
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 листопада 2021 року справа № 580/5056/21
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Алли Руденко,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у спрощеному позовному провадженні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Черкаській області про визнання протиправними дій, зобов`язання здійснити перерахунок та виплату пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю внаслідок Чорнобильської катастрофи та стягнути недоплачену пенсію починаючи з 01.03.2020, -
встановив:
До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, в якій просить:
- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у перерахунку та виплаті позивачу пенсії за шкоду заподіяну здоров`ю з інвалідністю 2 групи внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 01.03.2020;
- зобов`язати відповідача здійснити позивачу з 01.03.2020 перерахунок та виплату пенсії за шкоду заподіяну здоров`ю з інвалідністю 2 групи внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»;
- стягнути з відповідача з 01.03.2020 недоплачену пенсію за шкоду, заподіяну здоров`ю з інвалідністю 2 групи внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Обгрунтовуючи позовну заяву, зазначив, що є особою, постраждалою внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1, та отримує пенсію по інвалідності другої групи внаслідок захворювання, пов`язаного з виконанням службових обов`язків по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
У зв`язку з отриманням статусу інваліда війни звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії та виплату додаткової пенсії за шкоду здоров`ю відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Відповідач відмовив у нарахуванні та виплаті додаткової пенсії за шкоду здоров`ю з посиланням на постанову Кабінету Міністрів України від 25.04.2014 №112 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України з питань соціального забезпечення», згідно з якою пенсіонерам призначається одна із надбавок, додаткової пенсії, підвищення відповідно до Законів України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», за їх вибором.
Позивач не погоджується з відмовою з тієї підстави, що отримує пенсію з 2004 року, отже скасування раніше призначених надбавок є порушенням Конституції та законів України.
Відповідач проти позову заперечив. У відзиві на позовну заяву, наданому до суду 16.08.2021, вказав, що відповідно до пункту 151 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210 особам, які мають одночасно право на отримання надбавки, додаткової пенсії, підвищення до пенсії таке підвищення проводиться за однією із підстав за їх вибором, тому законодавчі підстави для виплати позивачу надбавки та додаткової пенсії за шкоду здоров`ю відсутні. Після проведення перерахунку 14.02.2020 у позивача не відбулось звуження змісту та обсягу існуючих прав, навпаки розмір пенсії збільшився. У задоволенні позову просив відмовити з вказаних підстав.
Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 26.07.2021 відкрито спрощене позовне провадження у справі №580/5056/21 та призначено розгляд справи по суті з 10.08.2021 без виклику сторін.
Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 20.08.2021 відмовлено у задоволенні заяви позивача про розгляд справи з викликом сторін.
Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 20.08.2021 позивачу надано строк для надання заяви про поновлення пропущеного строку звернення до суду.
Дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази суд встановив такі фактичні обставини справи.
Позивач ОСОБА_1 з 30.04.2003 перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Черкаській області та отримує пенсію по інвалідності 2 групи, призначену відповідно до статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Згідно копії довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААБ №458627 позивачу встановлена 2 група інвалідності внаслідок захворювання, пов`язаного з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, з 08.04.2019 безтерміново.
Згідно копії посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (категорія 1) серії НОМЕР_1 від 13.08.2019 позивач є особою з інвалідністю 2 групи і має право на пільги та компенсації, встановлені Законом України «Про статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Згідно копії посвідчення серії НОМЕР_2 від 06.02.2020 позивач є особою з інвалідністю 2 групи і має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни – осіб з інвалідністю внаслідок війни.
Після отримання посвідчення серії НОМЕР_2 від 06.02.2020 позивач звернувся до відповідача із заявою від 14.02.2020 про перерахунок пенсії по інвалідності та встановлення підвищення відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» як особі з інвалідністю внаслідок війни 2 групи.
Відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача та встановив підвищення, передбачене Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» у розмірі 40% від прожиткового мінімуму, проте додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров`ю внаслідок Чорнобильської катастрофи, не нарахував.
05.05.2021 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області із заявою про перерахунок його пенсії та виплату додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю внаслідок Чорнобильської катастрофи з 01.03.2020.
Відповідач листом від 17.05.2021 №3051-3032/Г-02/8-2300/21 повідомив позивача, що згідно з пунктом 151 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», особам, які одночасно мають право на отримання надбавки, додаткової пенсії, підвищення до пенсії, зокрема відповідно до Закону №796, Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» таке підвищення проводиться за їх вибором за однією з підстав.
