Рішення № 101584626, 29.11.2021, Білгород-Дністровський міськрайонний суд Одеської області

Дата ухвалення
29.11.2021
Номер справи
495/6436/21
Номер документу
101584626
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 495/6436/21

№ провадження 2/495/2442/2021

р і ш е н н я

ІМЕНЕМ УКрАЇНи

29 листопада 2021 рокум. Білгород-Дністровський

Білгород – Дністровський міськрайоний суд Одеської області у складі:

головуючої одноособово - судді Прийомової О.Ю.,

за участю секретаря Іванченко А.С.,

справа № 495/6436/21

позивача особисто ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження у м. Білгород – Дністровському цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Шабівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області про зобов`язання вчинити певні дії,-

представника позивача – адвоката Холудєєва Б.Є.

представника відповідача Телеганенко Є.Л.,

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 09 серпня 2021 року звернулась до Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської області із позовом до Шабівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області про зобов`язання вчинити певні дії, просить суд: поновити пропущений строк щодо звернення до суду, визнати протиправними та частково скасувати рішення виконавчого комітету Шабівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області №75/2017 від 07.09.2017 року "Про перереєстрацію громадян, що знаходяться на квартирному обліку при виконавчому комітеті Шабівської сільської ради", в частині зняття з квартирного обліку у черзі позачергових за №4, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зобов`язати Шабівську сільську раду Білгород-Дністровського району Одеської області поновити у квартирній черзі позачергових ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з часу постановки на облік позачергової черги, а саме з 27.04.2011 року.

Стислий виклад позиції позивача

Так, свої вимоги позивач мотивує тим, що вона є особою, позбавленою батьківського піклування, згідно рішення Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської області № 2-2563/2010 від 07.06.2010 року, за яким позбавлено батьківських прав її батьків ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , в т.ч. щодо неї ОСОБА_5 , а також у відповідності до Розпорядження Білгород-Дністровської РДА № 604/А-2010 від 03.08.2010 року.

Згідно Розпорядження Білгород-Дністровської РДА № 689/А-2010 від 24.09.2010 року, було призначено ОСОБА_6 опікуном над ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Відповідно до рішення виконавчого комітету Шабівської сільської ради № 108/2011 від 27.04.2011 року, ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , була прийнята на квартирний облік при виконавчому комітеті Шабівської сільської ради, у складі одного чоловіка, в чергу позачергових за № 6, з 27.04.2011 року, згідно ст. 34 п.4 ст. 46 ЖК України в п.46 пп.3 Правил обліку громадян, затверджених Постановою виконкому Одеської області № 52 від 16.01.1985 року «Про порядок надання житлової площі».

Згодом, відповідно до рішень виконкому Шабівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області №2/2012 від 31.01.2012 року, № 2/2013 від 29.01.2013 року, №1/2015 від 05.02.2015 року та № 18/2016 від 24.03.2015 року «Про перереєстрацію громадян, що знаходяться на квартирному обліку при виконавчому комітеті Шабівської сільської ради», були перереєстровані справи квартирного обліку при виконавчому комітеті Шабівської сільської ради станом на 01.03.2016 року, з урахуванням додаткових документів і змін в складі сім`ї громадян, наявність житлової площі і пільг для квартирного обліку та був затверджений список сімей, що мають право позачергового одержання житлової площі, де ОСОБА_7 знаходилась у списку №4 /позачергова черга/, з 27.04.2011 року.

Проте, відповідно до рішення виконкому Шабівської сільської ради № 75/2017 від 07.09.2017 року «Про перереєстрацію громадян, що знаходяться на квартирному обліку при виконавчому комітеті Шабівської сільської ради», були перереєстровані справи квартирного обліку при виконавчому комітеті Шабівської сільської ради станом на 01.09.2017 року, з урахуванням додаткових документів і змін в складі сім`ї громадян, наявність житлової площі і пільг для квартирного обліку та був затверджений список сімей, що мають право позачергового одержання житлової площі.

Натомість, ОСОБА_7 у складі 1 особи, що знаходилась у списку № 4 /позачергова черга/, була знята з квартирного обліку відповідно до ст. 40 ЖК України, на підставі виїзду на постійне проживання до іншого населеного пункту.

