
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
26 листопада 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/5603/21
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Басова Н.М., розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Рубіжанської міської ради Луганської області, Рубіжанського міського голови Хортіва Сергія Івановича, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_2 про визнання протиправним та скасування рішення,
ВСТАНОВИВ:
До Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі – позивач, ОСОБА_1 ) до Рубіжанської міської ради Луганської області (далі – відповідач 1), Рубіжанського міського голови Хортіва Сергія Івановича (далі – відповідач 2), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_2 (далі – третя особа), в якому позивач просив суд:
- визнати протиправним та скасувати п.2 рішення Рубіжанської міської ради Луганської області від 29.07.2021 №14/1 «Про обрання до складу постійної комісії Рубіжанської міської ради Луганської області восьмого скликання з питань житлово-комунального господарства, комунальної власності, містобудування та земельних відносин депутата ОСОБА_2 » (а.с.1-17).
В обґрунтування позову зазначено, що позивача було обрано депутатом Рубіжанської міської ради Сєвєродонецького району Луганської області відповідно до рішення Рубіжанської міської ради Луганської області від 13 листопада 2020 року №1/1 «Інформування голови Рубіжанської міської виборчої комісії Сєвєродонецького району Луганської області М. Бєлуха про підсумки виборів депутатів Рубіжанської міської ради Сєвєродонецького району Луганської області».
Рішенням Рубіжанської міської ради Луганської області від 02.12.2020 №2/3 «Про утворення постійних комісій Рубіжанської міської ради Луганської області та обрання голів постійних комісій» було створено чотири постійні комісії Рубіжанської міської ради Луганської області, в тому числі комісію з питань житлово-комунального господарства, комунальної власності, містобудування та земельних відносин.
Пунктом 2 вказаного рішення позивача було обрано головою постійної комісії Рубіжанської міської ради Луганської області з питань житлово-комунального господарства, комунальної власності, містобудування та земельних відносин.
14.07.2021 на офіційному веб-сайті Рубіжанської міської ради Луганської області в мережі Інтернет було оприлюднено проект рішення «Про обрання до складу постійної комісії Рубіжанської міської ради Луганської області восьмого скликання з питань житлово-комунального господарства, комунальної власності, містобудування та земельних відносин депутата ОСОБА_2 ».
Резолютивна частина вказаного проекту рішення містила один абзац у наступній редакції: «Обрати до складу постійної комісії Рубіжанської міської ради Луганської області восьмого скликання з питань житлово-комунального господарства, комунальної власності, містобудування та земельних відносин, персональний склад якої затверджений рішенням Рубіжанської міської ради Луганської області від 02.12.2021 року №2/4, депутата міської ради - ОСОБА_2 ».
16.07.2021 відповідно до Розпорядження Рубіжанського міського голови №135 «Про скликання чергової чотирнадцятої сесії Рубіжанської міської ради Луганської області» було скликано чергову чотирнадцяту сесію Рубіжанської міської ради Луганської області. Згідно протоколу №22 від 21.07.2021 засідання постійної комісії Рубіжанської міської ради Луганської області восьмого скликання мандатної, з питань депутатської діяльності та етики, гласності та законності розглянуте питання під номером 5 «Про обрання до складу постійної комісії Рубіжанської міської ради Луганської області восьмого скликання з питань житлово-комунального господарства, комунальної власності, містобудування та земельних відносин депутата ОСОБА_2 ». Питання було розглянуто без зауважень та доповнень, проголосовано за рекомендацію «винести на сесію» за - «5», проти - «0», утримались - «0». Будь-які пропозиції про внесення доповнень або змін до проекту рішення не вносилось.
29.07.2021 під час проведення 14-ї сесії Рубіжанської міської ради Луганської області та розгляду питання порядку денного під номером 1 «Про обрання до складу постійної комісії Рубіжанської міської ради Луганської області восьмого скликання з питань з питань житлово-комунального господарства, комунальної власності, містобудування та земельних відносин депутата ОСОБА_2 » депутатом ОСОБА_3 було внесено пропозицію про внесення змін до проекту рішення та доповнення його п. 2 у наступній редакції: «внести до частини 2 рішення Рубіжанської міської ради Луганської області від 02.12.2021 року №2/3 «Про утворення постійних комісій Рубіжанської міської ради Луганської області та обрання голів комісій» наступні зміни: відкликати ОСОБА_1 голову постійної комісії міської ради з питань житлово-комунального господарства, комунальної власності, містобудування та земельних відносин; обрати Конова Дмитра Володимировича - головою постійної комісії міської ради з питань житлово-комунального господарства, комунальної власності, містобудування та земельних відносин».
