
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 листопада 2021 року м. ПолтаваСправа № 440/11385/21
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сич С.С., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до приватного виконавця Гуріної Тетяни Вікторівни, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача - Акціонерне товариство "ОТП БАНК", про визнання протиправною та скасування постанови,-
В С Т А Н О В И В:
23 вересня 2021 року ОСОБА_1 (надалі - позивач; ОСОБА_1 ) звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до приватного виконавця Гуріної Тетяни Вікторівни (надалі також відповідач) про визнання протиправною та скасування постанови, зобов`язання вчинити певні дії.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 28 вересня 2021 року позовну заяву залишено без руху та встановлено позивачеві строк для усунення недоліків позовної заяви - десять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Копія ухвали Полтавського окружного адміністративного суду від 28 вересня 2021 року про залишення позовної заяви без руху вручена позивачу 02 листопада 2021 року.
16 листопада 2021 року до суду надійшла заява позивача про усунення недоліків позовної заяви, яка подана позивачем на пошту 12 листопада 2021 року, що підтверджується штампом поштової організації на конверті, до якої додано уточнену позовну заяву, оформлену відповідно до частини 5 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, та копії такої позовної заяви відповідно до кількості учасників справи.
В уточненій позовній заяві /а.с. 28-31/ позивач просить визнати протиправною та скасувати постанову приватного виконавця Гуріної Тетяни Вікторівни про відкриття виконавчого провадження ВП №668000659 від 13 вересня 2021 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що приватний виконавець Гуріна Тетяна Вікторівна винесла оскаржувану постанову про відкриття виконавчого провадження з порушенням вимог Закону України "Про виконавче провадження", оскільки виконавчий напис з примусового виконання якого спірною постановою відкрито виконавче провадження, був виданий нотаріусом з порушенням вимог закону після закінчення трирічного строку на право захисту порушеного права, приватний нотаріус Бригіда В.О. значиться в Списку державних реєстраторів та нотаріусів, яким анульовано доступ до державних реєстрів на сайті Міністерства юстиції України, тому позивач вважає, що нотаріус не мав повноважень видавати виконавчий напис. Позивач вказує, що приватним нотаріусом неправомірно накладено арешт на рахунок позивача, який є зарплатним рахунком, а виконавець, не перевіривши цей факт, неправомірно наклав арешт на рахунок зі спеціальним призначенням. Крім того зазначає, що позивачу у порушення вимог Закону не було надіслано відповідачем постанову про відкриття виконавчого провадження.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 18 листопада 2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №440/11385/21, залучено до участі у справі №440/11385/21 в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача - Акціонерне товариство "ОТП БАНК", вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), клопотання позивача про витребування доказів задоволено, витребувано докази від відповідача та встановлено строк для їх надання до суду.
26 листопада 2021 року до суду надійшов відзив відповідача на позовну заяву /а.с. 103-106/, у якому відповідач просить відмовити у задоволенні позову у повному обсязі, посилаючись на те, що постанова про відкриття виконавчого провадження від 13.09.2021 ВП №66800659 відповідає вимогам Закону України "Про виконавче провадження". Пояснює, що виконавець відповідно до Закону України "Про виконавче провадження" не наділений повноваженнями перевірки законності виконавчого документу, зокрема, виконавчого напису, та дійсності правочинів, що були підставою для його видачі, а зобов`язаний лише перевірити відповідність виконавчого документу вимогам, передбаченим статтею 4 цього Закону. Вказує, що відповідальність за вчинення виконавчого напису відповідно до вимог Глави 16 розділу ІІ Порядку №296/5 несе нотаріус, як особа, яка вчиняє виконавчий напис. Зазначає, що підстави, встановлені Законом для повернення виконавчого документу стягувачу, у даному випадку відсутні. Вказує, що примірник оскаржуваної постанови про відкриття виконавчого провадження був надісланий ОСОБА_1 рекомендованим листом 14.09.2021 за адресою, вказаною у виконавчому документі.