В січні 2021 року вона отримала відповідь Шабівської сільської ради про причини зняття її з квартирного обліку, де повідомлено, що розшуковими діями вжитими спеціалістами Шабівської сільської ради не виявилось за можливе встановити її місце знаходження, у зв`язку з чим повідомлення про зняття з квартирного обліку на підставі рішення виконкому Шабівської сільської ради № 75/2016 від 07.09.2017 року було відправлено за адресою реєстрації позивача по АДРЕСА_1 .

03.06.2021 року вона отримала Витяг з протоколу № 1 засідання громадської сесії із житлових питань при виконкомі Шабівської сільської ради від 31.05.2021 року, згідно якого її було повідомлено про відмову в поновлені у квартирній черзі позачергових № 4, так як на момент заяви втрачено статус дитини позбавленої батьківського піклування, відповідно до ст.1 ЗУ «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування».

На підставі усього вищевикладеного, враховуючи незаконність зняття її з позачергового квартирного обліку, вона і звернулась до суду за захистом своїх прав.

Рух справи у суді

Ухвалою Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської області від 12.08.2021 року, прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито загальне позовне провадження по справі. Призначено підготовче судове засідання на 21.09.2021 року о 16-00 год..

Ухвалою Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської області від 21.09.2021 року, закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті. Заяви, клопотанні, інші процесуальні дії у справі

Позивач та її представник в судовому засіданні позовні вимоги підтримала та просили суд їх задовольнити з підстав наведених у позові.

Представник відповідача в судовому засіданні з позовними вимогами не погодився, просить суд в їх задоволені відмовити, вважає, що порушень в діях Шабівської сільської ради не встановлено.

Фактичні обставини, встановлені судом

Вислухавши позивача, представника позивача, представника відповідача, вивчивши матеріали справи, ретельно дослідивши докази, суд дійшов до наступних висновків.

Судом встановлено, що дійсно на підставі Розпорядження Білгород-Дністровської районної державної адміністрації № 604/А-2010 від 03.08.2010 року, надано ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 статусу дитини, позбавленої батьківського піклування.

24.09.2010 року винесено Розпорядження Білгород-Дністровської районної державної адміністрації за № 689/А-2010, відповідно до якого,зокрема, встановлено піклування над неповнолітньою ОСОБА_7 та призначено ОСОБА_6 піклувальником над неповнолітньою ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Згідно листа № 283 від 18.03.2011 року Служби у справах дітей Білгород-Дністровської РДА та Протоколу № 1 засідання громадської комісії із житлових питань при виконкомі Шабівської сільської ради від 27.04.2011 року, рекомендовано виконавчому комітету сільської ради поставити на квартирну чергу ОСОБА_7 , дитину позбавлену батьківського піклування, в чергу позачергових.

27.04.2011 року виконавчим комітетом Шабівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області винесено Рішення № 108/2011 «Про прийняття на квартирний облік сім`ї ОСОБА_7 », згідно п.1 якого прийнято на квартирний облік при виконкомі сільської ради, ОСОБА_7 , 1995 року народження, у складі одного чоловіка, у чергу позачергових за №6 з 27.04.2011 згідно ст. 34 п.4 ст.46 Житлового кодексу України і п.46 п.п 3 Правил обліку громадян, затверджених Постановою виконкому Одеської обласної ради № 52 від 16.01.1985 року «Про порядок надання житлової площі». /а.с. 13/

Згідно Довідки, виданої виконкомом Шабівської сільської ради № 586 від 29.12.2011 року, ОСОБА_7 дійсно є мешканкою Шабівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області. Склад сімї: одна особа. /а.с. 17/

Відповідно до рішень виконкому Шабівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області №2/2012 від 31.01.2012 року, № 2/2013 від 29.01.2013 року, із внесенням змін та доповнень від 26.09.2013 року за № 113/2013, №1/2015 від 05.02.2015 року та № 18/2016 від 24.03.2015 року «Про перереєстрацію громадян, що знаходяться на квартирному обліку при виконавчому комітеті Шабівської сільської ради», були перереєстровані справи квартирного обліку при виконавчому комітеті Шабівської сільської ради, з урахуванням додаткових документів і змін в складі сім`ї громадян, наявність житлової площі і пільг для квартирного обліку та був затверджений список сімей,що мають право позачергового одержання житлової площі, де згідно останнього рішення ОСОБА_7 знаходилась у списку №4 /позачергова черга/, з 27.04.2011 року.

