
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 жовтня 2021 року справа № 580/5087/21
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді – Гараня С.М.,
за участю:
секретаря судового засідання – Ковтун Л.Б.,
представника позивача – адвоката Булатецького А.А. (за ордером),
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження у залі суду адміністративну справу за позовом Державного підприємства “Черкаський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою” до Березняківської сільської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача – приватне підприємство “Черкаська агробіржа”, про визнання протиправним та скасування рішення,
ВСТАНОВИВ:
До Черкаського окружного адміністративного суду звернулося Державне підприємство «Черкаський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» з позовом до Березняківської сільської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача приватне підприємство «Черкаська агробіржа», в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення оформлене протоколом засідання конкурсної комісії щодо відбору виконавця земельних торгів на конкурентних засадах №1 від 21.05.2021 стосовно визнання переможцем конкурсу щодо відбору виконавця земельних торгів на конкурентних засадах ПП «Черкаська агробіржа».
Обґрунтовуючи свою правову позицію позивач зазначив, що 30.03.2021 на офіційному веб-сайті відповідача було розміщено оголошення про проведення конкурсу з відбору виконавця з організації та проведення земельних торгів, земельних ділянок, які розташовані в адміністративних межах Березняківської сільської ради Смілянського району Черкаської області, за межами населених пунктів, який відбудеться 21.04.2021 о 10 год. 00 хв. До участі у конкурсі з відбору виконавців з організації та проведення земельних торгів допущено два учасники: ДП «Черкаський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» та ПП «Черкаська агробіржа». За критеріями оцінки конкурсної комісії вищевказані підприємства отримали однакову кількість балів, зокрема позивач отримав по одному балу за кількість проданих лотів та за нижчу вартість робіт із землеустрою, а ПП «Черкаська агробіржа» отримало по одному балу за ціну продажу порівняно зі стартовою ціною та за терміни виконання робіт. Переможцем конкурсу, шляхом голосування, взявши за основу критерій “Ціна продажу порівняно зі стартовою ціною у гривнях” було обрано ПП «Черкаська агробіржа», рішення було оформлено протоколом засідання конкурсної комісії щодо відбору виконавця земельних торгів на конкурентних засадах №1 від 21.04.2021. Відповідно до п. 12 Положення про тимчасову конкурсну комісію з відбору виконавців земельних торгів на конкурентних засадах, затверджених рішенням Березняківської сільської ради від 11.03.2021 №8-23/VIII, рішення про обрання переможця приймається шляхом визначення учасника, який запропонував найнижчу цінову пропозицію вартості виконання робіт із землеустрою (виготовлення проекту землеустрою) та протягом попередніх 24 місяців здійснив найбільшу кількість виготовлення землевпорядної документації та продажу земельних ділянок або прав на них. Враховуючи, що ключовим критерієм для обрання переможця конкурсу є найнижча цінова пропозиція вартості виконання робіт із землеустрою (виготовлення проекту землеустрою) та протягом попередніх 24 місяців здійснення найбільшої кількість виготовлення землевпорядної документації та продажу земельних ділянок або прав на них, той факт, що саме позивач запропонувала найменшу вартість, у відповідності до п.12 Положення про тимчасову конкурсну комісію з відбору виконавців земельних торгів на конкурентних засадах, є підставою для оголошення його переможцем конкурсу.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, посилаючись на обставин викладені в адміністративному позові.
Відповідач не погоджуючись із позов надав відзив, у якому зазначив, що після підведення підсумків загальних оцінок було встановлено, що і позивач і ПП «Черкаська агробіржа» отримало по однаковій кількості балів - 6. Відповідно до п. 10 Положення про тимчасову конкурсну комісію з відбору виконавців земельних торгів на конкурентних засадах, затверджене рішенням Березняківської сільської ради від 11.03.2021 №8-23/VIII, встановлено, що під час відбору виконавця земельних торгів враховується: загальна оцінка балів конкурсної пропозиції кожного з учасників за критеріями - кількість проданих лотів з продажу земельних ділянок державної та комунальної власності у власність або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) на земельних торгах у формі аукціону; ціна їх продажу порівняно зі стартовою ціною у гривнях. Тому, зважаючи на вищевказане, приймаючи рішення про обрання переможця конкурсу, членами комісії було одноголосно визначено переможцем ПП «Черкаська агробіржа», у якого конкурсна пропозиція містила найкращу ціну продажу лота на земельних торгах порівняно зі стартовою ціною у гривнях. Все це на думку відповідача є підставами для відмови у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Представник відповідача та третьої особи у судове засідання не прибули, причини неприбуття суду не повідомили, про дату, час та місце судового розгляду повідомлені відповідно до ст.124, 126 КАС України, що не перешкоджає розгляду справи за відсутності такого учасника справи в силу приписів п.2 ч.3 ст.205 КАС України.