Третя особа у строк, встановлений судом, не скористалася правом на надання письмових пояснень щодо позову.
Частиною 4 статті 287 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що адміністративна справа з приводу рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби, приватного виконавця вирішується судом протягом десяти днів після відкриття провадження у справі.
Відповідно до приписів частини 4 статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Дослідивши письмові докази і письмові пояснення сторін, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини.
10.08.2021, Бригідою Володимиром Олександровичем, приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу, на підставі статей 87-91 Закону України "Про нотаріат" та пункту 2 Переліку документів, за якими стягнення заборгованості проводиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів нотаріусів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.06.1999 №1172, вчинено виконавчий напис, зареєстрований в реєстрі за №20986 /а.с. 47/, яким пропонується звернути стягнення з громадянина України, яким є ОСОБА_1 , дата народження ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження - Полтавська область, м. Полтава, реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , місце роботи: ФОП, який є боржником за кредитним договором №0115/980/011585857/1 від 15.02.2018, укладеним з АТ "ОТП БАНК", ідентифікаційний код юридичної особи 21685166, місцезнаходження: 01033, м. Київ, вул. Жилянська, буд 43, рахунок у форматі ІВАN № НОМЕР_2 , далі іменоване - стягувач, заборгованості за кредитним договором №0115/980/011585857/1 від 15.02.2018. Строк платежу за Кредитним договором №0115/980/011585857/1 від 15.02.2018 настав. Боржником допущено прострочення платежів. Стягнення заборгованості проводиться за період з 12.07.2021 по 19.07.2021. Сума заборгованості становить 65761,38 грн., що складається з: прострочена заборгованість за сумою кредиту становить – 56120,73 грн., прострочена заборгованість по несплаченим відсоткам за користування кредитом становить 9640,65 грн. За вчинення цього виконавчого напису нотаріусом на підставі статті 31 Закону України "Про нотаріат" стягнуто плати із стягувача в розмірі 350,00 грн., які підлягають стягненню з боржника на користь стягувача. Загальна сума, яка підлягає стягненню з боржника на користь стягувача становить 66111,38 грн.
Стягувач АТ "ОТП БАНК" звернувся до приватного виконавця Гуріної Тетяни Вікторівни із заявою про примусове виконання рішення від 16.08.2021 вих. 15.08/21-334 (вх. №671 від 13.09.2021), у якій просив: відкрити виконавче провадження та розпочати примусове виконання рішення на підставі виконавчого документу, а саме: виконавчого напису, виданого приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Бригіда Володимиром Олександровичем за №20986 від 10.08.2021 про стягнення із боржника, яким є ОСОБА_1 коштів у розмірі 66111,38 грн.; звернути стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інші доходи боржника, яким є: ОСОБА_1 , без застосування заходів примусового звернення стягнення на його майно та без перевірки його майнового стану за місцем проживання (перебування) боржника. У вказаній заяві стягувачем зазначено місце реєстрації боржника за адресою: АДРЕСА_1 /а.с. 46/.
13.09.2021 приватним виконавцем виконавчого округу Полтавської області Гуріною Тетяною Вікторівною винесено постанову про відкриття виконавчого провадження ВП №66800659, якою відкрито виконавче провадження з виконання виконавчого напису №20986, виданого 10.08.2021 приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Бригіда Володимиром Олександровичем, про звернення стягнення з громадянина України, яким є ОСОБА_1 , дата народження ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження - Полтавська область, м. Полтава, реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , місце роботи: ФОП, який є боржником за кредитним договором №0115/980/011585857/1 від 15.02.2018, укладеним з АТ "ОТП БАНК", ідентифікаційний код юридичної особи 21685166, місцезнаходження: 01033, м. Київ, вул. Жилянська, буд 43, рахунок у форматі ІВАN № НОМЕР_2 , далі іменоване - стягувач, заборгованості за кредитним договором №0115/980/011585857/1 від 15.02.2018. Строк платежу за Кредитним договором №0115/980/011585857/1 від 15.02.2018 настав. Боржником допущено прострочення платежів. Стягнення заборгованості проводиться за період з 12.07.2021 по 19.07.2021. Сума заборгованості становить 65761,38 грн., що складається з: прострочена заборгованість за сумою кредиту становить – 56120,73 грн., прострочена заборгованість по несплаченим відсоткам за користування кредитом становить 9640,65 грн. За вчинення цього виконавчого напису нотаріусом на підставі статті 31 Закону України "Про нотаріат" стягнуто плати із стягувача в розмірі 350,00 грн., які підлягають стягненню з боржника на користь стягувача. Загальна сума, яка підлягає стягненню з боржника на користь стягувача становить 66111,38 грн. /а.с. 8-10, 49-51/.
