
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 листопада 2021 року ЛуцькСправа № 140/10017/21
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Димарчук Т.М.,
розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - Головне управління ПФУ у Волинській області, відповідач) про визнання протиправними дій щодо відмови у перерахунку пенсії як працюючому пенсіонеру; зобов`язання зарахувати до спеціального (пільгового) страхового стажу період роботи з липня 2020 року по квітень 2021 року на ВП "Шахта "Бужанська" ДП "Волиньвугілля" та зобов`язання здійснити перерахунок та виплату пільгової пенсії як працюючому пенсіонеру з врахуванням даного спеціального (пільгового) страхового стажу відповідно до статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з 01.04.2021.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що у травні 2021 року позивач звернувся до Головного управління ПФУ у Волинській області, із заявою щодо перерахунку раніше призначеної пенсії з 01.04.2021, як працюючому пенсіонеру, передбаченого статтею 42 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 №1058-IV (далі Закон №1058-IV).
Однак листом від 04.06.2021 відповідач відмовив позивачу у перерахунку пенсії з тих підстав, що частиною 2 статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що для забезпечення індексації пенсії щороку проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проте станом на 01.04.2021 за період роботи на ВП "Шахта "Бужанська" ДП "Волиньвугілля" з 01.07.2020 по 31.03.2021 згідно даних персоніфікованого обліку за позивача не сплачено єдиний соціальний внесок.
Позивач вважає такі дії відповідача протиправними та зазначає, що відповідно до частини 4 статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія. Також, згідно із статтею 42 вказаного Закону органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах.
Проте, всупереч вищенаведеному, перерахунок пенсії позивачу, як працюючому пенсіонеру станом на 01.04.2021 проведено не було.
Крім того, позивач вважає, що відповідачем протиправно не зараховано до його спеціального (пільгового) страхового стажу період роботи з липня 2020 року по квітень 2021 року на ВП "Шахта "Бужанська" ДП "Волиньвугілля", оскільки страхувальник (роботодавець) ВП "Шахта "Бужанська" ДП "Волиньвугілля" щомісячно здійснював відрахування страхових внесків із заробітної плати позивача та сплачував страхові внески за нього, а факт не зарахування сум страхових внесків, сплачених із заробітної плати позивача, на банківський рахунок Пенсійного фонду, за відсутності його вини, не є підставою для відмови у зарахуванні вказаного періоду роботи до спеціального (пільгового) страхового стажу.
З наведених підстав позивач просить позов задовольнити.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 20.09.2021 прийнято дану позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за цим позовом та розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України).
У відзиві на позов від 11.10.2021 №0300-0802-5/40837 відповідач позовні вимоги не визнав та просив відмовити в їх задоволенні. В обґрунтування своєї позиції вказав, що ОСОБА_1 , є працюючим пенсіонером, перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію, яка призначена згідно з Законом України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”.
Згідно індивідуальних відомостей про застраховану особу (форма ОК-5) за період роботи з липня 2020 року по квітень 2021 року на ВП "Шахта "Бужанська" ДП "Волиньвугілля" відсутня інформація про сплату єдиного внеску про загальнообов`язкове державне соціальне страхування даним страхувальником, тобто страхові внески не сплачені. А отже, для зарахування часу роботи з липня 2020 року по квітень 2021 року до страхового та пільгового стажу позивача та здійснення перерахунку пенсії немає законних підстав.
Відповідач вказав, що за змістом статей 1, 11, 24 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” страховим стажем може бути визнано період роботи, за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок, а обов`язок сплати таких внесків покладено на страхувальника, яким у даному випадку є ВП "Шахта "Бужанська" ДП "Волиньвугілля". До страхового періоду не зараховуються період, коли підприємством не сплачено страхові внески.
Факт сплати страхових внесків підтверджується даними Державного реєстру, який є єдиним (виключним) джерелом про наявність та періоди, за які було сплачено страхові внески. Саме лише нарахування єдиного внеску не є достатньою підставою для зарахування стажу особи як страхового за відсутності його сплати, навіть за умови звільнення роботодавця від виконання зобов`язань платника єдиного внеску в порядку Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування”.
