Ухвала суду № 101495602, 29.11.2021, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.11.2021
Номер справи
500/8349/21
Номер документу
101495602
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

Справа № 500/8349/21

29 листопада 2021 рокум.ТернопільСуддя Тернопільського окружного адміністративного суду Баранюк А.З., розглянувши позовну заяву та додані до неї матеріали ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

24 листопада 2021 року до Тернопільського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області , в якому просить:

визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в тернопільській області щодо індивідуального перерахунку пенсії ОСОБА_1 на найбільш вигідних умовах у відповідності до чинної частини 4 статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" як непрацюючому пенсіонеру з дня звільнення з роботи - 31.08.2020;

визнати право ОСОБА_1 на перерахунок пенсії за віком і проведення відповідного перерахунку з 31.08.2020 у відповідності до чинної частини 4 статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" як непрацюючому пенсіонеру;

визнати право ОСОБА_1 на обрахунок пенсії і проведення обрахунку з 04.08.2015 з визначенням величини оцінки одного року страхового стажу (у відсотках) у відповідності до абз. 5 ч.1 ст.25 і абз.6 ч.1 ст.25 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (в редакції від 04.08.2015) з визначенням величини оцінки одного року страхового стажу (у відсотках) відповідно 1,35% і 1,08%;

визнати право ОСОБА_1 на переведення на пенсію за віком обчислену у відповідності до чинної (станом на 20.03.2017) частини 10 статті 21 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування", або у порядку обчислення передбачених для державних службовців відповідно до Закону України "Про державну службу" (в редакції від 20.03.2017) з моменту звернення позивача із відповідною заявою до Тернопільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області - 20.03.2017.

У відповідності до вимог частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161,172 цього Кодексу, позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).

Відповідно до ч.1 ст.160 КАС України, у позовній заяві позивач викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування.

Згідно з п.4 ч.5 ст.160 КАС України, в позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги.

Відповідно до ч.1 ст.5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії; 5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб`єкта владних повноважень; 6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб`єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.

З урахуванням викладеного, такі вимоги позивача, як визнати право ОСОБА_1 на перерахунок пенсії за віком і проведення відповідного перерахунку з 31.08.2020 у відповідності до чинної частини 4 статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" як непрацюючому пенсіонеру; визнати право ОСОБА_1 на обрахунок пенсії і проведення обрахунку з 04.08.2015 з визначенням величини оцінки одного року страхового стажу (у відсотках) у відповідності до абз. 5 ч.1 ст.25 і абз.6 ч.1 ст.25 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (в редакції від 04.08.2015) з визначенням величини оцінки одного року страхового стажу (у відсотках) відповідно 1,35% і 1,08%; визнати право ОСОБА_1 на переведення на пенсію за віком обчислену у відповідності до чинної (станом на 20.03.2017) частини 10 статті 21 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування", або у порядку обчислення передбачених для державних службовців відповідно до Закону України "Про державну службу" (в редакції від 20.03.2017) з моменту звернення позивача із відповідною заявою до Тернопільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області - 20.03.2017 не відповідають наведеним вище приписам процесуального закону.

Крім того, для ефективного судового захисту прав, свобод або законних інтересів особи важливим є обраний позивачем спосіб захисту, який має відповідати природі такого права або охоронюваного законом інтересу, характеру протиправного посягання та бути ефективним. При цьому, вибір способу захисту порушеного права чи законного інтересу належить позивачеві.

Суд зазначає, що зміст позовних вимог складають матеріально-правові вимоги позивача до відповідача, щодо яких суд повинен ухвалити рішення. Через це зміст позовних вимог має формулюватися максимально чітко і зрозуміло. Особа, звертаючись до суду із позовною заявою, повинна чітко вказати спосіб захисту свого порушеного права, оскільки це визначатиме предмет доказування у справі.

Суд також звертає увагу на те, що резолютивна частина рішення ні за яких умов не повинна викладатись альтернативно.

Отже, обраний спосіб захисту та відновлення порушеного права позивача шляхом визнання права ОСОБА_1 на переведення на пенсію за віком обчислену у відповідності до чинної (станом на 20.03.2017) частини 10 статті 21 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування", або у порядку обчислення передбачених для державних службовців відповідно до Закону України "Про державну службу" (в редакції від 20.03.2017) з моменту звернення позивача із відповідною заявою до Тернопільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області - 20.03.2017 є нечітким, а тому позивачу необхідно визначитися з предметом позову і вирішувати спір у залежності від характеру зобов`язань відповідача.

Крім цього, частина перша статті 118 КАС України визначає, що процесуальні строки - це встановлені законом або судом строки, у межах яких вчиняються процесуальні дії. Процесуальні строки встановлюються законом, а якщо такі строки законом не визначені - встановлюються судом.

Процесуальні строки визначаються днями, місяцями і роками, а також можуть визначатися вказівкою на подію, яка повинна неминуче настати.