14.09.2021 постанова про відкриття виконавчого провадження від 13.09.2021 ВП №66800659 надіслана приватним виконавцем виконавчого округу Полтавської області Гуріною Тетяною Вікторівною на зареєстровану у встановленому законом порядку адресу місця проживання боржника ОСОБА_1 та повернута відправнику поштовою організацією з відміткою "за закінченням терміну зберігання", що підтверджено конвертом, списком №47/2021 рекомендованих листів від 14.09.2021, службовим чеком АТ "Укрпошти" від 14.09.2021, копії яких наявні у матеріалах справи /а.с. 91, 107/.
Позивач звернувся до приватного виконавця виконавчого округу Полтавської області Гуріної Тетяни Вікторівни із заявою від 14.09.2021 про надання копії постанови про відкриття виконавчого провадження /а.с. 70/, на яку відповідачем надано позивачу примірник постанови про відкриття виконавчого провадження від 13.09.2021 ВП №66800659 разом із супровідним листом вих. №2967 від 16.09.2021 /а.с. 71/.
Позивач не погодився з постановою приватного виконавця виконавчого округу Полтавської області Гуріної Тетяни Вікторівни про відкриття виконавчого провадження від 13.09.2021 ВП №66800659 та 23.09.2021 звернувся до суду з цим позовом.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною першою статті 1 Закону України “Про виконавче провадження” від 02 червня 2016 року №1404-VІІІ (далі - Закон №1404-VІІІ, у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - це сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Відповідно до пункту 3 частини першої статті 3 Закону №1404-VІІІ примусовому виконанню підлягають рішення на підставі виконавчих написів нотаріусів.
Частинами першою, другою статті 5 Закону №1404-VІІІ передбачено, що примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України “Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів”.
Приватний виконавець здійснює примусове виконання рішень, передбачених статтею 3 цього Закону, крім: 1) рішень про відібрання і передання дитини, встановлення побачення з нею або усунення перешкод у побаченні з дитиною; 2) рішень, за якими боржником є держава, державні органи, Національний банк України, органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, державні та комунальні підприємства, установи, організації, юридичні особи, частка держави у статутному капіталі яких перевищує 25 відсотків, та/або які фінансуються виключно за кошти державного або місцевого бюджету; 3) рішень, за якими боржником є юридична особа, примусова реалізація майна якої заборонена відповідно до закону; 4) рішень, за якими стягувачами є держава, державні органи (крім рішень Національного банку України); 5) рішень адміністративних судів та рішень Європейського суду з прав людини; 6) рішень, які передбачають вчинення дій щодо майна державної чи комунальної власності; 7) рішень про виселення та вселення фізичних осіб; 8) рішень, за якими боржниками є діти або фізичні особи, які визнані недієздатними чи цивільна дієздатність яких обмежена; 9) рішень про конфіскацію майна; 10) рішень, виконання яких віднесено цим Законом безпосередньо до повноважень інших органів, які не є органами примусового виконання; 11) інших випадків, передбачених цим Законом та Законом України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів".