Розглянувши надані сторонами документи, заслухавши представника позивача, з`ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду спору по суті, проаналізувавши норми законодавства які регулюють спірні відносини та їх застосування сторонами, суд приходить до таких висновків.
30.03.2021 на офіційному веб-сайті відповідача було розміщено оголошення про проведення конкурсу з відбору виконавця з організації та проведення земельних торгів, земельних ділянок, які розташовані в адміністративних межах Березняківської сільської ради Смілянського району Черкаської області, за межами населених пунктів, який відбудеться 21.04.2021 о 10 год. 00 хв.
Позивач, маючи намір взяти участь у вказаному конкурсі надіслав на адресу відповідача інформацію про продані лоти (земельні ділянки державної та комунальної власності, які були продані у власність або права на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) на земельних торгах у формі аукціону за 2020 рік та поточний 2021 рік станом на дату подання конкурсної документації.
До участі у конкурсі з відбору виконавців з організації та проведення земельних торгів допущено два учасники: ДП «Черкаський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» та ПП «Черкаська агробіржа».
За критеріями оцінки конкурсної комісії вищевказані підприємства отримали однакову кількість балів, зокрема, позивачем отримано по одному балу за кількість проданих лотів та за нижчу вартість робіт із землеустрою, а ПП «Черкаська агробіржа» отримано по одному балу за ціну продажу порівняно зі стартовою ціною та за терміни виконання робіт.
Переможцем конкурсну, шляхом голосування, взявши за основу критерій «Ціна продажу порівняно із стартовою ціною у гривнях», було обрано ПП «Черкаська агробіржа».
Рішення конкурсної комісії відповідача про результати голосування було оформлено протоколом засідання конкурсної комісії щодо відбору виконавця земельних торгів на конкурентних засадах №1 від 21.04.2021.
Підприємство не погодившись з результатом конкурсу оформленим протоколом № 1 від 21.04.2021, звернулося 30.04.2021 зі скаргою до Березняківської сільської ради, в якій зазначило, що вважає протокол і дії комісії протиправними та таким, що порушують конкурентні засади, засади антикорупційного законодавства, а тому протокол №1 від 21.04.2021 має бути скасований та прийнятий новий протокол, де -переможцем конкурсу визнано ДП «Черкаський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою».
Листом від 20.05.2021 №695/02-41 Березняківська сільська рада повідомила Підприємство, що підстав для скасування Протоколу засідання конкурсної комісії Березняківської сільської ради щодо відбору виконавця земельних торгів на конкурентних засадах №1 від 21.04.2021 не має.
Пізніше 01.06.2021 позивач звернувся до Березняківської сільської ради із запитом про надання публічної інформації, а саме отримання копій Положення про конкурсну комісію Березняківської сільської ради, оскаржуваного протоколу засідання конкурсної комісії №1 від 21.04.2021 та конкурсної пропозиції з усіма додатками учасника- переможця конкурсу з відбору виконавця земельних торгів з продажу права оренди земельних ділянок, який відбувся 21.04.2021.
Листом від 15.06.2021 №812 Березняківська сільська рада повідомила позивача, що частково задовольняє запит і надає копії Положення про конкурсну комісію Березняківської сільської ради, протокол засідання конкурсної комісії №1 від 21.04.2021, а решта документів (конкурсна пропозиція з усіма додатками учасника-переможця конкурсу) не може бути надана зважаючи на її значний обсяг.
Позивач вважає, що рішення оформлене протоколом засідання конкурсної комісії щодо відбору виконавця земельних торгів на конкурентних засадах №1 від 21.04.2021 є протиправним, таким що порушує права та інтереси підприємства, а тому підлягає скасуванню.
Вирішуючи спір, суд виходить з наступних положень законодавства.
Так, приписами частини другої статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч.1 статті 135 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) визначено, що порядок проведення земельних торгів, визначений цим Кодексом, є обов`язковим у разі, якщо на земельних торгах здійснюються: а) продаж земельних ділянок державної та комунальної власності, передача їх у користування за рішенням Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, відповідних органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування; б) продаж земельних ділянок сільськогосподарського призначення всіх форм власності; в) продаж земельних ділянок, прав емфітевзису, суперфіцію на них державним виконавцем, приватним виконавцем під час виконання рішень, що підлягають примусовому виконанню в порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження".
