
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 вересня 2021 року Справа № 160/8550/21 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіЮркова Е.О. за участі секретаря судового засіданняШпоти Я.С., за участі: представника позивача представника відповідача Кокіль І.П. Пристромко М.П. розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою Управління Держпраці у Рівненскій області до Товариства з обмеженою відповідальністю "КСЕМ" про застосування заходів реагування,-
ВСТАНОВИВ:
28 травня 2021 року Управління Держпраці у Рівненскій області (вул.Лермонтова, буд. 7, м. Рівне, 33028, ІК в ЄДРПОУ 39780243) звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "КСЕМ" (вул.Княжа, буд.117, м.Нікополь, Дніпропетровська область, 53200, ІК в ЄДРПОУ 41525963) з вимогами:
- застосувати до Товариства з обмеженою відповідальністю «КСЕМ» (Код ЄДРПОУ 41525963, вулиця Княжа, будинок 117, місто Нікополь, Дніпропетровська обл., 53200, Україна), заходи реагування шляхом негайного зупинення на АЗК (Рівненська обл., смт. Гоща, вул. Рівненська, 9) ведення газонебезпечних робіт та робіт у вибухо-пожежонебезпечних та/або пожежонебезпечних зонах та експлуатації механізмів та устаткування підвищеної небезпеки та робіт підвищеної небезпеки та робіт підвищеної небезпеки на АЗК.
Ухвалою суду від 02.06.2021 року відкрито провадження в адміністративній справі № 160/8550/21, та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) учасників справи.
Ухвалою суду від 29.06.2021 року призначено розгляд адміністративної справи № 160/8550/21 за позовом за правилами загального позовного провадження, та замінено засідання для розгляду справи по суті підготовчим засіданням.
В обґрунтування позову позивач посилається на те, що актом перевірки об`єкта, а саме: АЗК, розташованим за адресою: Рівненська обл., смт. Гоща, вул. Рівненська, 9, щодо додержання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки від 16.04.2021 року № 261А/07-06 встановлені порушення вимог охорони праці та промислової безпеки. Виявлені порушення, на думку позивача, можуть створити загрозу життю та/або здоров`ю людей. Отже, позивач вважає, що подальша експлуатація об`єкта АЗК є неможливою до усунення недоліків, зазначених в акті від 16.04.2021 року № 261А/07-06.
Відповідачем 24.06.2021 року подано до суду відзиву на позов, в якому просив у задоволенні позовних вимог відмовити, посилаючись на те, що позивачем безпідставно обрано найсуворіший захід реагування, у той час коли попередніх заходів у вигляді припису та/або розпорядження щодо усунення порушень не було застосовано. Також вказано, що ані в акті, ані в позовній заяві позивачем не наведено аргументів щодо оцінки ризиків, не наведено методику визначення такої вірогідності; матеріали справи не містять жодного доказу наявності визначених актом перевірки порушень. Окрім того наведені порушення щодо неведення журналу обліку ремонтних робіт технологічного обладнання, проведення попереднього та періодичних медичних оглядів працівників, не розроблення інструкції з охорони праці не можуть призвести до негативних наслідків у вигляді завдання шкоди життю та здоров`ю людей. Вказує, що у відповідності до приписів ст. 9 Закону України «Про об`єкти підвищеної небезпеки», п. 3 Порядку ідентифікації та обліку об`єктів підвищеної небезпеки проведено ідентифікацію ОПН за місцем реєстрації відповідача та отримано лист-повідомлення від Держпраці Дніпропетровської області від 12.05.2020 р. №3160-16/04 про реєстрацію АЗС в у Державному реєстрі об`єктів підвищеної небезпеки за № 12.41525963.05.2, як об`єкт небезпеки II класу. Відповідачем було розроблено та зареєстровано в Держпраці