Рішення № 101484512, 08.10.2021, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.10.2021
Номер справи
160/13001/21
Номер документу
101484512
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 жовтня 2021 року Справа № 160/13001/21

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі: головуючого - судді Кучми К.С., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просить:

- визнати дії Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області щодо не проведення перерахунку його пенсії відповідно до частини 2 статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» протиправними;

- зобов`язати Головне управління ПФУ в Дніпропетровській області здійснити перерахунок його пенсії відповідно до частини 2 статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», з 01 березня 2019 року із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,17 з 1 травня 2020 року - в розмірі 1,11 з 1 березня 2021 року - у розмірі 1,11.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем не було здійснено належним чином призначення, а в подальшому і перерахунок його пенсії, у зв`язку з чим, він продовжує отримувати пенсію в неналежному розмірі. Розмір його пенсії розрахований із застосуванням середньої заробітної плати працівників зайнятих у галузях економіки України за 2016-2017 роки, яка складає 5 377,90 грн. Середня заробітна плата обрахована у розмірі 15 783,54 грн. Однак, відповідно до розрахунку заробітку для обчислення, завантаженого в особистому кабінеті вебпорталу ПФУ, середній заробіток працівників зайнятих у галузях економіки України за 2 попередні роки (за 2016, 2017 р.р.) обрано у розмірі 3 764,40 грн. та помножено на коефіцієнт збільшення показника середньої ЗП 1,441557 (1,17 х 1,11 х 1,11 - індексація). У зв`язку з чим збільшений на коефіцієнт показник заробітної плати склав 5 426,60 грн., заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії становить 15 926,47 грн. Враховуючи викладене, позивач був змушений звернутися до суду з даним позовом за захистом своїх прав та інтересів.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06.08.2021 року було відкрито провадження по даній справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

До суду 09.09.2021 року від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що розмір пенсії за віком позивача станом на 05.11.2018 року становить 6 734,36 грн. (5 377,90 х 2,93489 х 0,42667). Доплата за понаднормативний стаж (7 років) - 104,79 грн. Доплата до пенсії відповідно до ст.8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" (80% від 15 783, 54 грн.) – 5 787,68 грн. Отже, загальний розмір пенсії ОСОБА_2 з 05.11.2018 року становить 12 626,83 грн. (6 734,36 грн. + 104,79 грн. + 5787,68 грн.).

Пенсія позивачу призначалася з застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки в розмірі 5 377,90 грн. При проведенні індексації пенсій у 2019 та 2020 роках застосовувалися показники середньої заробітної плати (доходу) в Україні в розмірі 4 404,35 грн. та 4 888,83 грн., які відповідно до п.5 Порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" обчислювалися шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 01 жовтня 2017 року (3764,40 грн.) на відповідні коефіцієнти. Іншого порядку проведенні індексації пенсії чинним законодавством не передбачено. У випадку проведення індексації пенсії ОСОБА_1 із застосування показників середньої заробітної плати (доходу) в Україні в розмірі 4 404,35 грн. та 4 888,83 грн., розмір його пенсії навпаки зменшиться. Тобто, проведення індексації пенсії позивачу в 2019 та 2020 роках є необґрунтованою. На підставі викладеного, відповідач просив суд у задоволенні позову відмовити.

Позивач своїм правом щодо надання відповіді на відзив на позовну заяву на адресу суду до теперішнього часу не скористався.

Розглянувши подані документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ в Дніпропетровській області з 05.11.2018 року та отримує пенсію по інвалідності в розмірі пенсії за віком III групи від професійного захворювання відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

За адвокатським запитом від 02.02.2021 року №0004 Відділ перерахунків пенсій №6 управління пенсійного забезпечення Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області надав відповідь від 10.02.2021 року №0400-010310-8/19424. Згідно із даною відповіддю, органи ПФУ наводять розрахунок пенсії позивача з 05.11.2018 року, відповідно до якого розмір його пенсії розрахований із застосуванням середньої заробітної плати працівників зайнятих у галузях економіки України за 2016-2017 роки, яка складає 5 377,90 грн. Середня заробітна плата обрахована у розмірі 15 783,54 грн.

