
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
вул. Герасима Кондратьєва, 159, м. Суми, 40021, E-mail: inbox@adm.su.court.gov.ua
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 листопада 2021 року Справа № 480/2776/21
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Павлічек В.О.,
за участю секретаря судового засідання - Нікітас К.В.,
представників позивача - Коваленко І.Л., Петренка О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/2776/21 за позовом Акціонерного товариства "Українська залізниця" в особі Філії "Центр з ремонту та експлуатації колійних машин" АТ "Укрзалізниця" до Головного управління ДПС у Сумській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач, акціонерне товариство «Українська залізниця» в особі філії «Центр з ремонту та експлуатації колійних машин» акціонерного товариства «Українська залізниця», звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС у Сумській області і якому просить:
- визнати протиправним та скасувати податкові повідомлення-рішення складені Головним управлінням ДПС у Сумській області від 17.02.2021 №№ 00011000901, 00010990901,00010970901.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що за наслідками фактичної перевірки 17.02.2021 відповідачем були прийняті податкові повідомлення-рішення:
- № 00011000901, яким було встановлено неподання Довідок про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу та залишків пального за квітень, травень, червень, липень, серпень 2020 року, застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) у розмірі 5 000 грн. 00 коп;
- № 00010990901, яким було встановлено необладнання трьох резервуарів для пального рівнемірами—лічильниками рівня пального у резервуарах та відсутність реєстрації рівнемірів-лічильників в Єдиному державному реєстрі витратомірів- лічильників та рівнемірів- лічильників рівня пального у резервуарі у період з 01.07.2020 по 26.08.2020 року, застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) у розмірі 60 000 грн. 00 коп;
- № 00010970901, яким було встановлено необладнання місця відпуску палива наливом витратоміром-лічильником та відсутність реєстрації витратоміра- лічильника в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів- лічильників рівня пального у резервуарі у період з 01.07.2020 по 26.08.2020 року, застосовано штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) у розмірі 20 000 грн. 00 коп.
Дані рішення були винесені на підставі акту перевірки ГУ ДПС у Сумській області № 276/А/18-28-09-01/40075815 від 27.01.2021 року.
Позивач не погоджується із висновками викладеними в акті перевірки та зазначає, що АТ «Українська залізниця» в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового (далі - СЕАРПСЕ) за адресою: Сумська обл., м. Білопілля, вул. Ворожбянський шлях, 18 товариством «Українська залізниця» 26.07.2019 року зареєстрований акцизний склад, а 12.11.2020 анульовано запис в СЕАРПСЕ.
Позивач стверджує, що висновки відповідача, що на території Акцизного складу знаходились три наземні стаціонарні металеві ємкості для зберігання дизельного пального не відповідає дійсності, оскільки перевіркою з питань енергозбереження по ВСП «СумКРМЗ» філії «ЦРЕКМ» АТ «Укрзалізниця» від 23.06.2020 року б/н заборонено експлуатацію ємностей для зберігання дизельного палива інв. №6500914000691/1, інв. №6500914000691/2 та інв. № 6500914000692 у зв`язку з їх ураженням корозією та в деяких місцях запотіванням зварних швів. Відповідно до Акту перевірки з питань енергозбереження ємності були демонтовані зі своїх місць та розміщені в цеху ВСП «СумКРМЗ» філії «ЦРЕКМ» АТ «Укрзалізниця» для проведення їх ремонту, де й знаходяться по теперішній час. Залишок дизельного пального зберігався виключно пересувних ємностях, а саме в бочках 200 л., які знаходились в кузові автомобіля КАМАЗ 5320 державний номер № НОМЕР_1 . У зв`язку з недоцільністю їх ремонту Актом про тимчасове виведення основних фондів з виробничого процесу та їх консервацію від 27.08.2020 р. б/н ємності для зберігання дизельного палива інв. №6500914000691/1, інв. №6500914000691/2 та інв. № 6500914000692 виведені з експлуатації.
