колишні землі колективної власності КСП «Поділля») в землі для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 1,7 га для наступної передачі у власність.
Зазначає, що на підставі вказаного рішення замовила та розробила проект землеустрою, однак відповідач проект землеустрою не затвердив.
25.02.2021 на четвертій сесії восьмого скликання Віньковецької селищної ради Хмельницької області рішення за заявою позивача не прийняте, за результатами голосування: за - 1; проти - 0;, утримались - 18.
22.04.2021 на шостій сесії восьмого скликання Віньковецької селищної ради Хмельницької області рішення за заявою позивача не прийняте, за результатами голосування: за - 0; проти - 0; утримались - 24.
Така бездіяльність відповідача, на думку позивача, є порушенням норм Земельного кодексу України, оскільки рішення по суті заяви відповідач не прийняв. Тому, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження, надав відповідачу строк для подання відзиву на позов - 15 днів з дня вручення йому ухвали про відкриття провадження у справі.
Відповідач правом на подання відзиву на адміністративний позов у наданий йому строк не скористався.
Відповідно до частини 6 статті 162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх взаємному зв`язку та сукупності, суд встановив таке.
Рішенням 48 сесії сьомого скликання №22-48/2020 Нетечинецької сільської ради Віньковецького району Хмельницької області від 06.07.2020 позивачу був наданий дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за межами населеного пункту Нетечинецької сільської ради Віньковецького району Хмельницької області із земель запасу сільськогосподарського призначення (колишні землі колективної власності КСП «Поділля») в землі для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 1,7 га для наступної передачі у власність.
На виконання вказаного рішення виготовлений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Позивач 26.01.2021, 25.03.2021 зверталася до Віньковецької селищної ради Хмельницької області із заявами про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення комунальної власності площею 1,0 га з кадастровим номером 6820685000:026004:0134 для ведення особистого селянського господарства, яка розташована за межами населених пунктів Нетечинецької сільської ради Віньковецького району Хмельницької області.
Листом Віньковецької селищної ради Хмельницької області №б/200 від 15.03.2021 позивач повідомлена, що заява від 26.01.2020 року розглянута 25.02.2021 на четвертій сесії Віньковецької селищної ради восьмого скликання, рішення не прийнято. Доданий витяг з протоколу №1 від 25.02.2021.
Листом Віньковецької селищної ради Хмельницької області №б/833 від 17.05.2021 позивач повідомлена, що заява від 25.03.2021 року розглянута 22.04.2021 на шостій сесії Віньковецької селищної ради восьмого скликання, рішення не прийнято. Доданий витяг з протоколу №6 від 22.04.2021.
Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо розгляду її заяв, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.
Згідно з частиною 6 статті 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення, зокрема, особистого селянського господарства у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб).
Відповідно до частини 9 статті 118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, що передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
Однак, відповідач у двотижневий строк не розглянув заяв позивача від 26.01.2021 та від 25.03.2021 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та не прийняв з цього питання жодного рішення (затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або мотивованої відмови у його затвердженні).
Водночас, пункт 34 частини 1 статті 26 Закону №280/97-ВР передбачає, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання, зокрема, щодо вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Відповідно до частини 13 статті 46 Закону №280/97-ВР пропозиції щодо питань на розгляд ради можуть вноситися сільським, селищним, міським головою, постійними комісіями, депутатами, виконавчим комітетом ради, головою місцевої державної адміністрації, головою районної, обласної ради, загальними зборами громадян.
Згідно з частиною 5 статті 46 Закону №280/97-ВР сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць.
За змістом частин 1, 2 статті 59 Закону №280/97-ВР рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.
Судом встановлено, що за результатами розгляду заяв позивача відповідачем не було прийняте жодне рішення по суті, відтак у даному випадку має місце не прийняття протиправного рішення, а необґрунтована бездіяльність суб`єкта владних повноважень.
Суд звертає увагу, що інформація про те, що проект рішення не набрав достатньої кількості голосів депутатів, викладена у протоколі засідання ради, за своєю суттю не є рішенням ради ( актом розпорядчого характеру), а є лише відображенням того, що органом місцевого самоврядування з невідомих причин допущено необґрунтовану бездіяльність, позаяк з протоколу видно, що певна частина депутатів взагалі не брала участь у голосуванні, а решта утримались від прийняття рішення.
У даному випадку суд звертає увагу на те, що обраний частиною депутатів ради спосіб голосування: "утримався" замість конкретних "за" або "проти" призвів до ситуації правової невизначеності та неможливості вважати прийнятим будь-яке рішення.
Таким чином, відповідач не вирішив питання за результатом звернення позивача згідно з вимогами статті 118 Земельного кодексу України.
За таких обставин, бездіяльність відповідача, що полягає у не розгляді клопотань позивача про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства, є протиправною.
Відповідно до частини другої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Враховуючи викладене, для повного забезпечення захисту прав позивача позовні вимоги необхідно задовольнити шляхом визнання протиправною бездіяльності Віньковецької селищної ради Хмельницької області з розгляду заяв ОСОБА_1 від 26.01.2021, 25.03.2021 про затвердження проекту землеустрою та передачу земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства з кадастровим номером 6820685000:026004:0134, та зобов`язати Віньковецьку селищну раду Хмельницької області розглянути на пленарному засіданні сесії Віньковецької селищної ради Хмельницької області заяви позивача від 26.01.2021, 25.03.2021 про затвердження проекту землеустрою та передачу земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства з кадастровим номером 6820685000:026004:0134, що знаходиться за межами населених пунктів Нетечинецької сільської ради Віньковецького району Хмельницької області у власність, та за результатами розгляду прийняти рішення відповідно до норм Земельного кодексу України.
Наведене свідчить про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог.
У зв`язку з частковим задоволення позовний вимог відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України судовий збір необхідно стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Віньковецької селищної ради Хмельницької області з розгляду заяв ОСОБА_1 від 26.01.2021, 25.03.2021 про затвердження проекту землеустрою та передачу земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства з кадастровим номером 6820685000:026004:0134 у власність.
Зобов`язати Віньковецьку селищну раду Хмельницької області розглянути на пленарному засіданні сесії Віньковецької селищної ради Хмельницької області заяви ОСОБА_1 від 26.01.2021, 25.03.2021 про затвердження проекту землеустрою та передачу земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства з кадастровим номером 6820685000:026004:0134 у власність, що знаходиться за межами населених пунктів Нетечинецької сільської ради Віньковецького району Хмельницької області, та за результатами розгляду прийняти рішення відповідно до норм Земельного кодексу України.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 908,00 грн., (дев`ятсот вісім гривень) за рахунок бюджетних асигнувань Віньковецької селищної ради Хмельницької області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Віньковецька селищна рада Хмельницької області (вул. Соборної України, 20,Віньківці,Віньковецький район, Хмельницька область,32500 , код ЄДРПОУ - 04403315)
Головуючий суддя В.К. Блонський