
ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
16 листопада 2021 року м. Ужгород№ 260/2682/21 09:06 год
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Скраль Т.В.,
з участю секретаря судового засідання – Шестак Н.В.,
учасники справи:
позивач: Головне управління ДПС у Закарпатській області – представник Кайло Богдан Юрійович;
відповідач: Приватне підприємство «Кадровий Ресурс» – представник не з`явився;
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом Головного управління ДПС у Закарпатській області (88000, Закарпатська область, м. Ужгород, вул. Волошина, 52, код ЄДРПОУ ВП 44106694) до Приватного підприємства «Кадровий Ресурс» (88002, Закарпатська область, м. Ужгород, вул. Чернишевського, 5, код ЄДРПОУ 39329441) про стягнення податкового боргу, -
ВСТАНОВИВ:
У відповідності до статті 243 частини 3 КАС України 16 листопада 2021 року проголошено вступну та резолютивну частини рішення. Рішення у повному обсязі складено 26 листопада 2021 року.
30 червня 2021 року Головне управління ДПС у Закарпатській області звернулося до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Приватного підприємства «Кадровий Ресурс"», якою просить стягнути з приватного підприємства податковий борг у розмірі 1983392,45 грн. по платежам 30 14010100 «Податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг)» у розмірі 945425,19 грн., 85 11021000 «Податок на прибуток приватних підприємств» у розмірі 1037967,26 грн. за рахунок коштів, що належать платнику податків на праві власності, в тому числі тих, які знаходяться на рахунках у банках.
05 липня 2021 року ухвалою суду відкрито провадження у адміністративній справі та призначено підготовче судове засідання.
10 вересня 2021 року ухвалою суду закрито пiдготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.
1. Позиції сторін.
Позивач свої позовні вимоги мотивує тим, що станом на 26.05.2021 року за відповідачем рахується податковий борг у розмірі 1983392,45 грн. по платежам: 85 1 1021000 «Податок на прибуток приватних підприємств» у розмірі 1037967,26 грн. в т.ч. пеня в сумі 233628,26грн.; 30 14010100 «Податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг)» у розмірі 945425,19грн. в т.ч. пеня в сумі 215244,80грн. Працівниками контролюючого органу винесено за наслідком перевірок податкові повідомлення-рішення: №001013140102 від 31.07.2019 про зобов`язання сплатити штрафну санкцію по податку на прибуток у розмірі 804339,00грн.; №001012140102 від 31.07.2019 про зобов`язання сплатити штрафну санкцію по ПДВ у розмірі 727336,00грн. (сплачено частково у розмірі 213,00грн, залишок несплаченої суми становить 727123,00грн.); №0015365004 від 13.03.2020 про зобов`язання сплатити штрафну санкцію по ПДВ у розмірі 2625,75 грн.; №0015375004 від 13.03.2020 про зобов`язання сплатити штрафну санкцію по ПДВ у розмірі 170,00 грн.; №2113/07-16-04-09/3932944 від 07.12.2020 про зобов`язання сплатити штрафну санкцію по ПДВ у розмірі 42,60 грн.; №2112/07-16-04-09/3932944 від 07.12.2020 про зобов`язання сплатити штрафну санкцію по ПДВ у розмірі 219,04 грн. Відповідачем не погашено вищевказані суми боргу та не були оскаржені ні в адміністративному, ні в судовому порядку. Відтак податковий борг по податковим повідомленням-рішенням є узгодженим. У відповідності до ст. 129 Податкового кодексу України, відповідачу було проведено нарахування пені в сумі 448873,06грн..
Відповідачем або уповноваженим представником відзиву на позовну заяву до суду, у строк наданий судом в ухвалі Закарпатського окружного адміністративного суду про відкриття провадження в адміністративній справі від 05 липня 2021 року, не надано та не повідомлено суду поважні причини його ненадання.
Відповідно до статті 162 частини 6 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Відповідач або уповноважений представник у судове засідання не з`явилися, про час та дату слухання справи повідомлені належним чином, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення, яке судом надіслано за місцем реєстрації відповідача, однак таке повернулося до суду 08 листопада 2021 року з відміткою «адресат відсутній».
У відповідності до статті 205 частини 1, 3 пункту 1 КАС України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті. Якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі, зокрема, неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.
Під час розгляду справи по суті уповноважений представник позивача позов підтримав повністю, просив суд його задовольнити з мотивів, що у ньому наведені.
2. Обставини, встановлені судом.