Частиною першою статті 4 Закону № 1404-VIIІ визначено вимоги до виконавчого документа, а саме, що у виконавчому документі зазначаються: 1) назва і дата видачі документа, найменування органу, прізвище, ім`я, по батькові та посада посадової особи, яка його видала; 2) дата прийняття і номер рішення, згідно з яким видано документ; 3) повне найменування (для юридичних осіб) або прізвище, ім`я та, за наявності, по батькові (для фізичних осіб) стягувача та боржника, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або адреса місця проживання чи перебування (для фізичних осіб), дата народження боржника - фізичної особи; 4) ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань стягувача та боржника (для юридичних осіб - за наявності); реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті) боржника (для фізичних осіб - платників податків); 5) резолютивна частина рішення, що передбачає заходи примусового виконання рішень; 6) дата набрання рішенням законної сили (крім рішень, що підлягають негайному виконанню); 7) строк пред`явлення рішення до виконання.
У виконавчому документі можуть зазначатися інші дані (якщо вони відомі суду чи іншому органу (посадовій особі), що видав виконавчий документ), які ідентифікують стягувача та боржника чи можуть сприяти примусовому виконанню рішення, зокрема місце роботи боржника - фізичної особи, місцезнаходження майна боржника, реквізити рахунків стягувача і боржника, номери їх засобів зв`язку та адреси електронної пошти.
На підставі частини першої статті 28 Закону № 1404-VIIІ копії постанов виконавця та інші документи виконавчого провадження (далі - документи виконавчого провадження) доводяться виконавцем до відома сторін та інших учасників виконавчого провадження, надсилаються адресатам простим поштовим відправленням або доставляються кур`єром, крім постанов про відкриття виконавчого провадження, про повернення виконавчого документа стягувачу, повідомлення стягувачу про повернення виконавчого документа без прийняття до виконання, постанов, передбачених пунктами 1-4 частини дев`ятої статті 71 цього Закону, які надсилаються рекомендованим поштовим відправленням. Боржник вважається повідомленим про початок примусового виконання рішень, якщо йому надіслано постанову про відкриття виконавчого провадження за адресою, зазначеною у виконавчому документі.
Судом встановлено, що 14.09.2021 постанова про відкриття виконавчого провадження від 13.09.2021 ВП №66800659 була надіслана приватним виконавцем виконавчого округу Полтавської області Гуріною Тетяною Вікторівною на зареєстровану у встановленому законом порядку адресу місця проживання боржника ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ) та повернута відправнику поштовою організацією з відміткою "за закінченням терміну зберігання", що підтверджено конвертом, списком №47/2021 рекомендованих листів від 14.09.2021, службовим чеком АТ "Укрпошти" від 14.09.2021, копії яких наявні у матеріалах справи /а.с. 91, 107/.
Ця ж сама адреса була повідомлена позивачем ОСОБА_1 суду у позовній заяві та згідно паспорту громадянина України є зареєстрованою у встановленому законом порядку адресою місця проживання ОСОБА_1 /а.с. 6-7, 28/.
З огляду на встановлену обставину суд відхиляє доводи позивача про не надіслання йому відповідачем оспорюваної постанови рекомендованим листом у встановленому Законом порядку.
Відповідно до частини другої статті 24 Закону № 1404-VIIІ приватний виконавець приймає до виконання виконавчі документи за місцем проживання, перебування боржника - фізичної особи, за місцезнаходженням боржника - юридичної особи або за місцезнаходженням майна боржника.
Основи організації та діяльності з примусового виконання судових рішень і рішень інших органів (посадових осіб) органами державної виконавчої служби та приватними виконавцями, їхні завдання та правовий статус визначає Закон України від 2 червня 2016 року № 1403-VIII "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів" (далі - Закон № 1403-VIII).
Згідно зі статтею 1 Закону № 1403-VIII примусове виконання судових рішень і рішень інших органів (посадових осіб) (надалі - рішення) покладається на органи державної виконавчої служби та у визначених Законом України “Про виконавче провадження” випадках - на приватних виконавців.