Проте, 07.09.2017 року виконавчим комітетом Шабівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області було ухвалене рішення «Про перереєстрацію громадян, що знаходяться на квартирному обліку при виконавчому комітеті Шабівської сільської ради» за № 75/2017, яким були перереєстровані справи квартирного обліку при виконавчому комітеті Шабівської сільської ради станом на 01.09.2017 року, з урахуванням додаткових документів і змін в складі сім`ї громадян, наявність житлової площі і пільг для квартирного обліку та був затверджений список сімей, що мають право позачергового одержання житлової площі.

Натомість, сім`ю ОСОБА_7 у складі 1 особи, з 13.05.2014 року у списку № 4 /першочергова черга/, було знято з квартирного обліку, на підставі виїзду на постійне місце проживання до іншого населеного пункту.

При цьому, згідно Довідки, виданої виконкомом Шабівської сільської ради № 120 від 06.03.2017 року, ОСОБА_7 дійсно є мешканкою АДРЕСА_1 . Склад сім`ї: одна особа.

У листі-повідомленні за № 1-1222/02.2-08/30 від 05.01.2020 року з Шабівської сільської ради вказано, що станом на вересень 2017 року, розшуковими діями вжитими спеціалістами Шабівської сільської ради, встановити місце знаходження ОСОБА_2 не виявилось за можливе, у зв`язку з чим повідомлення про зняття з квартирного обліку, на підставі рішення виконавчого комітету №75/2017 від 07.09.2017 року було відправлено на адресу АДРЕСА_1 простим листом через відправлення поштового зв`язку «Укрпошта» с. Шабо.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач ОСОБА_7 09.04.2016 року змінила прізвище на ОСОБА_1 , у зв`язку з укладанням шлюбу /Свідоцтво про шлюб серії НОМЕР_1 /.

Крім того, судом встановлено, що позивач, яка має статус особи позбавленої батьківського піклування, має двох малолітніх дітей – ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_4 . / Свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 та НОМЕР_3 /.

Не погодившись з прийнятим рішенням виконкому Шабівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області № 75/2017 від 07.09.2017, позивач звернулась із заявою про поновлення її на квартирному обліку, що була отримана начальником загального відділу сільської ради ОСОБА_10 30.03.2021 року.

Разом з тим, листом № Л-299/02.2-08/20422 від 03.06.2021 повідомлено ОСОБА_2 , що її заяву розглянуто та відмовлено в поновленні на квартирній черзі.

Підставою для цього послугував Протокол № 1 засідання громадської комісії із житлових питань при виконавчому комітеті Шабівської сільської ради від 31.05.2021 року, де згідно Висновку комісії вирішено відмовити в поновленні в квартирній черзі позачергових за № 4, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , так як на момент подання заяви втрачено статус дитини позбавленої батьківського піклування, відповідно до ст. 1 Закону України від 13.01.2005 року № 2342-ІV «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей - сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування», адже особи, яким виповнилось 23 та більше років, відповідно до наведених норм законодавства вже не є особами з числа дітей-сиріт або дітей, позбавлених батьківського піклування, а також відмовлено в прийнятті на квартирний облік в загальній черзі, так як реєстрація місця проживання не є територіальна громада Шабівської сільської ради.

Разом з тим, у листі Департаменту з питань захисту прав дітей та забезпечення стандартів рівності Нацсоцслужби за № 0000-0201-Л/404зв/692 від 29.01.2021 року вказано, що ст. 40 ЖК встановлює гарантію для осіб, що перебувають на обліку, про неможливість зняття їх з обліку до моменту одержання ними жилого приміщення.

Перелік випадків зняття громадян з квартирного обліку є вичерпним та обмежується правилами норми ч.2 ст. 40 Кодексу.

Тому, неправомірним є зняття з пільгового квартирного обліку осіб з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, яким більше 23 років, оскільки вони на сьогодні не скористалися правом на позачергове отримання житла.