Щодо вимоги здійснити перерахунок пенсії з 01.04.2021 відповідач зазначає, що абзацом першим частини четвертої статті 42 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” передбачено, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.
Абзацом третім частини четвертої статті 42 вказаного Закону визначено, що у разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим- третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах. Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї статті, здійснюється не раніше дня, що настає за днем, по який обчислено страховий стаж під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
Тобто право на перерахунок пенсії з урахуванням стажу та заробітку позивач набуде при повній сплаті внесків за 24 місяці страхового стажу після її попереднього перерахунку. З врахуванням вищенаведеного просить в задоволенні позовних вимог позивача відмовити у повному обсязі.
Дослідивши письмові докази, а також пояснення, викладені учасниками справи у заявах по суті справи, суд дійшов висновку, що адміністративний позов слід задовольнити з наступних мотивів та підстав.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є пенсіонером, перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ у Волинській області та отримує пенсію по віку, яка призначена згідно з Законом України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”.
21.05.2021 позивач звернувся до Головного управління ПФУ у Волинській області, із заявою у якій зазначив, що з 01.04.2021 органами Пенсійного фонду України проводився перерахунок пенсії працюючим пенсіонерам, передбачений статтею 42 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”. Однак, отримавши пенсію, позивач зрозумів, що йому такий перерахунок не проведений, у зв`язку з чим, позивач просив надати інформацію щодо не проведення такого перерахунку відносно його пенсії.
Листом від 04.06.2021 №4738-4803/Л-02/8-0300/21 Головне управління ПФУ у Волинській області повідомило позивачу, що органи пенсійного фонду щороку до 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим-третім частини четвертої статті 42 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”.
Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї статті, здійснюється не раніше дня, що настає за днем, по який обчислено страховий стаж під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
Разом з тим, відповідно до індивідуальних відомостей про застраховану особу в системі персоніфікованого обліку за період роботи з 01.07.2020 по 31.03.2021 наявна інформація про нарахований заробіток (дохід), подана ВП "Шахта "Бужанська" ДП "Волиньвугілля", однак відсутня інформація про сплату страхових внесків.
Враховуючи вищенаведене, відповідач у листі констатував, що проводити перерахунок пенсії з 01.04.2021 відповідно до частини 4 статті 42 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” немає підстав (а.с.8).
Позивач, не погодившись з відмовою Головного управління ПФУ у Волинській області у перерахунку пенсії як працюючому пенсіонеру з 01.04.2021 відповідно до статті 42 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” з урахуванням спірного періоду звернувся до суду.
Зважаючи на обставини, вказані сторонами в заявах по суті справи, та зміст оскаржуваного рішення про відмову в перерахунку пенсії, суд з`ясував, що предметом доказування по справі є право позивача на перерахунок пенсії відповідно до частини четвертої статті 42 Закону № 1058-ІV з 01.04.2021.
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.
Завданням адміністративного судочинства є перевірка правомірності дій суб`єкта владних повноважень, відповідності його рішень критеріям правомірності, які пред`являються до рішень суб`єктів владних повноважень та закріплені в частині другій статті 2 КАС України.
Відповідно до частини першої, другої статті 5 Закону № 1058-IV, цей Закон регулює відносини, що виникають між суб`єктами системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.
Виключно цим Законом визначаються: принципи та структура системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування; коло осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню; види пенсійних виплат; умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат; пенсійний вік чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на призначення пенсії за віком; мінімальний розмір пенсії за віком; порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов`язковим державним пенсійним страхуванням; порядок використання коштів Пенсійного фонду та накопичувальної системи пенсійного страхування; організація та порядок здійснення управління в системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування.
Згідно з абзацом 1 частини першої статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом (абзац 1 частини другої статті 24 Закону № 1058-IV).
Відповідно до частини четвертої статті 42 Закону № 1058-IV, у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.
