
н\п 2/490/3608/2021 Справа № 490/4818/21
Центральний районний суд м. Миколаєва
___________
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
Іменем України
15 листопада 2021 року м. Миколаїв
Центральний районний суд міста Миколаєва у складі:
головуючого судді Гуденко О.А.,
про секретарі Волошиній Я.І.,
розглянувши в порядку спрощеного провадження без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) цивільну справу за позовною заявою Департаменту праці та соціального захисту Миколаївської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених державних коштів-,
встановив:
В червні 2021 року позивач звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить стягнути з відповідача кошти за субсидією на оплату житлово-комунальних послуг у сумі 3943, 39 грн.
В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що з листопада 2016 року відповідачу на підставі заяви та декларації про доходи і витрати Департаментом праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради було вперше призначено субсидію на оплату житлово-комунальних послуг. Надалі субсидія розраховувалася автоматично без особистого звернення ОСОБА_1 .
Умови призначення та порядок надання громадянам житлових субсидій врегульовано Положенням про порядок призначення житлових субсидій, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848, (далі - Положення).
Відповідно до пункту 2 Положення право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України, що проживають у житлових приміщеннях (будинках).
Згідно пункту 9 Положення житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства.
За вимогами Положення громадянин, якому призначено житлову субсидію, зобов`язаний протягом 30 календарних днів поінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про обставини для перерахунку житлової субсидії, зокрема зміну складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) членів домогосподарства, їх соціального статусу.
У разі зміни складу зареєстрованих (фактично проживаючих) у житловому приміщенні (будинку) осіб, складу сім`ї члена домогосподарства подаються нові заява та декларація.
Після уточнюючих даних (у зв`язку із змінами в законодавстві) від 18.05.2018 було зроблено перерахунок житлової субсидії на неопалювальний сезон та опалювальні сезони, яка розрахована автоматично без особистого звернення ОСОБА_1 .
В травні 2019 року при автоматичному перепризначенні житлової субсидії на новий період, відповідно до витягу з реєстру територіальної громади м. Миколаєва про зареєстрованих осіб в житловому приміщенні від 29.05.2019 року, стало відомо, що за адресою домоволодіння АДРЕСА_1 змінився склад зареєстрованих осіб, а саме зареєстровано ще дві особи - ОСОБА_2 ( 2002 р.н.) зареєстрований з 19.12.2018 року, ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) зареєстрований з 04.05.1990 року .
Наявність такої обставини, як зміна складу сім`ї члена домогосподарства, зумовлювала подання нової заяви та декларації.
Оскільки відповідач протягом 30 календарних днів не проінформувала структурний підрозділ про зміни у складі зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) членів домогосподарства, виникла переплата коштів за період з листопада 2016 року - по квітень 2019 року в сумі 22124, 37 грн. (з 01.01.2016 р. по 31.01.2019 р. в сумі 18180, 98 грн. не у грошовій формі, з 01.01.2019 р. по 30.04.2019 р. в сумі 3943, 39 грн. в готівковій формі).
Посилаючись на те, що відповідачем не дотримано вимог Положення та не повідомлено управління в місячний термін про обставини, які вплинули на право подальшої виплати субсидії, виплачені відповідачеві кошти житлової субсидії в сумі 3943, 39 грн є надмірно виплаченими та відповідачем добровільно не повернуті, позивач просить задовольнити позов.
Ухвалою Центрального районного суду міста Миколаєва від 25.06.2021 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Представник позивача надав, через електронну пошту суду, заяву про розгляд справи у його відсутність, позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить суд їх задовольнити.
Відповідач у судове засідання не з`явився, про дату, час та місце слухання справи повідомлявся судом належним чином, про причини неявки суду не повідомив, відзив проти позову суду не надав.
Ухвалою суду справу розглянуто за відсутності сторін в порядку заочного розгляду, оскільки у відповідності до вимог ч.1 ст. 280 ЦПК України відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання (зворотні повідомлення наявні в матеріалах справи), відповідач не з`явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин, відповідач не подав відзив та позивач не заперечує проти такого вирішення справи, а також у справі достатньо даних про права та взаємини сторін.
Дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази та встановивши фактичні обставини справи, суд дійшов наступного.
Матеріалами справи підтверджено, що на підставі заяви та декларації про доходи і витрати ОСОБА_1 від 02.11.2016 року, на домогосподарство за адресою: АДРЕСА_1 , що складалося з однієї зареєстрованої особи управлінням праці та соціального захисту населення було призначено відповідачу субсидію на оплату житлово-комунальних послуг.
У своїй заяві ОСОБА_1 вказала, що вона повідомлена про те, що у разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання житлової субсидії (зміни складу осіб, які зареєстровані (фактично проживають) зобов`язується протягом місяця повідомити про це орган соціального захисту населення.
Також відповідач подала декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулись за призначенням житлової субсидії, в якій зазначила лише себе як особу, яка зареєстрована за вищезазначеною адресою.
На підставі наданих відповідачем документів їй було призначено житлову субсидію. Надалі, нарахування субсидії здійснювалось відповідно до вимог Положення без звернення відповідача.
Згідно до пункту 1 Положення житлова субсидія є адресною державною соціальною допомогою громадянам - мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком.