Депутатами Рубіжанської міської ради Луганської області було проголосовано за рішення у зазначеній редакції у кількості 21 особа.
Позивач вважає, що Рубіжанською міською радою Луганської області та Рубіжанським міським головою ОСОБА_4 було грубо порушено ч.2 ст.19 Конституції України, вимоги Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Регламенту Рубіжанської міської ради Луганської області, внаслідок чого прийнято незаконне рішення, а тому звернувся до суду за захистом своїх прав.
Відповідач до канцелярії суду через відділ діловодства та обліку звернення громадян 22.11.2021 за вхідним реєстраційним номером 40529/2021 надав відзив на позовну заяву від 07.11.2021 №024-210/6323 (а.с.21-23), в якому заперечував проти задоволення позову. В обґрунтування зазначив, що відповідно до Регламенту Рубіжанської міської ради Луганської області восьмого скликання, від 2.12.2020 №2/1, розділом XII якого передбачено порядок прийняття рішень радою, а саме:
1. з обговорюваних питань рада приймає рішення. Рішення ради не повинні суперечити Конституції України та чинному законодавству України.
2. якщо від депутатів до доповідача немає питань, пропозицій чи зауважень, проект рішення ради приймається відразу за основу і в цілому. Якщо ж від депутатів до доповідача є питання, пропозиції або зауваження, то проект рішення ради спочатку приймається за основу.
4. пропозиції, поправки, зауваження щодо проектів рішень, а також щодо програм, заходів тощо, подаються в письмовому вигляді головуючому на сесії ради. Пропозиції які надійшли, ставляться на голосування тільки після того, як проект рішення буде прийнятий за основу.
5. будь-яка зміна голосується окремо. Якщо вноситься кілька поправок по одному і тому ж питанню, то голосуються ті з них, прийняття або відхилення яких знімає питання про інші поправки.
6. кількісні пропозиції голосуються по зростаючій. Пропозиції по датах голосуються від найбільш пізньої дати до найбільш ранньої.
7. за підсумками голосування всіх поправок голосується кожний пункт, потім проект рішення в цілому.
8. для утворення остаточного тексту проекту рішення ради при необхідності обирається редакційна комісія. Редакційна комісія не має права змінювати смисловий зміст проекту. Результати своєї роботи редакційна комісія представляє на сесії ради. В роботі редакційної комісії бере участь представник постійної комісії або депутат, який вніс проект.
9. рада може також доручити, відповідній постійній комісії або декільком постійним комісіям ради виробити, відредагувати і внести на повторний розгляд текст проекту рішення ради.
10. рішення ради приймається більшістю депутатів від загального складу ради. При визначенні результатів голосування до загального складу ради включається міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.
Відповідач також зазначив, що відповідно до частин першої, другої, чотирнадцятої та п`ятнадцятої ст.47 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» постійні комісії ради є органами ради, що обираються з числа її депутатів, для вивчення, попереднього розгляду і підготовки питань, які належать до її відання, здійснення контролю за виконанням рішень ради, її виконавчого комітету.
Постійні комісії обираються радою на строк її повноважень у складі голови і членів комісії. Всі інші питання структури комісії вирішуються відповідною комісією.
Постійні комісії є підзвітними раді та відповідальними перед нею комісій протягом строку своїх повноважень.
Відповідна рада, вирішуючи питання утворення чи ліквідації постійних комісій, виходить з обсягу повноважень органів місцевого самоврядування, особливостей певної території, актуальних для конкретної територіальної громади питань тощо. За строк повноважень сільської, селищної, міської ради певного скликання може зникнути потреба у функціонуванні постійної комісії з того чи іншого питання, виникнути необхідність утворення нової постійної комісії чи об`єднання кількох постійних комісій.
Відповідач також зазначив, що рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.