Відповідно до пункту 4 частини другої статті 23 Закону № 1403-VIII у Єдиному реєстрі приватних виконавців України містяться відомості про виконавчий округ, на території якого приватний виконавець здійснює діяльність.
Частинами першою, другою статті 25 Закону № 1403-VIII визначено, що виконавчим округом є територія Автономної Республіки Крим, області, міста Києва чи Севастополя; приватний виконавець має право приймати до виконання виконавчі документи, місце виконання яких відповідно до Закону України "Про виконавче провадження" знаходиться у межах Автономної Республіки Крим, області або міста Києва чи Севастополя, у яких розташований його виконавчий округ.
Відповідно до пункту 3 розділу ІІІ Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 02 квітня 2012 року № 512/5 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 2 квітня 2012 року за № 489/20802; далі - Інструкція № 512/5, у редакції, чинній на момент виникнення правовідносин) у заяві про примусове виконання рішення зазначаються такі відомості: назва і дата видачі виконавчого документа; прізвище, ім`я та (за наявності) по батькові стягувача; дата народження та адреса місця проживання чи перебування стягувача; реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті) стягувача; номер телефону стягувача; спосіб перерахування стягнутих з боржника грошових сум (у разі виконання рішення про стягнення коштів); реквізити рахунку, відкритого у банку або в іншій фінансовій установі, для отримання стягнутих з боржника грошових сум (за наявності).
У заяві про примусове виконання рішення стягувач має право зазначити відомості, що ідентифікують боржника чи можуть сприяти примусовому виконанню рішення (рахунок боржника, місце роботи чи отримання ним інших доходів, конкретне майно боржника та його місцезнаходження тощо).
Згідно з пунктом 4 розділу ІІІ Інструкції № 512/5 виконавчий документ повертається без прийняття до виконання у випадках, передбачених частиною четвертою статті 4 Закону, про що орган державної виконавчої служби або приватний виконавець надсилає стягувачу повідомлення протягом трьох робочих днів з дня пред`явлення виконавчого документа.
Відповідно до пункту 5 розділу ІІІ Інструкції № 512/5 у разі відсутності підстав для повернення виконавчого документа стягувачу без прийняття його до виконання виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження.
Згідно з пунктом 10 розділу ІІІ Інструкції № 512/5 місце виконання рішення визначається відповідно до вимог, встановлених статтею 24 Закону.
Порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України затверджено наказом Міністерства юстиції України від 22 лютого 2012 року № 296/5, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 22 лютого 2012 року за № 282/20595 (далі - Порядок № 296/5, у редакції, чинній на момент виникнення правовідносин).
Відповідно до пунктів 1 та 2 Глави 12 розділу І Порядку № 296/5 захист цивільних прав здійснюється нотаріусом шляхом вчинення виконавчого напису. Виконавчі написи вчиняються нотаріусами на документах, які встановлюють заборгованість або передбачають повернення майна.
Згідно з підпунктами 2.1., 2.2. пункту 2 Глави 16 розділу II Порядку № 296/5 для вчинення виконавчого напису стягувачем або його уповноваженим представником нотаріусу подається заява, у якій, зокрема, мають бути зазначені:
- відомості про найменування і місце проживання або місцезнаходження стягувача та боржника;
- дата і місце народження боржника - фізичної особи, місце його роботи;
- номери рахунків у банках, кредитних установах, код за ЄДРПОУ для юридичної особи;
- строк, за який має провадитися стягнення;
- інформація щодо суми, яка підлягає стягненню, або предметів, що підлягатимуть витребуванню, включаючи пеню, штрафи, проценти тощо.
Заява може містити також іншу інформацію, необхідну для вчинення виконавчого напису.
У разі якщо нотаріусу необхідно отримати іншу інформацію чи документи, які мають відношення до вчинення виконавчого напису, нотаріус вправі витребувати їх у стягувача.