Пунктами 8, 9 Положення визначено, що житлова субсидія призначається одному із членів домогосподарства, які зареєстровані в житловому приміщенні (будинку).
Житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства. До складу домогосподарства включаються всі особи, що зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), на яких розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії.
З позову та наданих позивачем доказів вбачається, що після уточнюючих даних (у зв`язку із змінами в законодавстві) в травні 2018 р. було зроблено розрахунок житлової субсидії на неопалювальний сезон з 1 травня по 30 вересня та опалювальний період, який проведено автоматично без особистого звернення ОСОБА_1 на одну зареєстровану особу з жовтня по жовтень 2018 року в сумі 701, 34 грн., з листопада по грудень 2018 р. в сумі 1551, 15 грн., з січня 2019 р. по лютий 2019 р. в сумі 1551, 15 грн., з березня по березень 2019 року в сумі 1553, 78 грн., з квітня 2019 р. по квітень 2019 р. в сумі 838, 46 грн.
В травні 2019 року при автоматичному перепризначенні житлової субсидії на новий період, відповідно до витягу з реєстру територіальної громади м. Миколаєва про зареєстрованих осіб в житловому приміщенні від 29.05.2019 року позивачу стало відомо що за даною адресою надання субсидії змінився склад сім`ї, а саме крім ОСОБА_1 було зареєстровано ще дві особи - ОСОБА_2 ( 2002 р.н.) зареєстрований з 19.12.2018 року, ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) зареєстрований з 04.05.1990 року .
Про вказані зміни у складі зареєстрованих у житловому приміщенні осіб ОСОБА_1 орган соціального захисту населення в строк установлений Положенням не повідомила, внаслідок чого утворилася переплата коштів за період з 01.02.2019 по 30.04.2019 року в сумі 3943, 39 грн.
Відповідно до пункту 16 Положення, громадянин, якому призначено житлову субсидію, зобов`язаний протягом 30 календарних днів проінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про обставини для перерахунку призначеної житлової субсидії, зокрема:
- зміну складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) членів домогосподарства (орендар, внутрішньо переміщена особа - членів домогосподарства, які фактично проживають в житловому приміщенні (будинку), їх соціального статусу;
- зміни у складі сім`ї члена домогосподарства;
- зміну переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, умов їх надання;
- зміну переліку витрат на управління багатоквартирним будинком;
- зміну управителя, виконавця комунальних послуг, створення об`єднання;
- настання умов, зазначених у підпунктах 2 і 4 пункту 6 цього Положення.
У разі зміни складу зареєстрованих (фактично проживаючих) у житловому приміщенні (будинку) осіб, складу сім`ї члена домогосподарства подаються нові заява та декларація.
Отже, оскільки відповідачем не дотримано вимоги Положення та не повідомлено управління в місячний термін про обставини які вплинули на право подальшої виплати субсидії, виплачені ОСОБА_1 готівкові кошти житлової субсидії за період з 01.02.2019 по 30.04.2019 в сумі 3943, 39 грн. є надмірно виплаченими.
Повідомленням про переплату житлової субсидії від 22.08.2019 року відповідачу запропоновано повернути переплачену суму житлової субсидії.
За змістом статті 177 ЦК України гроші є об`єктом цивільних прав.
Сума надмірно перерахованої (виплаченої) субсидії є майном, збереженим без достатньої правової підстави, а тому на правовідносини з повернення відповідачем грошових коштів поширюються приписи глави 83 ЦК України.
Згідно з частини першої статті 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Пунктом 127 Положення передбачено, що у разі відмови громадянина добровільно повернути суму надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії питання про її примусове стягнення вирішується у судовому порядку.
З огляду на вищезазначене, оскільки відповідач добровільно не повернула надмірно сплачену їй субсидію у сумі 3943, 39 грн. за період з 01.02.2019 року по 30.04.2019 року, позовні вимоги позивача суд вважає обґрунтованими, а заявлену суму стягнення такою, що підлягає стягненню з відповідача за рішенням суду.
Згідно із частини першої статті 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог, а тому з відповідача на користь держави підлягає стягненню судовий збір у розмірі 2270,00 грн.
Керуючись статтями 4, 19, 141, 158, 263-265 ЦПК України,суд
вирішив:
Позов Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених державних коштів - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради суму надміру виплачених державних коштів у розмірі 3943, 39 грн. (три тисячі дев`ятсот сорок три гривні 39 коп.).
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 2270,00 грн. (дві тисячі двісті сімдесят гривень 00 коп.).
Копію заочного рішення направити учасникам справи, які не з`явились в судове засідання, в порядку, передбаченому статтею 272 Цивільного процесуального кодексу України.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку, встановленому Цивільним процесуальним кодексом України. Повторне заочне рішення позивач та відповідач можуть оскаржити в загальному порядку, встановленому цим Кодексом.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржено в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.
Інформація про сторони
Позивач - Департамент праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради ( р/р UA258201720343170062000032971, код класифікації 2501030, код ЄДРПОУ 03194499 Держказначейська служба України, м. Київ), місцезнаходження за адресою: м. Миколаїв, вул. М. Морська, 19
Відповідач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .
Суддя Центрального районного суду
м. Миколаєва Гуденко О.А.