
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 листопада 2021 року справа №380/19412/21
провадження № П/380/19634/21
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючої судді Крутько О.В.,
за участю секретаря судового засідання Шведа Б.В.,
представника відповідача Литвиненко Х.А.,
третьої особи ОСОБА_1 ,
розглянув у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (позивач)
до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) (далі також ВПВР УЗПВР у Львівській області ЗМУ Міністерства юстиції м. Львів, відповідача 1)
за участі третьої особи на стороні відповідача ОСОБА_1
про скасування постанови,
в с т а н о в и в :
Позивач звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до ВПВР УЗПВР у Львівській області ЗМУ Міністерства юстиції (м. Львів) у якому просить скасувати постанову від 05.10.2021 ВП № 64318062 про накладення штрафу у розмірі 5100 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач покликається на те, що у виконавчому провадженні ВП 64318062 державним виконавцем ВПВР УЗПВР у Львівській області ЗМУ Міністерства юстиції (м. Львів) винесено постанову про накладення штрафу від 05.10.2021 протиправно, оскільки Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області листом від 22.01.2020 було повідомлено державного виконавця про виконання судового рішення - постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 30.03.2020 у справі № 380/264/20, тобто до винесення постанови про відкриття виконавчого провадження. З 01.02.2021 розмір пенсійної виплати ОСОБА_1 становить 3559,59 грн., доплата пенсії за рішенням суду з 01.01.2016 по 31.01.2021 в сумі 1437,16 буде виплачена ОСОБА_1 після виділення коштів з Державного бюджету України.
Ухвалою 15.11.2021 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі, призначено справу до судового розгляду в судовому засіданні з повідомленням сторін, судове засідання з розгляду справи по суті призначено на 25.11.2021, залучено до участі у справі в якості третьої особи без самостійних вимог на стороні відповідача ОСОБА_1 .
Відповідач подав відзив на позовну заяву, у якому вказує, що 29.01.2021 державним виконавцем винесено постанову про відкриття виконавчого провадження та скеровано боржнику до виконання, стягувачу для відома. Одночасно винесено постанову про розмір мінімальних витрат виконавчого провадження та постанову про стягнення виконавчого збору. Боржник у відповіді від 09.02.2021 № 1300-5308-8/11885 зазначив про виконання рішення від 22.12.2020 (до відкриття виконавчого провадження). З 01.02.2021 розмір пенсійної виплати становить 3559,59 грн., Доплата пенсії за рішенням суду з 01.01.2016 по 31.01.2021 у сумі 1437,16 грн. буде виплачена ОСОБА_2 після виділення коштів з Державного бюджету України. 17.02.2021 державним виконавцем скеровано вимогу за вих. № 5225 з зобов`язанням виконати рішення суду, про що повідомити державного виконавця протягом 10 робочих днів з дня отримання вимоги. На вимогу виконавця боржник надав відповідь (аналогічну попередній) від 01.03.2021 за вих. № 1300-5308-8/18886, в якій повторно надав перерахунок пенсії стягувача та повідомив, що виплата здійсниться після надходження додаткових коштів на рахунки органів Пенсійного фонду. 06.04.2021 ухвалою Восьмого апеляційного адміністративного суду встановлено судовий контроль за виконанням рішення суду № 380/264/20. Зобов`язано боржника подати у місячний термін звіт про виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 22.12.2020. 29.06.2021 ухвалою Восьмого апеляційного адміністративного суду у справі № 380/264/20 встановлено новий строк подачі Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області звіту про виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 22.12.2020. 13.01.2021 за вих. № 18131 державним виконавцем скеровано чергову вимогу боржнику. У відповідь на вимогу боржник у листі від 23.07.2021 за вих. № 1300-5308-8/65971 повторно надав перерахунок пенсії стягувача та повідомив, що виплата здійсниться після надходження додаткових коштів на рахунки органів Пенсійного фонду. За невиконання без поважних причин рішення суду державним виконавцем 05.10.2021 накладено на боржника штраф у сумі 5100,00 грн., оскільки вимог виконавчого документа не виконано.
Третьою особою надано пояснення на позовну заяву про скасування постанови про накладення штрафу ВП № 64318062 від 05.10.2021.
Представник відповідача проти позову заперечив з мотивів, вказаних у відзиві на позовну заяву. Представник третьої особи проти позову заперечив.