в Дніпропетровській області декларацію безпеки ОПН на АЗС, про що останнє повідомило відповідача листом від 26.06.2020 р. №4415-16/04, з присвоєнням номеру (коду) реєстрації 12.41525963.05.2Д. Також позивачу було видано дозвіл Держпраці на експлуатацію обладнання підвищеної небезпеки № 0535.20.12 від 25.06.2020 р., в якому визначено, що ТОВ «КСЕМ» має право експлуатувати устаткування, пов`язане з використанням, зберіганням, застосуванням вибухопожежо-небезпечних речовин 1 і 2 класу небезпеки (нафтопродукти та зріджени газ) маса яких дорівнює або перевищує нормативи порогових мас, що визначені поставою КМУ від 11.07.2002 р. № 956. Можливість відповідача забезпечити дотримання вимог законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки під час виконання вибухопожежонебезпечних робіт було проінспектовано ДП «Придніпровський експертно-технічний центр Держпраці», за результатами чого останнім було складено звіт за результатами аудиту з охорони праці № 23369086-12.1-04-ЗA-0292.20 від 02.04.2020 р., за наслідками чого було в Держпраці Дніпропетровської області було отримано дозвіл на виконання робіт у вибухопожежонебезпечних зонах № 0486.20.12 від 20.05.2020 р., а також ДП «Центр сертифікації і контролю якості об`єктів нафтогазового комплексу Держпраці», за наслідками чого було складено звіт за результатами експертизи № 13417687-01.2-08-0114.20 від 17.06.2020 р. та надано висновок експертизи, який був переданий до управління Держпраці у Дніпропетровській області за наслідками чого відповідачу було видано дозвіл Держпраці на виконання газонебезпечних робіт № 0533.20.12 від 24.06.2020 р. Посилається на те, що оскільки ризик виникнення негативних наслідків має вірогідний характер і безпосередньо не виникає внаслідок виявлених поршень, то позивач вправі самостійно вжити заходи реагування шляхом видачі приписів, постанов та розпоряджень щодо усунення таких порушень.
07.07.2021 року позивачем подано до суду відповідь на відзив, в якому вказано, що 16.04.2021 року було винесено припис про усунення порушень, складено протокол про адміністративне правопорушення та винесена постанова по справі про адміністративне правопорушення. Також вказано, що відповідачем в порушення ст.21 Закону України «Про охорону праці» не одержано дозволи на виконання робіт підвищеної небезпеки, експлуатацію (застосування) машин, механізмів підвищеної небезпеки.
18.08.2021 року відповідачем подано до суду заперечення на відповідь на відзив, в яких наведено доводи, аналогічні доводам позовної заяви.
У судове засідання 28.09.2021 року прибули представник позивача та представник відповідача.
Протокольною ухвалою суду, оголошеною у судовому засіданні 28.09.2021 року із занесенням до протокол судового засідання, закрито підготовче провадження в адміністративній справі № 160/8550/21 та розпочато розгляд справи по суті.
Представник позивача вимоги позову підтримав та просив задовольнити з підстав, наведених у позові та відповіді на відзив.
Представник відповідача позовні вимоги не визнав та просив у задоволенні позову відмовити, посилаючись на доводи, наведені у відзиві на позов та запереченнях.
Заслухавши представника позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується адміністративний позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що у період з 13.04.2021 року по 16.04.2021 року, на підставі наказу № 33 від 12.04.2021 року, направлення № 247-Н/09-27 від 12.04.2021 року управлінням Держпраці у Рівненській області проведено позапланову перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю "КСЕМ" за адресою місця торгівлі - АЗК Рівненська обл., смт. Гоща, вул. Рівненська, 9.
