
Справа № 560/4695/21
РІШЕННЯ
іменем України
30 листопада 2021 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Ковальчук О.К. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Хмельницького обласного військового комісаріату про визнання протиправними та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Хмельницького обласного військового комісаріату, в якому просить визнати протиправними дії відповідача щодо нарахування та виплати позивачу індексації грошового забезпечення в період з 01.01.2016 року по 28.02.2018 року в сумі 4798,50 грн, та стягнути з Хмельницького обласного військового комісаріату на користь позивача індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 року по 28.02.2018 року, з встановленням для обчислення індексації місяця підвищення (базового місяця )- вересень 2015 року.
В обґрунтування позовних вимог вказує, що рішенням по справі №560/3896/19 Хмельницький окружний адміністративний суд визнав протиправною бездіяльність Хмельницького обласного військового комісаріату щодо невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення з 01 січня 2016 року по 28 листопада 2018 року, та зобов`язав Хмельницький обласний військовий комісаріат вирішити питання про нарахування та виплату ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01 січня 2016 року по дату звільнення зі служби 28 листопада 2018 року, враховуючи встановлений законом базовий місяць для проведення індексації (місяць, у якому відбулось підвищення оплати праці (суми її постійних складових). На виконання рішення суду 29 квітня 2020 року відповідач виплатив індексацію грошового забезпечення в сумі 4 798,50 грн. Разом з тим, розрахунок виплаченої індексації грошового забезпечення проведений невірно, з порушенням норм чинного законодавства України, що слугувало підставою для виплати індексації грошового забезпечення у заниженому розмірі. Зазначає, що його посадовий оклад залишався незмінним у бік збільшення з вересня 2015 року, а тому саме вересень 2015 року буде базовим для здійснення обчислення індексації грошового забезпечення. Просить позов задовольнити.
У поданому до суду відзиві відповідач проти задоволення позовних вимог заперечив. Зазначив, що на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду по справі №560/3896/19 Хмельницьким ОТЦК та СП 29 квітня 2020 року нараховано та виплачено позивачу індексацію грошового забезпечення в сумі 4798,5 грн. Вказує, що питання визначення базового місяця, наявності факту перевищення індексом споживчих цін порогу індексації у взаємозв`язку з розміром грошового забезпечення, що має виплачуватись позивачу, належить до компетенції Хмельницького ОТЦК та СП при нарахуванні таких сум. При нарахуванні та виплаті індексації позивачу враховувався базовий місяць грудень 2015 року. Зазначає, що постановою Кабінету Міністрів України №1013 від 09.12.2015 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" внесені зміни до Порядку проведення індексації грошових доходів населення №1078. Пунктом 1 вказаної Постанови передбачено підвищення з 01.12.2015 посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати) працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери та деяких інших працівників. Згідно з пунктом 3 Постанови № 1013: "Міністрам, керівникам інших центральних органів виконавчої влади, головам обласних, Київської міської державних адміністрацій та інших державних органів у межах передбачених коштів державного бюджету, місцевих бюджетів та власних коштів вжити заходів для підвищення з 1 грудня 2015 р. розмірів посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати), перегляду розмірів надбавок, доплат, премій, спрямувавши на зазначені цілі всі виплати, пов`язані з сумою індексації, яка склалась у грудні 2015, з тим, щоб розмір підвищення всіх складових заробітної плати у сумарному виразі для кожного працівника у грудні 2015 перевищив суму індексації, яку йому повинні були виплатити у грудні 2015 року. Для проведення подальшої індексації заробітної плати обчислення індексу споживчих цін починається з січня 2016 року відповідно до Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 р. №1078". Отже, вказаною постановою, Урядом фактично запропоновано в грудні 2015 року підвищити зарплати працівникам бюджетної сфери за рахунок збільшення посадових окладів (тарифних ставок) та підвищення постійних складових зарплати, з тією метою, щоб з грудня 2015 року розпочати заново обчислювати індекс споживчих цін для проведення індексації. Тобто, Постановою №1013 не лише істотно змінено порядок проведення індексації доходів населення починаючи з 01.12.2015, але й визначено базовий місяць (грудень 2015 року), з якого в подальшому необхідно відштовхуватись для проведення індексації. На виконання вимог пункту 3 Постанови №1013 та відповідно до телеграми Міністра оборони України від 31.12.2015 року, в січні 2016 року військовослужбовцям Збройних Сил України здійснено нарахування та виплату додаткових видів грошового забезпечення у підвищеному розмірі. Зокрема, розмір премії