Позивач вважає, що при розрахунку його заробітку для обчислення пенсії, відповідачем допущено помилку в обранні показника середньої заробітної плати працівників зайнятих у галузях економіки України, а саме: обрано невірний показник 3 764,40 грн. (за 2014 - 2016 роки) замість вірного – 5 377,90 грн. (за 2016 - 2017 роки). У розрахунку, наданому пенсійним фондом, згідно з його відповіддю від 10.02.2021 року №0400-010310-8/19424, обрано вірний показник, однак до нього не застосовано коефіцієнту збільшення показника середньої ЗП 1,441557 (1,17 х 1,11 х 1,11 - індексація).

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

За визначенням ст.1 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058) пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім`ї у випадках, визначених цим Законом; пенсіонер - особа, яка відповідно до цього Закону отримує пенсію, довічну пенсію, або члени її сім`ї, які отримують пенсію в разі смерті цієї особи у випадках, передбачених цим Законом.

Згідно з ч.1 ст.9 Закону № 1058 відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності; пенсія у зв`язку з втратою годувальника.

Відповідно до положень Закону України «Про пенсійне забезпечення» №1788-ХІІ (далі - Закон № 1788) може бути призначена пенсія по інвалідності.

Аналізуючи наведені норми, можна дійти висновку, що чинним пенсійним законодавством України передбачено чотири види пенсій, при цьому особі, яка має право на довічну пенсію, призначається один з видів довічної пенсії за її вибором.

Частина перша статті 40 Закону №1058 передбачає, що при обчисленні пенсії враховується вся заробітна плата за весь період страхового стажу починаючи з 01 липня 2000 року та надається можливість додатково до цього періоду врахувати заробітну плату (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року.

Відповідно до частини другої статті 40 Закону №1058 заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де:

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;

Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки (зміни внесені Законом України від 03.10.2017 р. №2148-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій").

Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кзі + Кз2 + КзЗ + ... + Кзп);

К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Як видно з матеріалів справи, пенсія позивачу призначена - 05.11.2018 р.

Пенсія позивача розрахована при загальному стажі його роботи 42 роки 8 місяців 27 днів з урахуванням додаткових років за Списком № 1 - 18 років. Коефіцієнт страхового стажу становить 0,42667. Розрахунок пенсії проведено із заробітної плати відповідно до ст.40 Закону № 1058 за період з 01.07.2000 року по 31.10.2018 року (218 місяців). Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати після оптимізації складає 2,93489. Заробітна плата для обчислення пенсії становить 15 783, 54 грн. (5 377,90 х 2,93489), де 5 377,90 грн. - показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки.

Розмір пенсії за віком позивача станом на 05.11.2018 року становить 6 734,36 грн. (5377,90 х 2,93489 х 0,42667). Доплата за понаднормативний стаж (7 років) - 104,79 грн. Доплата до пенсії відповідно до ст.8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" (80% від 15 783, 54 грн.) – 5 787,68 грн. Загальний розмір пенсії позивача з 05.11.2018 року становить 12 626,83 грн. (6 734,36 грн. + 104,79 грн. + 5 787,68 грн.), що підтверджується розпорядженням про призначення пенсії від 14.12.2018 року №046350001728 та довідкою про заробітну плату станом на 05.11.2018 року.

Статтею 42 Закону №1058 визначено порядок проведення індексації та перерахунку пенсій.

Для забезпечення індексації пенсії щороку проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення. Розмір, дата та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.

Постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 р. №124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році" затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" та встановлено, що у 2019 році перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,17.

Відповідно до пункту 5 Порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" у 2019 році перерахунок пенсій у зв`язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 01 жовтня 2017 року (3 764,40 грн.) на коефіцієнт, визначений згідно з абзацом першим пункту 4 цього Порядку (1,17). Отже, для проведення у 2019 році перерахунку пенсії застосовується показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні в розмірі 4 404,35 грн. (3 764,40 грн. х 1,17).

Постановою КМУ від 01.04.2020 р. №251 "Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році" встановлено що у 2020 році перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році" (Офіційний вісник України, 2019 р., №19, ст.663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,11. Отже, для проведення у 2020 році перерахунку пенсії застосовується показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні в розмірі 4 888,83 грн. (4 404,35 грн. х 1,11).