Також позивач зазначає, що згідно відповіді Державної податкової служби України від 17.02.2021 № 567/ІПК/99-00-09-03-02-06 на звернення акціонерного товариства «Українська залізниця», щодо обладнання витратомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками рівня пального не стаціонарних ємностей (бочок), об`ємом від 0,202 м3 до 0,230 м3, які використовуються для навантаження-розвантаження, зберігання пального виключно для власних потреб АТ «Укрзалізниця» не передбачене обладнання витратомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками таких ємностей, для яких не встановлена залежність його місткості від абсолютної висоти рівня пального в резервуарі, а саме бочки об`ємом від 0,202 м3 до 0,230 м3.
Щодо неподання технічної документації та Довідки, позивач зазначає, що форма заповнення таких документів потребує даних про резервуари в яких зберігається пальне, інформація щодо місця відпуску пального на Акцизному складі, інформація про залишки пального відповідно до показань рівнемірів.
Ухвалою суду було відкрито провадження у даній справ та визначено розгляд справи проводити в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Представник відповідача надав суду відзив на позов в якому проти позовних вимог заперечує та зазначає, що перевіркою встановлено, що на території акцизного складу (уніфікований номер 1011306) до 27.08.2020 року знаходилися для зберігання дизельного палива три наземних стаціонарних металевих ємностей.
Відповідач стверджує, що АТ «Українська залізниця» не обладнала на акцизному складі (уніфікований № 1010720) місце відпуску пального витратоміром-лічильником та резервуари для зберігання пального рівнемірами-лічильниками рівня пального і витратоміри-лічильники і рівнеміри-лічильники по цьому акцизному складі не реєструвалися в Єдиному державному реєстрі витратомірів- лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі у встановлені Податковим кодексом терміни. Також підприємство «Довідки про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) та залишків пального на акцизному складі» до податкового органу не подавало.
Представник позивача надав суду відповідь на відзив на позов, в якій з доводами відповідача не погоджується та наполягає на позовних вимогах.
Ухвалою суду було відмовлено в задоволенні клопотання представника відповідача щодо розгляду справи за правилами загального позовного провадження.
Також ухвалою суду було задоволено клопотання представника відповідача та призначено справу в судове засідання з повідомленням (викликом) сторін.
В судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали та просили їх задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, причин неявки суду не повідомив.
Заслухавши представників позивача, дослідивши обставини у даній справі та докази, якими сторони обґрунтовують свою позицію, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог, виходячи з наступного:
Як свідчать матеріали справи, акціонерне товариство «Українська залізниця» зареєстровано платником акцизного податку з реалізації пального в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового (далі - СЕАРПСЕ) за №2970. У СЕАРПСЕ за адресою: Сумська обл., м. Білопілля, вул. Ворожбянський шлях, 18 товариством «Українська залізниця» 26.07.2019 року зареєстрований акцизний склад (уніфікований номер 1011306) (далі - Акцизний склад).
На зазначений Акцизний склад АТ «Українська залізниця» має ліцензію на зберігання пального, реєстраційний номер №18010414201900046, термін дії з 04.09.2019 до 04.09.2024, адреса зберігання пального: Сумська обл., м. Білопілля, вул. Ворожбянський шлях, 18.
Відповідно до наказу Головного управління ДПС у Сумській області від 13.01.2021 року №70 «Про проведення фактичної перевірки» на підставі пп.80.2.5 п.80.2 ст.80 Податкового кодексу України працівниками ГУ ДПС у Сумській області проведена фактична перевірка місця провадження діяльності, що розташоване за адресою: Сумська обл., м. Білопілля, вул. Ворожбянський шлях, 18, де господарську діяльність здійснює АТ «Укрзалізниця» (код ЄДРПОУ 40075815).
За наслідками перевірки складений акт № 276/А/18-28-09-01/40075815 від 27.01.2021 року (далі - Акт перевірки, а.с. 44 - 50).
В акті перевірки зазначено, що на території акцизного складу (уніфікований номер 1011306) до 27.08.2020 року знаходилися для зберігання дизельного палива три наземних стаціонарних металевих ємностей (резервуари РЦ-00.000ПС) загальною місткістю 1580л, з яких: одна ємність місткістю 740 л (ємність і/н 6500914000692) і дві ємності місткістю по 420 л кожна (ємності і/н 6500914000691/1 та і/н 6500914000691/2).
