
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
30 листопада 2021 року Справа №520/2168/21
Харківський окружний адміністративний суд у складі судді Ніколаєвої О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління ДПС у Харківській області
про визнання протиправними та скасування вимог,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі по тексту – позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС у Харківській області (далі по тексту – відповідач, ГУ ДПС у Харківській області) в якому, з урахуванням уточнень позовних вимог, просить:
- визнати протиправною та скасувати вимогу ГУ ДПС у Харківській області про сплату боргу (недоїмки) від 19.01.2021 №Ф1230-23;
- визнати протиправною та скасувати вимогу ГУ ДПС у Харківській області про сплату боргу (недоїмки) від 06.05.2021 №Ф1230-23;
- зобов`язати відповідача внести відповідні зміни у комп`ютерний облік, які анулюють нарахований борг.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що ним отримано оскаржувані вимоги. За змістом вказаних вимог про сплату боргу (недоїмки) за ним обліковується борг по сплаті єдиного внеску на загальнообов`язкове соціальне страхування. Позивач вважає вказані вимоги безпідставними з огляду на те, що відповідачем неправильно розраховані суми єдиного внеску на загальнообов`язкове соціальне страхування.
Згідно з витягом з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями справу передано на розгляд судді Ніколаєвій О.В.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду у справі №520/2168/21 позовну заяву залишено без руху та позивачу надано строк для усунення недоліків позовної заяви.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі №520/2168/21 за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) без повідомлення (виклику) сторін.
Цією ж ухвалою відповідачу надано строк для подання письмового відзиву на позовну заяву - протягом 15 днів з дня закінчення дії карантину.
Від представника відповідача через канцелярію суду надійшов відзив, в якому останній заперечував проти задоволення позовних вимог, обґрунтовуючи свою позицію тим, що позивач в якості фізичної особи-підприємця перебуває на обліку в ГУ ДПС у Харківській області та відповідно до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" зобов`язаний сплачувати єдиний внесок. Оскільки позивач мав заборгованість зі сплати єдиного внеску за спірні періоди в інформаційній системі "Податковий блок" в автоматичному режимі сформовані оскаржувані.
Разом з відзивом представником відповідача подано клопотання про заміну відповідача ГУ ДПС у Харківській області (код ЄДРПОУ: 43143704) на правонаступника – ГУ ДПС у Харківській області, утвореного на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (код ЄДРПОУ: 43983495).
Суд звертає увагу на те, що позивач при зверненні до адміністративного суду з даним позовом визначено відповідача у справі - ГУ ДПС у Харківській області України (код ЄДРПОУ: 43983495), відтак відсутні правові підстави для заміни відповідача у даній справі.
Розглянувши документи надані сторонами, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Харківський окружний адміністративний суд встановив наступне.
Судом встановлено, що позивач у періоди з 23.08.2000 по 18.08.2014, з 20.04.2015 по 30.09.2015, з 17.03.2016 по 29.12.2016 та з 16.06.2017 по 30.12.2020 був зареєстрований як фізична особа-підприємець, що підтверджується інформацією з Єдиного державного реєстру юридичних осіб. Фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
У подальшому, позивача повторно з 05.07.2021 зареєстровано як фізичну особу-підприємця, який перебуває на обліку у ГУ ДПС у Харківській області як платник податків (група 3, ставка податку 5%), що підтверджується відомостями з реєстру платників єдиного податку.
Позивач 10.02.2014 до контролюючого органу подав річну звітність про суми нарахованого єдиного внеску за 2013 календарний рік, у якій самостійно визначено розмір єдиного внеску у загальному розмірі 4800,76 грн.
У відзиві на позовну заяву представник відповідача вказав, що позивачем за 2013 рік сплачено суму єдиного внеску у розмірі 1200,00 грн. Залишок несплаченого єдиного внеску за 2013 рік – 3600,76 грн.
Також вказав, що позивач не подавав до контролюючого органу звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску за звітний 2014 рік. У зв`язку з чим, відповідачем самостійно нараховано суми єдиного внеску 2014 рік у загальному розмірі 3381,20 грн.: за І квартал 2014 рік – 1267,95 грн.; за ІІ квартал 2014 рік – 1267,95 грн.; за ІІІ квартал 2014 рік - 845,30 грн.
Позивач 08.02.2016 до контролюючого органу подав річну звітність про суми нарахованого єдиного внеску за 2015 календарний рік, у якій самостійно визначено розмір єдиного внеску у загальному розмірі 2591,42 грн. Сплачено – 1270,00 грн. Залишок – 1321,42 грн.
Позивач 09.02.2017 до контролюючого органу подав річну звітність про суми нарахованого єдиного внеску за 2016 календарний рік, у якій самостійно визначено розмір єдиного внеску у загальному розмірі 2585,00 грн. Сплачено – 2325,00 грн. Залишок – 260,00 грн.
