
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 листопада 2021 року Справа № 480/8204/21
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Кунець О.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/8204/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі - відповідач), в якій просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Сумській області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 з 90 до 70 відсотків відповідних сум грошового забезпечення, при черговому проведенні її перерахунку;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з 01.04.2019р у розмірі 90% відповідних сум грошового забезпечення на підставі наданої довідки Адміністрації Держприкордонслужби України про розмір грошового забезпечення від 05.08.2020 №11/900, з урахуванням раніше виплачених сум.
Свої вимоги мотивував тим, що є пенсіонером Державної прикордонної служби України, з 2008 року отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ), яка була йому призначена у розмірі 90% від сум грошового забезпечення за вислугу 34 роки. На виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 26.01.2021 у справі №480/9337/20 відповідач здійснив перерахунок позивачу пенсії на підставі оновленої довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України №11/900 від 05.08.2020, виходячи з 70% грошового забезпечення, замість 90%. Однак, позивач наголошує, що рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 16.09.2019 по справі №480/2434/19, визнано протиправними дії відповідача щодо зменшення розміру його пенсії із 90% до 70% грошового забезпечення з 01.01.2018 року. Відтак, дії відповідача щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії позивача при здійсненні її перерахунку з 01.04.2019 року з 90% до 70% сум грошового забезпечення, на підставі оновленої довідки є протиправними.
Ухвалою суду від 06.09.2021 позовну заяву залишено без руху.
Після усунення позивачем недоліків позовної заяви, ухвалою суду від 21.09.2021 вказану позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін та встановлено відповідачу 15-денний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву.
Дана ухвала була отримана представником відповідача 22.09.2021, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.
Проте вимоги суду відповідачем не виконано, відзиву на позовну заяву суду не надано.
Дослідивши наявні матеріали справи, заяви по суті справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи та об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Матеріалами справи підтверджується, що позивачу з 09.08.2008 було призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року №2262-XII (далі - Закон №2262-ХІІ). При цьому, розмір пенсії позивачу на момент її призначення відповідачем склав 90% суми грошового забезпечення, що вбачається з рішення Сумського окружного адміністративного суду від 16.09.2019 у справі №480/2434/19, яке набрало законної сили та обставини якої відповідно до ч.4 ст.78 КАС України не підлягають доказуванню (а.с.17-21).
Вказаним рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 16.09.2019 у справі №480/2434/19, крім іншого, було зобов`язано відповідача здійснити з 01.01.2018 перерахунок пенсії ОСОБА_1 , виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90% сум грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.
В подальшому, Адміністрацією Державної прикордонної служби України було видано довідку від 05.08.2020 №11/900 для перерахунку з 01.04.2019 основного розміру пенсії позивача. Позивач звернувся до ГУ ПФУ в Сумській області зі заявою, в якій просив здійснити перерахунок його пенсії на підставі виданої Адміністрацією ДПС України нової довідки, однак відповідач відмовив у здійсненні такого перерахунку, з чим позивач не погодився та звернувся до Сумського окружного адміністративного суду, рішенням якого від 26.01.2021 у справі №480/9337/20 (https://reyestr.court.gov.ua/Review/94423423), крім іншого, ГУ ПФУ в Сумській області було зобов`язано здійснити з 01.04.2019 перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії на підставі наданої Адміністрацією Державної прикордонної служби України довідки від 05.08.2020 № 11/900 про грошове забезпечення для нарахування пенсії, з урахуванням фактично виплачених сум.
Як зазначає позивач, під час виконання вищезазначеного рішення суду ГУ ПФУ в Сумській області був проведений перерахунок пенсії позивача, але з 01.04.2019 здійснений був такий перерахунок, виходячи з 70% грошового забезпечення, тобто здійснено зменшення позивачу розміру пенсії за вислугу років до 70% під час перерахунку пенсії з 01.04.2019.
Позивач, не погодившись з тим, що при проведенні перерахунку з 01.04.2019 на підставі оновленої довідки відповідач зменшив встановлений розмір пенсії з 90% до 70%, звернувся із відповідною заявою до ГУ ПФУ в Сумській області (а.с.22), у відповідь на яку відповідач повідомив позивача листом від 23.07.2021 про те, що при проведенні перерахунку пенсії на виконання судового рішення головним управлінням враховані норми чинного законодавства, які діяли на час його проведення, рішення суду виконано в межах покладених зобов`язань (а.с.23-24).
Надаючи оцінку правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року №2262-XII (в редакції чинній до 01.10.2011) пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах:
особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров`я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.
Максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 8 липня 2011 року №3668-VI внесено зміни до частини 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року № 2262-XII, яким встановлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Згодом Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27 березня 2014 року №1166-VII внесено зміни у частину другій статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", згідно яких цифри " 80" замінено цифрами " 70".
Згідно ст. 51, ч.4 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року №2262-XII перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Як вбачається з матеріалів справи, здійснюючи перерахунок пенсії з 01.04.2019 на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду на підставі оновленої довідки, відповідачем було визначено розмір пенсії позивача у розмірі 70% грошового забезпечення.
Разом з тим, призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом та механізмом процедурами їх проведення, внесені зміни до частини 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року №2262-XII щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років спочатку у розмірі 90 відсотків, а потім 80 відсотків, а в подальшому 70 відсотків грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, отже при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Таким чином, враховуючи, що при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії (в даному випадку 90%), а також враховуючи рішення Сумського окружного адміністративного суду від 16.09.2019 у справі №480/2434/19, суд вважає необхідним позовні вимоги задовольнити та визнати протиправними дії відповідача щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії за вислугу років позивача з 90% до 70% сум грошового забезпечення при здійсненні її перерахунку з 01.04.2019 на підставі оновленої довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України про розмір грошового забезпечення №11/900 від 05.08.2020 та зобов`язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років позивачу, виходячи з основного розміру пенсії 90% відповідних сум грошового забезпечення, з 01.04.2019, на підставі оновленої довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України про розмір грошового забезпечення №11/900 від 05.08.2020, з урахуванням раніше проведених виплат.
Відповідно до ч.1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи вказане, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача з ГУ ПФУ в Сумській області за рахунок його бюджетних асигнувань суму судового збору в розмірі 908,00грн., сплачених позивачем за подання позовної заяви.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з 90% до 70% відповідних сум грошового забезпечення при здійсненні її перерахунку з 01.04.2019 на підставі оновленої довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України про розмір грошового забезпечення №11/900 від 05.08.2020.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Пушкіна, 1, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), виходячи з основного розміру пенсії 90% відповідних сум грошового забезпечення, з 01.04.2019, на підставі оновленої довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України про розмір грошового забезпечення №11/900 від 05.08.2020, з урахуванням раніше проведених виплат.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Пушкіна, 1, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) суму судового збору у розмірі 908 (дев`ятсот вісім) грн. 00коп.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.М. Кунець