Також в акті перевірки контролюючим органом викладені висновки щодо:
- необладнання місця відпуску палива наливом витратоміром-лічильником та не реєстрацію витратоміра-лічильника в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі у періоді з 01.07.2020 по 26.08.2020. Порушено пп.230.1.2 п.230.1 ст.230, Податкового кодексу, п. 12 підрозділу 5 розділу XX Перехідних положень ПКУ;
- необладнання резервуарів рівнемірами-лічильниками рівня пального у резервуарах та не реєстрацію рівнемірів-лічильників в Єдиному державному реєстрі витратомірів - лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі у періоді з 01.07.2020 по 26.08.2020. Порушено пп.230.1.2 п.230.1 ст.230 Податкового кодексу, п. 12 підрозділу 5 розділу XX Перехідних положень ПКУ;
- неподання Довідок про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) та залишків пального на акцизному складі за квітень, травень, червень, липень, серпень місяці 2020 року. Порушено пп.230.1.3 п.230.1 ст.230 Податкового кодексу.
На підставі зазначеного акту перевірки ГУ ДПС у Сумській області за результатами фактичної перевірки прийнято податкові повідомлення-рішення:
- №00010970901 від 17.02.2021 на суму 20 000 грн. (розрахунок - необладнання 1 місця відпуску пального та відсутність реєстрації у періоді з 01.07.2020 по 26.08.2020 витратоміра- лічильника - 1 х 20,0 тис грн) (а.с. 38 – 39);
- №00010990901 від 17.02.2021 на суму 60 000 грн. (розрахунок - необладнання 3 резервуарів для пального та відсутність реєстрації у періоді з 01.07.2020 по 26.08.2020 рівнемірів-лічильників - 3 х 20,0 тис грн) (а.с. 40 – 41);
- №00011000901 від 17.02.2021 на суму 5000 тис грн (розрахунок - неподання 5 довідок, а саме за квітень, травень, червень, липень, серпень 2020 року - 5 х 1,0 тис грн) (а.с. 42 – 43).
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.
Відповідно до п.230.1.2 п.230.1 ст.230 Податкового кодексу України, акцизні склади, на території яких здійснюється виробництво, оброблення (перероблення), змішування, розлив, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізація пального, повинні бути обладнані витратомірами-лічильниками на кожному місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованому на акцизному складі, та рівнемірами-лічильниками рівня таких товарів (продукції) у резервуарі. Витратоміри-лічильники та резервуари повинні відповідати вимогам законодавства та мати позитивний результат повірки або оцінку відповідності, проведені відповідно до законодавства, а рівнеміри-лічильники повинні відповідати вимогам законодавства та мати позитивний результат повірки або оцінку відповідності, або калібрування, проведені відповідно до законодавства. У разі відсутності позитивного результату повірки або оцінки відповідності, або калібрування витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників для цілей цього Кодексу акцизні склади, на яких вони розташовані, вважаються необладнаними витратомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками. Платники податку - розпорядники акцизних складів зобов`язані зареєструвати: а) усі розташовані на акцизних складах резервуари, введені в експлуатацію, витратоміри-лічильники та рівнеміри-лічильники у розрізі акцизних складів - в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі; б) усі акцизні склади - в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового. Один акцизний склад може бути зареєстрований виключно одним розпорядником акцизного складу. Один розпорядник акцизного складу може зареєструвати один і більше акцизних складів. Забороняється здійснення реалізації пального без наявності зареєстрованих витратомірів-лічильників, рівнемірів-лічильників та резервуарів, без реєстрації акцизного складу.
Пунктом 12 підрозділу 5 розділу ХХ Перехідних положень Податкового кодексу України визначено, що розпорядники акцизних складів відповідно до вимог цього Кодексу зобов`язані обладнати акцизні склади витратомірами-лічильниками та/або рівнемірами-лічильниками та зареєструвати їх в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі, зокрема, в такі строки: акцизний склад, де розташовано резервуари, загальна місткість яких не перевищує 1000 куб. метрів, - не пізніше 1 січня 2020 року.