Відповідно до Витягу з єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, місцем знаходження Приватного підприємства «Кадровий Ресурс» (код ЄДРПОУ 39329441) є: 88002, Закарпатська область, м. Ужгород, вул. Чернишевського, 5, (а.с.8-10).
Судом встановлено, що 11 червня 2019 року ГУ ДФС у Закарпатській області проведено документальну позапланову невиїзну перевірку з питань дотримання вимог податкового законодавства по взаємодії Приватного підприємства «Кадровий Ресурс» з ТОВ«ЛАНМАРК» та ТОВ «СЛАВІЯ-ТРЕЙД», (а.с. 25-27).
За результатами проведеної перевірки складено Акт перевірки №343/26-15-14-01-02/39329441 та винесено податкові повідомлення-рішення:
- №001013140102 від 31.07.2019 про зобов`язання сплатити штрафну санкцію по податку на прибуток у розмірі 804339,00грн., (а.с. 28);
- №001012140102 від 31.07.2019 про зобов`язання сплатити штрафну санкцію по ПДВ у розмірі 727336,00грн., (а.с. 29).
24 лютого 2020 року ГУ ДПС у Закарпатській області проведено камеральну перевірку щодо дотримання встановлених законодавством граничних строків реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування до податкових накладних з податку на додану вартість та щодо своєчасності подання податкових декларацій з ПДВ, (а.с. 35).
За результатами проведеної перевірки складено Акт перевірки №739/04- 01/701/39329441 та винесено податкові повідомлення - рішення:
- №0015365004 від 13.03.2020 про зобов`язання сплатити штрафну санкцію по ПДВ у розмірі 2625,75 грн., (а.с. 37);
- №0015375004 від 13.03.2020 про зобов`язання сплатити штрафну санкцію по ПДВ у розмірі 170,00 грн, (а.с. 39).
29 жовтня 2020 року ГУ ДПС у Закарпатській області проведено камеральну перевірку щодо своєчасної сплати податку на додану вартість та своєчасності подання податкових декларацій з ПДВ, (а.с. 41).
За результатами проведеної перевірки складено Акт перевірки №1456/07-16- 09/39329441 та винесено податкові повідомлення-рішення:
- №2113/07-16-04-09/3932944 від 07.12.2020 про зобов`язання сплатити штрафну санкцію по ПДВ у розмірі 42,60 гри., (а.с. 43);
- №2112/07-16-04-09/3932944 від 07.12.2020 про зобов`язання сплатити штрафну санкцію по ПДВ у розмірі 219,04 грн., (а.с. 45).
Крім того, 22 жовтня 2019 року ГУ ДПС у м. Києві надіслано відповідачу податкову вимогу форми «Ю» від 15 жовтня 2019 року № 18932-10 із загальною сумою податкового боргу станом на 14 жовтня 2019 року 1 980521,30 грн., (а.с. 47), однак така повернулася до контролюючого органу з відміткою «за закінченням терміну зберігання», (а.с. 47).
3. Мотиви суду та норми права, застосовані судом.
Відповідно до статті 57 пункту 57.3 ПК України у разі визначення грошового зобов`язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов`язаний сплатити нараховану суму грошового зобов`язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу. У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов`язання платник податків зобов`язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.
Відповідно до статті 56 пунктів 56.1, 56.2, 56.12, 56.15, 56.18 ПК України рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку. У разі якщо платник податків вважає, що контролюючий орган неправильно визначив суму грошового зобов`язання або прийняв будь-яке інше рішення, що суперечить законодавству або виходить за межі повноважень контролюючого органу, встановлених цим Кодексом або іншими законами України, такий платник має право звернутися із скаргою про перегляд цього рішення до контролюючого органу вищого рівня. Якщо відповідно до цього Кодексу контролюючий орган самостійно визначає грошове зобов`язання платника податків за причинами, не пов`язаними із порушенням податкового законодавства, такий платник податків має право на адміністративне оскарження рішень контролюючого органу протягом 30 календарних днів, що настають за днем надходження податкового повідомлення-рішення (рішення) контролюючого органу. Скарга, подана із дотриманням строків, визначених абзацом першим пункту 56.3 цієї статті, зупиняє виконання платником податків грошових зобов`язань, визначених у податковому повідомленні-рішенні (рішенні), на строк від дня подання такої скарги до контролюючого органу до дня закінчення процедури адміністративного оскарження. Протягом зазначеного строку податкові вимоги з податку, що оскаржується, не надсилаються, а сума грошового зобов`язання, що оскаржується, вважається неузгодженою. З урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення - рішення або інше рішення контролюючого органу у будь-який момент після отримання такого рішення. Рішення контролюючого органу, оскаржене в судовому порядку, не підлягає адміністративному оскарженню. Процедура адміністративного оскарження вважається досудовим порядком вирішення спору. При зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання протиправним та/або скасування рішення контролюючого органу грошове зобов`язання вважається неузгодженим до дня набрання судовим рішенням законної сили.