Актом перевірки щодо додержання вимог законодавства у сферах охорони праці, промислової безпеки, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового значення, праці від 16.04.2021 року № 261А/07-06 встановлені порушення вимог законодавства:
- статті 8 Закону України «Про охорону праці»: (п.3 опису виявлених порушень законодавства): на роботах із шкідливими і небезпечними умовами праці, а також роботах, пов`язаних із забрудненням або несприятливими метеорологічними умовами, працівникам не видано безоплатно за встановленими нормами спеціальний одяг, спеціальне взуття та інші засоби індивідуального захисту, а також мийні та знешкоджувальні засоби;
- статті 13 Закону України «Про охорону праці» (п.п.4, 5, 8 опису виявлених порушень законодавства): роботодавець не розробив за участю сторін колективного договору і не реалізував комплексні заходи для досягнення встановлених нормативів та підвищення існуючого рівня охорони праці; роботодавець не організував проведення атестації робочих місць на відповідність нормативно-правовим актам з охорони праці в порядку і строки, що визначаються законодавством, та за їх підсумками не вжив заходів до усунення небезпечних і шкідливих для здоров`я виробничих факторів;
- на основі нормативно-правових актів з охорони праці, технологічної документації підприємства з урахуванням конкретних умов виробництва та вимог безпеки, викладених в експлуатаційній та ремонтній документації підприємств - виготовлювачів устаткування на підприємстві не розроблені інструкції з охорони праці.
- статті 13 Закону України «Про охорону праці», пунктів 1.7, 1.8,1.9 НПАОП 0.00-5.11-85 (п.10 опису виявлених порушень законодавства): не розроблено на 2021 рік згідно додатку 1 «Типової інструкції з організації безпечного ведення газонебезпечних робіт», з зазначенням можливих небезпечних і шкідливих виробничих факторів та основних заходів по виконанню даних робіт, перелік газонебезпечних робіт, де вказані газонебезпечні роботи: І - що проводяться з оформленням наряда-допуска; II - без оформлення наряда-допуска, з обов`язковою реєстрацією таких робіт в журналі; III - викликані необхідністю ліквідації або локалізації можливих аварійних ситуацій і аварій;
- статті 13 Закону України «Про охорону праці», пунктів 1.11, 3.2, 3.3, 3.4, 3.5 НПАОП 0.00-5.11-85 (п.11 опису виявлених порушень законодавства): не ведеться облік газонебезпечних робіт, які проводяться з оформленням та без оформлення наряд-допусків з реєстрацією даних робіт в журналі, що є порушенням вимог;
- статті 13 Закону України «Про охорону праці», пунктів 1.11, 1.12, 1.17, 3.1, 3.2, 3.3, 3.4, 3.5 НПАОП 0.00-5.11-85, пунктів 6.7, 6.8, 6.9, 6.10 НПАОП 0.00-4.12-05 (п.12 опису виявлених порушень законодавства): допускаються працівники до проведення газонебезпечних робіт без оформлення наряд-допусків або реєстрацією даних робіт в журналі та без проведення цільового інструктажу;
- статті 13 Закону України «Про охорону праці», пункту 1.1 розділ III НПАОП 0.00-7.11-12 (п.13 опису виявлених порушень законодавства): відсутні паспорта на дихальні клапана на АЗК (експлуатація резервуарів з несправними дихальними клапанами не допускається);
- статті 13 Закону України «Про охорону праці», пункту 1.10 розділ V НПАОП 0.00-7.11-12 (п.14 опису виявлених порушень законодавства): не ведеться облік ремонтних робіт технологічного обладнання на АЗК із записом в журналі обліку ремонтних робіт, зокрема профілактичні огляди засувок, кранів, вентилів тощо;
- статті 13 Закону України «Про охорону праці», пункту 1.1 розділ III НПАОП 0.00-7.11-12 (п.15 опису виявлених порушень законодавства): не забезпечене регулярне очищення робочих зоні їх устаткування в приямках АЗК (не прибрані стороні предмети, залишки води, сміття та ін.);
- статті 13 Закону України «Про охорону праці», п.1.1.7 НПАОП 40.1-1.21-98 (п.16 опису виявлених порушень законодавства): керівник підприємства не забезпечив проведення періодичного вимірювання в електроустановках значення опору заземлювальних пристроїв, повного опору петлі «фаза-нуль» та опору ізоляції силових електропроводок;
