Рішення № 101496879, 29.11.2021, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.11.2021
Номер справи
620/12123/21
Номер документу
101496879
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

29 листопада 2021 року Чернігів Справа № 620/12123/21

Чернігівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Баргаміної Н.М., розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови в зарахуванні до спеціального стажу на посаді вчителя - логопеда в логопедичному пункті № 1 управління освіти Прилуцької міської ради з 17.11.1988 по 05.06.2018, що дає право на виплату грошової допомоги в розмірі 10 (десять) місячних пенсій у відповідності до пункту 7-1 розділу XV «Прикінцеві положення Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»; зобов`язання відповідача зарахувати позивачу до спеціального стажу період роботи на посаді вчителя - логопеда в логопедичному пункті № 1 управління освіти Прилуцької міської ради з 17.11.1988 по 05.06.2018 та виплатити грошову допомогу в розмірі 10 (десять) місячних пенсій у відповідності до пункту 7-1 розділу XV «Прикінцеві положення Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

В обґрунтування своїх вимог позивачем зазначено, що логопедичний пункт № 1 управління освіти Прилуцької міської ради є дошкільним навчальним закладом та є установою освіти, а посада вчителя-логопеда включені до переліку посад працівників, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, а тому спірний стаж її роботи повинен враховуватись відповідачем до стажу роботи, що дає право на отримання грошової допомоги при призначенні пенсії за віком.

Відповідач подав відзив на позов, в якому просив відмовити позивачу у задоволенні позову та зазначив, що позивач з 17.11.1988 по 05.06.2018 працювала на посаді вчителя - логопеда в логопедичному пункті № 1 управління освіти Прилуцької міської ради, який є структурним підрозділом управління освіти Прилуцької міської ради та не перебуває у складі установ освіти та охорони здоров`я, а тому відсутні підстави для зарахування вказаного періоду до педагогічного стажу.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

15.06.2021 позивач звернулась до Прилуцького об`єднаного управління Пенсійного фонду України з заявою та відповідними документами про призначення пенсії за вислугу років (а.с. 17-20).

Прилуцьким об`єднаним управлінням Пенсійного фонду України згідно рішення № 254050005012 від 23.06.2021 було призначено позивачу пенсію за віком згідно Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з 20.04.2021 (а.с. 109-110).

Також, 15.06.2021 позивач звернулась до відповідача з заявою про виплату одноразової грошової допомоги згідно постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1191 (а.с. 21).

Водночас, листом від 18.08.2021 № 11503-10484/Б-02/8-2500/21 відповідачем було повідомлено, що до стажу педагогічної роботи був зарахований період роботи на посаді вчителя-логопеда в логопедичному пункті № 1 з 17.11.1988 по 05.06.2018. Відповідно до довідки управління освіти Прилуцької міської ради від 19.04.2021 за № 01-23/12 логопедичний пункт № 1 є структурним підрозділом управління освіти Прилуцької міської ради і не являються установою освіти та не перебуває у складі установ освіти та охорони здоров`я, отже, зарахувати до педагогічного стажу період роботи на посаді вчителя-логопеда у логопедичному пункті № 1 відсутні законні підстави (а.с. 22).

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Згідно пункту «е» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти, охорони здоров`я та соціального забезпечення після досягнення 55 років і за наявності спеціального стажу роботи за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, станом на 1 квітня 2015 - не менше 25 років та після цієї дати: з 1 квітня 2021 року по 31 березня 2022 року - не менше 28 років 6 місяців.

Пунктом 7-1 Розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е» - «ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначенні пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення. Виплата зазначеної грошової допомоги здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України. Порядок обчислення стажу, який дає право на призначення грошової допомоги, та механізм виплати цієї допомоги встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 2 Порядку обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги, та її виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1191, встановлено, що до страхового стажу, що визначає право на виплату грошової допомоги, зараховуються періоди роботи в закладах та установах державної та комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е» і «ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», що передбачені, зокрема, переліком закладів і установ освіти, охорони здоров`я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 № 909 «Про перелік закладів і установ освіти, охорони здоров`я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років».

Пунктом 5 вказаного Порядку визначено, що грошова допомога надається особам, яким починаючи з 01.10.2011 призначається пенсія за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 зазначеного Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е» - «ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію.

З аналізу наведених норм законодавства можна зробити висновок, що право особи на отримання грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій пов`язується з наявністю у неї необхідного спеціального страхового стажу роботи на певних визначених законодавством посадах й вихід на пенсію саме з цих посад в закладах та установах державної та комунальної форми власності, а також неотримання такою особою до моменту виходу на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» будь-якого іншого виду пенсії.

Так згідно записів трудової книжки позивача, довідки управління освіти Прилуцької міської ради від 19.04.2021 № 01-23/21, довідки Прилуцької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 9 Чернігівської області від 01.04.2021 № 17, довідки Комунального закладу «Прилуцька спеціальна школа» Чернігівської обласної ради від 30.03.2021 № 19, довідки Комунальної установи «Інклюзивно-ресурсний центр» Прилуцької міської ради Чернігівської області від 07.04.2021 № 01 (а.с. 31-36, 44-48), вона працювала:

- з 22.09.1981 по 01.09.1982 на посаді вчителя трудового навчання в середній школі № 9;

- з 01.09.1982 по 17.11.1988 на посаді вихователя в Прилуцькій допоміжній школі-інтернаті;

- з 17.11.1988 по 05.06.2018 на посаді вчителя-логопеда в логопедичному пункті № 1 управління освіти Прилуцької міської ради;

- з 06.06.2018 працює вчителем-логопедом Комунальної установи «Інклюзивно-ресурсний центр» Прилуцької міської ради.