Відповідно до п. 2 «Порядку ведення Єдиного державного реєстру витратомірів- лічильників і рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі, передачі облікових даних з них електронними засобами зв`язку до контролюючих органів», затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 22.11.2017 №891, витратомір-лічильник - законодавчо регульований засіб вимірювальної техніки, призначений для безперервного вимірювання, запам`ятовування та відображення у фактичних умовах вимірювання кількості пального, що проходить через вимірювальний перетворювач у закритих, повністю заповнених трубопроводах; рівнемір-лічильник рівня пального у резервуарі - законодавчо регульований засіб вимірювальної техніки, призначений для вимірювання рівня пального, за якою обчислюється об`єм пального, що перебуває у резервуарі, за градуювальною таблицею резервуара.
Згідно абз.3 п.230.1.3 п.230.1 ст.230 Податкового кодексу України, розпорядники акцизних складів, що використовують пальне виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки і не здійснюють операцій з реалізації та зберігання пального іншим особам, зобов`язані на кожному акцизному складі формувати дані про обсяги обігу пального за звітний календарний місяць та фактичні залишки пального станом на перший та останній дні такого місяця у розрізі кодів товарних підкатегорій згідно з УКТ ЗЕД у літрах, приведених до температури 15°С.
Відповідно до п. 128-1.1 ст.128-1 ПКУ за необладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі рівнеміра-лічильника на введеному в експлуатацію резервуарі, розташованому на акцизному складі, та/або витратоміра-лічильника на місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованого на акцизному складі, передбачено штраф в розмірі 20000 гривень за кожний необладнаний резервуар та/або незареєстрований рівнемір-лічильник, а також за кожне необладнане місце відпуску пального наливом з акцизного складу.
Відповідно до абз.5 п. 18 підрозділу 5 розділу XX Податкового кодексу, норми пункту 128-1.1 статті 128-1 цього Кодексу застосовуються: з 1 липня 2020 року - до розпорядника акцизного складу, який до 1 липня 2019 року не підпадав під визначення платника податку відповідно до пункту 212.1 статті 212 цього Кодексу (незалежно від загальної місткості резервуарів, розташованих на акцизному складі такого розпорядника).
Відповідно до п.128-1.3 ст.128-1 ПКУ, за незабезпечення з вини розпорядника акцизного складу своєчасного подання до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального передбачено застосування штрафних санкцій в розмірі 1000 гривень за кожний неподаний електронний документ.
Абзацем 3 п.25 підрозділу 5 розділу XX Податкового кодексу, визначено, що норми п.128-1.3 ст.128-1 цього Кодексу, за неподання електронних документів з акцизних складів, на яких розташовані резервуари, загальна місткість яких не перевищує 1000 куб. метрів, починають застосовуватися з 01.04.2020 року.
Суд зазначає, що перевіркою встановлено, що на території акцизного складу (уніфікований номер 1011306) знаходилися для зберігання дизельного палива три наземних стаціонарних металевих ємностей (резервуари РЦ-00.000ПС) загальною місткістю 1580л, з яких: одна ємність місткістю 740 л (ємність і/н 6500914000692) і дві ємності місткістю по 420 л кожна (ємності і/н 6500914000691/1 та і/н 6500914000691/2) (а.с. 87 – 88).
Відповідно до Акту про тимчасове виведення основних фондів з виробничого процесу та їх консервацію від 27.08.2020 б/н, складеного комісією підприємства, ємності для зберігання дизельного палива, інвентарні номери №№6500914000692, 6500914000691/1, 6500914000691/2 виведені з експлуатації по причині не використання їх та проведення ремонту.
Згідно записів у «Журналі реєстрації проведення вимірювань нафтопродуктів (нафти) у резервуарах» (форма №7-НП) на протязі 2020 року по 26 серпня позивачем здійснювалось зберігання дизельного палива (а.с. 89 – 91). Залишки дизельного палива згідно складського обліку (Журнал форма №7-НП, Книга форма №31-НП) станом на 26.08.2020 відсутні, що відповідає даним бухгалтерського обліку (оборотна відомість по рах. 203 (Пальне) (а.с 92 – 95).
