
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 липня 2021 року Справа № 160/8743/21
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Озерянської С.І., розглянувши за правилами спрощеного провадження без виклику сторін в письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції України в Дніпропетровській області про визнання протиправною бездіяльність та стягнення заборгованості, -
ВСТАНОВИВ:
01.06.2021 року ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просить визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції України в Дніпропетровській області в частині не нарахування та не виплати ОСОБА_1 доплати за службу в нічний час за період з вересня 2017 по вересень 2020 та стягнути з Головного управління Національної поліції України в Дніпропетровській області на користь ОСОБА_1 заборгованість по грошовому забезпеченні у вигляді доплати за службу в нічний час за період з вересня 2017 по вересень 2020 року в сумі 6 342 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає відповідно до наказу Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області від 28.09.2020 року №261о/с він був звільнений з 28.09.2020 року зі служби . У травні 2021 року на запит представника позивача, відповідачем була надана довідка № 1186 від 05.05.2021 року про доходи позивача за період з вересня 2017 року по вересень 2020 року, з яких позивачу стало відомо, що доплата за службу в нічний час до складу грошового забезпечення не входила та за останні три роки служби не виплачувалася. Таким чином, за останні три роки служби в поліції (з вересня 2017 року по вересень 2020 року) ОСОБА_1 відпрацював 151 чергування у складі добових нарядів Васильківського ВП Синельниківського ВП ГУНП в Дніпропетровській області та Павлоградського ВП ГУНП в Дніпропетровській області, які включають службу у нічний час (з 22.00 до 06.00 годин). Таким чином, позивач вважає, що невиплата доплати за службу в нічний час є протиправною та є порушенням права на своєчасне одержання ОСОБА_1 винагороди за працю закріпленого ст. 43 Конституції України, Кодексом законів про працю України та постановою КМУ від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції".
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.06.2021 відкрито провадження та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.
08.07.2021 року на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач просив відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог, з огляду на їх необґрунтованість. Так, відповідно до Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 № 260 (далі Порядок №260), підставами для виконання службових обов`язків у нічний час є графіки нарядів та чергувань, затверджені наказами керівників підрозділів органів поліції, а облік фактичного часу служби в нічний час для нарахування доплати здійснюється шляхом оформлення довідки обліку несення поліцейським служби в нічний час за формою, визначеною у додатку 1 до цього Порядку та умов. Оскільки довідки обліку несення служби в нічний час позивачем за період з вересня 2017 по вересень 2020 не надходили до управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області, то були відсутні підстави для здійснення такого нарахування та виплати.
14.07.2021 року позивач надав відповідь на відзив, в якій підтримав позицію викладену в позовній заяві. Додатково зазначив, що саме на відповідача, як на територіальний орган поліції, покладено обов`язок ведення обліку несення служби в нічний час за відповідною формою та виплату відповідних доплат. Також відповідачем не зазначено, від кого саме повинні були надходити довідки обліку несення служби в нічний час та з яких причин несення служби в нічний час не обліковувалося за відповідною формою.
Дослідивши матеріали справи, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується адміністративний позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення справи по суті, проаналізувавши норми матеріального права, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджується, що позивач з 16.08.2013 року по 06.11.2015 проходив службу в органах внутрішніх справ, а з 07.11.2015 по 28.09.2020 року проходив службу в Національній поліції України.
З 06.03.2017 по 30.07.2018 року позивач обіймав посаду слідчого відділення розслідування злочинів у сфері транспорту СВ Павлоградського ВП ГУНП в Дніпропетровській області.
З 30.07.2018 року по 04.11.2019 року позивач перебував на посаді слідчого СВ Васильківського ВП Синельниківського ВП ГУНП в Дніпропетровській області.
З 04.11.2019 року по 17.08.2020 року перебував на посаді слідчого відділення розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності СВ Павлоградського ВП ГУНП в Дніпропетровській області.
Наказом начальника Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області від 28.09.2020 року старшого лейтенанта поліції ОСОБА_1 з 28.09.2020 звільнено зі служби за пунктом 7 частини 1 статті 77 Закону України "Про Національну поліцію" (за власним бажанням).