Представник позивача в судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи у спрощеному позовному провадженні повідомлений належним чином.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши представника відповідача, представника третьої особи, оцінивши докази, які мають значення для справи суд виходив з наступного.
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 22.12.2020 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено частково. Рішення Львівського окружного адміністративного суду від 30 березня 2020 року у справі № 380/264/20 скасовано та прийнято нове рішення, яким позов задоволено частково. Визнано бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо не проведення ОСОБА_1 перерахунку пенсії з 01 січня 2016 року відповідно до ст. ст. 43, 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ, Постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та довідок від 09.06.2012 № 91-11702 та від 03.05.2017 № 91-11702 про розмір грошового забезпечення. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року відповідно до ст. ст. 43, ч. 2 ст. 51, ч. 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ, Постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та довідок від 09.06.2012 № 91-11702 та від 03.05.2017 № 91-11702 про розмір грошового забезпечення. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено. Присуджено за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на користь ОСОБА_1 судовий збір за подання позовної заяви та апеляційної скарги в загальному розмірі 2102 (дві тисячі сто дві) грн.
На виконання постанови Львівський окружний адміністративний суд 26.01.2021 видав виконавчий лист № 380/264/20.
29.01.2021 відкрито виконавче провадження ВП № 64318062 щодо виконання виконавчого листа № 380/264/20 виданого 26.01.2021 Львівським окружним адміністративним судом.
Головним управлінням ПФУ у Львівській області листом 09.02.2021 № 1300-5308-8/11885 повідомлено відповідача про перерахунок пенсії ОСОБА_1 на виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 22.12.2020 у справі № 380/264/20. З 01.02.2021 розмір пенсійної виплати ОСОБА_2 становить 3559,59 грн., та про те, що доплата пенсії за рішенням суду з 01.01.2016 по 31.01.2021 у сумі 1437,16 грн. буде виплачена ОСОБА_2 після виділення коштів з Державного бюджету України.
Ухвалою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 06 квітня 2021 року зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області подати у місячний строк з дня набрання законної сили цією ухвалою звіт про виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 22 грудня 2020 року у справі № 380/264/20.
Ухвалою від 29.06.2021 Восьмого апеляційного адміністративного суду у справі № 380/264/20 встановлено новий строк подачі Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області звіту про виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 22.12.2020.
Ухвалою від 05.10.2021 Восьмого апеляційного адміністративного суду у справі № 380/264/20 встановлено новий строк подачі Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області звіту про виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 22 грудня 2020 року у справі № 380/264/20 у місячний строк з дня набрання законної сили цією ухвалою.
05.10.2021 державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області ЗМУ МЮ (м. Львів) Литвиненко Х.А. прийнято постанову про накладення штрафу у ВП № 64318062, якою за невиконання рішення суду накладено на боржника – Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області штраф на користь держави у розмірі 5100 грн. Згідно зазначеної постанови рішення суду не виконано, у перерахунок пенсії ОСОБА_1 не було включено всі види надбавок які належать (підвищений посадовий оклад, надбавку за виконання особливо важливих завдань, надбавку за оперативно-розшукову діяльність та інформаційно-аналітичне забезпечення (від посадового окладу).
Не погодившись з зазначеною постановою позивач звернувся до суду.
Правовідносини щодо примусового виконання рішення суду та інших органів у виконавчому провадженні державними виконавцями врегульовані Законом України "Про виконавче провадження" від 02.06.2016 №1404-VIII.
Згідно статті 1 Закону України "Про виконавче провадження" виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Стаття 5 Закону України "Про виконавче провадження" вказує, що примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів".
Частиною 1 статті 13 Закону України "Про виконавче провадження" визначено, що під час здійснення виконавчого провадження виконавець вчиняє виконавчі дії та приймає рішення шляхом винесення постанов, попереджень, внесення подань, складення актів та протоколів, надання доручень, розпоряджень, вимог, подання запитів, заяв, повідомлень або інших процесуальних документів у випадках, передбачених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
Відповідно до статті 18 Закону України "Про виконавче провадження" виконавець зобов`язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії. Виконавець зобов`язаний здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом.
За змістом статті 26 Закону України "Про виконавче провадження": виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа за заявою стягувача про примусове виконання рішення (пункт 1 частини першої); виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження, в якій зазначає про обов`язок боржника подати декларацію про доходи та майно боржника, попереджає боржника про відповідальність за неподання такої декларації або внесення до неї завідомо неправдивих відомостей. У постанові про відкриття виконавчого провадження за рішенням, примусове виконання якого передбачає справляння виконавчого збору, державний виконавець зазначає про стягнення з боржника виконавчого збору в розмірі, встановленому статтею 27 цього Закону (частина п`ята); за рішенням немайнового характеру виконавець у постанові про відкриття виконавчого провадження зазначає про необхідність виконання боржником рішення протягом 10 робочих днів (крім рішень, що підлягають негайному виконанню) (частина шоста).
Частиною другою статті 63 Закону України "Про виконавче провадження" встановлено, що в разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, – протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність.
Статтею 75 Закону України "Про виконавче провадження" передбачено, що у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов`язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника – фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб – 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника – юридичну особу – 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.
За змістом наведених норм, підставою для накладення штрафу за невиконання боржником рішення, за якими боржник зобов`язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, є відсутність поважних причин невиконання.
Суд встановив, що згідно постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 22.12.2020 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено частково. Рішення Львівського окружного адміністративного суду від 30 березня 2020 року у справі № 380/264/20 скасовано та прийнято нове рішення, яким позов задоволено частково. Визнано бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо не проведення ОСОБА_1 перерахунку пенсії з 01 січня 2016 року відповідно до ст. ст. 43, 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ, Постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та довідок від 09.06.2012 № 91-11702 та від 03.05.2017 № 91-11702 про розмір грошового забезпечення. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року відповідно до ст. ст. 43, ч. 2 ст. 51, ч. 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ, Постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та довідок від 09.06.2012 № 91-11702 та від 03.05.2017 № 91-11702 про розмір грошового забезпечення. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено. Присуджено за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на користь ОСОБА_1 судовий збір за подання позовної заяви та апеляційної скарги в загальному розмірі 2102 (дві тисячі сто дві) грн.
Головним управлінням ПФУ у Львівській області на виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 22.12.2020 у справі № 380/264/20 листом 09.02.2021 № 1300-5308-8/11885 повідомлено відповідача про перерахунок пенсії ОСОБА_1 . З 01.02.2021 розмір пенсійної виплати ОСОБА_2 становить 3559,59 грн. Позивач повідомив державного виконавця про те, що доплата пенсії за рішенням суду з 01.01.2016 по 31.01.2021 у сумі 1437,16 грн. буде виплачена ОСОБА_2 після виділення коштів з Державного бюджету України.
До матеріалів справи долучено копії довідок від 09.06.2012 № 91-11702 та від 03.05.2017 № 91-11702 про розмір грошового забезпечення, на підставі яких має проводитись перерахунок пенсії третій особі за рішенням суду.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив, що позивач не виконав рішення суду (постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 22.12.2020 у справі № 380/264/20), оскільки при здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_2 не враховано всіх складових грошового забезпечення, що зазначені у довідках від 09.06.2012 № 91-11702 та від 03.05.2017 № 91-11702.
Крім того, третій особі не виплачено нараховану доплату пенсії за рішенням суду з 01.01.2016 по 31.01.2021 у сумі 1437,16 грн.
До аналогічного висновку дійшов Восьмий апеляційний адміністративний суд за наслідками розгляду звіту про виконання постанови від 22.12.2020, про що зазначено в ухвалах від 29.06.2021 та від 05.10.2021.
Таким чином, у державного виконавця були наявні підстави для накладення на Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області штрафу у розмірі 5100 грн. за невиконання рішення суду.
Враховуючи викладене, суд вважає, що позовні вимоги про скасування постанови від 05.10.2021 про накладення штрафу у виконавчому провадженні № 64318062 є необгрунтованими. В задоволенні позову належить відмовити.
Оскільки в задоволенні позову відмовлено, відповідачем не надано доказів понесення судових витрат пов`язаних з розглядом справи, судові витрати присудженню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 14, 77, 90, 241-246, 250, 255, 287 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Відмовити у задоволенні позову Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів), за участі третьої особи на стороні відповідача ОСОБА_1 про скасування постанови повністю.
Судові витрати стягненню не підлягають.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення до Восьмого апеляційного адміністративного суду, з врахуванням гарантій встановлених пунктом 3 Розділу VІ «Прикінцевих положень» Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Крутько О.В.