- статті 13 Закону України «Про охорону праці», пункту 1.10 розділу VI НПАОП 0.00-1.76-15 (п.17 опису виявлених порушень законодавства): не нанесено позначки напряму руху потоку газу газопроводі АГЗП;
- статті 13 Закону України «Про охорону праці», пункту 1.1 розділ III НПАОП 0.00-7.11-12 (п.18 опису виявлених порушень законодавства): в операторній АГЗП відсутня технологічна схема з нумерацією всього обладнання і запірної арматури;
- статті 13 Закону України «Про охорону праці», п. 1.11 розділу VI НПАОП 0.00-1.76-15 (п.19 опису виявлених порушень законодавства): не проводиться щомісячна перевірка на герметичність приладовим методом або за допомогою мильної емульсії різьбових і фланцевих з`єднань технологічного обладнання, трубопроводів і запірної арматури АГЗП;
- статті 13 Закону України «Про охорону праці», п.2.3 розділу II НПАОП 0.00-7.12-13 (п.20 опису виявлених порушень законодавства): внаслідок корозійного зношення сталевих резервуарів та зварних швів трубопроводів наявні місця протікання нафтопродуктів;
- статті 13 Закону України «Про охорону праці», п.22 п.1 розділу VIII НПАОП 0.00-1.81-18 (п.21 опису виявлених порушень законодавства): не проведено технічний огляд посудини, що працює під тиском №61115 V=9,9 АГЗП у строки (не рідше): одного разу на 4 роки - зовнішній і внутрішній огляди;
- статті 17 Закону України «Про охорону праці» (п.6 опису виявлених порушень законодавства): роботодавець за свої кошти не забезпечив фінансування та не організував проведення попереднього (під час прийняття на роботу) і періодичних (протягом трудової діяльності) медичних оглядів працівників, зайнятих на важких роботах, роботах із шкідливими чи небезпечними умовами праці або таких, де є потреба у професійному доборі;
- статті 18 Закону України «Про охорону праці», п. 6.4, 6.5, 6.6 НПАОП 0.00-4.12-05 (п.7 опису виявлених порушень законодавства): допущені працівники до роботи без проведення повторного інструктажу з питань охорони праці до початку роботи безпосередньо на робочому місці;
- статті 18 Закону України «Про охорону праці», п. 4.1, 4.2, 4,3, 4.4 НПАОП 0.00-4.12-05 (п.9 опису виявлених порушень законодавства): до виконання робіт з підвищеною небезпекою допущені працівники (оператори та помічники операторів), які не пройшли професійної підготовки (не одержали кваліфікаційного посвідчення операторів АЗС та АГЗП);
- статті 21 Закону України «Про охорону праці» (п.1 опису виявлених порушень законодавства): не одержаний роботодавцем дозвіл центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці (територіального органу Держпраці) на: 1)виконання робіт підвищеної небезпеки: заповнення, злив і зріджених вибухонебезпечних газів, їх зберігання; заповнення, злив, очистка, нейтралізація резервуарів, тари та інших ємностей з-під нафтопродуктів; 2) експлуатацію (застосування) машин, механізмів підвищеної небезпеки: обладнання, що працює під тиском; обладнання та захисні системи, призначені для використання в потенційно вибухонебезпечних середовищах, зазначені у додатку 1 до Технічного регламенту обладнання та захисних систем, призначених для використання в потенційно вибухонебезпечних середовищах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2016 р. № 1055;
- статті 9 Закону України «Про об`єкти підвищеної небезпеки», п. 3, 18, 28 Порядку ідентифікації та обліку об`єктів підвищеної небезпеки ПКМУ від 11.07.2002 № 956 (п.2 опису виявлених порушень законодавства): в повідомлені про ідентифікацію об`єкта підвищеної небезпеки надано не повні і не достовірні дані проведення ОПН АЗК за формою ОПН-1.
Також 16.04.2021 року управлінням Держпраці у Рівненскій області складено припис про усунення виявлених порушень законодавства у сферах охорони праці, промислової безпеки, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промивлового значення № 261П/07-06/2261А, яким Товариство з обмеженою відповідальністю "КСЕМ" зобов`язано усунути вище викладені порушення.
Вказані акт від 16.04.2021 року № 261А/07-06 та припис від 16.04.2021 року № 261П/07-06/2261А отримані уповноваженою особою ТОВ "КСЕМ" – Мельник І.В.; акт підписано з відміткою: зауважень немає.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд виходить з наступного.