Крім того, згідно з пунктами 1, 3, 4, 6, 7, 9, 12 ч.2 ст.19, ч.2 ст. 20, п.1, 2 ст.28 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» депутат місцевої ради має право обирати і бути обраним до органів відповідної ради; пропонувати питання для розгляду їх радою та її органами; вносити пропозиції і зауваження до порядку денного засідань ради та її органів, порядку розгляду обговорюваних питань та їх суті; вносити на розгляд ради та її органів проекти рішень з питань, що належать до їх відання, поправки до них; висловлюватися щодо персонального складу утворюваних радою органів і кандидатур посадових осіб, які обираються, призначаються або затверджуються радою; брати участь у дебатах, звертатися із запитами, ставити запитання доповідачам, співдоповідачам, головуючому на засіданні; виступати з обґрунтуванням своїх пропозицій та з мотивів голосування, давати довідки.
Депутат місцевої ради повинен входити до складу однієї з постійних комісій, що утворюються радою. Депутатські групи, фракції мають право на пропорційне представництво в постійних та тимчасових комісіях ради, попередньо обговорювати кандидатури посадових осіб, яких обирає, призначає чи затверджує рада.
Таким чином, виходячи із вищенаведеного та з огляду на зміст частини чотирнадцятої статті 46 Закону, відповідно до якої регламентом ради визначаються порядок проведення першої сесії ради, порядок обрання голови та заступника (заступників) голови районної у місті, районної, обласної ради, секретаря сільської, селищної, міської ради, скликання чергової та позачергової сесії ради, призначення пленарних засідань ради, підготовки і розгляду питань на пленарних засіданнях, прийняття рішень ради про затвердження порядку денного сесії та з інших процедурних питань, а також порядок роботи сесії, вважаємо, що в разі необхідності детальний порядок формування складу постійних комісій сільської, селищної, міської ради, який, зокрема, передбачає спосіб отримання згоди депутата місцевої ради на входження до складу тієї чи іншої постійної комісії, може регулюватися регламентом відповідної ради з урахуванням законодавчих положень.
При цьому, право депутата місцевої ради висловлюватися щодо складу постійних комісій та кандидатури на посади їх голів передбачено вищенаведеними положеннями Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» і не може бути обмежено.
Місцева рада приймає рішення щодо зазначеного питання більшістю голосів. Таким чином, як вказує відповідач, Рубіжанська міська рада при внесенні змін в рішення ради від 02.12.2-20 №2/3 в частині обрання до складу постійної комісії Рубіжанської міської ради Луганської області восьмого скликання з питань-житлово-комунального господарства, комунальної власності, містобудування, та земельних відносин, депутата міської ради ОСОБА_2 відкликати ОСОБА_1 голову постійної комісії міської ради з питань житлово-комунального господарства, комунальної власності, містобудування та земельних відносин; обрати ОСОБА_2 головою постійної комісії міської ради з питань житлово-комунального господарства, комунальної власності, містобудування та земельних відносин, діяла в межах повноважень.
На підставі викладеного, відповідач просив відмовити в задоволенні позовних вимог.
Правом на подачу письмових пояснень третя особа ОСОБА_2 не скористався.
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 07.10.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), залучено до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє на предмет спору на стороні відповідача, ОСОБА_2 (а.с.72-73).
Ухвалою суду від 26.10.2021 залишено без задоволення клопотання Рубіжанської міської ради Луганської області про розгляд справи №360/5603/21 за правилами загального позовного провадження за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Рубіжанської міської ради Луганської області, Рубіжанського міського голови Хортіва Сергія Івановича, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_2 про визнання протиправним та скасування рішення (а.с.86-87).
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 72-77, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд дійшов наступного.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання АДРЕСА_1 , є депутатом Рубіжанської міської ради Луганської області (а.с.19-21,22,25,26-31).
Рішенням Рубіжанської міської ради Луганської області восьмого скликання від 02.12.2020 №2/3 «Про утворення постійних комісій Рубіжанської міської ради Луганської області та обрання постійних комісій вирішено утворити чотири постійні комісії Рубіжанської міської ради Луганської області та обрати головами постійних комісій Рубіжанської міської ради Луганської області восьмого скликання депутатів, зокрема, ОСОБА_1 – головою постійної комісії міської ради з питань житлово-комунального господарства, комунальної власності, містобудування та земельних відносин (а.с.32).
Рішенням Рубіжанської міської ради Луганської області восьмого скликання від 02.12.2020 №2/1 затверджено Регламент Рубіжанської міської ради Луганської області восьмого скликання (а.с.55,56-64).