Листом ГУ НП в Дніпропетровській області від 05.05.2021 № 1/Ц-165аз/103/05-2021/103/05-2020 позивачу було надано довідку про доходи за період з 01.08.2017 року по 31.12.2020 року на адвокатський запит від 21.04.2021 року, з якої слідує, що до складу виплаченого позивачу грошового забезпечення не входила доплата за службу в нічний час за останні три роки служби з 28.09.2017 року по 28.09.2020 року та взагалі не виплачувалася.
Згідно листа Відділення поліції № 1 Синельниківського районного управління ГУНП в Дніпропетровській області від 29.04.2021 року № 49.1/10адв/9-2021 та доданої до вказаного листа довідки, наданих на адвокатський запит від 24.04.2021 року, зазначено, що відповідно до книг нарядів Васильківського відділення поліції ОСОБА_1 за період з серпня 2018 року по жовтень 2019 року заступав на службу та відпрацював 902 чергування черговим слідчим у складі слідчо-оперативної групи Васильківського ВП, які включають службу у нічний час (з 22.00 по 06.00 годин).
Згідно довідки Павлоградського РВП ГУНП в Дніпропетровській області від 07.05.2021 року № 48-5718 наданої на запит стосовно кількості здійснених чергувань ОСОБА_1 за період з вересня 2017 року по вересень 2018 року, та з серпня 2019 року по вересень 2020 року, що відповідно до книг нарядів Павлоградського ВП ГУНП у Дніпропетровській області ОСОБА_1 за період з вересня 2017 року по вересень 2018 року, та з серпня 2019 року по вересень 2020 року заступив на службу та працював 61 добове чергування у складі слідчо-оперативної групи Павлоградського ВП, які включають службу в нічний час. Також повідомлено про неможливість надання графіків чергувань особового складу Павлоградського ВП ГУНП в Дніпропетровській області за період з вересня 2017 року по вересень 2018 року, та з серпня 2019 року по вересень 2020 року, оскільки вони не збереглись.
Таким чином, виходячи з наданої позивачу інформації, за останні три роки служби в поліції він відпрацював 151 добове чергування у складі добових нарядів Васильківського ВП Синельниківського ВП ГУНП в Дніпропетровській області та Павлоградського ВП ГУНП в Дніпропетровській області, які включають службу у нічний час (з 22.00 до 06.00 годин).
Вважаючи дії щодо невиплати компенсації грошового забезпечення за службу в нічний час за період з 28 вересня 2017 року по 28 вересень 2020 року протиправними, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним відносинам, суд зазначає наступне
Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України, визначено Законом України № 580-VIII від 02.07.2015 року "Про Національну поліцію".
За приписами п. 4 ч. 10 ст.62 цього Закону, визначено гарантії професійної діяльності поліцейського, за змістом яких поліцейський, зокрема, своєчасно і в повному обсязі отримує грошове забезпечення та інші компенсаційні виплати відповідно до закону та інших нормативно-правових актів України.
Відповідно до частини 1, 2 статті 94 Закону України "Про Національну поліцію" поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання.
Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.
Виходячи з положень пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (далі - Постанова № 988) грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Згідно з підпунктом 3 пункту 5 Постанови № 988, визначено обов`язок виплачувати доплату за службу в нічний час - у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час.
Відповідно до статті 94 Закону України "Про Національну поліцію", Постанови №988, з метою впорядкування структури та умов грошового забезпечення поліцейських та курсантів вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських - наказом МВС України від 06.04.2016 №260 затверджено Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі - Порядок № 260).
Згідно з пунктом 3 розділу І Порядку № 260 (в редакції, що діяла на момент спірних правовідносин), грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання. До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Пунктом 11 розділу І Порядку № 260 (в редакції, що діяла на момент спірних правовідносин) визначено, що грошове забезпечення, виплачене поліцейському несвоєчасно або в меншому розмірі, ніж належало, виплачується за весь період, протягом якого поліцейський мав на нього право, але не більше ніж за три роки, що передували зверненню за одержанням грошового забезпечення.