Також зазначено, що ОСОБА_2 постійно інформувала про місце свого проживання Шабівську сільську раду.

Враховуючи зазначене, Департамент з питань захисту прав дітей та забезпечення стандартів рівності зауважує, що зняття ОСОБА_2 з позачергового квартирного облік є порушенням конституційного права таких осіб на житло.

Крім того, листом № Л-13/оп/289 від 11.02.2021 року Білгород-Дністровської РДА роз`яснено, що при вирішенні питання щодо місця постановки відповідної категорії дітей на квартирний облік, слід перш за все виходити із місця походження таких дітей.

У зв`язку з винесенням Рішення виконкому Шабівської сільської ради № 75/2017 від 07.09.2017 року рекомендовано вирішити питання про поновлення ОСОБА_2 на пільговій квартирній черзі громадян.

Нормативне обґрунтування

Відповідно до ст. 41 Конституції України, кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності. Право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом. Громадяни для задоволення своїх потреб можуть користуватися об`єктами права державної та комунальної власності відповідно до закону».

Стаття 47 Конституції України проголошує, що кожен має право на житло. Держава створює умови, за яких кожний громадянин матиме змогу побудувати житло, придбати його у власність або взяти в оренду.

Громадянам, які потребують соціального захисту, житло надається державою та органами місцевого самоврядування безоплатно або за доступну для них плату відповідно до закону.

Ніхто не може бути примусово позбавлений житла інакше, як на підставі закону за рішенням суду.

Статтею 31 ЖК України передбачено, що громадяни, які потребують поліпшення житлових умов, мають право на одержання у користування жилого приміщення в будинках державного або громадського житлового фонду в порядку, передбаченому законодавством Союзу РСР, цим Кодексом та іншими актами законодавства Української РСР.

Жилі приміщення надаються зазначеним громадянам, які постійно проживають у даному населеному пункті (якщо інше не встановлено законодавством Союзу РСР і Української РСР), як правило, у вигляді окремої квартири на сім`ю.

Норми статті 31 визначають не тільки місце надання житла, але і місце обліку громадян, що потребують поліпшення житлових умов - населений пункт, у якому громадяни приймаються на облік.

Відповідно до ч. 3 ст. 39 Житлового Кодексу, діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, які досягли 16 років, а також особи з їх числа беруться відповідними органами місцевого самоврядування на облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов, за місцем їх походження або проживання до влаштування в сім`ї громадян, заклади для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

Згідно ч. 1 ст. 36 ЖК України, облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов, здійснюється, як правило, за місцем проживання у виконавчому комітеті районного, міської, районної в місті, селищної, сільської Ради народних депутатів.

Вказаною ст. 36 ЖК України закріплений територіальний принцип квартирного обліку, який, як правило, здійснюється за місцем постійного проживання особи.

Відповідно до ст. 29 ЦК України, місцем проживання фізичної особи є житловий будинок, квартира, інше приміщення, придатне для проживання в ньому (гуртожиток, готель тощо), у відповідному населеному пункті, в якому фізична особа проживає постійно, переважно або тимчасово.

Відповідно до ст. 38 ЖК України, порядок обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, встановлюється законодавством Союзу РСР, цим Кодексом та іншими актами законодавства Української РСР.

Згідно ст. 39 ЖК України, громадяни беруться на облік потребуючих поліпшення житлових умов: за місцем проживання - виконавчим комітетом районної, міської, районної в місті, селищної, сільської ради народних депутатів за участю громадської комісії з житлових питань, створюваної при виконавчому комітеті; за місцем роботи - спільним рішенням адміністрації підприємства, установи, організації чи органу кооперативної або іншої громадської організації і відповідного профспілкового комітету.