Відповідно до ч. 2 ст. 135 ЗК України, земельні торги проводяться у формі електронного аукціону в режимі реального часу в мережі Інтернет, за результатами проведення якого укладається договір купівлі-продажу, оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки з переможцем земельних торгів, який запропонував найвищу ціну за земельну ділянку, що продається, або найвищу ціну за придбання прав емфітевзису, суперфіцію, або найвищий розмір орендної плати, зафіксовані під час проведення земельних торгів (далі - цінова пропозиція).
Пунктом 10 Положення про тимчасову конкурсну комісію з відбору виконавців земельних торгів на конкурентних засадах, затвердженого рішенням Березняківської сільської ради від 11.03.2021 №8-23/VІІІ (далі - Положення), під час відбору виконавця земельних торгів враховується загальна оцінка балів конкурсної пропозиції кожного з учасників за критеріями: кількість проданих лотів з продажу земельних ділянок державної та комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) на земельних торгах у формі аукціону; ціна їх продажу порівняно зі стартовою ціною у гривнях.
Конкурсна комісія у протоколі №1 від 21.04.2021 визначає критерій оцінювання учасників беручи до уваги кількість проданих лотів, що підтверджені копіями протоколів, у результаті чого не вірно визначається дійсна кількість проданих позивачем лотів за 2020 рік та поточний 2021 рік; стартова ціна цих лотів; ціна продажу порівняно зі стартовою (у гривнях).
Так, у протоколі конкурсної комісії №1 від 21.04.2021 враховано кількість проданих лотів за 2020 рік та поточний 2021 рікпозивачем - 30 шт., визначено стартову ціну - 333475,26 грн та ціну продажу порівняно зі стартовою - 396531,58 грн, що не відповідає дійсності та поданим документам підприємства.
Згідно інформації підприємства про продані лоти (земельні ділянки державної та комунальної власності, які були продані у власність або права на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) на земельних торгах у формі аукціону за 2020 рік та за поточний 2021 рік (яка містилась у конкурсній пропозиції), підприємством позивача продано на земельних торгах у формі аукціону 88 земельних ділянок державної та комунальної власності (лотів). Загальна стартова ціна 88 лотів становила - 1034863,40 грн, а ціна продажу сягнула - 2248729,27 грн.
На підтвердження інформації про продані лоти надано належним чином завірені копії протоколів земельних торгів у формі аукціону по окремих лотах із дотриманням вимог Закону України «Про захист персональних даних» №2297-VI у редакції від 20.03.2020, Положення та оголошення про конкурс.
Підтвердженням кількості проданих підприємством позивача лотів на земельних торгах за 2020 рік та за поточний 2021 рік, а також стартової ціни та ціни їх продажу порівняно зі стартовою ціною у гривнях є сайт Держгеокадастру України - http://torgy.land.gov.ua, на якому відповідно до статей 137, 139 Земельного кодексу України висвітлюється оголошення про проведення та результати земельних торгів. Перевірити інформацію можна на сайті Держгеокадастру за номером лоту, який було зазначено у таблиці - розділ «Номер лоту на сайті Держгеокадастру України» зазначеної у вищевказаній Інформації про продані лоти.
Враховуючи вищевикладене, конкурсна комісія не врахувала відомості про продані лоти позивачем у кількості - 88 шт., зі стартовою ціною - 1034863,40 грн та ціною продажу - 2248729,27 грн, а також не перевірила відповідність поданої позивачем інформації на сайті Держгеокадастру України, який є єдиним офіційним джерелом інформації про оголошені земельні торги, стартову ціну та ціну продажу лотів на земельних торгах у формі аукціону.
Разом з тим, відповідно пункту 10 Положення не визначено, що кількість проданих лотів враховується лише згідно поданих протоколів земельних торгів, а зазначено «... з підтверджуючими документами (завірені належним чино копії протоколів земельних торгів у формі аукціону по окремих лотах)».
По-друге, конкурсною комісією не було враховано Інформацію, що подавалася підприємством позивача у таблиці щодо ціни продажу лотів порівняно зі стартовою ціною у гривнях. Зокрема, по окремим лотам, зростання ціни лоту становило:
№п/п 10, номер лоту на сайті Держгеокадастру - 44365, зростання ціни - 253%;
№п/п 17, номер лоту на сайті Держгеокадастру - 46133, зростання ціни - 304%;
№п/п 18, номер лоту на сайті Держгеокадастру - 46136, зростання ціни - 401%;
№п/п 19, номер лоту на сайті Держгеокадастру - 46424, зростання ціни - 949%;
№п/п 22, номер лоту на сайті Держгеокадастру - 46629, зростання ціни - 655%;
№п/п ЗО, номер лоту на сайті Держгеокадастру - 48409, зростання ціни - 868%;
№п/п 31, номер лоту на сайті Держгеокадастру - 48410, зростання ціни - 661%;
№п/п 40, номер лоту на сайті Держгеокадастру - 51860, зростання ціни - 1304% і т.д.