Відповідно до частин першої та другої статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Згідно із частиною третьою статті 122 КАС України для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Таким чином, строк звернення до адміністративного суду - це проміжок часу після виникнення спору у публічно-правових відносинах, протягом якого особа має право звернутися до адміністративного суду із заявою за вирішенням цього спору і захистом своїх прав, свобод чи інтересів. При цьому перебіг такого строку починається з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Так, питання застосування строку звернення до суду, передбаченого статтею 122 КАС України, у соціальних спорах було предметом розгляду Верховним Судом у складі Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у справі №240/12017/19, в якій Верховний Суд відступив від висновків про те, що при застосуванні строків звернення до адміністративного суду у соціальних спорах слід виходити з того, що встановлені процесуальним законом строки та повернення позовної заяви без розгляду на підставі їх пропуску не можуть слугувати меті відмови у захисті порушеного права, легалізації триваючого правопорушення, в першу чергу, з боку держави, а також про те, що строк звернення позивача до суду у випадку спірних правовідносин розпочав перебіг після отримання позивачем листа-відповіді від органу Пенсійного фонду, а не після отримання пенсії за відповідний період, Суд зазначив наступне.

Для визначення початку перебігу строку для звернення до суду необхідно встановити час коли позивач дізнався або повинен був дізнатись про порушення своїх прав, свобод та інтересів. Позивачу недостатньо лише послатись на необізнаність про порушення його прав, свобод та інтересів; при зверненні до суду він повинен довести той факт, що він не міг дізнатися про порушення свого права й саме із цієї причини не звернувся за його захистом до суду протягом шести місяців від дати порушення його прав, свобод чи інтересів чи в інший визначений законом строк звернення до суду. В той же час, триваюча пасивна поведінка такої особи не свідчить про дотримання строку звернення до суду з урахуванням наявної у неї можливості знати про стан своїх прав, свобод та інтересів.

Наслідки пропущення строків звернення до адміністративного суду регламентовані статтею 123 КАС України, відповідно до частини третьої якої якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду.

Встановлення строків звернення до суду з відповідними позовними заявами законом передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними, передбачених КАС України, певних процесуальних дій. Інститут строків в адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов`язків.

Отже, право на звернення до суду не є абсолютним і може бути обмеженим, в тому числі і встановленням строків для звернення до суду, якими чинне законодавство обмежує звернення до суду за захистом прав, свобод та інтересів. Це, насамперед, обумовлено специфікою соціальних спорів, які розглядаються в порядку адміністративного судочинства, а запровадження таких строків обумовлене досягненням юридичної визначеності у публічно-правових відносинах. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними. Після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.

Рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2011 №17-рп/2011 визначено, що держава може встановленням відповідних процесуальних строків обмежувати строк звернення до суду, що не впливає на зміст та обсяг конституційного права на судовий захист і доступ до правосуддя.

Поважними причинами визнаються лише ті обставини, які були чи об`єктивно є непереборними, тобто не залежать від волевиявлення особи, що звернулась з позовом, пов`язані з дійсно істотними обставинами, перешкодами чи труднощами, що унеможливили своєчасне звернення до суду. Такі обставини мають бути підтверджені відповідними та належними доказами.

Пенсія є щомісячним періодичним платежем, а тому в будь-якому разі, особа має реальну, об`єктивну можливість виявити належну зацікавленість та вчинити активні дії з метою отримання інформації про рішення, на підставі якого було здійснено призначення пенсії чи був здійснений її перерахунок, з яких складових вона складається, як обрахована та на підставі яких нормативно-правових актів був здійснений саме такий її розрахунок чи розрахунок її складових.

Як видно із доданих до позовної заяви документів позивач звертався до відповідача із завою щодо призначення пенсії за віком згідно з Законом України "Про державну службу" у березні 2017 року та про обчислення його пенсії як непрацюючому пенсіонеру у листопаді 2020 року.

Отже, позивачем при зверненні до суду із даним позовом, пропущено шестимісячний строк на звернення до суду визначений ч.2 ст.122 КАС України.

Відповідно до ч.6 ст.161 КАС України, у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов`язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.

Однак, в порушення вимог даної статті, позивач не додав до позову заяву про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду та доказів поважності причин його пропуску.

Відповідно до частини першої статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Наведені обставини вказують на невідповідність позовної заяви вимогам, процесуального законодавства, тому її слід залишити без руху, надавши позивачу строк для усунення вказаних недоліків.

Позивачу необхідно усунути недоліки позовної заяви шляхом приведення змісту позовних вимог у відповідність до ч.1 ст.5 КАС України та визначенням способу захисту порушеного права; подання до суду заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду та доказів поважності причин його пропуску.

З урахуванням зазначеного, керуючись статтями 160, 161, 169, 171, 256, 293 КАС, суд

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії залишити без руху.

Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - десять днів з дня отримання ухвали про залишення позовної заяви без руху, шляхом подання необхідних документів на адресу суду:46021 м.Тернопіль, вул. Грушевського, 6.

Роз`яснити позивачу, що уразі не усунення зазначених недоліків у встановлений судом строк, відповідно до пункту 1 частини четвертої статті 169 КАС позовна заява буде повернута останньому.

Копію ухвали направити позивачу.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Оскарження ухвали окремо від рішення суду не допускається. Заперечення на ухвалу може бути включене до апеляційної скарги на рішення суду.

Суддя Баранюк А.З.