Відповідно до ст. 1 ЗУ «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей - сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» від 13.01.2005 року № 2342-ІV - діти, позбавлені батьківського піклування, - діти, які залишилися без піклування батьків у зв`язку з позбавленням їх батьківських прав, відібранням у батьків без позбавлення батьківських прав, визнанням батьків безвісно відсутніми або недієздатними, оголошенням їх померлими, відбуванням покарання в місцях позбавлення волі та перебуванням їх під вартою на час слідства, розшуком їх органами Національної поліції, пов`язаним з відсутністю відомостей про їх місцезнаходження, тривалою хворобою батьків, яка перешкоджає їм виконувати свої батьківські обов`язки, а також діти, розлучені із сім`єю, підкинуті діти, батьки яких невідомі, діти, від яких відмовилися батьки, діти, батьки яких не виконують своїх батьківських обов`язків з причин, які неможливо з`ясувати у зв`язку з перебуванням батьків на тимчасово окупованій території України, в районах проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, та безпритульні діти;

Статус дитини-сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування, - визначене відповідно до законодавства становище дитини, яке надає їй право на повне державне забезпечення і отримання передбачених законодавством пільг та яке підтверджується комплектом документів, що засвідчують обставини, через які дитина не має батьківського піклування.

Особи із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, - особи віком від 18 до 23 років, у яких у віці до 18 років померли або загинули батьки, та особи, які були віднесені до дітей, позбавлених батьківського піклування;

Частиною першою ст. 8 Закону України "Про охорону дитинства" передбачено, що кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку.

Відповідно до частин 1, 5 ст. 25 Закону України "Про охорону дитинства", діти, які внаслідок смерті батьків, позбавлення батьків батьківських прав, хвороби батьків чи з інших причин залишилися без батьківського піклування, мають право на особливий захист і допомогу з боку держави. Діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, які до передачі під опіку чи піклування, влаштування в дитячі будинки сімейного типу, прийомні сім`ї, заклади для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, не мали впорядкованого житла або вселення яких у приміщення, що зберігалося за ними, неможливе внаслідок його знищення чи пошкодження або з інших поважних причин, що унеможливлюють проживання там цих дітей, забезпечуються позачергово впорядкованим житлом за місцем їх походження або проживання до влаштування в сім`ї громадян, відповідні заклади або за місцем обліку внутрішньо переміщених осіб, якщо вони зареєстровані як внутрішньо переміщені особи в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Держава гарантує матеріальну допомогу на дітей, які перебувають під опікою чи піклуванням, у дитячих будинках сімейного типу і прийомних сім`ях у порядку, встановленому законодавством України.

Право особи на житло належить до основних прав кожної людини. Реалізація цього права гарантується основними міжнародно-правовими конвенціями про права людини та положеннями Конституції України.

Загальна декларація прав людини встановлює, що кожна людина має право на такий життєвий рівень, включаючи їжу, одяг, житло, медичний догляд та необхідне соціальне обслуговування, який є необхідним для підтримання здоров`я і добробуту її самої та її сім`ї (ст. 25).

Відповідно до Міжнародного пакту про економічні, соціальні і культурні права 1966 р., держави, які беруть участь у цьому пакті, визнають право кожного на достатній життєвий рівень для нього і його сім`ї, що включає достатнє харчування, одяг і житло, і на неухильне поліпшення умов життя.

Згідно зі ст. 3 Закону України "Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування" однією із основних засад державної політики щодо соціального захисту дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, а також осіб із їх числа, є захист майнових, житлових та інших прав та інтересів таких дітей.

Як передбачено частиною першою ст. 33 Закону України "Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування", діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, які досягли 16 років, у разі відсутності в таких дітей житла мають право зараховуватися на квартирний облік та соціальний квартирний облік за місцем їх походження або проживання до встановлення опіки, піклування, влаштування в прийомні сім`ї, дитячі будинки сімейного типу, заклади для дітей - сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, за заявою опікуна чи піклувальника, прийомних батьків, батьків-вихователів, адміністрації закладу, де проживає дитина, або органу опіки та піклування.

Після досягнення 18 років такі діти протягом місяця забезпечуються соціальним житлом до надання їм благоустроєного житлового приміщення для постійного проживання.

Відповідно до пп. 2 п. "а" ч. 1 ст. 30 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать власні (самоврядні) повноваження, зокрема облік громадян, які відповідно до законодавства потребують поліпшення житлових умов; розподіл та надання відповідно до законодавства житла, що належить до комунальної власності; вирішення питань щодо використання нежилих приміщень, будинків і споруд, що належать до комунальної власності.

