
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа№ 380/1157/21
У Х В А Л А
з питань встановлення судового контролю за виконанням рішення суду
30 листопада 2021 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гулкевич І.З., розглянувши у письмовому провадженні заяву позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дії та зобов`язання вчинити дії,-
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду (в порядку ст.382 КАС України) у справі №380/1157/21.
У цій заяві позивач просить суд зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області подати до суду звіт про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду по справі №380/1157/21 від 23.03.2021.
Заява обґрунтована тим, що станом на день її подачі рішення залишається не виконаним належним чином і у повному обсязі, виплату пенсії не здійснено.
Представником ГУ ПФУ у Львівській області 24.11.2021 подано заперечення на заяву позивача (вх. №86999), суть якої полягає у тому, що судовий контроль за виконанням рішення суб`єктом владних повноважень - відповідачем у справі суд може встановити лише під час прийняття рішення у справі. Встановлення судового контролю є правом суду, а не його обов`язком. Ствердив про виконання рішення суду від 23.03.2021 у справі №380/1157/21. Зазначає, що фактично заявник не погоджується із сумою розрахованою на виконання судового рішення, що є новим предметом оскарження з новими підставами позову і в порядку статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) не може розглядатися. Просить у задоволені заяви про встановлення судового контролю за рішенням суду від 23.03.2021 №380/1157/21 відмовити повністю.
Заяву призначено до розгляду в письмовому провадженні.
При розгляді заяви суд виходить з такого.
Відповідно до частини першої статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Згідно з частиною другою статті 382 КАС України за наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Таким чином, частиною першою статті 382 КАС України передбачено право суду встановити судовий контроль за виконанням рішення суду. Такий контроль здійснюється судом шляхом зобов`язання надати звіт про виконання судового рішення, розгляду поданого звіту на виконання постанови суду, а в разі неподання такого звіту - встановленням нового строку для подання звіту і накладенням штрафу. Одночасно зазначені процесуальні дії є диспозитивним правом суду, яке може використовуватися в залежності від наявності об`єктивних обставин, які підтверджені належними і допустимими доказами (вказані висновки щодо застосування положень статті 382 КАС України викладені у постанові Верховного Суду від 23 червня 2020 року у справі №802/357/17-а).
Крім того, у постанові Верховного Суду від 11 червня 2020 року у справі №640/13988/19 висловлено позицію, відповідно до якої адміністративним процесуальним законодавством регламентовано право суду застосовувати інститут судового контролю шляхом зобов`язання відповідача подати звіт про виконання рішення суду, визнання протиправними рішень, дій. Для застосування наведених процесуальних заходів мають бути наявні відповідні правові умови. У свою чергу правовою підставою для зобов`язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення є наявність об`єктивних підтверджених належними і допустимими доказами підстав вважати, що за відсутності такого заходу судового контролю рішення суду залишиться невиконаним або для його виконання доведеться докласти значних зусиль. При цьому суд, встановлюючи строк для подання звіту, повинен враховувати особливості покладених обов`язків згідно із судовим рішенням та можливості суб`єкта владних повноважень їх виконати. У разі невиконання судового рішення, позивач має право вимагати вжиття спеціальних заходів впливу на боржника, передбачених законодавством про виконавче провадження. Встановлювати судовий контроль за виконанням судового рішення є правом, а не обов`язком суду.
Отже, необхідно встановити наявність підстав для покладення (в порядку частини першої статті 382 КАС України) на відповідача як суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, обов`язку подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення у цій справі.
Як встановлено судом, рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 23.03.2021 у справі №380/1157/21 позов задоволено повністю, а саме :
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку та виплаті пенсії з 01.04.2019, призначеної відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, на підставі довідки Управління Служби безпеки України у Львівській області від 19.10.2020 №62/21-623-3 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019.
Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10; ЄДРПОУ: 13814885) перерахувати та виплатити з 01.04.2019 пенсію ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), призначену відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, на підставі довідки Управління Служби безпеки України у Львівській області від 19.10.2020 №62/21-623-3 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 з урахуванням раніше проведених виплат.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 з 05.03.2019 по 31.12.2019 - 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.
Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10; ЄДРПОУ: 13814885) провести перерахунок та виплату пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з 05.03.2019, з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.
Рішення від 23.03.2021 у справі №380/1157/21 набрало законної сили 23.04.2021.
На виконання судового рішення ГУ ПФУ у Львівській області здійснило перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019, що підтверджується листом від 13.08.2021, відповідно до якого розмір пенсії з 01.09.2021 становить 6073,18 грн. Доплата пенсії на виконання судового рішення за період з 01.04.2019 по 30.06.2021 становить 42856,92 грн. На виконання судового рішення в частині зобов`язання перерахувати та виплатити пенсію (із врахуванням раніше виплачених сум) ОСОБА_1 з урахуванням 100% суми підвищення пенсії визначеного станом на 01.03.2018, проведено перерахунок з 05.03.2019. Доплата пенсії на виконання даної частини судового рішення за період з 05.03.2019 по 31.12.2019 становить 2828,53 грн. Щодо виплати коштів, нарахованих на виконання рішення суду, Пенсійний фонд зазначив, буде здійснена в межах бюджетних асигнувань, виділених на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням судів за рахунок коштів Державного бюджету України.
Таким чином, відповідач не відмовляється від виконання рішення суду, а вживає конкретні заходи в межах своїх повноважень для виконання зазначеного судового рішення.
Відповідно до ст. 8 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Згідно із статтями 23, 116 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов`язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України. Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному цим Кодексом. Взяття зобов`язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом чи законом про Державний бюджет України є порушенням бюджетного законодавства.
Отже, виконання рішення суду у цій справі залежить від отримання Пенсійним фондом України коштів з Державного бюджету України, за рахунок яких забезпечується виплата пенсій згідно ст. 8 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, та відповідно отримання Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області коштів для фінансування відповідної виплати позивачу.
Оскільки, Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області в межах своїх повноважень виконало залежні від нього дії, спрямовані на виконання судового рішення у цій справі, та позивачем не доведено, а судом не встановлено, що відповідач, маючи можливість здійснити відповідну виплату заборгованості пенсії позивачу, створює перешкоди для виконання судового рішення, у суду відсутні підстави вважати, що відповідач надалі буде ухилятися від виконання судового рішення.
Вищенаведене узгоджується з правовим висновком Верховного Суду, що викладений в постанові від 23 квітня 2020 року у справі №560/523/19 (№К/9901/7195/20).
Крім того, положення статті 382 КАС не є імперативними та передбачають право, а не обов`язок, суду приймати рішення про зобов`язання суб`єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення.
Беручи до уваги викладене, заява ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення Львівського окружного адміністративного суду від 23 березня 2021 року у справі №380/1157/21 задоволенню не підлягає.
Керуючись ст. 241, 248, 382 КАС України,-
ухвалив:
В задоволенні заяви ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду в адміністративній справі №380/1157/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дії та зобов`язання вчинити дії - відмовити.
Копію ухвали направити учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя Гулкевич І.З.