Суд звертає увагу, що пенсія позивачу була призначена з застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 р. та 2017 р. в розмірі 5 377,90 грн.

При проведенні індексації пенсій у 2019 р. та 2020 р. застосовувалися показники середньої заробітної плати (доходу) в Україні в розмірі 4 404,35 грн. та 4 888,83 грн., які відповідно до пункту 5 Порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" обчислювалися шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 01 жовтня 2017 року (3 764,40 грн.) на відповідні коефіцієнти. Іншого порядку проведення індексації пенсії чинним законодавством не передбачено.

Відповідач у своєму відзиві зазначав, що у випадку проведення індексації пенсії позивачу із застосування показників середньої заробітної плати (доходу) в Україні в розмірі 4 404,35 грн. та 4 888,83 грн., розмір його пенсії зменшиться. Тобто, проведення індексації пенсії позивачу в 2019 та 2020 роках призведе до зменшення пенсійних виплат.

Відповідно до ч.4 Прикінцевих положень Розділу XV Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", у разі якщо внаслідок перерахунку пенсії за нормами цього Закону її розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Постановою Кабінету Міністрів України від 22.02.2021 р. № 127 "Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році" встановлено, що перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року №124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році" (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст.663), проводиться з 01 березня із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,11.

У разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного в абзаці другому цього пункту, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії. Таким чином, розмір середньої заробітної плати в України станом 01.03.2021 року становить: 4 888,83 грн. * 1,11 = 5 426,60 грн.

У зв`язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні до 5426,60 грн., позивачу проведено автоматично перерахунок пенсії, оскільки минулий його показник складав 5 377,90 грн., що є меншим ніж показник, станом на 01.03.2021 року.

Із застосуванням нового показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, збільшився заробіток, з якої розраховується пенсія позивача, з 15 783, 54 грн. на - 15 926,47 грн.

Розмір пенсії позивача за віком станом на 01.03.2021 року становить: 6 795,35 грн. (5426,60 грн. х 2,93489 х 0,42667). Доплата за понаднормативний стаж (7 років) - 123,83 грн. Доплата до пенсії відповідно до ст.8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" (80% від 15 926, 47 грн.) - 5 822 грн., загалом - 12 741,18 грн. (6 795,35 грн. + 123,83 грн. + 5 822 грн.), що підтверджується розпорядженням про перерахунок пенсії від 22.02.2021 року № 046350001728 та довідкою про заробітну плату станом на 01.03.2021 року.

Враховуючи вище викладене, розмір пенсії позивача збільшився з 12 626,83 грн. до 12741,18 грн., отже, перерахунок пенсії проведено повністю.

Частиною 1 статті 5 КАС України визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій; визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.

Згідно з частиною 2 статті 5 КАС України захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини у справі "Кечко проти України" (рішення від 08.11.2005) в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними.

Європейський Суд з прав людини в своєму рішенні "Великода проти України" від 03.06.2014 зазначив, що законодавчі норми можуть змінюватися, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист.

Суд також враховує позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у касаційному провадженні), сформовану, зокрема у справах "Салов проти України" (заява № 65518/01; пункт 89), "Проніна проти України" (заява №63566/00; пункт 23) та "Серявін та інші проти України" (заява № 4909/04; пункт 58): принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" (Ruiz Torija v. Spain) серія A. 303-A; пункт 29).

В силу ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють: чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії): безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Частиною 1 ст.9 КАС України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з частинами 1, 2 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ч.3 ст.90 КАС України, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Приймаючи до уваги вище наведене, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позовної заяви з викладених вище підстав.

З огляду на положення ч.1 ст.139 КАС України, за наслідками розгляду даної справи, розподіл судових витрат не здійснюється.

На підставі викладеного, та керуючись ст.ст.8, 9, 72, 77, 132, 139, 241-246, 250, 262 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнкопп НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул.Набережна Перемоги, 26, м.Дніпро, 49094, код ЄДРПОУ 21910427) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії – відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст.255 КАС України та може бути оскаржене в порядку та у строки, встановлені ст.ст.295, 297 КАС України.

Суддя К.С. Кучма

К.С. Кучма