Відповідно до пункту 11 розділу ІІ Порядку № 260 (в редакції, що діяла на момент спірних правовідносин), поліцейським, які виконують службові обов`язки в нічний час, виплачується доплата за службу в нічний час у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час. Годинна ставка обчислюється шляхом ділення місячного посадового окладу на кількість годин фактичного часу служби з урахуванням норми тривалості службового часу за відповідний місяць при 40-годинному робочому тижні.
Службою в нічний час вважається виконання поліцейськими службових обов`язків у період з 22.00 до 06.00.
Поліцейським, які несуть службу в нічний час, надається перерва для відпочинку та харчування тривалістю не більше двох годин. Перерва для відпочинку і харчування не включається в службовий час.
Поліцейським добового наряду під час чергування почергово надаються перерви для вживання їжі та короткочасного відпочинку. Загальна тривалість такої перерви становить 4 години (2 години вдень і 2 години вночі) та не включається в службовий час.
Підставами для виконання службових обов`язків у нічний час є графіки нарядів та чергувань, затверджені наказами керівників підрозділів органів поліції.
Облік фактичного часу служби в нічний час для нарахування доплати здійснюється шляхом оформлення довідки обліку несення поліцейськими служби в нічний час за формою, визначеною у додатку 1 до цих Порядку та умов.
Поліцейським, що залучалися до служби в нічний час, виплата доплати за службу в нічний час за минулий місяць здійснюється одночасно з виплатою грошового забезпечення за поточний місяць.
Як зазначив позивач та підтверджено матеріалами справи, у період з 28.09.2020 року по 28.09.2020 року, він перебував у добових чергуваннях у складі добових нарядів Васильківського ВП Синельниківського ВП ГУНП в Дніпропетровській області та Павлоградського ВП ГУНП в Дніпропетровській області, які включають службу у нічний час (з 22.00 до 06.00 годин), отже, має право на доплату за службу в нічний час за вказаний період.
Аналогічна правова позиція наведена у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 16.07.2020 у справі № 2140/1763/18.
При цьому, згідно розрахункових листів доплата за службу в нічний час ОСОБА_1 за період з вересня 2017 року по вересень 2020 року не нараховувалась та не виплачувалась, а тому є правові підстави для часткового задоволення позову про визнання протиправною бездіяльність відповідача щодо не нарахування та невиплати позивачу доплати за службу в нічний час та зобов`язання відповідача здійснити нарахування та виплату на користь позивача відповідних доплат.
Посилання відповідача на те, що у останнього відсутня інформація щодо несення служби в нічний час позивача за період з 28.09.2017 року по 28.09.2020 року, через те що графіки нарядів та чергувань, затверджені наказом керівника підрозділу і довідки обліку несення поліцейськими служби в нічний час з вказаний період від відповідальної особи Павлоградського відділу поліції до ГУНП не надходили, а відтак відсутні підстави для здійснення нарахувань доплати за службу в нічний час, судом не приймаються, оскільки вказані обставини не залежать від позивача та останній має гарантоване Конституцією України та нормами Європейського права на отримання належної останньому заробітної
Таким чином, позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають частковому задоволенню судом.
Відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, розподіл судових витрат не здійснюється.
Керуючись ст. 139, 241 - 246, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Національної поліції України в Дніпропетровській області (49101, м. Дніпро, вул. Троїцька, 20а, ЄДРПОУ 40108866) про визнання протиправною бездіяльність та стягнення заборгованості - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції України в Дніпропетровській області щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 доплати за службу в нічний час за період з вересня 2017 року по вересень 2020 року.
Зобов`язати Головне управління Національної поліції України в Дніпропетровській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 доплату за службу в нічний час за період з вересня 2017 року по вересень 2020 року у розмірі 35% посадового окладу ОСОБА_1 з розрахунку за кожну годину служби в нічний час.
В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та строки, передбачені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя С.І. Озерянська