ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 червня 2010 р. м. Чернівці Справа № 2а-2116/10/2470
12:05
Чернівецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді - Боднарюка О.В.;
при секретарі судового засідання Романко М.І.;
з участю:
представника позивача Чорнея М.Г.;
представника відповідача Тимофійчук Я.В.;
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Управління Пенсійного фонду України в Першотравневому районі м. Чернівці доТовариства з обмеженою відповідальністю виробничо-комерційна фірма "Чернівецькиий деревообробний комбінат ЛТД"про стягнення заборгованості,-
ВСТАНОВИВ :
В поданому до суду адміністративному позовіуправління Пенсійного фонду України в Першотравневому районі м. Чернівці просив суд стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю виробничо-комерційна фірма "Чернівецькиий деревообробний комбінат ЛТД" заборгованість по виплаті і доставці пільгових пенсій у сумі 1 562,03 грн.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив наступне.
Відповідач є платником страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування і має заборгованість по платежах до Пенсійного Фонду України, а саме має заборгованість з відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій призначених відповідно до ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» у сумі 1 562,03 грн. (а.с. 3-4)
Відповідач не погоджуючись з заявленим позовом 24.06.2010 року подав суду заперечення виходячи з наступного.
Так, відповідач вважає, що зобовязання по сплаті на обовязкове державне пенсійне страхування виникли б у відповідача за умови, що пенсію колишнім його працівникам було б призначено відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення”, однак пенсію зазначеним громадянам було призначено в період з 2007 по 2009 роки, тоді як з 01 січня 2004 року набрав чинності Закон України “Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 р. № 1058-ІV (далі Закон №1058-ІV), який починаючи з того часу регулює питання призначення пенсій.
Відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Закону №1058-ІV, особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 до запровадження пенсійного забезпечення через профспілкові та корпоративні фондами пенсії призначаються за нормами цього закону в разі досягнення ними пенсійного віку та наявності стажу, передбаченого Законом України “Про пенсійне забезпечення”.
А тому, починаючи з 01 січня 2004 року пенсії призначаються за правилами Закону №1058-ІV, а не за правилами Закону України “Про пенсійне забезпечення”, який використовується лише для визначення наявності чи відсутності стажу, необхідного для призначення пенсій.
Як вбачається з матеріалів справи, зазначеним вище працівникам пенсії призначені у відповідності до Закону №1058-ІV, а не у відповідності до Закону України “Про пенсійне забезпечення”.
Відповідно до ст. 2 Закону України “Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування” органам Пенсійного фонду України стягувати збір, який дорівнює фактичним витратам на виплату та доставку пільгових пенсій, лише за умови, що такі пенсії призначено відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення”. Однак, так як колишнім працівникам відповідача пенсії призначені за новим Законом №1058-ІV, то вимоги позивача є неправомірними та такими, що не підлягають задоволенню.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі посилаючись на обставини викладені в позові.
Представник відповідача позов не визнав посилаючись на обставини викладені в запереченні. Також зазначив, що повідомлення про вручення про вручення уточнюючих розрахунків за 2010 рік отримано невідомою особою.
Вважає, що Інструкція про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України не є тим нормативно-правовим актом, відповідно до якого на відповідача може бути покладено обов'язок по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пільгових пенсій.
Судом досліджені письмові докази надані сторонами.
Перевіривши матеріали адміністративної справи суд приходить до висновку, що адміністративний позов слід задовольнити повністю, з таких підстав.
Судом встановлені такі обставини та відповідні їм правовідносини.
У відповідності до ст. 1 Закону України «Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування» та ст. 15 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» відповідач перебуває на обліку в позивача і є платником страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.
На час розгляду справи в суді відповідач має заборгованість з відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій призначених відповідно до ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» в сумі 1 562,03 грн. (а.с. 5-6)
Приведене підтверджується дослідженими доказами.
До вказаних правовідносин слід застосувати такі положення закону.
Відповідно до п. 2 “Прикінцевих положень” Закону України “Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 р. № 1058-ІV, (далі Закон № 1058-ІV) пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництва, робіт. Професій, посад і показників, затверджених Кабміном України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України “Про пенсійне забезпечення”.
У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до ст. 27 та з урахуванням ст.28 Закону № 1058-ІV.
При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
Зокрема, такий порядок встановлено розділом 6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальникам та застрахованим особам внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затверджене постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.03р. №21-1 та зареєстрована в Міністерстві юстиції України від 16.01.04р. №64/8663 (далі Інструкція).
Абзацом 34 ст. 1 Закону № 1058-ІV визначено, що страхові внески кошти відрахувань на соціальне страхування та збір на обовязкове державне пенсійне страхування, сплачені згідно із законодавством, що діяло раніше, кошти, сплачені на обовязкове державне пенсійне страхування відповідно до цього закону.