військовослужбовцям склав 525 відсотків посадового окладу. Таким чином, відповідач виконав умови, визначені абзацом першим пункту 3 Постанови №1013, а відтак для проведення подальшої індексації грошового забезпечення військовослужбовців при обчисленні індексу споживчих цін для проведення індексації відповідно до Порядку №1078, як базовий місяць (місяць підвищення) необхідно врахувати грудень 2015 року, що передбачено абзацом другим пункту 3 Постанови №1013. Вказує, що позивач не надав будь-яких належних та допустимих доказів на підтвердження того, що основний розмір його грошового забезпечення змінився у вересні 2015 року, тому вимоги про зобов`язання при проведенні перерахунку та виплати індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 року по 28.02.2018 року, враховувати базовий місяць вересень 2015 року, задоволенню не підлягає. Таким чином, Хмельницький обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки визначаючи базовий місяць та факт перевищення індексом споживчих цін порогу індексації, у взаємозв`язку з розміром грошового забезпечення, керувався Порядком №1078 та Постановою №1013, та при виплаті індексації враховував базовий місяць грудень 2015 року. Враховуючи викладене, в задоволенні позову просить відмовити.
Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд встановив таке.
Позивач - ОСОБА_1 проходив службу у Полонському районному військовому комісаріаті на посаді військового комісара. 28 листопада 2018 року позивач звільнений з військової служби у запас на підставі закону України "Про військовий обов`язок і військову службу", виключений зі списків особового складу та всіх видів забезпечення.
Рішенням від 25 лютого 2020 року по справі № 560/3896/19 Хмельницький окружний адміністративний суд визнав протиправною бездіяльність Хмельницького обласного військового комісаріату щодо невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення з 01 січня 2016 року по 28 листопада 2018 року. Зобов`язав Хмельницький обласний військовий комісаріат вирішити питання про нарахування та виплату ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01 січня 2016 року по дату звільнення зі служби 28 листопада 2018 року, враховуючи встановлений законом базовий місяць для проведення індексації (місяць, у якому відбулось підвищення оплати праці (суми її постійних складових).
На виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду по справі №560/3896/19 Хмельницький обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки 29 квітня 2020 року нарахував та виплатив позивачу індексацію грошового забезпечення в сумі 4798,5 грн.
Вважаючи дії відповідача щодо нарахування та виплати індексації грошового забезпечення в період з 01.01.2016 року по 28.02.2018 року в сумі 4798,50 грн, із врахуванням базового місяця грудень 2015 року, протиправними, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.
Частиною другою статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 43 Конституції України закріплено, що кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом. Право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом.
Відповідно до частини першої статті 9 закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері праці та соціальної політики, інші центральні органи виконавчої влади відповідно до їх компетенції розробляють та вносять у встановленому порядку пропозиції щодо грошового забезпечення військовослужбовців.
Частиною третьою статті 9 закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" встановлено, що грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає закон України "Про індексацію грошових доходів населення".
Тому, до спірних правовідносин суд застосовує положення закону України "Про індексацію грошових доходів населення".
Відповідно до статті 1 закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Згідно з статтею 2 закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Відповідно до статті 4 закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотки.
Згідно зі статтею 5 закону України "Про індексацію грошових доходів населення" підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з Державного бюджету України, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів Державного бюджету України. Проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування на відповідний рік.
Статтею 6 закону України "Про індексацію грошових доходів населення" встановлено, що у разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону, у встановленому законом порядку здійснюється перегляд розмірів: заробітної плати; пенсій; державної соціальної допомоги; стипендій, що виплачуються студентам державних та комунальних вищих навчальних закладів. Перегляд зазначених у частині першій цієї статті гарантій здійснюється у розмірах, що визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін.
Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.
Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення визначені Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078 (далі - Порядок № 1078).