Зважаючи, що розмір підвищення, передбаченого Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (40% від прожиткового мінімуму) більший за розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю (379,60 грн), з 14.02.2020 позивачу проведено перерахунок пенсії по інвалідності та встановлено підвищення відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Законодавчих підстав для виплати і додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, і підвищення як особі з інвалідністю внаслідок війни немає.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Нормами статті 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
За приписом пункту 6 частини 1 статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Спеціальним законом, який визначає основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров`я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення, є Закон України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 28 лютого 1991 року № 796-XII (далі - Закон № 796-XII).
Держава взяла на себе відповідальність за шкоду, завдану громадянам, та зобов`язалася відшкодувати її за пошкодження здоров`я або втрату працездатності громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, що визначено в статті 13 Закону №796-ХІІ.
Згідно ст. 49 Закону №796-Х11 (в редакції, яка діяла станом на час звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії та призначення підвищення до пенсії 14.02.2020 ) пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Згідно ст. 50 Закону №796-Х11 особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю, у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.
Згідно ст. 54 Закону №796-Х11 пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством. Умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.
Стаття 60 Закону №796-Х11 в редакції станом на 31.07.2014 передбачала, що особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, можуть надаватись й інші пільги та компенсації, передбачені законодавством України.
Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 №76-V-111 стаття 60 була викладена у такій редакції: «Особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, які мають одночасно право на інші пільги та компенсації, передбачені законодавством України, надаються за їх вибором пільги та компенсації відповідно до одного із законів України".
Рішенням Конституційного Суду України у справі за конституційним поданням 50 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) підпунктів 2 - 7, 12 та 14 пункту 4 розділу I Закону України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2014 року N 76-VIII від 17.07.2018 №6-р/2018 у справі №1-11/2018(3830/15) стаття 60 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року N 796-XII у редакції Закону України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2014 року N 76-VIII втратила чинність та не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Застосуванню підлягає стаття 60 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року N 796-XII у редакції до внесення змін Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2014 року N 76-VIII, а саме: "Стаття 60. Інші пільги та компенсації особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи
Особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, можуть надаватись й інші пільги та компенсації, передбачені законодавством України".
Отже з 17.07.2018 року обмеження щодо надання особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших пільг та компенсацій, передбачених законодавством України, скасовано.
Згідно ч. 4 ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» особам з інвалідністю внаслідок війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються: особам з інвалідністю I групи - у розмірі 50 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, II групи - 40 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, III групи - 30 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Судом встановлено, що позивачу призначена пенсія по інвалідності відповідно до ст. 54 Закону №796-Х11, отже він має право на додаткову пенсію за шкоду, спричинену здоров`ю, передбачену статтею 50 вказаного Закону.
Також позивач є особою з інвалідністю 2 групи і має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни – осіб з інвалідністю внаслідок війни з 06.02.2020.
Отже позивач відповідно до ст. 60 Закону №796-Х11 має право на отримання як додаткової пенсії за шкоду, так і підвищення у розмірі 40% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, тому відмова у виплаті позивачу додаткової пенсії, передбаченої ст. 50 Закону №796-Х11, є протиправною.
Суд вважає необгрунтованими посилання відповідача на пункт 151 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210.
Так, постановою Кабінету Міністрів України від 25.04.2014 №112 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України з питань соціального забезпечення» доповнено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210, пунктом 151, який передбачає, що особам, які одночасно мають право на отримання надбавки, додаткової пенсії, підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, відповідно до Законів України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", "Про жертви нацистських переслідувань" і "Про соціальний захист дітей війни", таке підвищення провадиться за їх вибором за однією з підстав.
Згідно ч. 1-3 ст. 7 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України. У разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.
Оскільки ст. 60 Закону №796-Х11 має вищу юридичну силу, положення пункту 151 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210 не підлягають застосуванню.
Щодо строку, з якого необхідно нарахувати позивачу додаткову пенсію за шкоду здоров`ю, суд зазначає наступне.