Пунктом 4 Глави 16 розділу II Порядку № 296/5 визначено зміст виконавчого напису, зокрема, виконавчий напис має містити: дату (рік, місяць, число) вчинення, посаду, прізвище, ім`я, по батькові нотаріуса, який вчинив виконавчий напис; найменування та місце проживання (місцезнаходження) стягувача; найменування та місце проживання (місцезнаходження) боржника, дату й місце його народження, місце роботи (для фізичних осіб), номери рахунків в установах банків (для юридичних осіб); строк, за який провадиться стягнення; суми, що підлягають стягненню, або предмети, які підлягають витребуванню, у тому числі пеня, проценти, якщо такі належать до стягнення; розмір плати, суму державного мита, сплачуваного стягувачем, або мита, яке підлягає стягненню з боржника; номер, під яким виконавчий напис зареєстровано; дату набрання чинності виконавчим написом; строк пред`явлення виконавчого напису до виконання; підпис нотаріуса, який вчинив виконавчий напис, скріплений печаткою; інші відомості, передбачені статтею 18 Закону України „Про виконавче провадження”.
Відповідно до підпунктів 7.1, 7.6 Глави 16 розділу II Порядку № 296/5 у справах нотаріуса залишається копія документа, що встановлює заборгованість, чи правочину, за яким здійснюється стягнення, або витяг з особового рахунку боржника і примірник виконавчого напису. Якщо для вчинення виконавчого напису, крім документа, що встановлює заборгованість, необхідно подати й інші документи, зазначені в Переліку документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів нотаріусів, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 29.06.99 № 1172, то вони до виконавчого напису не приєднуються, а залишаються у матеріалах нотаріальної справи.
Аналіз положень Закону №1404-VIII дозволяє дійти висновку, що приватний виконавець приймає до виконання виконавчі документи, місце виконання яких знаходиться у межах його виконавчого округу, в іншому випадку - виконавець зобов`язаний повернути виконавчий документ стягувачу. У свою чергу, місце виконання визначається, виходячи із місця проживання/перебування боржника або з місцезнаходження майна боржника.
Аналогічний висновок щодо застосування норм права викладено у постановах Верховного Суду від 08 квітня 2020 року в справі № 804/6996/17 та від 30 квітня 2020 року №580/3311/19.
Отже, при надходженні виконавчого документа приватний виконавець зобов`язаний перевірити наявність в ньому всіх обов`язкових реквізитів, визначених частиною першою статті 4 Закону № 1404-VIIІ, у тому числі, прізвище, ім`я та, за наявності, по батькові (для фізичних осіб) стягувача та боржника, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або адресу місця проживання чи перебування (для фізичних осіб), дата народження боржника - фізичної особи.
Відповідно до частини 1 статті 26 Закону № 1404-VIIІ виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у статті 3 цього Закону:
1) за заявою стягувача про примусове виконання рішення;
2) за заявою прокурора у разі представництва інтересів громадянина або держави в суді;
3) якщо виконавчий документ надійшов від суду у випадках, передбачених законом;
4) якщо виконавчий документ надійшов від суду на підставі ухвали про надання дозволу на примусове виконання рішення іноземного суду (суду іноземної держави, інших компетентних органів іноземної держави, до повноважень яких належить розгляд цивільних чи господарських справ, іноземних чи міжнародних арбітражів) у порядку, встановленому законом;
5) у разі якщо виконавчий документ надійшов від Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів.