Судом встановлено, що 11 червня 2019 року ГУ ДФС у Закарпатській області проведено документальну позапланову невиїзну перевірку з питань дотримання вимог податкового законодавства по взаємодії Приватного підприємства «Кадровий Ресурс» з ТОВ«ЛАНМАРК» та ТОВ «СЛАВІЯ-ТРЕЙД», (а.с. 25-27).
За результатами проведеної перевірки складено Акт перевірки №343/26-15-14-01-02/39329441 та винесено податкові повідомлення-рішення:
- №001013140102 від 31.07.2019 про зобов`язання сплатити штрафну санкцію по податку на прибуток у розмірі 804339,00грн., (а.с. 28);
- №001012140102 від 31.07.2019 про зобов`язання сплатити штрафну санкцію по ПДВ у розмірі 727336,00грн., (а.с. 29).
24 лютого 2020 року ГУ ДПС у Закарпатській області проведено камеральну перевірку щодо дотримання встановлених законодавством граничних строків реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування до податкових накладних з податку на додану вартість та щодо своєчасності подання податкових декларацій з ПДВ, (а.с. 35).
За результатами проведеної перевірки складено Акт перевірки №739/04- 01/701/39329441 та винесено податкові повідомлення - рішення:
- №0015365004 від 13.03.2020 про зобов`язання сплатити штрафну санкцію по ПДВ у розмірі 2625,75 грн., (а.с. 37);
- №0015375004 від 13.03.2020 про зобов`язання сплатити штрафну санкцію по ПДВ у розмірі 170,00 грн, (а.с. 39).
29 жовтня 2020 року ГУ ДПС у Закарпатській області проведено камеральну перевірку щодо своєчасної сплати податку на додану вартість та своєчасності подання податкових декларацій з ПДВ, (а.с. 41).
За результатами проведеної перевірки складено Акт перевірки №1456/07-16- 09/39329441 та винесено податкові повідомлення-рішення:
- №2113/07-16-04-09/3932944 від 07.12.2020 про зобов`язання сплатити штрафну санкцію по ПДВ у розмірі 42,60 гри., (а.с. 43);
- №2112/07-16-04-09/3932944 від 07.12.2020 про зобов`язання сплатити штрафну санкцію по ПДВ у розмірі 219,04 грн., (а.с. 45).
Вищевказані податкові повідомлення-рішення не оскаржувались відповідачем ні в адміністративному, ні в судовому порядку і залишаються ним не сплаченим в повному обсязі, відтак, є узгодженим.
Відповідно до статті 14 пункту 14.1 підпункту 14.1.156 ПК України податкове зобов`язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк), та/або сума коштів, сформована за рахунок податкових пільг, що були використані платником податків не за цільовим призначенням чи з порушенням порядку їх надання, встановленим цим Кодексом та/або Митним кодексом України.
Статтею 14 пунктом 14.1 підпунктом 14.1.175 ПК України встановлено, що податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Згідно статті 59 пункту 59.1 ПК України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов`язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Відповідно до статті 14 пункту 14.1 підпункту 14.1.153 даного Кодексу податкова вимога - письмова вимога контролюючого органу до платника податків щодо погашення суми податкового боргу.
Судом встановлено, що з метою погашення податкового боргу 22 жовтня 2019 року ГУ ДПС у м. Києві надіслано відповідачу податкову вимогу форми «Ю» від 15 жовтня 2019 року № 18932-10 із загальною сумою податкового боргу станом на 14 жовтня 2019 року 1 980521,30 грн., (а.с. 47), однак така повернулася до контролюючого органу з відміткою «за закінченням терміну зберігання», (а.с. 47).
При цьому, дана податкова вимога не оскаржувалась відповідачем у судовому порядку.
Податковий борг відповідача підтверджений матеріалами справи, зокрема обліковою карткою та розрахунком податкового боргу Приватного підприємства «Кадровий Ресурс», (а.с.7, 12-24).
Відповідно до статті 129 пункту 129.1 підпункту 129.1.1 ПК України нарахування пені розпочинається при нарахуванні суми грошового зобов`язання, визначеного контролюючим органом за результатами податкової перевірки, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків податкового зобов`язання, визначеного цим Кодексом (у тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження).