Отже перевіркою встановлено, що на території акцизного складу (уніфікований номер 1011306) знаходилися для зберігання дизельного палива три наземних стаціонарних металевих ємностей загальною місткістю 1580л. При цьому, позивачем для перевірки не було надано технічну документацію на рівнеміри-лічильники, якими вимірювався рівень пального у резервуарах на акцизному складі та про обладнання резервуарів рівнемірами-лічильниками. «Довідка про розпорядника акцизного складу пального, акцизний склад пального, розташовані на них резервуари пального, витратоміри та рівнеміри» до податкового органу станом на 18.01.2021 року не подавалась.
Відтак, суд погоджується з висновками податкового органу, що АТ «Українська залізниця» в порушення перелічених вище вимог податкового законодавства не обладнало на акцизному складі (уніфікований № 1010720) місця відпуску палива наливом витратоміром-лічильником, а резервуари рівнемірами-лічильниками рівня палива, не здійснило реєстрації витратоміра-лічильника та рівномірів - лічильників в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального в резервуарі, також до податкового органу не подавались «Довідки про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) та залишків пального на акцизному складі».
Щодо твердження позивача про те, що згідно Акту перевірки з питань енергозбереження по ВСП «СумКРМЗ» філії «Центр з ремонту та експлуатації колійних машин» АТ «Укрзалізниця» від 23.06.2020 року б/н заборонено експлуатацію ємностей для зберігання дизельного палива інв. №6500914000691/1, інв. №6500914000691/2 та інв. № 6500914000692 у зв`язку з їх ураженням корозією та в деяких місцях запотіванням зварних швів, суд зазначає наступне.
Як стверджує в позові позивач, відповідно до зазначеного Акту перевірки з питань енергозбереження від 23.06.2020, вказані ємності були демонтовані зі своїх місць та розміщені в цеху ВСП «СумКРМЗ» філії «Центр з ремонту та експлуатації колійних машин» АТ «Укрзалізниця» для проведення їх ремонту, де й знаходяться по теперішній час (а.с. 62).
При цьому, суд зазначає, що ані під час перевірки, ані під час розгляду контролюючим органом заперечень на акт фактичної перевірки, ані під час судового розгляду справи позивачем не було надано доказів демонтажу зазначених резервуарів та поміщення на ремонт до виведення їх з експлуатації (27.08.2020). Надані позивачем дефектні акти та кошториси витрат не є доказами фактичного демонтажу зазначених резервуарів, разом з тим, ємності для зберігання дизельного палива, інвентарні номери №№6500914000692, 6500914000691/1, 6500914000691/2 виведені з експлуатації відповідно до Акту від 27.08.2020 (а.с. 180 – 185).
Таким чином, суд вважає правомірними висновки контролюючого органу, про те що до дня виведення з експлуатації зазначених резервуарів, на акцизному складі (уніфікований № 1010720) місця відпуску палива наливом повинні були бути обладнані витратоміром- лічильником, а резервуари рівнемірами-лічильниками рівня палива, які повинні бути зареєстровані в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального в резервуарі, відповідно позивач зобов`язаний був подавати до податкового органу «Довідки про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) та залишків пального на акцизному складі».
Згідно з статтею 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
На думку суду, відповідач як суб`єкт владних повноважень належними та допустимими доказами довів правомірність оскаржуваних рішень, при їх прийнятті діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені чинним законодавством України.
На підставі аналізу норм чинного законодавства, що врегульовує спірні правовідносини, встановлених обставин справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими, з огляду на що у задоволенні адміністративного позову слід відмовити.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
В задоволенні адміністративного позову Акціонерного товариства "Українська залізниця" в особі Філії "Центр з ремонту та експлуатації колійних машин" АТ "Укрзалізниця" до Головного управління ДПС у Сумській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень Головного управлінням ДПС у Сумській області від 17.02.2021 № 00011000901, № 00010990901 та № 00010970901 – відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 30.11.2021 року.
Суддя В.О. Павлічек