Згідно з пунктом 1-1 Порядку №1078 підвищення грошових доходів громадян у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється у розмірі 103 відсотки. Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях. Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 року - місяця опублікування Закону України від 06 лютого 2003 №491-IV "Про внесення змін до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення". Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.
Пунктом 2 Порядку №1078 передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, грошове забезпечення військовослужбовців.
Відповідно до пункту 5 Порядку № 1078 (у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.
Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.
У разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру.
Отже, підставою для встановлення базового місяця індексації є підвищення, зокрема, посадових окладів особи. Зміна розміру доплат, надбавок та премій не впливає на встановлення базового місяця індексації для початку обчислення індексу споживчих цін при нарахуванні індексації.
Обґрунтовуючи неправомірність дій відповідача позивач вважає базовим місяцем для нарахування індексації за період з 2016 року по 2018 рік вересень 2015 року - місяць у якому він призначений на посаду військового комісара. Разом з тим, з урахуванням пункту 1-1 Порядку №1078 підставою для нарахування індексації є не тільки підвищення окладу, за вказаною нормою індексація проводиться коли величина індексу споживчих цін перевищує поріг індексації у розмірі 103 відсотка.
Суд встановив, що ОСОБА_1 в період з 29.07.2014 по 24.09.2015 проходив службу у Хмельницькому об`єднаному міському військовому комісаріаті Хмельницької області на посаді старшого офіцера відділення військового обліку та бронювання сержантів і солдатів запасу, в період з 24.09.2015 по 14.11.2018 у Полонському районному військовому комісаріаті на посаді військового комісара.
Оскільки 24.09.2015 позивача було призначено на посаду військового комісара, із встановленням вищого посадового окладу, відбулась зміна базового місяця для обчислення індексації грошового забезпечення.
Таким чином, дії відповідача щодо нарахування та виплати позивачу індексації грошового забезпечення у період з 01.01.2016 по 28.02.2018, з встановленням для обчислення індексації місяця підвищення (базового місяця) - грудня 2015 року, суперечать вимогам Постанови №1294.
Суд вважає безпідставними доводи відповідача щодо необхідності використання розміру грошового забезпечення за грудень 2015 року, збільшеного за рахунок підвищення розміру премії, як базового для нарахування індексації з 01 січня 2016 року, оскільки за визначенням пункту 5 Порядку № 1078 у разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати.
При цьому, суд враховує, що відповідач не надав доказів, що основний розмір грошового забезпечення позивача був незмінний з 2014 року.
Враховуючи викладене, базовим місяцем для нарахування індексації грошового забезпечення позивача за період з 01 січня 2016 року по 28 лютого 2018 року є грудень 2015 року.
Тому, слід визнати протиправними дії Хмельницького обласного військового комісаріату щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення в період з 01.01.2016 по 28.02.2018, з встановленням для обчислення індексації місяця підвищення (базового місяця) - грудня 2015 року.
Згідно зі статтею 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Водночас, суд вважає за необхідне відмовити у задоволенні позовних вимог у частині стягнення з Хмельницького обласного військового комісаріату на користь ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 28.02.2018, з встановленням для обчислення індексації місяця підвищення (базового місяця) - вересень 2015 року, оскільки сума індексації грошового забезпечення за спірний період не визначена.
Належним способом захисту прав позивача у даному випадку є саме зобов`язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 28.02.2018, з встановленням для обчислення індексації місяця підвищення (базового місяця) - вересня 2015 року, з врахуванням виплаченої суми.
Враховуючи викладене, позов необхідно задовольнити частково.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, розподіл судових витрат відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України не здійснюється.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Хмельницького обласного військового комісаріату щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 28.02.2018, з встановленням для обчислення індексації місяця підвищення (базового місяця) - грудня 2015 року.
Зобов`язати Хмельницький обласний військовий комісаріат нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 28.02.2018, з встановленням для обчислення індексації місяця підвищення (базового місяця) - вересня 2015 року, з врахуванням виплаченої суми.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Хмельницький обласний військовий комісаріат (вул. Героїв Майдану, 64, Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 08202826)
Головуючий суддя О.К. Ковальчук