Відповідно до приписів частини 1 статті 38 Закону України «Про охорону праці» державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснює, зокрема, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
Відповідно до пункту 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 року № 96 (далі - Положення № 96), Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов`язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов`язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Згідно підпункту 1 пункту 3 Положення № 96, одним із основних завдань Держпраці є реалізація державної політики у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов`язкове державне соціальне страхування в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Відповідно до підпункту 16 пункту 4 Положення № 96, Держпраці відповідно до покладених на неї завдань: здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства у сфері охорони праці в частині безпечного ведення робіт, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, у тому числі з питань:
забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту;
монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва і машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки;
безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, проведення робіт з утилізації звичайних видів боєприпасів, ракетного палива та вибухових матеріалів військового призначення;
виробництва, зберігання, використання отруйних речовин у виробничих процесах, у тому числі продуктів біотехнологій та інших біологічних агентів;
організації проведення навчання (в тому числі спеціального) і перевірки знань з питань охорони праці; навчання працівників у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення та перевірки їх знань.
Як передбачено пунктом 7 Положення № 96, Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
На утворені територіальні органи Держпраці може покладати виконання завдань за міжрегіональним принципом.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначено Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (далі – Закон № 877-V).
Відповідно до статті 1 Закону № 877-V, державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища; заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом.
Згідно статті 3 Закон № 877-V до основних принципів державного нагляду (контролю) належить, зокрема, пріоритетність безпеки у питаннях життя і здоров`я людини, функціонування і розвитку суспільства, середовища проживання і життєдіяльності перед будь-якими іншими інтересами і цілями у сфері господарської діяльності; здійснення державного нагляду (контролю) лише за наявності підстав та в порядку, визначених законом.
За приписами підпункт 5 пункту 6 Положення № 96, Держпраці для виконання покладених на неї завдань має право безперешкодно проводити відповідно до вимог закону без попереднього повідомлення в будь-яку робочу годину доби перевірки виробничих, службових, адміністративних приміщень та об`єктів виробництва фізичних та юридичних осіб, які використовують найману працю та працю фізичних осіб, експлуатують машини, механізми, устаткування підвищеної небезпеки, та у разі виявлення фіксувати факти порушення законодавства, здійснення нагляду та контролю за додержанням якого віднесено до повноважень Держпраці.
Відповідно до частини 6 статті 7 Закону № 877-V, за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт.
Посадова особа органу державного нагляду (контролю) зазначає в акті стан виконання вимог законодавства суб`єктом господарювання, а в разі невиконання - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідну вимогу законодавства.
В останній день перевірки два примірники акта підписуються посадовими особами органу державного нагляду (контролю), які здійснювали захід, та суб`єктом господарювання або уповноваженою ним особою, якщо інше не передбачено законом.
Якщо суб`єкт господарювання не погоджується з актом, він підписує акт із зауваженнями.
Зауваження суб`єкта господарювання щодо здійснення державного нагляду (контролю) є невід`ємною частиною акта органу державного нагляду (контролю).
У разі відмови суб`єкта господарювання підписати акт посадова особа органу державного нагляду (контролю) вносить до такого акта відповідний запис.
Один примірник акта вручається керівнику чи уповноваженій особі суб`єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу, фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі в останній день заходу державного нагляду (контролю), а другий зберігається в органі державного нагляду (контролю).
Відповідно до частини 7 статті 7 Закону № 877-V, на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
Згідно частини 8 статті 7 Закону № 877-V, припис - обов`язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб`єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб`єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку.
Судом встановлено, що згідно акта перевірки від 16.04.2021 року № 261А/07-06, позивачем виявленого 21 порушення вимог нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки.
Разом з тим, судом встановлено, що ТОВ "КСЕМ" проведено ідентифікацію об`єктів підвищеної небезпеки: АЗС з складом ПММ за місцем розташування: Рівненська обл., смт. Гоща, вул. Рівненська, 9, як об`єкт підвищеної небезпеки ІІ класу, про що було повідомлено Головне управління Держпраці у Дніпропетровській області, що підтверджно листом останнього № 3160-16/04 від 12.05.2020 р.