Згідно з пп. 2 п. "б" ч. 1 ст. 34 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать делеговані повноваження, зокрема забезпечення здійснення передбачених законодавством заходів щодо поліпшення житлових і матеріально-побутових умов осіб з інвалідністю, ветеранів війни та праці, громадян, реабілітованих як жертви політичних репресій, військовослужбовців, а також військовослужбовців, звільнених у запас або відставку, сімей, які втратили годувальника, багатодітних сімей, громадян похилого віку, які потребують обслуговування вдома, до влаштування в будинки осіб з інвалідністю і громадян похилого віку, які мають потребу в цьому, дітей, що залишились без піклування батьків, на виховання в сім`ї громадян.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про житловий фонд соціального призначення», житловий фонд соціального призначення - сукупність соціального житла, що надається громадянам України, які відповідно до закону потребують соціального захисту; соціальне житло - житло всіх форм власності (крім соціальних гуртожитків) із житлового фонду соціального призначення, що безоплатно надається громадянам України, які потребують соціального захисту, на підставі договору найму на певний строк.

Соціальний квартирний облік - облік громадян України, які користуються правом на соціальне житло і перебувають у черзі на його отримання.

Статтею 10 вищевказаного Закону України передбачено, що соціальний квартирний облік здійснюється відповідними органами місцевого самоврядування за місцем проживання громадян (для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які досягли 16 років, осіб із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, - за місцем походження або проживання дітей такої категорії до встановлення опіки, піклування, влаштування в прийомні сім`ї, дитячі будинки сімейного типу, заклади для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування), які мають право на отримання квартир, садибних (одноквартирних) жилих будинків із житлового фонду соціального призначення, після набуття ними повної цивільної дієздатності відповідно до закону.

Частиною 4 ст. 33 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» обумовлено, що перебування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які досягли 16 років, на соціальному квартирному обліку не є підставою для відмови їм у взятті на квартирний облік або зняття з квартирного обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов, чи обліку осіб, які мають право на отримання житла (пільгових кредитів на будівництво і придбання житла) за державними житловими програмами для окремих категорій громадян, визначених законодавством.

Після завершення перебування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, у відповідних закладах для таких дітей, дитячому будинку сімейного типу, прийомній сім`ї або завершення терміну піклування над такими дітьми та в разі відсутності в таких дітей права на житло обласні, Київська та Севастопольська міські, районні державні адміністрації, органи місцевого самоврядування забезпечують дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також осіб з їх числа протягом місяця у позачерговому порядку впорядкованим соціальним житлом.

Згідно ч.6 ст. 33 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування», особи з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, після досягнення 23 років не втрачають право на позачергове отримання благоустроєного жилого приміщення або соціального житла до надання їм благоустроєного жилого приміщення для постійного проживання або, за їхнім бажанням, - грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення, за умови перебування у встановленому порядку на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, або соціальному квартирному обліку на момент досягнення 23-річного віку.

Порядок забезпечення соціальним житлом дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також осіб з їх числа затверджується Кабінетом Міністрів України.

Соціальне житло, що надається дітям-сиротам та дітям, позбавленим батьківського піклування, особам з їх числа для проживання, має відповідати санітарним і технічним вимогам.

Згідно п.1 Порядку взяття громадян на соціальний квартирний облік, їх перебування на такому обліку та зняття з нього, затвердженого постановою КМУ від 23.07.2008р. №682 , взяття громадян на соціальний квартирний облік (далі - облік) здійснюється за рішенням органу місцевого самоврядування за місцем проживання громадян, які мають право на отримання квартир, садибних (одноквартирних) житлових будинків з житлового фонду соціального призначення, після набуття ними повної цивільної дієздатності відповідно до закону.

Відповідно до ст. 40 ЖК України, громадяни знімаються з обліку потребуючих поліпшення житлових умов у випадках:

1) поліпшення житлових умов, внаслідок якого відпали підстави для надання іншого жилого приміщення;

1-1) одноразового одержання за їх бажанням від органів державної влади або органів місцевого самоврядування грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення у встановленому порядку;

2) виїзду на постійне місце проживання до іншого населеного пункту;

3) припинення трудових відносин з підприємством, установою, організацією особи, яка перебуває на обліку за місцем роботи, крім випадків, передбачених законодавством Союзу РСР, цим Кодексом та іншими актами законодавства Української РСР;

4) засудження до позбавлення волі на строк понад шість місяців, заслання або вислання;

5) подання відомостей, що не відповідають дійсності, які стали підставою для взяття на облік, або неправомірних дій службових осіб при вирішенні питання про взяття на облік.