Рішенням Рубіжанської міської ради Луганської області восьмого скликання від 02.12.2020 №2/2 затверджено Положення про постійні комісії Рубіжанської міської ради Луганської області восьмого скликання (а.с.65,66-68).
Рішенням Рубіжанської міської ради Луганської області восьмого скликання від 02.12.2020 №2/3 «Про утворення постійних комісій Рубіжанської міської ради Луганської області та обрання голів комісій» утворено чотири постійні комісії Рубіжанської міської ради Луганської області восьмого скликання, в тому числі комісію з питань житлово-комунального господарства, комунальної власності містобудування та земельних відносин, головою якої обрано ОСОБА_1 (а.с.32).
Також, рішенням Рубіжанської міської ради Луганської області восьмого скликання від 02.12.2020 №2/4 «Про персональний склад постійних комісій Рубіжанської міської ради Луганської області восьмого скликання» вирішено обрати до складу постійної комісії Рубіжанської міської ради Луганської області з питань житлово-комунального господарства, комунальної власності, містобудування та земельних відносин наступних депутатів, зокрема, ОСОБА_1 (а.с.33-34).
Також судом встановлено, що ОСОБА_2 також є депутатом Рубіжанської міської ради та 14.07.2021 ОСОБА_2 звернувся до міського голови Хортів С.І. з заявою, в якій просив обрати його до складу постійної комісії Рубіжанської міської ради Луганської області восьмого скликання з питань житлово-комунального господарства, комунальної власності, містобудування та земельних відносин (а.с.26-31, 102).
Проект рішення «Про обрання до складу постійної комісії Рубіжанської міської ради Луганської області восьмого скликання з питань житлово-комунального господарства, комунальної власності, містобудування та земельних відносин депутата ОСОБА_2 » був оприлюднений на офіційному сайті міської ради 14.07.2021 (а.с.44).
З тексту проекту вбачається, що рішення складається з одного пункту лише про обрання до складу постійної комісії Рубіжанської міської ради Луганської області восьмого скликання з питань житлово-комунального господарства, комунальної власності, містобудування та земельних відносин, персональний склад якої затверджений рішенням Рубіжанської міської ради Луганської області від 02.12.2021 №2/4, депутата міської ради - ОСОБА_2 (а.с.45).
Проект рішення був розглянутий на засіданні постійної комісії мандатної, з питань депутатської діяльності та етики, гласності та законності 21.07.2021 та за результатами розгляду рекомендовано винести на сесію. Питання щодо відкликання ОСОБА_1 голову постійної комісії міської ради з питань житлово-комунального господарства, комунальної власності, містобудування та земельних відносин та обрання ОСОБА_2 - головою постійної комісії міської ради з питань житлово-комунального господарства, комунальної власності, містобудування та земельних відносин на засіданні вказаної комісії не розглядалось (а.с.53-54).
Розпорядженням міського голови Сергія Хортіва від 16.07.2021 №135 скликано чергову чотирнадцяту сесії Рубіжанської міської ради Луганської області на 29 липня 2021 року о 15-00 годині. В додатку до розпорядження двічі відображено питання про обрання до складу постійної комісії Рубіжанської міської ради Луганської області восьмого скликання з питань житлово-комунального господарства, комунальної власності, містобудування та земельних відносин депутата ОСОБА_2 (а.с.35-37).
Як вбачається з протоколу 14 сесії Рубіжанської міської ради від 29.07.2020 (а.с.104-121), при обговоренні порядку денного сесії депутат ОСОБА_2 запропонував депутатам міської ради поміняти порядок розгляду питань порядку денного сесії та спочатку розглянути питання, першим з яких є про обрання до складу постійної комісії Рубіжанської міської ради Луганської області восьмого скликання з питань житлово-комунального господарства, комунальної власності, містобудування та земельних відносин депутата ОСОБА_2 вказана пропозиція була поставлена на голосування та прийнята (а.с.104-105).