Декларація безпеки об`єктів підвищеної небезпеки ТОВ "КСЕМ" за об`єктом: АЗС з складом ПММ за місцем розташування: Рівненська обл., смт. Гоща, вул. Рівненська, 9 – включена 26.06.2020 р. до Державного реєстру об`єктів підвищеної небезпеки (номер декларації 12.41525963.05.2Д).
ТОВ "КСЕМ" подана через Центр надання адміністративних послуг м.Дніпра декдарацію відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці за обєктом за адресою: Рівненська обл., смт. Гоща, вул. Рівненська, 9, яка зареєстрована 14.05.2020 року за № 272.20.12.
Можливість ТОВ "КСЕМ" забезпечити дотримання вимог законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки під час виконання вибухопожежонебезпечних робіт було проінспектовано ДП «Придніпровський експертно-технічний центр Держпраці», за результатами чого останнім було складено звіт за результатами аудиту з охорони праці № 23369086-12.1-04-ЗA-0292.20 від 02.04.2020 р. при експлуатації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.
Також ДП «Придніпровський експертно-технічний центр Держпраці» складено висновок експертизи № 23369086-12.1-04-ВЕ-0337.20 стану охорони праці та безпеки промислового виробництва суб`єкта господарювання під час виконання робіт підвищеної небезпеки, яким засвідчено, що ТОВ "КСЕМ" спроможний забезпечити дотримання вимог законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки під час заявлених робіт підвищеної небезпеки. Зокрема вказана експертиза проводилась на відповідність Закону України «Про охорону праці».
Головним управлінням Держпраці у Дніпропетровській області видано відповідачу:
- дозвіл № 0486.20.12 на виконання робіт у вибухопожежних зонах за місцем виконання: Рівненська обл., смт. Гоща, вул. Рівненська, 9;
- дозвіл № 0533.20.12 на виконання газонебезпечних робіт за місцем виконання: Рівненська обл., смт. Гоща, вул. Рівненська, 9;
- дозвіл № 0535.20.12 на експлуатацію устаткування, пов`язаного з використанням, зберіганням, застосуванням вибухопожежонебезпечних і небезпечних речовин 1 і 2 класу небезпеки, маса яких дорівнює або перевищує нормативи порогових мас, що визначені постановою Кабінету Міністрів України № 956 від 11.07.2002 р. за адресою: Рівненська обл., смт. Гоща, вул. Рівненська, 9.
ДП «Центр сертифікації і контролю якості об`єктів нафтогазового комплексу Держпраці» на підставі договору, укладеного з ТОВ "КСЕМ" № 109/2020 від 10.06.2020 р., складено звіт № 13417687-01.2-08-0114.20 від 17.06.2020 р. стану охорони праці та безпеки промислового виробництва суб`єкта господарювання під час виконання заявлених робіт, яким викладено висновок про те, що ТОВ "КСЕМ" додержується вимог законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки під час заявлених робіт при оптовій торгівлі твердим, рідким та газоподібним паливом і подібними продуктами.
Актами № 449 від 16.05.2021 року, № 448 від 16.05.2021 року випробування запобіжного клапану затверджено проведення випробування і налагодження клапану № 297768 типу RS132, № 297771 типу RS132, відповідно.
Також на АЗС, де здійснює діяльність ТОВ "КСЕМ", проводиться випробування заправочного рукава, про що складені відповідні протоколи.
ТОВ "КСЕМ" надано до суду копії посвідчень про проходження навчання на КЦП (спеціальне навчання) на курсах цивільного призначення та склади іспити з професії «оператор заправних станцій», «наповнювач балонів», «оператор АЗС», які видані ДП «Запорізький навчально-курсовий комбінат».