Відповідно до ст.1 Закону України “Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування” від 26.06.97р. № 400/97-ВР (далі Закон № 400/97-ВР) та п.п. 2.1.1. п.2.1. Інструкції, платниками страхових внесків є субєкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх обєднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, обєднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи-субєкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників; філії, відділення та інші підрозділи платників податку, зазначених у п. 1 цієї статті, що не мають статусу юридичної особи, розташовані на території іншої, ніж платник збору, територіальної громади.
Відповідно до розділу 6 Інструкції відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсії, призначених на пільгових умовах відповідно до ч. 2 “Прикінцевих положень Закону № 1058-ІV в таких розмірах:
для платників, зазначених у п.п. 2.1.1. п.2.1. Інструкції (крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку), - також 100% фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до абзацу першого ч. 2 Прикінцевих Положень Закону застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабміном України та за результатами атестації робочих місць, на посаду, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах (п. 6.1.розділу 6 Інструкції).
Пунктом 6.2. Інструкції визначено, що витрати на вилиту та доставку пенсій призначених на пільгових умовах особам, які мають стаж, що дає право на призначення цих пенсій на декількох підприємствах, покриваються цими підприємствами пропорційно стажу роботи.
При цьому стаж роботи на останньому підприємстві враховуються в повному розмірі, а з попередніх місць роботи осіб він додається до стажу, необхідного для призначення пенсій на пільгових умовах.
Стаття 3 Закону №400\97-ВР визначає, що збір на обовязкове державне пенсійне страхування є обєктом оподаткування. Відповідно до п.п. 5.2.5. п.5.2. Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств” від 28.12.94р. №334/94-ВР до складу валових витрат включаються, зокрема, суми внесених (нарахованих) податків, зборів (обовязкових платежів), установлених Законом України “Про систему оподаткування” від 25.06.91р. №1251-ХІІ (крім тих, що прямо не визначені у переліку податків, зборів (обовязкових платежів) визначених зазначеним Законом). При цьому ст.14 Закону №1251-ХІІ визначено, що до загальнообовязкових податків і зборів належить, зокрема, збір на обовязкове державне пенсійне страхування.
Збір на обовязкове державне пенсійне страхування є страховими внесками, а несплачені та несвоєчасно сплачені страхові внески в термін встановлений законодавством вважається недоїмкою (простроченою заборгованістю).
Розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами доходів органів Пенсійного фонду України щорічно в повідомленнях про розрахунок сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, які надсилаються підприємствам до 20 січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених пенсій. Підприємства щомісяця до 25 числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
У відповідності до п.п. 6.10. п. 6 Інструкції, у разі призначення пенсій на пільгових умовах особам, які мають необхідний стаж роботи не за місцем призначення цієї пенсії, Пенсійного фонду за місцем призначення пенсії надсилає повідомлення згідно з додатками, зазначеними у п. 6.4. цієї Інструкції для зазначених підприємств, у двох примірниках через орган Пенсійного фонду за місцезнаходженням цього підприємства. Відшкодування сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у таких випадках здійснюється підприємством на рахунки органу Пенсійного фонду за місцем його реєстрації.
Виходячи з пояснень представника позивача, досліджених доказів, встановлених на підставі них фактів та положень закону, суд вважає, за доведені ті обставини на які посилається позивач, а тому позов як обґрунтований підлягає задоволенню повністю.
Заперечення позивача про те, що повідомлення про вручення уточнюючих розрахунків за 2010 рік отримано невідомою особою, суд вважає безпідставними оскільки відповідно до ст. 18 Закону України "Продержавну реєстрацію юридичнихосіб та фізичних осіб - підприємців" відомості внесені до Єдиного державного реєстру вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін.
Відповідач відповідно до вимог ст.ст. 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України, не довів суду обґрунтованість своїх заперечень.
Оскільки позов задоволено на користь позивача, який звільнений від сплати державного мита, з врахуванням положень ч. 4 ст. 94 КАС України суд не стягує судові витрати з відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 112, 136, 159, 160, 161, 162, 163, 167 КАС України, суд , -
ПОСТАНОВИВ:
1. Позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю виробничо-комерційна фірма "Чернівецькиий деревообробний комбінат ЛТД" (ідентифікаційний код 00274461) на користь управління Пенсійного фонду України в Першотравневому районі м.Чернівці заборгованість по відшкодуванню витрат на виплату і доставку пільгових пенсій у розмірі 1562 гривні 03 копійки.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апе ляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає закон ної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Відповідно до частини першої статті 185, частини першої-третьої, пятої статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, сторони які беруть участь у справі, мають право оскаржити в апеляційному порядку дану постанову повністю або частково шляхом подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд.
Заява про апеляційне оскарження даної постанови подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складання постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, з дня її складання. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для її подання.
Постанову в повному обсязі виготовлено 29 червня 2010 року.
Суддя О.В. Боднарюк