Так, суд не приймає до уваги посилання на те, що логопедичний пункт № 1 управління освіти Прилуцької міської ради не перебуває у складі установ освіти та охорони здоров`я, з огляду на наступне.

Приписами пункту 21 частини першої статті 1 Закону України «Про освіту», педагогічна діяльність - інтелектуальна, творча діяльність педагогічного (науково-педагогічного) працівника або самозайнятої особи у формальній та/або неформальній освіті, спрямована на навчання, виховання та розвиток особистості, її загальнокультурних, громадянських та/або професійних компетентностей.

Згідно з приписами статті 27 Закону України «Про дошкільну освіту» учасниками освітнього процесу у сфері дошкільної освіти, у тому числі, є педагогічні працівники: директори, заступники директора з навчально-виховної (виховної) роботи, вихователі-методисти, вихователі, старші вихователі, асистенти вихователів, вчителі (усіх спеціальностей), вчителі-дефектологи, вчителі-логопеди, практичні психологи, соціальні педагоги, інструктори з праці, інструктори з фізкультури, інструктори слухового кабінету, музичні керівники, керівники гуртків, студій, секцій, інших форм гурткової роботи та інші спеціалісти.

Постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 № 909 затверджений перелік закладів і установ освіти, охорони здоров`я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, зокрема в установах: дитячі будинки, дитячі трудові та виховно-трудові колонії, дитячі приймальні пункти і приймальники-розподільники для неповнолітніх, логопедичні пункти і стаціонари, школи-клініки.

Робота на посадах директорів, завідуючих, їх заступників з навчально-виховної частини або роботи, вчителів, вихователів, сурдопедагогів, тифлопедагогів, вчителів-дефектологів, вчителів-логопедів, майстрів виробничого навчання, практичних психологів, соціальних педагогів, керівників гуртків, секцій, студій та інших форм гурткової роботи у цих закладах дає право на зарахування відповідних періодів роботи до стахового стажу, що дає право на виплату грошової допомоги.

Згідно пунктів 1.1-1.3 Положення про логопедичні пункти системи освіти, затвердженого наказам Міносвіти від 13.05.1993 № 135, логопедичні пункти при загальноосвітніх школах, дошкільних закладах організовуються для надання допомоги дітям з вадами мови. Логопедичні пункти відкриваються районними, міськими органами державного управління освітою в межах асигнувань, передбачених у бюджеті для цієї мети. Для вчителів-логопедів логопедичних пунктів діючим законодавством передбачені всі пільги і переваги, тривалість чергової відпустки і порядок пенсійного забезпечення, встановлені для вчителів спеціальних шкіл-інтернатів для дітей з вадами фізичного або розумового розвитку.

Також згідно пункту 3.6 вказаного Положення для вчителів-логопедів логопедичних пунктів діючим законодавством передбачені всі пільги і переваги, тривалість чергової відпустки і порядок пенсійного забезпечення, встановлені для вчителів спеціальних шкіл-інтернатів для дітей з вадами фізичного або розумового розвитку.

Отже, діюче законодавство відносить логопедичні пункти до закладів і установ освіти, робота в яких вчителів-логопедів надає право на пенсію за вислугу років та при призначенні пенсії за віком також надає право на зарахування такого стажу для виплати грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення.

Таким чином, суд приходить до висновку, що робота позивача з 17.11.1988 по 05.06.2018 на посаді вчителя-логопеда в логопедичному пункті № 1 управління освіти Прилуцької міської ради має бути зарахована до педагогічного стажу у розумінні пункту «е» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», що дає право на отримання грошової допомоги відповідно до пункту 7-1 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

З огляду на викладене, суд приходить до висновку про неправомірність відмови відповідача у виплаті позивачу грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню шляхом визнання протиправними дій відповідача щодо відмови в зарахуванні до педагогічного стажу позивача період роботи на посаді вчителя-логопеда в логопедичному пункті № 1 управління освіти Прилуцької міської ради з 17.11.1988 по 05.06.2018, що дає право на виплату грошової допомоги в розмірі 10 (десять) місячних пенсій у відповідності до пункту 7-1 розділу XV «Прикінцеві положення Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»; зобов`язання відповідача зарахувати позивачу до педагогічного стажу період роботи на посаді вчителя-логопеда в логопедичному пункті № 1 управління освіти Прилуцької міської ради з 17.11.1988 по 05.06.2018 та виплатити грошову допомогу в розмірі 10 (десять) місячних пенсій у відповідності до пункту 7-1 розділу XV «Прикінцеві положення Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

У відповідності до вимог частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

За таких обставин, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що позов ОСОБА_1 необхідно задовольнити повністю.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Тому, за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області на користь ОСОБА_1 підлягає стягненню сплачений нею при поданні позовної заяви судовий збір в розмірі 908,00 грн.

Керуючись статтями 72-74, 77, 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (вул. П`ятницька, 83-А, м. Чернігів, 14005, код ЄДРПОУ 21390940) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо відмови в зарахуванні до педагогічного стажу ОСОБА_1 період роботи на посаді вчителя-логопеда в логопедичному пункті № 1 управління освіти Прилуцької міської ради з 17.11.1988 по 05.06.2018, що дає право на виплату грошової допомоги в розмірі 10 (десять) місячних пенсій у відповідності до пункту 7-1 розділу XV «Прикінцеві положення Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області зарахувати ОСОБА_1 до педагогічного стажу період роботи на посаді вчителя-логопеда в логопедичному пункті № 1 управління освіти Прилуцької міської ради з 17.11.1988 по 05.06.2018 та виплатити грошову допомогу в розмірі 10 (десять) місячних пенсій у відповідності до пункту 7-1 розділу XV «Прикінцеві положення Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 908,00 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 29.11.2021.

Суддя Н.М. Баргаміна