В подальшому міський голова ОСОБА_4 поставив на обговорення проект рішення про обрання до складу постійної комісії Рубіжанської міської ради Луганської області восьмого скликання з питань житлово-комунального господарства, комунальної власності, містобудування та земельних відносин депутата ОСОБА_2 . Доповідачем по цьому питанню виступив секретар міської ради ОСОБА_5 , який клопотав перед депутатами про обрання депутата ОСОБА_2 до складу постійної комісії Рубіжанської міської ради Луганської області восьмого скликання з питань житлово-комунального господарства, комунальної власності, містобудування та земельних відносин. Під час обговорення проекту рішення депутат ОСОБА_3 запропонувала депутатам доповнити проект рішення новим пунктом, а саме: внести до частини 2 рішення Рубіжанської міської ради Луганської області від 02.12.2021 року №2/3 «Про утворення постійних комісій Рубіжанської міської ради Луганської області та обрання голів комісій» наступні зміни: відкликати ОСОБА_1 голову постійної комісії міської ради з питань житлово-комунального господарства, комунальної власності, містобудування та земельних відносин; обрати ОСОБА_2 - головою постійної комісії міської ради з питань житлово-комунального господарства, комунальної власності, містобудування та земельних відносин) (а.с.106).
Зауважень щодо цієї пропозиції від депутатів не надійшло. Проект рішення був прийнятий за основу. За пропозицію депутата ОСОБА_3 проголосувала більшість. Проект рішення прийнятий в цілому (зворотній бік а.с.106).
Отже, за результатами розгляду Рубіжанською міською радою Луганської області восьмого скликання прийнято рішення від 29.07.2021 №14/1 «Про обрання до складу постійної комісії Рубіжанської міської ради Луганської області восьмого скликання з питань житлово-комунального господарства, комунальної власності, містобудування та земельних відносин депутата ОСОБА_2 » (а.с.38).
Як вбачається з вищевказаного рішення, розглянувши заяву депутата міської ради Конова Д.В. від 14.07.2021 про обрання його до складу постійної комісії Рубіжанської міської ради Луганської області восьмого скликання з питань житлово-комунального господарства, комунальної власності, містобудування та земельних відносин, керуючись розділом XX Регламенту Рубіжанської міської ради восьмого скликання, затвердженого рішенням Рубіжанської міської ради Луганської області від 02.12.2020 року №2/1, розділом І Положення про постійні комісії Рубіжанської міської ради восьмого скликання, затвердженого рішенням Рубіжанської міської ради Луганської області від 02.12.2020 року №2/2, відповідно до п.2 ч.1 ст.26, п.3 ч.4 ст.42, ч.2 ст.47, ч.2 ст.49, ч.1 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", Рубіжанська міська рада Луганської області вирішила:
1. Обрати до складу постійної комісії Рубіжанської міської ради Луганської області восьмого скликання з питань житлово-комунального господарства, комунальної власності, містобудування та земельних відносин, персональний склад якої затверджений рішенням Рубіжанської міської ради Луганської області від 02.12.2021 №2/4, депутата міської ради - ОСОБА_2 .
2. Внести до частини 2 рішення Рубіжанської міської ради Луганської області від 02.12.2021 року №2/3 «Про утворення постійних комісій Рубіжанської міської ради Луганської області та обрання голів комісій» наступні зміни: «відкликати ОСОБА_1 голову постійної комісії міської ради з питань житлово-комунального господарства, комунальної власності, містобудування та земельних відносин; обрати Конова Дмитра Володимировича - головою постійної комісії міської ради з питань житлово-комунального господарства, комунальної власності, містобудування та земельних відносин» (а.с.38).
Позивач не погоджується з пунктом 2 вказаного рішення, яким його відкликано як голову постійної комісії міської ради з питань житлово-комунального господарства, комунальної власності, містобудування та земельних відносин, а тому за захистом порушених прав звернувся до суду.
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовані вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною першою статті 144 Конституції України закріплено, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов`язковими до виконання на відповідній території.
Частиною другою статті 4 Європейської хартії місцевого самоврядування, яка підписана від імені України 06 листопада 1996 року в м. Страсбурзі, ратифікована Законом України від 15 липня 1997 року № 452/97-ВР “Про ратифікацію Європейської хартії місцевого самоврядування” та відповідно до частин першої, п`ятої статті 6 КАС України є міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України, передбачено, що органи місцевого самоврядування в межах закону мають повне право вільно вирішувати будь-яке питання, яке не вилучене із сфери їхньої компетенції і вирішення якого не доручене жодному іншому органу.
Закон України від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР “Про місцеве самоврядування в Україні” (далі – Закон № 280/97-ВР) відповідно до Конституції України визначає систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування.
Сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами (частина перша статті 10 Закону № 280/97-ВР).
Згідно зі статтею 25 Закону № 280/97-ВР сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Згідно з пунктами 2, 3, 8 частини четвертої статті 42 Закону № 280/97-ВР сільський, селищний, міський голова: організує в межах, визначених цим Законом, роботу відповідної ради та її виконавчого комітету; підписує рішення ради та її виконавчого комітету; скликає сесії ради, вносить пропозиції та формує порядок денний сесій ради і головує на пленарних засіданнях ради.
Відповідно до частини першої статті 46 Закону № 280/97-ВР сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради.
Рішення про скликання сесії ради відповідно до частин четвертої, шостої та восьмої цієї статті доводиться до відома депутатів і населення не пізніш як за 10 днів до сесії, а у виняткових випадках - не пізніш як за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд ради (частина десята статті 46 Закону № 280/97-ВР).
Сесію сільської, селищної, міської ради відкриває і веде відповідно сільський, селищний, міський голова, а у випадках, передбачених частиною шостою цієї статті, - секретар ради; сесію районної у місті, районної, обласної ради - голова ради або відповідно заступник голови районної у місті, районної ради чи перший заступник, заступник голови обласної ради. У випадку, передбаченому частиною восьмою цієї статті, сесію відкриває за дорученням групи депутатів, з ініціативи якої скликана сесія, один з депутатів, що входить до її складу, а веде за рішенням ради - один з депутатів цієї ради (частина одинадцята статті 46 Закону № 280/97-ВР).
Сесія ради є повноважною, якщо в її пленарному засіданні бере участь більше половини депутатів від загального складу ради (частина дванадцята статті 46 Закону № 280/97-ВР).
Не пізніш як на другій сесії затверджується регламент роботи відповідної ради, а також положення про постійні комісії ради (частина чотирнадцята статті 46 Закону № 280/97-ВР).
Порядок проведення першої сесії ради, порядок обрання голови та заступника (заступників) голови районної у місті, районної, обласної ради, секретаря сільської, селищної, міської ради, скликання чергової та позачергової сесії ради, призначення пленарних засідань ради, підготовки і розгляду питань на пленарних засіданнях, прийняття рішень ради про затвердження порядку денного сесії та з інших процедурних питань, а також порядок роботи сесії визначаються регламентом ради з урахуванням вимог Закону України “Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності”. До прийняття регламенту ради чергового скликання застосовується регламент ради, що діяв у попередньому скликанні (частина п`ятнадцята статті 46 Закону № 280/97-ВР).
Протоколи сесій сільської, селищної, міської ради, прийняті нею рішення підписуються особисто сільським, селищним, міським головою, районної у місті, районної, обласної ради - головою відповідної ради, у разі їх відсутності - відповідно секретарем сільської, селищної, міської ради, відповідно заступником голови районної у місті, районної ради чи першим заступником, заступником голови обласної ради, а у випадку, передбаченому частинами сьомою та восьмою цієї статті, - депутатом ради, який за дорученням депутатів головував на її засіданні (частина шістнадцята статті 46 Закону № 280/97-ВР).
Сесії ради проводяться гласно із забезпеченням права кожного бути присутнім на них, крім випадків, передбачених законодавством. Порядок доступу до засідань визначається радою відповідно до закону. Протоколи сесії ради є відкритими та оприлюднюються і надаються на запит відповідно до Закону України “Про доступ до публічної інформації” (частина сімнадцята статті 46 Закону № 280/97-ВР).
Відповідно до частин першої, другої статті 59 Закону № 280/97-ВР рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.
Рішення ради приймаються відкритим поіменним голосуванням, окрім випадків, передбачених пунктами 4 і 16 статті 26, пунктами 1, 29 і 31 статті 43 та статтями 55, 56 цього Закону, в яких рішення приймаються таємним голосуванням. Результати поіменного голосування підлягають обов`язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України “Про доступ до публічної інформації”. На офіційному веб-сайті ради розміщуються в день голосування і зберігаються протягом необмеженого строку всі результати поіменних голосувань. Результати поіменного голосування є невід`ємною частиною протоколу сесії ради (частина третя статті 59 Закону № 280/97-ВР).