Судом встановлено, що на ТОВ "КСЕМ" наказом № 1-ОП від 07.05.2021 року створено постійно діючу комісію перевірки знань з питань охорони праці та електробезпеки, та проведені засіданні комісії з перевірки знань з питань охорони праці, за результатом чого складено протоколи засідання комісії з перевірки знань з питань охорони праці, які наявні в матеріалах справи.
Наказом ТОВ "КСЕМ" № 2-ОП від 07.05.2021 року, відповідно до Кодексу законів про працю України, ст.18 Закону України «Про охорону праці» наказано забезпечити проведення на підприємстві інструктажів з охорони праці.
Наказом ТОВ "КСЕМ" № ОП-11/05-1 від 11.05.2021 року наказано забезпечити безплатну видачу працівникам певних професій і посад, а також під час виконання робіт із шкідливими і небезпечними умовами праці та робіт, що пов`язані із забрудненням, спеціального одягу, спеціального взуття та інших засобів індивідуального захисту (далі - ЗІЗ) з урахуванням специфіки виробництва і технологічних процесів, характеру і умов праці, у відповідності до вимог нормативно-правових актів з охорони праці, норм безплатної видачі працівникам спеціального одягу, спеціального взуття та інших засобів індивідуального захисту.
Також відповідачем було надано до суду: копію журналу реєстрації інструктажів з питань охорони праці та робочому місці ТОВ "КСЕМ", згідно якого 11.05.2021 року було проведено інструктаж працівників; особисти картки обліку спеціального одягу, спеціального взуття та інших засобів індивідувального захисту працівників АЗС «Роща» ТОВ «КСЕМ»; технічний звіт про випрбування заземляючих пристоїв т ізоляції електропроводки ТОВ «КСЕМ», АЗС за адресою: Рівненська обл., смт. Гоща, вул. Рівненська, 9.
Суд зазначає, що захід реагування у вигляді зупинення експлуатації автозаправного комплексу ТОВ "КСЕМ", який розташований за адресою: Рівненська обл., смт. Гоща, вул. Рівненська, 9, до повного усунення порушень вимог законодавства у сферах охорони праці, промислової безпеки є заходом, обрання якого є можливим у разі, якщо виявлені порушення реально створюють загрозу життю та/або здоров`ю людей.
При обранні такого заходу реагування, як зупинення експлуатації АЗК, позивачем як суб`єктом владних повноважень, і судом, відповідно, мають враховуватися принцип співмірності обраного заходу реагування тим порушенням, які виникли, та тим, які залишилися не усунутими на час розгляду справи, а також дотримання справедливого балансу між інтересами відповідача і публічними інтересами.
Надаючи правовий аналіз пропорційності заходів реагування, про які просить позивач, виявленим порушенням законодавства у сферах охорони праці та промислової безпеки, досліджуючи питання чи потребує усунення цих порушень вжиття саме таких заходів реагування у вигляді повного зупинення експлуатації АЗС, судом з`ясовані обставини щодо того, що ТОВ "КСЕМ" більшість порушень на час розгляду даної справи усунуто, що підтверджено матеріалами справи. Поряд з тим, більшість з наведених в акті перевірки від 16.04.2021 року № 261А/07-06 порушень, які залишають не усунутими, не створюють реальну загрозу життю та здоров`ю людей.
Таким чином, підсумовуючи наведене, враховуючи вчинення відповідачем дій щодо усунення порушень, які були встановлені позивачем в ході проведення позапланової перевірки щодо додержання вимог законодавства у сферах охорони праці та промислової безпеки, які зафіксовані в акті від 16.04.2021 року № 261А/07-06, суд приходить до висновку про відсутність підстав для застосування заходів реагування у вигляді зупинення експлуатації автозаправного комплексу Товариства з обмеженою відповідальністю "КСЕМ", який розташований за адресою: Рівненська обл., смт. Гоща, вул. Рівненська, 9.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Таким чином, виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що позовна заява Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду не підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 8, 9, 72-77, 139, 242-244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов Управління Держпраці у Рівненскій області до Товариства з обмеженою відповідальністю "КСЕМ" про застосування заходів реагування залишити без задоволення.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення суду складений 08 жовтня 2021 року.
Суддя Е.О. Юрков