Відповідно до статті 129 пункту 129.1 підпункту 129.1.2 ПК України нарахування пені розпочинається при нарахуванні суми податкового зобов`язання, визначеного контролюючим органом у випадках, не пов`язаних з проведенням податкових перевірок, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов`язання (в тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження).
Відповідно до статті 129 пункту 129.4 ПК України пеня, визначена підпунктом 129.1.1 пункту 129.1 цієї статті, нараховується на суми грошового зобов`язання, визначеного підпунктами 129.1.1 та 129.1.2 пункту 129.1 цієї статті (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені), та в інших випадках визначення пені відповідно до вимог цього Кодексу, коли її розмір не встановлений, нараховується пеня за кожний календарний день прострочення сплати грошового зобов`язання, включаючи день погашення, з розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день.
Відповідно до ст. 129 ПК України Відповідачу було проведено нарахування пені в сумі 448873,06грн., а саме по платежам: 85 11021000 «Податок на прибуток приватних підприємств» в сумі 233628,26грн; 30 14010100 «Податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг)» в сумі 215244,80грн., (а.с. 7).
Однак, вказана сума пені залишається відповідачем не сплачена в повному обсязі.
Відповідно до статті 20 пункту 20.1 підпункту 20.1.19 ПК України контролюючі органи мають право застосовувати до платників податків передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) за порушення податкового чи іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи; стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов`язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України; стягувати суми недоїмки із сплати єдиного внеску; стягувати суми простроченої заборгованості суб`єктів господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитами (позиками), залученими державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державні (місцеві) гарантії, а також за кредитами із бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законами України.
Відповідно до статті 20 пункту 20.1 підпункту 20.1.34 ПК України контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Відповідно до статті 102 пункту 102.4 ПК України у разі якщо грошове зобов`язання нараховане контролюючим органом до закінчення строку давності, визначеного у пункті 102.1 цієї статті, податковий борг, що виник у зв`язку з відмовою у самостійному погашенні такого грошового зобов`язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів з дня виникнення податкового боргу, крім випадків, передбачених абзацом третім пункту 59.1 статті 59 цього Кодексу. Якщо платіж стягується за рішенням суду, строки стягнення встановлюються до повного погашення такого платежу або визначення боргу безнадійним.
Оскільки суми податків є узгодженими та у встановлені законом строки до бюджету не сплачені, такі визнаються сумою податкового боргу (узгоджена сума податкового зобов`язання, не сплачена платником податків у визначений термін).
Відповідно до підпункту 20.1.19 пункту 20.1 статті 20 ПК України контролюючі органи мають право застосовувати до платників податків передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) за порушення податкового чи іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи; стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов`язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України; стягувати суми недоїмки із сплати єдиного внеску; стягувати суми простроченої заборгованості суб`єктів господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитами (позиками), залученими державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державні (місцеві) гарантії, а також за кредитами із бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законами України.
Положенням пункту 95.3 статті 95 ПК України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Згідно з пунктом 95.4 статті 95 ПК України контролюючий на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до статті 77 частини 1 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановленихстаттею 78 цього Кодексу.
Матеріалами справи та письмовими доказами, наданими позивачем доведено податковий борг відповідача у сумі 1 983 392,45 грн. та правомірність звернення до суду з зазначеним позовом, в зв`язку з чим вимоги позовної заяви є обґрунтованими, підтверджені належними та допустимими доказами, відповідачем не спростовані та підлягають до задоволення повністю.
Відповідно до статті 139 частини 2 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Таким чином, судові витрати по справі з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 9, 14, 90, 139, 242-246, 255 КАС України, суд, -
У Х В А Л И В:
1. Позовні вимоги Головного управління ДПС у Закарпатській області до Приватного підприємства «Кадровий Ресурс» про стягнення податкового боргу - задоволити.
2. Стягнути з Приватного підприємства «Кадровий Ресурс" податковий борг у розмірі 1 983 392,45 грн. (один мільйон дев`ятсот вісімдесят три тисячі триста дев`яносто дві гривні, 45 коп.) по платежам 30 14010100 «Податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг)» у розмірі 945425,19 грн., 85 11021000 «Податок на прибуток приватних підприємств» у розмірі 1037967,26 грн. за рахунок коштів, що належать платнику податків на праві власності, в тому числі тих, які знаходяться на рахунках у банках.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції .
СуддяТ.В.Скраль