Зняття з обліку потребуючих поліпшення житлових умов провадиться органами, які винесли або затвердили рішення про взяття громадянина на облік.

Про зняття з обліку потребуючих поліпшення житлових умов громадяни повідомляються у письмовій формі з зазначенням підстав зняття з обліку, відповідно до ст. 40 ЖК України.

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч. 1ст. 21 Цивільного кодексу України, суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси».

Оцінка аргументів сторін, висновки суду

Досліджуючи фактичні обставини справи, судом встановлено, що позивач правомірно перебувала на квартирному обліку при виконкомі Шабівської сільської ради на підставі Рішення « Про прийняття на квартирний облік сім`ї ОСОБА_7 » за № 108/2011 від 27.04.2011 року, адже дійсно мала статус особи, позбавленої батьківського піклування, а місце знаходження за територіальним принципом квартирного обліку рахувалась Шабівська сільська рада, що підтверджено відповідними довідками № 586 від 29.12.2011 року, № 109 від 28.01.2013 року, № 84 від 29.01.2014 року, № 76 від 03.02.2015 року, № 154 від 04.03.2016 року та № 120 від 06.03.2017 року.

Разом з тим, згідно оскаржуваного рішення виконкому Шабівської сільської ради № 75/2017 від 07.09.2017 року, зокрема сім`ю ОСОБА_7 у складі 1 особи, з 13.05.2014 року знято з квартирного обліку на підставі ст. 40 ЖК України, у зв`язку з виїздом на постійне місце проживання до іншого населеного пункту.

Суд не погоджується з ствердженнями представника відповідача наданими в ході судового розгляду справи щодо правомірності оскаржуємого рішення, а саме в частині вирішення питання зняття з квартирного обліку ОСОБА_7 , з огляду на те, що ще попередніми рішеннями сільської ради починаючи з 31.01.2012 року до 24.03.2016 рік, ОСОБА_7 , у складі 1 особа, з 27.04.2011 року перебувала у списку сімей, що мають право позачергового одержання житлової площі.

Таким чином, постає питання яким чином можна рахувати її знятою з 13.05.2014 року з квартирного обліку.

Мотиви оскаржуваного рішення в частині вирішення питання зняття з квартирного обліку ОСОБА_7 роз`ясненні в листі Шабівської сільської ради № 1-1222/02.2-08/30 від 05.01.2020 року, де вказано, що спеціалісти Шабівської сільської ради розшуковими діями не мали можливості встановити місце знаходження ОСОБА_7 .

Вказане не надає правових підстав для вирішення питання зняття з квартирного обліку особи, адже не є підтвердженням дійсного виїзду на постійне місце проживання до іншого населеного пункту.

Більш того, як вбачається з матеріалів справи, а саме згідно Довідки № 110 від 15.03.2021 року, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , з 13.05.2014 року по теперішній час, але на території Маразліївської сільської ради не проживає.

Вказане також узгоджується з інформацією, викладеною у довідці Маразліївської сільської ради за № 381 від 2.12.2020 року.

Більш того, судом враховується, що у відповідності до вимог чинного законодавства облік громадян, здійснюється, за місцем їх походження або місцем проживання.

В свою чергу, місцем проживання фізичної особи є приміщення, придатне для проживання в ньому у відповідному населеному пункті, в якому фізична особа проживає постійно, переважно або тимчасово.

Тому, суд погоджується з доводами Департаменту з питань захисту прав дітей та забезпечення стандартів рівності, викладені у листі за № 0000-0201-Л/404зв/692 від 29.01.2021 року, про те, що оскільки ОСОБА_2 постійно інформувала про місце свого проживання /що зокрема випливає з Довідок Шабівської сільської ради/, то зняття її з позачергового квартирного обліку є порушенням конституційного права таких осіб на житло.