Згідно з частиною четвертою статті 4 Закону № 1404-VIIІ виконавчий документ повертається стягувачу органом державної виконавчої служби, приватним виконавцем без прийняття до виконання протягом трьох робочих днів з дня його пред`явлення, якщо:
1) рішення, на підставі якого видано виконавчий документ, не набрало законної сили (крім випадків, коли рішення у встановленому законом порядку допущено до негайного виконання);
2) пропущено встановлений законом строк пред`явлення виконавчого документа до виконання;
3) боржника визнано банкрутом;
4) Національним банком України прийнято рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку-боржника;
5) юридичну особу - боржника припинено;
6) виконавчий документ не відповідає вимогам, передбаченим цією статтею, або якщо стягувач не подав заяву про примусове виконання рішення відповідно до статті 26 цього Закону;
7) виконання рішення не передбачає застосування заходів примусового виконання рішень;
8) стягувач не надав підтвердження сплати авансового внеску, якщо авансування є обов`язковим;
9) виконавчий документ не підлягає виконанню органами державної виконавчої служби, приватним виконавцем;
10) виконавчий документ пред`явлено не за місцем виконання або не за підвідомчістю;
11) Фондом гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення про початок процедури тимчасової адміністрації або ліквідації банку;
12) відповідно до умов угоди про врегулювання спору (мирової угоди), укладеної між іноземним суб`єктом та державою Україна на будь-якій стадії урегулювання спору або розгляду справи, включаючи стадію визнання та виконання рішення, виконавчий документ не підлягає виконанню або покладені виконавчим документом на боржника зобов`язання підлягають припиненню, незалежно від дати укладення такої угоди.
Таким чином, наведеною вище нормою встановлено вичерпний перелік підстав, за наявності яких виконавчий документ повертається стягувачу органом державної виконавчої служби, приватним виконавцем без прийняття до виконання протягом трьох робочих днів з дня його пред`явлення.
За відсутності наведених умов виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у статті 3 Закону № 1404-VIIІ, зокрема, за заявою стягувача про примусове виконання рішення.
Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що 10.08.2021, Бригідою Володимиром Олександровичем, приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу, на підставі статей 87-91 Закону України "Про нотаріат" та пункту 2 Переліку документів, за якими стягнення заборгованості проводиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів нотаріусів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.06.1999 №1172, вчинено виконавчий напис, зареєстрований в реєстрі за №20986 /а.с. 47/, яким пропонується звернути стягнення з громадянина України, яким є ОСОБА_1 , дата народження ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження - Полтавська область, м. Полтава, реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , місце роботи: ФОП, який є боржником за кредитним договором №0115/980/011585857/1 від 15.02.2018, укладеним з АТ "ОТП БАНК", ідентифікаційний код юридичної особи 21685166, місцезнаходження: 01033, м. Київ, вул. Жилянська, буд 43, рахунок у форматі ІВАN № НОМЕР_2 , далі іменоване - стягувач, заборгованості за кредитним договором №0115/980/011585857/1 від 15.02.2018. Строк платежу за Кредитним договором №0115/980/011585857/1 від 15.02.2018 настав. Боржником допущено прострочення платежів. Стягнення заборгованості проводиться за період з 12.07.2021 по 19.07.2021. Сума заборгованості становить 65761,38 грн., що складається з: прострочена заборгованість за сумою кредиту становить – 56120,73 грн., прострочена заборгованість по несплаченим відсоткам за користування кредитом становить 9640,65 грн. За вчинення цього виконавчого напису нотаріусом на підставі статті 31 Закону України "Про нотаріат" стягнуто плати із стягувача в розмірі 350,00 грн., які підлягають стягненню з боржника на користь стягувача. Загальна сума, яка підлягає стягненню з боржника на користь стягувача становить 66111,38 грн.
Виконавчий напис №20986 від 10.08.2021, який виданий приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Бригідою Володимиром Олександровичем, містить всі необхідні відомості, що визначені статтею 4 Закону № 1404-VIIІ, та на час прийняття оспорюваної постанови про відкриття виконавчого провадження цей виконавчий документ не визнаний судом таким, що не підлягає виконанню.
У виконавчому написі №20986 від 10.08.2021, який виданий приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Бригідою Володимиром Олександровичем, зазначено, що виконавчий напис вчинено 10.08.2021, він набирає чинності з дати вчинення та має бути пред`явлений до виконання до відділу державної виконавчої служби чи приватного виконавця протягом трьох років з дня його вчинення /а.с. 47/.