Відповідач зазначає, що позивач не надавав до податкового органу звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску за січень - травень 2017 рік. Сплачено - 1050,00 грн.
З 13.05.2017 позивач має пільгу «пенсіонер за віком», який відповідно до пункту 4 статті 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 №2464.
Станом на 31.12.2017 рік сума недоїмки з єдиного внеску складає -10 578,00 грн., що підтверджено копією інтегрованої карти позивача, як платника податків.
Відповідачем 19.01.2021 прийнято вимогу про сплату боргу (недоїмки) №Ф-1230-23 зі сплати єдиного внеску, штрафів, пені на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у розмірі 16 082,44 грн.
Вказана вимога направлена відповідачем на адресу позивача засобами поштового зв`язку та отримана – 01.02.2021, що не заперечується позивачем у справі.
Не погоджуючись з вказаною вимогою про сплату боргу (недоїмки), позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначені Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 №2464-VI (далі по тексту – Закон України №2464-VI).
Приписами пункту 2, 6 частини першої статті 1 Закону України №2464-VI передбачено, що єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов`язкового державного соціального страхування в обов`язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування; недоїмка - сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена органом доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом.
Відповідно до пункту 4 частини першої статті 4 Закону України №2464-VI платниками єдиного внеску є фізичні особи-підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування.
Згідно пункту 1 частини другої статті 6 Закону України №2464-VI платник єдиного внеску зобов`язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Відповідно до пункту 3 частини першої статті 7 Закону України №2464-VI єдиний внесок нараховується для платників, зазначених у пункті 4 частини першої статті 4 цього Закону, які обрали спрощену систему оподаткування, - на суми, що визначаються такими платниками самостійно для себе, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.
Положеннями частини п`ятої статті 8 Закону України №2464-VI передбачено, що єдиний внесок для платників, зазначених у статті 4 цього Закону, встановлюється у розмірі 22 відсотки до визначеної статтею 7 цього Закону бази нарахування єдиного внеску.
Обчислення єдиного внеску здійснюється на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок (частина друга статті 9 Закону України №2464-VI).
Відповідно до частини пя`тої статті 9 Закону України №2464-VI сплата єдиного внеску здійснюється у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для його зарахування.
Днем сплати єдиного внеску вважається: у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки органу доходів і зборів - день списання банком або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок органу доходів і зборів (пункт 1 частина десята статті 9 Закону України №2464-VI). Відповідно до частини другої статті 25 Закону України №2464-VI у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків платники єдиного внеску зобов`язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею.
Приписами пункта 6 частини першої статті 1 Закону України №2464-VI встановлено, що недоїмка - сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена органом доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом.
Згідно частини третьої статті 25 Закону України №2464-VI суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.
Згідно з абзацем 3 частини восьмої статті 9 Закону України №2464-VI у редакції, чинній у 2017 році, платники єдиного внеску, зазначені у пункті 4 частини першої статті 4 цього Закону, зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний рік, до 10 лютого наступного року, крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування, які сплачують єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.
Відповідно до абзацу 5 частини восьмої статті 9 Закону України №2464-VI періодом, за який платники єдиного внеску подають звітність до податкового органу (звітним періодом), є календарний місяць, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, для яких звітним періодом є календарний рік. У разі державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця її останнім звітним періодом є період з дня закінчення попереднього звітного періоду до дня державної реєстрації припинення підприємницької діяльності такої фізичної особи.
Наказом Міністерства фінансів України від 14.04.2015 №435 затверджено Порядок формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - Порядок №435).
Приписами пункту 2 розділ ІІІ Порядку №435 визначено, що фізичні особи-підприємці, у тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, формують та подають до органів доходів і зборів Звіт самі за себе один раз на рік до 10 лютого року, що настає за звітним періодом. Звітним періодом є календарний рік. Звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску подається за формою №Д5 згідно з додатком 5 до цього Порядку із зазначенням типу форми "початкова".
Звіт має містити основні дані про страхувальника та перелік таблиць Звіту. Звіт формується страхувальником або відповідальною особою страхувальника та включає таблиці, наведені у додатках 4-7 до цього Порядку (пункт 2 розділу IV Порядку №435).
Фізичні особи-підприємці, у тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, особи, які провадять незалежну професійну діяльність, члени фермерського господарства формують та подають самі за себе до органів доходів і зборів Звіт згідно з додатком 5 до цього Порядку (пункт 10 розділу IV Порядку №435).
Отже, фізичні особи-підприємці, які перебувають на загальній системі оподаткування, формують та подають звіт, що містить таблицю 1 додатка 5 до Порядку №435, а фізичні особи-підприємці, які обрали спрощену систему оподаткування, формують та подають звіт, що містить таблицю 2 додатка 5 до Порядку №435.