Тобто висновок конкурсної комісії, що ціна продажу лотів порівняно зі стартовою підприємства позивача становить лише 118% не відповідає дійсності, тому інший висновок конкурсної комісії, що ціна продажу лотів порівняно зі стартовою ПП «Черкаська агробіржа» (528%) становило значну перевагу перед ціною підприємства є хибним.
Згідно з пунктом 12 Положення про тимчасову конкурсну комісію з відбору виконавців земельних торгів на конкурентних засадах, затверджених рішенням Березняківської сільської ради від 11.03.2021 №8-23/VІІІ зазначено, що рішення комісії про обрання переможця приймається шляхом визначення учасника, який запропонував найнижчу цінову пропозицію вартості виконання робіт із землеустрою (виготовлення проекту землеустрою) та протягом попередніх 24 місяців здійснив найбільшу кількість виготовлення землевпорядної документації та продажу земельних ділянок або прав на них.
Так, відповідно протоколу №1 від 21.04.2021 визначено цінову пропозицію підприємства позивача, а саме загальну вартість робіт з розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельної ділянки для подальшого продажу права оренди на земельних торгах, яка становить - 25000,00 грн. Натомість, цінова пропозиція ПП «Черкаська агробіржа», а саме загальна вартість робіт з розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельної ділянки для подальшого продажу права оренди на земельних торгах, становить - 46200,00 грн.
Тобто ключовим критерієм для визначення переможцем конкурсу є саме найнижча цінова пропозиція вартості виконання робіт із землеустрою (виготовлення проекту землеустрою) та хто протягом попередніх 24 місяців здійснив найбільшу кількість виготовлення землевпорядної документації та продажу земельних ділянок або прав на них.
Під час розгляду справи, з оскаржуваного протоколу № 1 від 21.04.2021 судом встановлено, що по обом ключовим критеріям конкурсна пропозиція позивача переважала конкурсну пропозицію ПП «Черкаська агробіржа».
Підсумовуючи викладене, суд дійшов висновку, що дії відповідача з визначення переможцем ПП «Черкаська агробіржа» не відповідали п. 12 Положення про тимчасову конкурсну комісію з відбору виконавців земельних торгів на конкурентних засадах.
Відповідно до частин 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
При вказаних обставинах суд дійшов висновку, що відповідачем не доведено правомірність своїх дій щодо визначення переможцем ПП «Черкаська агробіржа», з урахуванням вимог встановлених ч.2 ст.19 Конституції України та ч.2 ст.2 КАС України, а тому, виходячи системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, позовні вимоги підлягають задоволенню.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд виходить з такого.
Відповідно до ст. 134 КАС України за результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами.
Розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою.
Розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
На підтвердження здійснення витрат, які позивач поніс у зв`язку із розглядом справи представником позивача надані до суду ордер серії СА №1013661, договір про надання правової допомоги №4 від 30.06.2021, акт приймання-передачі наданих послуг від 16.07.2021, опис-калькуляція до договору про надання правової допомоги №4 від 30.06.2021, платіжне доручення від 12.07.2021 № 11332 на суму 8000 грн.
Згідно з частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Зважаючи на те, що позовні вимоги підлягають задоволенню, то всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст.ст. 2, 90, 139, 242-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Березняківської сільської ради оформлене протоколом засідання конкурсної комісії щодо відбору виконавця земельних торгів на конкурентних засадах №1 від 21.04.2021 стосовно визнання переможцем конкурсу щодо відбору виконавця земельних торгів на конкурентних засадах ПП “Черкаська агробіржа”.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Березняківської сільської ради (код ЄДРПОУ 26358118) на користь Державного підприємства “Черкаський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою” (код ЄДРПОУ 00709709) судові витрати зі сплати судового збору в сумі 2270 (дві тисячі двісті сімдесят) грн 00 коп. та судові витрати на правничу допомогу в сумі 8000 (вісім тисяч) грн.
Копію рішення направити учасникам справи.
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту.
Повний текст рішення складений та підписаний 29.11.2021
Суддя Сергій ГАРАНЬ