Виконавчий напис №20986 від 10.08.2021, який виданий приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Бригідою Володимиром Олександровичем, не є предметом оскарження у даній справі, а тому суд не бере до уваги доводи позивача про незаконність цього виконавчого документу та протиправнійсть дій приватного нотаріуса, який його видав.
Суд зазначає, що на етапі вирішення питання про відкриття виконавчого провадження або про повернення виконавчого документа у приватного виконавця відсутній обов`язок, а отже і будь-який механізм, спрямований на перевірку законності виконавчого документа.
Відповідальність за вчинення виконавчого напису відповідно до вимог Глави 16 розділу II Порядку № 296/5 несе нотаріус, як особа, яка вчиняє виконавчий напис.
Суд також критично оцінює доводи позивача про неправомірність дій приватного виконавця щодо накладення арешту на рахунок зі спеціальним призначенням, оскільки оскаржуваною у даній справі постановою про відкриття виконавчого провадження ВП №66800659 від 13.09.2021 приватний виконавець не накладав арешт на будь-які рахунки позивача, інші рішення, які приймалися приватним виконавцем у виконавчому провадженні №66800659, не оскаржуються позивачем у цій справі.
Висновки Верховного Суду, викладені у постановах від 17.01.2020 у справі №340/1018/19, від 29.01.2020 у справі №820/5422/17, від 27.06.2019 у справі №916/73/19, у яких предметом оскарження були постанови про арешт коштів боржника, стосуються застосування норм статей 48, 59 Закону України "Про виконавче провадження", тоді як у даній справі, що розглядається, оскаржується постанова про відкриття виконавчого провадження, якою не накладався арешт на кошти боржника, тому висновки Верховного Суду щодо застосування норм статей 48, 59 Закону України "Про виконавче провадження" не є обов`язковими для суду першої інстанції у даній справі, оскільки наведеними вище нормами визначено порядок звернення стягнення на кошти та інше майно боржника та зняття арешту з майна, а не порядок відкриття виконавчого провадження.
Таким чином, на момент прийняття постанови про відкриття виконавчого провадження на підставі виконавчого напису №20986 від 10.08.2021, який виданий приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Бригідою Володимиром Олександровичем, за адресою місця проживання боржника, що знаходиться в межах відповідного виконавчого округу, у відповідача були всі визначені законом підстави для його відкриття, підстави для повернення стягувачу виконавчого документа без виконання у приватного виконавця станом на 13.09.2021 були відсутні.
Підсумовуючи вищевикладене, зважаючи на встановлені обставини справи та враховуючи наведені вище норми законодавства, якими урегульовано спірні відносини, суд дійшов висновку, що постанова про відкриття виконавчого провадження ВП №66800659 від 13.09.2021 прийнята відповідачем на підставі, у межах повноважень, у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України, а також з урахуванням всіх обставин, що мають значення для її прийняття.
Отже, адміністративний позов ОСОБА_1 необґрунтований та задоволенню не підлягає.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні у зв`язку з відмовою у задоволенні адміністративного позову.
Відповідно до частини 6 статті 287 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційні скарги на судові рішення у справах, визначених цією статтею, можуть бути подані протягом десяти днів з дня їх проголошення.
Згідно з приписами частини 4 статті 250 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки всіх учасників справи у судове засідання, яким завершується розгляд справи, ухвалення рішення, винесеного без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), суд підписує рішення без його проголошення.
На підставі вищевикладеного, керуючись статтями 2, 3, 6-10, 139, 241-245, 262, 271, 272, 287 Кодексу адміністративного судочинства України, -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , АДРЕСА_3 ) до приватного виконавця Гуріної Тетяни Вікторівни (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 , вул. Пушкіна, 45, офіс 114, м. Полтава, 36000), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача - Акціонерне товариство "ОТП БАНК" (ідентифікаційний код 21685166, вул. Жилянська, 43, м. Київ, 01033), про визнання протиправною та скасування постанови - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження – з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня складення рішення в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, а також з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених підпунктом 15.5 підпункту 15 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя С.С. Сич