За приписами статті 49 Закону № 280/97-ВР депутат представляє інтереси всієї територіальної громади, має всю повноту прав, що забезпечують його активну участь у діяльності ради та утворюваних нею органів, несе обов`язки перед виборцями, радою та її органами, виконує їх доручення. Депутат, крім секретаря ради, повинен входити до складу однієї з постійних комісій ради.
Депутат зобов`язаний брати участь у роботі сесій ради, засідань постійної та інших комісій ради, до складу яких його обрано.
Депутат має право ухвального голосу з усіх питань, які розглядаються на сесіях ради, а також на засіданнях постійної та інших комісій ради, до складу яких його обрано.
Пропозиції і зауваження, висловлені депутатами на сесії ради, або передані в письмовій формі головуючому на сесії, розглядаються радою чи за її дорученням постійними комісіями ради або надсилаються на розгляд підзвітним і підконтрольним їй органам та посадовим особам, які зобов`язані розглянути ці пропозиції і зауваження у строки, встановлені радою, і про вжиті заходи повідомити депутатові та раді.
Повноваження депутатів, порядок організації і гарантії депутатської діяльності визначаються Конституцією України, цим Законом, законом про статус депутата, іншими законами.
За приписами статті 47 Закону № 280/97-ВР постійні комісії ради є органами ради, що обираються з числа її депутатів, для вивчення, попереднього розгляду і підготовки питань, які належать до її відання, здійснення контролю за виконанням рішень ради, її виконавчого комітету.
Постійні комісії обираються радою на строк її повноважень у складі голови і членів комісії. Всі інші питання структури комісії вирішуються відповідною комісією.
Постійні комісії попередньо розглядають кандидатури осіб, які пропонуються для обрання, затвердження, призначення або погодження відповідною радою, готують висновки з цих питань.
За результатами вивчення і розгляду питань постійні комісії готують висновки і рекомендації. Висновки і рекомендації постійної комісії приймаються більшістю голосів від загального складу комісії і підписуються головою комісії, а в разі його відсутності - заступником голови або секретарем комісії. Протоколи засідань комісії підписуються головою і секретарем комісії. Висновки і рекомендації постійної комісії, протоколи її засідань є відкритими та оприлюднюються і надаються на запит відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації".
Перелік, функціональна спрямованість і порядок організації роботи постійних комісій визначаються регламентом відповідної ради та Положенням про постійні комісії, що затверджується радою з урахуванням вимог Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" щодо реалізації повноважень ради у здійсненні державної регуляторної політики постійними комісіями відповідної ради.
Розділ ХІХ Регламенту Рубіжанської міської ради регулює порядок утворення і діяльності постійних комісій ради.
Так відповідно до вказаного розділу:
1. Постійні комісії ради утворюються радою і наділені повноваженнями в порядку,
визначеному законом України «Про місцеве самоврядування в Україні».
2. Рада утворює такі постійні комісії:
- комісію мандатну, з питань депутатської діяльності та етики, гласності та законності;
- комісію з питань економічного розвитку, бюджету та фінансів;
- комісію з питань житлово-комунального господарства, комунальної власності,
містобудування та земельних відносин;
- комісію з соціальних питань.
3. Постійні комісії утворюються на другій сесії ради на термін повноважень ради.
У разі необхідності рада може змінити перелік, кількісний склад, переобрати персональний склад постійних комісій.
Чисельний склад постійних комісій визначається рішенням ради, але не менше ніж 5 осіб.
Персональний склад постійних комісій затверджується рішенням ради після обрання голів постійних комісій.
Пропозиції щодо кандидатур голів постійних комісій можуть вносити в пріоритетному порядку міський голова, депутатські фракції і групи, а також депутати. Кандидатури заступника і секретаря постійної комісії вносить голова постійної комісії за згодою більшості членів комісії.
Члени постійних комісій обираються за списком всіх постійних комісій без обговорення.
Голосування з усіх питань утворення постійних комісій проводиться відкрито.
Голова постійної комісії може бути відкликаний за рішенням ради:
- за його власним проханням;
- у зв`язку з незадовільною роботою на цій посаді;
- з інших обставин, які унеможливлюють виконання ним своїх обов`язків;
- з інших причин.
4. Пропозиції щодо відкликання голови постійної комісії вносяться:
- міським головою;
- самим головою комісії за його письмовою заявою;
- за рішенням відповідної постійної комісії, прийнятим на її засіданні під головуванням
обраного на цей час члена цієї комісії;
- не менш як однієї третини від загального складу депутатів Ради за їх письмовою заявою.