Згідно частини 2 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Таким чином, строк звернення до адміністративного суду - це проміжок часу після виникнення спору у публічно-правових відносинах, протягом якого особа має право звернутися до адміністративного суду із заявою за вирішенням цього спору і захистом своїх прав, свобод чи інтересів. При цьому перебіг такого строку починається з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Для визначення початку перебігу строку для звернення до суду необхідно встановити час, коли позивач дізнався або повинен був дізнатись про порушення своїх прав, свобод та інтересів. Позивачу недостатньо лише послатись на необізнаність про порушення його прав, свобод та інтересів; при зверненні до суду він повинен довести той факт, що він не міг дізнатися про порушення свого права й саме із цієї причини не звернувся за його захистом до суду протягом шести місяців від дати порушення його прав, свобод чи інтересів чи в інший визначений законом строк звернення до суду. В той же час, триваюча пасивна поведінка такої особи не свідчить про дотримання строку звернення до суду з урахуванням наявної у неї можливості знати про стан своїх прав, свобод та інтересів.
Так, під поняттям “дізнався” необхідно розуміти конкретний час, момент, факт настання обізнаності особи щодо порушених її прав, свобод та інтересів.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 24.12.2020 у справі №510/1286/16-а вказала на те, що у спорах, що виникають з органами Пенсійного фонду України, особа може дізнатися, що її права порушені, зокрема, при отриманні від органу Пенсійного фонду України відповіді (листа-відповіді, листа-роз`яснення) на надісланий запит щодо розміру пенсії, нормативно-правових документів (про правильність/помилковість нарахування розміру пенсії, своєчасність/несвоєчасність її перерахунку), на підставі яких був здійснений саме такий розрахунок.
Поняття “повинен був дізнатися” необхідно розуміти як неможливість незнання, високу вірогідність, можливість дізнатися про порушення своїх прав. Зокрема, особа має можливість дізнатися про порушення своїх прав, якщо їй відомо про обставини прийняття рішення чи вчинення дій і у неї відсутні перешкоди для того, щоб дізнатися про те, яке рішення прийняте або які дії вчинені (постанова Верховного Суду від 21.02.2020 №340/1019/19).
З позовної заяви вбачається, що позивачу було відомо про невиплату додаткової пенсії за шкоду здоров`ю починаючи з 01.03.2020 року, отже саме з вказаної дати позивач дізнався про порушення своїх прав.
Згідно ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-1V перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п`ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Зважаючи на ту обставину, що позивач звернувся до суду 19.07.2021, позовні вимоги підлягають задоволенню в межах шестимісячного строку звернення до суду за період з 01.02.2021.
Ухвалою суду від 20.08.2021, яка згідно рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення одержана позивачем 02.09.2021, позивачу було запропоновано надати заяву про поновлення строку звернення до суду, проте позивач такої заяви не надав.
Згідно ч. 3 ст. 123 Кодексу адміністративного судочинства України якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду.
Згідно п. 8 ч. 1 ст. 240 Кодексу адміністративного судочинства України суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду з підстав, визначених частинами третьою та четвертою статті 123 цього Кодексу.
Отже позовна заява в частині позовних вимог за період з 01.03.2020 по 31.01.2021 підлягає залишенню без розгляду.
Щодо позовної вимоги про стягнення з відповідача недоплаченої пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії ,відповідно до Закону №796-Х11 суд зазначає, що станом на час розгляду справи додаткова пенсія за шкоду позивачу не нарахована, її сума не визначена, отже не може бути стягнута.
Враховуючи зазначене, ефективним способом захисту порушеного права є зобов`язання відповідача нарахувати та виплатити щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров`ю, згідно ст. 50 Закону №796-Х11.
Отже позовні вимоги є обгрунтованими та підлягають задоволенню частково.
Позивач звільнений від сплати судового збору як особа, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорії 1, тому розподіл судових витрат не здійснюється.
Керуючись ст. 5, 9, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
вирішив:
Позов задовольнити частково.
Позовну заяву ОСОБА_1 в частині позовних вимог за період з 01 березня 2020 року по 31 січня 2021 року залишити без розгляду.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Черкаській області щодо відмови у нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, відповідно до статті 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року № 796-XII.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Черкаській області (м. Черкаси, вул. Смілянська, 23, 18000, код ЄДРПОУ 21366538) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров`ю, відповідно до статті 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року № 796-XII, з 01 лютого 2021 року.
В решті позовних вимог відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий Алла РУДЕНКО