Як вбачається з відзиву, підставою для формування вимоги від 19.01.2021 №Ф1230-23 стала інформація, наявна у базі даних інформаційної системи податкового органу по інтегрованій картці платника податків, в якій відображено наступні несплачені нарахування на момент винесення оскаржуваної вимоги у розмірі 16 082,44 грн.: недоїмка - 11 162,50 грн., пеня – 4919,94 грн. та штраф – 584,50 грн.
Суд зазначає, що питання правомірності прийняття рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 27.03.2019 №0032595706 вже було предметом розгляду у суді та рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 09.10.2019 у справі №520/6901/19 скасовано рішення Головного управління ДФС у Харківській області рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 27.03.2019 №0032595706 на суму 5504,44 грн., у тому числі 584,50 грн. – штрафу та 4919,94 грн. – нарахованої пені за період з 23.07.2013 до 19.01.2017.
За вказаних обставин, суд дійшов висновків, що прийнята відповідачем вимога про сплату боргу (недоїмки) від 19.01.2021 №Ф-1230-23 є протиправною та підлягає скасуванню, оскільки в її основу покладені складові рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 27.03.2019 №0032595706 на суму 584,50 грн. – штрафу та 4919,94 грн. – нарахованої пені, які скасовані рішенням суду.
Щодо вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 06.05.2021 №Ф1230-23, суд зазначає наступне.
У ході розгляду справи встановлено, що станом на 31.12.2017 сума недоїмки з єдиного внеску складає 10 578,00 грн. Вказана недоїмка утворилася внаслідок:
- самостійно нарахованих та частково несплачених позивачем сум єдиного внеску за 2013 рік;
- самостійно нарахованих відповідачем (у зв`язку з неподанням позивачем звітності) суми єдиного внеску за 2014 рік;
- самостійно нарахованих та частково несплачених позивачем сум єдиного внеску за 2015 календарний рік;
- самостійно нарахованих та частково несплачених позивачем сум єдиного внеску за 2016 календарний рік;
- самостійно нарахованих відповідачем (у зв`язку з неподанням позивачем звітності) суми єдиного внеску за 2017 рік.
У відзиві на позовну заяву представником відповідача зазначено про те, що позивач звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску за січень - травень 2017 року, у зв`язку з чим контролюючим органом самостійно нараховані суми єдиного внеску за вказаний період.
Між тим, відповідно інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадянських формувань судом встановлено, що позивач у періоди з 17.03.2016 по 29.12.2016 та з 16.06.2017 по 30.12.2020 був зареєстрований як фізична особа-підприємець, тобто у період з січня по травень 2017 року позивач не перебував у статусі фізичної особи-підприємця, відтак у відповідача були відсутні правові підстави для нарахування позивачу єдиного внеску за вказаний період.
Беручи до уваги наведене, суд приходить до висновку, що оскаржувана вимога про сплату боргу (недоїмки) від 06.05.2021 №Ф1230-23 є протиправною та наявні правові підстави для ї скасування.
Щодо позовних вимог у частині зобов`язання відповідача внести відповідні зміни у комп`ютерний облік, які анулюють нарахований борг, суд зазначає, що позивач безпідставно ототожнює поняття скасування вимог та скасування недоїмки. Скасування у судовому порядку вимоги (письмового документа) не є скасуванням боргу, який обліковується за платником податку, відтак відсутні правові підстави для задоволення позовних вимог у цій частині.
Частинами першою та другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачем не доведено правомірності свого рішення та наявності у позивача факту боргу зі сплати єдиного внеску у визначеній у вимозі сумі, відтак наявні правові підстави для часткового задоволення адміністративного позову.
Вирішуючи питання розподілу судових витрат, суд зазначає, що відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно наявної у матеріалах справи квитанції від 11.03.2021 №35685196-1, позивачем при зверненні з даним позовом до суду сплачено судовий збір у розмірі 908,00 грн., який підлягає відшкодуванню на його користь.
Керуючись статтями 2, 77, 90, 139, 242-246, 250, 272, 287 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Харківській області (вулиця Пушкінська, 46, місто Харків, 61057, код ЄДРПОУ: 43983495) про визнання протиправними та скасування вимог - задовольнити частково.
Визнати протиправною та скасувати вимогу Головного управління ДПС у Харківській області про сплату боргу (недоїмки) від 19.01.2021 №Ф1230-23.
Визнати протиправною та скасувати вимогу Головного управління ДПС у Харківській області про сплату боргу (недоїмки) від 06.05.2021 №Ф1230-23.
У задоволенні решти позовних вимог – відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС в Харківській області судовий збір у розмірі 908,00 грн. (дев`ятсот вісім гривень 00 копійок).
Рішення набирає законної сили у порядку, передбаченому статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та підлягає оскарженню у порядку та у строки, визначені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення складено 30.11.2021.
Суддя О.В. Ніколаєва