Рішення ради про відкликання голови постійної комісії повинно містити відомості про причини відкликання.
У разі відкликання голови постійної комісії, він залишається членом цієї комісії, якщо радою не прийнято іншого рішення. […]
Отже, аналізуючи у сукупності вказані вище норми права в контексті спірних правовідносин, суд дійшов висновку про те, що міська рада має право змінювати перелік, кількісний склад, переобирати склад постійних комісій; окремий депутат може бути ініціатором пропозиції щодо обрання голови постійної комісії, однак щодо відкликання голови постійної комісії таке право йому не надано.
При цьому регламент Рубіжанської міської ради чітко передбачає суб`єктів відкликання голови постійної комісії (міський голова; сам голова комісії за його письмовою заявою; рішення відповідної постійної комісії, прийнятого на її засіданні під головуванням обраного на цей час члена цієї комісії; не менш як однієї третини від загального складу депутатів Ради за їх письмовою заявою); підстави відкликання (за власним проханням голови постійної комісії; у зв`язку з незадовільною роботою голови на цій посаді; з інших обставин, які унеможливлюють виконання головою своїх обов`язків; з інших причин) та обов`язкову вимогу до рішення ради про відкликання голови постійної комісії - воно повинно містити відомості про причини відкликання.
На підставі доказів наявних у справі, судом встановлено, що жоден із суб`єктів, які наділені правом вносити пропозицію щодо відкликання голови постійної комісії, до міської ради не звертався, а також взагалі не обговорювались підстави та причини необхідності відкликання голови постійної комісії ОСОБА_1 .
Отже, оскільки пропозицію щодо відкликання ОСОБА_1 головою постійної комісії внесла на розгляд депутат ОСОБА_3 одноособово, яка не має такого права, на сесії не обговорювались підстави та причини необхідності відкликання голови постійної комісії Маслова В.В., в рішенні не зазначено жодної причини та підстави щодо відкликання ОСОБА_1 , тому пункт 2 рішення Рубіжанської міської ради від 29.07.2021 №14/1 є протиправним та підлягає скасуванню.
Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов`язаний оцінити, виконуючи свої зобов`язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
За практикою Європейського суду з прав людини пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов`язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов`язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов`язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (див. "Руїз Торія проти Іспанії" (Ruiz Toriya v. Spaine), рішення від 09.12.1994, Серія A, № 303-A, параграф 29). Водночас, відповідь суду повинна бути достатньо детальною для відповіді на основні (суттєві) аргументи сторін.
З урахуванням зазначеного суд не надає оцінку іншим доводам сторін, оскільки вони не мають суттєвого впливу на рішення суду за результатами вирішення цього спору.
Згідно з частиною 1 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини 2 статті 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Виходячи з меж та підстав заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що відповідач не довів правомірність свого рішення, а тому позовні вимоги ОСОБА_1 слід задовольнити.
Щодо розподілу судових витрат.
Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
В матеріалах справи містяться докази щодо реальної сплати судового збору позивачем при зверненні до суду у розмірі 908,00 грн (а.с.18).
З огляду на зазначене та згідно із статтею 139 КАС України судові витрати позивача у вигляді сплати судового збору у розмірі 908,00 грн підлягають стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача 1.
Керуючись статтями 2, 3, 5, 9, 77, 90, 139, 241-246, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Рубіжанської міської ради Луганської області, Рубіжанського міського голови Хортіва Сергія Івановича, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_2 , про визнання протиправним та скасування рішення задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати пункт 2 рішення Рубіжанської міської ради Луганської області від 29.07.2021 №14/1 «Про обрання до складу постійної комісії Рубіжанської міської ради Луганської області восьмого скликання з питань житлово-комунального господарства, комунальної власності, містобудування та земельних відносин депутата ОСОБА_2 ».
Стягнути на користь ОСОБА_1 (02 серпня 1966 року, ідентифікаційний номер: НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_2 ,) за рахунок бюджетних асигнувань Рубіжанської міської ради Луганської області (код ЄДРПОУ: 26023286, юридична адреса: 93011, Луганська область, м.Рубіжне, пл.Володимирська, 2) судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 908 (дев`ятсот вісім) гривень 00 коп.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Н.М. Басова