Більш того, суд вважає неправомірною відмову у поновленні особи-позивача у квартирному обліку, з підстав викладених у Протоколі № 1 засідання громадської комісії із житлових питань при виконавчому комітеті Шабівської сільської ради від 31.05.2021 року, з огляду на те що особи, в т.ч. з числа дітей, позбавлених батьківського піклування, після досягнення 23 років не втрачають право на позачергове отримання благоустроєного жилого приміщення або соціального житла до надання їм благоустроєного жилого приміщення для постійного проживання або, за їхнім бажанням, - грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення, а припинення перебування у встановленому порядку на соціальному квартирному обліку на момент досягнення 23-річного віку зумовлено протиправністю винесеного рішення за № 75/2017 від 07.09.2017 року в частині вирішення питання зняття з квартирного обліку ОСОБА_7 .

За таких обставин, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими що підлягають задоволенню та за необхідне зобов`язати Шабівську сільську раду поновити у квартирній черзі позачергових ОСОБА_2 , з часу постановки на облік , а саме з 27.04.2011 року, що є наслідком доведення вимог в частині протиправності рішення № 75/2017 від 07.09.2017 року , в частині зняття з квартирного обліку у черзі позачергових ОСОБА_2 .

Щодо вимог позивача про поновлення їй строку для звернення до суду, слід виходити з наступного.

Згідно частини 1 ст. 261 ЦК України, перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила.

Як випливає з матеріалів справи та фактичних обставин справи, про існування оскаржуваного рішення виконкому Шабівської сільської ради, позивач довідалася від соціального працівника Шабівської сільської ради, на що вона одразу подала заяву про надання їй роз`яснень з цього приводу, яка зафіксована 24.12.2020 року начальником загального відділу сільської ради Макаренко С.В.

Разом з тим, за умовами ч.3 ст. 267 ЦК України, позовна давність застосовується судом лише за заявою сторони у спорі, зробленою до винесення ним рішення.

Відповідачем не надавалось відповідне клопотання, та заперечень щодо поновлення вказаного строку, тому суд вважає за можливе поновити ОСОБА_2 строк для звернення до суду з відповідним позовом.

Враховуючи усе вищевикладене, суд, на основі повно та всебічно досліджених доказів, оцінивши їх належність, достатність, достовірність, прийнявши до уваги норми діючого законодавства та його правозастосування до фактичних обставин справи, прийшов до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_2 до Шабівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області про зобов`язання вчинити певні дії є обґрунтованими, доведеними та такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст.1, 3, 33 Закону України "Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування", ст.ст. 8, 25 ЗУ «Про охорону дитинства», ст.ст. 31, 36, 38, 39, 40 ЖК України, ст. ст. 21, 29, 251, 267 ЦК України, ст.ст. 12, 13,82, 83, 263, 264, 265, 354 Цивільного процесуального кодексу України, суд –

УХВАЛ И В :

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Шабівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області про зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити.

Поновити ОСОБА_1 строк для звернення до суду з позовом до Шабівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області про зобов`язання вчинити певні дії.

Визнати частково протиправним та скасувати рішення виконавчого комітету Шабівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області від 07.09.2017 за № 75/2017 «Про перереєстрацію громадян, що знаходяться на квартирному обліку при виконавчому комітеті Шабівської сільської ради», в частині зняття з квартирного обліку у черзі позачергових № 4 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Зобов`язати Шабівську сільську раду Білгород-Дністровського району Одеської області поновити у квартирній черзі позачергових ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з часу постановки на облік позачергової черги, а саме з 27.04.2011 року.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частину судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення, (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.

Рішення може бути оскаржено до Одеського апеляційного суду Одеської області шляхом подачі апеляційної скарги.

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , паспорт № НОМЕР_4 , РНОКПП: НОМЕР_5 , яка мешкає за адресою: АДРЕСА_2 .

Відповідач: Шабівська сільська рада Білгород-Дністровського району Одеської області, код ЄДРПОУ: 04378043, юридична адреса: 67770, Одеська область, Білгород-Дністровський район, село Шабо, вулиця Центральна, 63.

Повний текст рішення складений 03 грудня 2021 року.

Суддя: