
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
26 листопада 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/5686/21
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Борзаниця С.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (в письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом Державної служби геології та надр України до Товариства з обмеженою відповідальністю «Знаряддя» про анулювання спеціального дозволу на користування надрами від 10.04.2012 № 5511,-
ВСТАНОВИВ:
До Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Державної служби геології та надр України (далі – позивач, Держгеонадра) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Знаряддя» (далі – відповідач, ТОВ «Знаряддя»), в якому просить припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами від 10.04.2012 № 5511, наданого Товариству з обмеженою відповідальністю «Знаряддя».
Позовну заяву обґрунтовано тим, що ТОВ «Знаряддя» надано спеціальний дозвіл на користування надрами від 10.04.2012 № 5511 з метою видобування вугілля кам`яного.
З моменту отримання спеціального дозволу у користувача надр виникають права та обов`язки, встановлені Кодексом України про надра та Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 № 615, спеціальним дозволом на користування надрами від 08.09.2003 № 3149, Угодою про умови користування надрами, тощо.
Особливою умовою № 5 Спеціального дозволу від 10.04.2012 № 5511 передбачено, що надрокористувач зобов`язаний своєчасно та в повному обсязі сплачувати обов`язкові платежі до Державного бюджету згідно з чинним законодавством.
На адресу Держгеонадр надійшло подання Державної податкової служби України № 5955/5/99-00-04-03-01-05 від 22.06.2020, в якому ДПС надає інформацію про суб`єктів господарювання, що не вносили, несвоєчасно вносили суми податкових зобов`язань з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин, та суб`єктів господарювання, що не виконували податкові зобов`язання.
Відповідно до Додатку № 2 до листа - Переліку суб`єктів господарювання, які не виконували податкові зобов`язання з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин (неподання податкової звітності), для порушення питання зупинення дії відповідного спеціального дозволу на користування надрами станом на 01.06.2020, ТОВ «Знаряддя» - є суб`єктом господарювання, який станом на 01.06.2020 був в даному переліку.
В зв`язку з чим ДПС просила розглянути питання про зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами, виданих вказаним надрокористувачам.
Державна служба геології та надр України наказом від 09.09.2020 № 389 зупинила дію даного дозволу та надало надрокористувачу 30 календарних днів для надання пояснень щодо причин відсутності видобутку корисних копалин та сплати рентної плати за користування надрами, про що надрокористувача було повідомлено через оголошення на офіційному сайті Держгеонадр, оскільки станом на дату прийняття наказу надрокористувач був зареєстрований на непідконтрольній території (м. Кадіївка включено до Переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, затвердженого Розпорядженням КМУ від 07.11.2014 № 1085-р.).
Також, на адресу Держгеонадр від ДНВП «Геоінформ України» надійшла відповідь на запит, в якій Державне науково-виробниче підприємство «Державний інформаційний геологічний фонд України» (далі - ДНВП «Геоінформ України») листом від 12.11.2020 № 03/303-3562 надало інформацію щодо видобутку надрокористувачами, власниками спеціальних дозволів на користування надрами, з дати отримання дозволу. Згідно даного Переліку надрокористувачів ТОВ «Знаряддя» подавало звітність, згідно якої видобуток дорівнював нулю, тобто, не приступило до видобутку надр з моменту отримання спеціального дозволу.
ТОВ «Знаряддя» не усунуло порушення законодавства в сфері надрокористування. Зазначених в наказі вимог не виконало.
Всі накази також оприлюднені на офіційному сайті Держгеонадр.
За результатами опрацювання вищевказаних листів встановлено, що Відповідач в порушення особливих умов спеціального дозволу, статей 24 та 28 Кодексу України про надра, не приступив без поважних причин протягом більш ніж двох років до користування надрами, не сплатив рентну плату за користування надрами та не виконав вимог розпорядчого документу.
Враховуючи вищезазначене, Держгеонадра України відповідно до положень пунктів 5 та 6 статті 26 Кодексу України про надра та пункту 23 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 № 615 розглянули питання щодо подальшої дії Дозволу, власником якого є Відповідач, що не вжив заходів щодо усунення порушень, які стали підставою для зупинення дії Дозволу.
Враховуючи, що Відповідач порушив законодавство в сфері надрокористування та не усунув порушення, наявні підстави для анулювання Дозволу, згідно статті 26 Кодексу України про надра та пункту 23 Порядку № 615.
27.07.2021 на офіційному сайті Державної служби геології та надр України було опубліковано оголошення для надрокористувачів, що зареєстровані на непідконтрольній території, в якому Держгеонадра просили надати у 15-денний строк, з моменту опублікування оголошення, власну позицію (згоду/не згоду) на припинення права користування надрами, шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами у зв`язку з порушення вимог передбачених спеціальним дозволом.
Інформація щодо згоди на анулювання спеціального дозволу на користування надрами до Держгеонадр не надходила, отже самостійно анулювати спеціальний дозвіл не є можливим.
На підставі викладеного, позивач просить припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами від 10.04.2012 № 5511, наданого відповідачу.
Ухвалою суду від 12.10.2021 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (в письмовому провадженні) (арк. спр. 22-23).
У зв`язку з загостренням суспільно-політичної ситуації на території Донецької та Луганської областей, проведенням бойових дій в зоні антитерористичної операції, підвищення ризику виникнення загрози життю і здоров`ю працівників поштового зв`язку, блокуванням шляхів проїзду до м. Донецьк та м. Луганськ незаконними озброєними угрупованнями, неможливо надіслати поштові відправлення у даній адміністративній справі відповідачу, зареєстрованому за адресою: вул. Нестерова, буд. 1-Б, м. Кадіївка, Луганська обл., 94016.
Отже, надіслання судом процесуальних документів відповідачу за його місцезнаходженням рекомендованим листом з повідомленням про вручення є неможливим з огляду на певні загальновідомі обставини.
Суд вважає за необхідне застосувати постанову Верховної Ради України від 25.05.2015 № 462-VIII «Про Заяву Верховної Ради України «Про відступ України від окремих зобов`язань, визначених Міжнародним пактом про громадянські і політичні права та Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод», яка, серед іншого, передбачає відступ від зобов`язань України за статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 № ETS N005 (ратифікована Законом України від 17.07.1997 № 475/97-ВР), яка гарантує право на справедливий і публічний розгляд справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом.
Відповідно до пункту 20 розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) особливості судових викликів та повідомлень, направлення копій судових рішень учасникам справи, у разі якщо адреса їх місця проживання (перебування) чи місцезнаходження знаходиться на тимчасово окупованій території України або в районі проведення антитерористичної операції, визначаються законами України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» та «Про здійснення правосуддя та кримінального провадження у зв`язку з проведенням антитерористичної операції».
Відповідно до частини першої статті 1-1 Закону України від 12.08.2014 № 1632-VII «Про здійснення правосуддя та кримінального провадження у зв`язку з проведенням антитерористичної операції» якщо остання відома адреса місця проживання (перебування), місцезнаходження чи місця роботи учасників справи знаходиться в районі проведення антитерористичної операції, суд викликає або повідомляє учасників справи, які не мають офіційної електронної адреси, про дату, час і місце першого судового засідання у справі через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України (з посиланням на веб-адресу відповідної ухвали суду в Єдиному державному реєстрі судових рішень), яке повинно бути розміщене не пізніше ніж за двадцять днів до дати відповідного судового засідання. Суд викликає або повідомляє таких учасників справи про дату, час і місце інших судових засідань чи про вчинення відповідної процесуальної дії через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України (з посиланням на веб-адресу відповідної ухвали суду в Єдиному державному реєстрі судових рішень), яке повинно бути розміщене не пізніше ніж за десять днів до дати відповідного судового засідання або вчинення відповідної процесуальної дії. З опублікуванням такого оголошення відповідач вважається повідомленим про дату, час і місце розгляду справи.
Повідомлення про постановлення ухвали від 12.10.2021 у справі № 360/5686/21 за позовом Державної служби геології та надр України до Товариства з обмеженою відповідальністю «Знаряддя» про анулювання спеціального дозволу на користування надрами від 10.04.2012 № 5511 розміщено на офіційному веб-сайті Луганського окружного адміністративного суду adm.lg.court.gov.ua (арк. спр. 25).
Таким чином, судом вжито всіх заходів щодо належного повідомлення відповідача про розгляд № 360/5686/21 в Луганському окружному адміністративному суді.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), судом встановлено таке.
Відповідно до Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань Товариство з обмеженою відповідальністю «Знаряддя», ідентифікаційний код 37722106, зареєстроване як юридична особа 24.05.2011 за № 13921020000001444, у стані припинення не перебуває, місцезнаходження юридичної особи: вул. Нестерова, буд. 1-Б, м. Кадіївка, Луганська обл., 94016. (арк. спр. 26)
ТОВ «Знаряддя» видано спеціальний дозвіл на користування надрами від 10.04.2012 № 5511 з метою видобування вугілля кам`яного, шахтоділянка по пласту h3 + h3В,виділена у межах закритої шахти «Центральна Білянка», строком на 14 років (арк. спр. 6).
Особливою умовою № 5 Спеціального дозволу від 10.04.2012 № 5511 передбачено, що надрокористувач зобов`язаний своєчасно та в повному обсязі сплачувати обов`язкові платежі до Державного бюджету згідно з чинним законодавством.
Невід`ємною частиною спеціального дозволу є Угода про умови користування надрами з метою видобування корисних копалин від 10.04.2012 № 5511, укладена між Держгеонадра та ТОВ «Знаряддя» (арк. спр. 7-9).
Згідно з пунктом 5.3 розділу 5 Угоди надрокористувач зобов`язаний дотримуватись вимог законодавства України, чинних стандартів, правил, норм, виконання робіт, пов`язаних з користуванням надрами.
На адресу Держгеонадр надійшло подання Державної податкової служби України від 22.06.2020 № 5955/5/99-00-04-03-01-05, в якому ДПС надало інформацію про суб`єктів господарювання, що не вносили, несвоєчасно вносили суми податкових зобов`язань з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин, та суб`єктів господарювання, що не виконували податкові зобов`язання та просила розглянути питання про зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами, виданих вказаним надрокористувачам (арк. спр. 10).
Відповідно до Додатку № 2 до листа від 22.06.2020 № 5955/5/99-00-04-03-01-05 - Переліку суб`єктів господарювання, які не виконували податкові зобов`язання з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин (неподання податкової звітності), для порушення питання зупинення дії відповідного спеціального дозволу на користування надрами станом на 01.06.2020, зокрема ТОВ «Знаряддя» (арк. спр. 11).
Наказом Державної служби геології та надр України від 09.09.2020 № 389 «Про надання терміну на усунення порушень» надано власникам спеціальних дозволів на користування надрами 30 календарних днів для надання пояснень щодо причин відсутності видобутку корисних копалин та сплати рентної плати за користування надрами, зокрема ТОВ «Знаряддя» (арк. спр. 13)
Відповідно до Переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2014 р. № 1085 м. Кадіївка (Стаханов) Луганської області відноситься до тих населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.
Держгеонадра розмістила на офіційному веб-сайті оголошення, в якому зазначено, що відповідно до наказу Державної служби геології та надр України від 09.09.2020 № 389 надрокористувачам надано 30 календарних днів для надання пояснень щодо причин відсутності видобутку корисних копалин та сплати рентної плати за користування надрами, зазначеними у переліку (арк. спр. 14).
Листом від 12.11.2020 № 03/303-3562 Державне науково-виробниче підприємство «Державний інформаційний геологічний фонд України» (далі - ДНВП «Геоінформ України») надало інформацію щодо видобутку надрокористувачами, власниками спеціальних дозволів на користування надрами, з дати отримання дозволу. Згідно даного Переліку надрокористувачів ТОВ «Знаряддя» подавало звітність, згідно якої видобуток дорівнював нулю, тобто, не приступило до видобутку надр з моменту отримання спеціального дозволу (арк. спр. 15).
Відповідно до положень статті 26 Кодексу України про надра право користування надрами припиняється у судовому порядку у разі отримання від надрокористувача незгоди на таке припинення органом, який надав надра у користування.
27.07.2021 Держгеонадра розмістила на офіційному веб-сайті оголошення, в якому з просило надрокористувачів у 15-денний строк надати до Держгеонадр власну позицію (згоду/незгоду) на припинення право користування надрами, зазначеними у переліку. (арк. спр. 16, 17).
Докази, які б свідчили про те, що ТОВ «Знаряддя» повідомило Держгеонадра про своє ставлення (згоду чи незгоду) на припинення права спеціального користування надрами суду не надані.
Вирішуючи справу по суті, до спірних правовідносин суд застосовує нижченаведені правові норми.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Державна служба геології та надр України (Держгеонадра) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра захисту довкілля та природних ресурсів і який реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, та діє відповідно до Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2015 року № 1174 (в редакції від 01.10.2020).
Пунктом 4 зазначеного Положення визначено, що Державна служба геології та надр України відповідно до покладених на неї завдань, зокрема: видає в установленому порядку спеціальні дозволи на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами); зупиняє та анулює в установленому порядку дію спеціальних дозволів на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами), поновлює їх дію у разі зупинення.
Таким чином, позивач у справі - суб`єкт владних повноважень, на якого чинним законодавством покладені владні управлінські функції для забезпечення реалізації державної політики у сфері надрокористування.
Згідно з частиною другою статті 24 Кодексу України «Про надра» користувачі надр зобов`язані: 1) використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано; 2) забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр; 3) забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища; 4) приводити земельні ділянки, порушені при користуванні надрами, в стан, придатний для подальшого їх використання у суспільному виробництві; 4-1) надавати та оприлюднювати інформацію про загальнодержавні та місцеві податки і збори, інші платежі, а також про виробничу (господарську) діяльність, необхідну для забезпечення прозорості у видобувних галузях, відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України; 5) виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції.
Частиною першою статті 26 Кодексу України про надра визначені підстави припинення права користування надрами, відповідно до якої право користування надрами припиняється у разі:
1) якщо відпала потреба в користуванні надрами;
2) закінчення встановленого строку користування надрами;
3) припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано у користування;
4) користування надрами із застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров`я населення;
5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр;
6) якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами;
7) вилучення у встановленому законодавством порядку наданої у користування ділянки надр.
Відповідно до частини другої статті 26 Кодексу України про надра право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів - у судовому порядку. При цьому питання про припинення права користування земельною ділянкою вирішується у встановленому земельним законодавством порядку.
Користування надрами є платним, крім випадків, передбачених статтею 29 цього Кодексу. Плата справляється за користування надрами в межах території України, її континентального шельфу і виключної (морської) економічної зони.
Згідно зі статтею 28 Кодексу України про надра плата за користування надрами справляється у вигляді:
1) рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин;
2) рентної плати за користування надрами в цілях, не пов`язаних з видобуванням корисних копалин.
За видачу спеціальних дозволів на користування надрами справляється відповідний збір.
Рентна плата за користування надрами для видобування корисних копалин та рентна плата за користування надрами в цілях, не пов`язаних з видобуванням корисних копалин, встановлюються Податковим кодексом України.
Рентна плата за користування надрами для видобування корисних копалин відповідно до угоди про розподіл продукції справляється відповідно до Закону України «Про угоди про розподіл продукції».
Питання надання спеціальних дозволів на користування надрами (далі - дозволи) у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, а також процедура продовження строку дії, переоформлення, поновлення дії, зупинення дії чи анулювання дозволу та внесення до нього змін врегульовані Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2011 року № 615, в редакції в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 19 лютого 2020 року № 124 (далі – Порядок № 615).
Відповідно до пункту 21 Порядку № 615 дія дозволу може бути зупинена органом з питань надання дозволу безпосередньо або за поданням Міндовкілля, Держпраці, МОЗ, Держекоінспекції, органів місцевого самоврядування, ДПС у разі: зокрема порушення надрокористувачем умов користування надрами, передбачених дозволом або угодою про умови користування ділянкою надр.
Згідно з пунктом 22 Порядку № 615 право користування надрами припиняється з підстав та у порядку, передбачених Кодексом України про надра, Законами України «Про нафту і газ» та «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності».
Відповідно до абзаців першого, одинадцятого та дванадцятого пункту 24 Порядку № 615 про надання, продовження строку дії, зупинення дії, поновлення дії, переоформлення, анулювання дозволу та внесення змін до нього Держгеонадра видає наказ, а Рада міністрів Автономної Республіки Крим – розпорядження. Наказ Держгеонадр та розпорядження Ради міністрів Автономної Республіки Крим про надання, переоформлення, продовження строку дії, внесення змін до дозволу, зупинення дії, поновлення дії, анулювання, відмову в наданні чи продовженні строку дії дозволу розміщуються протягом п`яти робочих днів на офіційному веб-сайті відповідного органу. Наказ Держгеонадр та розпорядження Ради міністрів Автономної Республіки Крим про надання, переоформлення, продовження строку дії, внесення змін до дозволу, зупинення дії, поновлення дії, анулювання, відмову в наданні чи продовженні строку дії дозволу можуть бути оскаржені в установленому законодавством порядку.
З вищевикладеного слідує, що право користування надрами припиняється органом, який надав надра в користування, самостійно або в судовому порядку.
Порушення вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр, є самостійною підставою для припинення права користування ними згідно з пунктом 5 частини першої статті 26 Кодексу України про надра.
Судом установлено, що однією з умов користування надрами, яка передбачена дозволом від 10.04.2012 № 5511, є зобов`язання своєчасно та в повному обсязі сплачувати обов`язкові платежі до Державного бюджету згідно з чинним законодавством.
ТОВ «Знаряддя» цього обов`язку не виконало
Згідно з частиною другою статті 26 Кодексу України про надра орган, який надав надра у користування, повноважний припинити право користування надрами у випадку, передбаченому пунктом 5 частини першої статті 26 Кодексу України про надра, лише за наявності згоди на це користувача надрами.
За приписами частини п`ятої статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Верховним Судом України у постановах від 25.06.2011 у справі № 21-36а11, від 19.09.2011 у справі № 21-164а11 та від 10.12.2013 у справі № 21-450а13 та постановах Верховного Суду від 10.10.2018 у справі № 802/4846/13-а, від 26.06.2018 у справі № 802/923/14-а та від 10.10.2018 у справі № 812/1735/17 зроблено правовий висновок про те, що право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, самостійно або у судовому порядку. У разі відсутності спору відповідач має право у випадках, передбачених пунктами 1, 2, 3, 7 частини першої статті 26 Кодексу, самостійно припиняти право користування надрами, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів це право припиняється у судовому порядку.
Зазначена норма спрямована на захист інтересів надрокористувачів шляхом обмеження суб`єкта владних повноважень, у визначених законом випадках, приймати рішення про припинення права користування надрами в межах адміністративної процедури. Таким чином, законом встановлюється судовий порядок позбавлення права користування надрами, як додаткова гарантія захисту прав надрокористувачів, яка реалізується під час звернення суб`єкта владних повноважень із позовом до суду.
Крім того, наявність чи відсутність згоди надрокористувача на припинення права користування надрами обумовлює лише виникнення права звернення з позовом до суду, однак не може свідчити про його обґрунтованість та не може бути підставою для відмови у задоволенні позовних вимог.
Крім того, зважаючи на те, що УДППЗ «Укрпошта» не здійснювались поштові відправлення до населених пунктів Донецької та Луганської областей, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, у зв`язку з проведенням антитерористичної операції, Державна служба геології та надр України була позбавлена можливості належним чином повідомити відповідача про необхідність надання ним відповідної інформації, а тому на офіційному сайті опубліковано оголошення, що не суперечить вимогам чинного законодавства.
Держгеонадрами вжито необхідні заходи щодо встановлення достатніх строків для усунення відповідачем порушень вимог користування надрами, а також у зв`язку із відсутністю будь-яких відомостей від нього, на офіційному сайті оприлюднене відповідне оголошення.
Аналогічні правові висновки щодо застосування норм права у подібних правовідносинах вже висловлював Верховний Суд у постановах від 03 травня 2018 року у справі № 812/1074/17 та від 18 жовтня 2018 року у справі № 812/1735/17, від 17 жовтня 2018 року у справі № 812/1761/17, від 23 грудня 2020 року у справі № 812/1499/17, від 23 грудня 2020 року у справі № 812/1732/17, від 23 грудня 2020 року у справі № 805/2490/18-а.
З огляду на те, що відповідач не надав згоду на припинення права користування надрами, наявні підстави для припинення цього права в судовому порядку.
Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов`язаний оцінити, виконуючи свої зобов`язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
За встановлених в цій справі обставин та з урахуванням правового регулювання спірних правовідносин, суд дійшов висновку, що адміністративний позов належить задовольнити повністю.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.
Відповідно до частини другої статті 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
З викладеного слідує, що витрати суб`єкта владних повноважень на сплату судового збору відносяться на рахунок суб`єкта владних повноважень. Такий вид судових витрат, як судовий збір, поверненню позивачу – суб`єкту владних повноважень, не підлягає.
Такі обмеження у можливостях суб`єктів владних повноважень свідчать про загальну спрямованість адміністративного судочинства на захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у спірних правовідносинах із владою.
Оскільки Державна служба геології та надр України у вказаній справі є суб`єктом владних повноважень, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для стягнення з відповідача судового збору на користь позивача.
На підставі викладеного, керуючись статтями 72-77, 90, 132, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов Державної служби геології та надр України (місцезнаходження: вул. Антона Цедіка, буд. 16, м. Київ, 03680, ідентифікаційний код: 37536031) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Знаряддя» (місцезнаходження: вул. Нестерова, буд. 1-Б, м. Кадіївка, Луганська обл., 94016, ідентифікаційний код: 37722106) про анулювання спеціального дозволу на користування надрами задовольнити повністю.
Припинити право користування надрами Товариства з обмеженою відповідальністю «Знаряддя» шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами від 10.04.2012 № 5511.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або справа розглянута в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.В. Борзаниця