За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Якщо пенсіонер, який продовжував працювати, набув стажу, достатнього для обчислення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, за його заявою проводиться відповідний перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах. Порядок такого перерахунку пенсії встановлюється правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї статті, здійснюється не раніше дня, що настає за днем, по який обчислено страховий стаж під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
Дія цієї частини не поширюється на пенсіонерів, яким призначено пенсію за вислугу років на умовах, передбачених Законом України «Про пенсійне забезпечення», та які не досягли віку, встановленого статтею 26 цього Закону.
Статтею 44 Закону № 1058-IV визначено, що:
- заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально (частина перша);
- органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності (частина третя).
Відповідно до частини четвертої статті 45 Закону № 1058-IV перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п`ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки:
у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа;
у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
Згідно з частиною п`ятою статті 45 Закону № 1058-IV документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
У пункті 4-6 «Прикінцеві положення» Закону № 1058-IV закріплено, що протягом двох років з дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» пенсіонери, яким проведено перерахунок пенсії відповідно до абзацу п`ятого частини четвертої статті 42 цього Закону, можуть за поданою заявою провести перерахунок на умовах, передбачених абзацами першим - третім частини четвертої статті 42 цього Закону. При цьому обчислення страхового стажу, який дає право на такий перерахунок, починається з дня, що настає за днем, по який обчислено страховий стаж під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
На виконання вимог абзацу 5 частини четвертої статті 42 Закону № 1058-IV правлінням Пенсійного фонду України прийнято постанову від 18.05.2018 № 10-1, якою затверджено Порядок проведення перерахунку пенсії без додаткового звернення особи відповідно до частини четвертої статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Порядок № 10-1), що визначає механізм проведення перерахунку пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», щороку з 01 квітня без додаткового звернення осіб, які після призначення (попереднього перерахунку) пенсії продовжували працювати.
Пунктом 3 Порядку № 10-1 передбачено, що перерахунок пенсії проводиться пенсіонеру, який після призначення (перерахунку) пенсії:
1) продовжував працювати та має не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої (якого) призначено (попередньо перераховано) пенсію або із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону, за даними реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії;
2) продовжував працювати і має менш як 24 місяці страхового стажу. Перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки з дня звернення за призначенням (попереднім перерахунком) пенсії.
Перерахунок проводиться з урахуванням страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) та із заробітної плати (доходу), з якої (якого) призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Згідно з пунктом 4 Порядку № 10-1 перерахунок проводиться тим особам, які станом на 01 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбачене пунктом 3 цього Порядку, на найбільш вигідних умовах.
Водночас, за правилами пункту 7 Порядку № 10-1 у період по 11 жовтня 2019 року особи, яким проведено перерахунок пенсії відповідно до цього Порядку, можуть за поданою заявою провести перерахунок на умовах, передбачених абзацами першим - третім частини четвертої статті 42 Закону. Обчислення страхового стажу, який дає право на такий перерахунок, починається з дня, що настає за днем, по який обчислено страховий стаж під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії, проведеного до 01 квітня 2018 року. Перерахунок пенсії проводиться на підставі заяви пенсіонера у строки, встановлені частиною четвертою статті 45 Закону.
З вищевказаних правових норм слідує, що в застрахованої особи, яка продовжила працювати після призначення їй пенсії, виникає право на перерахунок пенсій через 24 місяці страхового стажу або не раніше ніж через два роки після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.
Разом з тим, суд звертає увагу, що частину четверту статті 42 Закону № 1058-IV доповнено абзацом 5 згідно із Законом України № 2148-VIII від 03.10.2017 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», який набрав чинності з 11.10.2017 наступного змісту - органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах.
Тобто з 11.10.2017 запроваджено інститут автоматизованого щорічного перерахунку пенсії відповідачем з 1 квітня без додаткового звернення із заявами тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідач самостійно не провів перерахунок пенсії позивачу з 01 квітня 2021 року, оскільки відповідно до індивідуальних відомостей про застраховану особу в системі персоніфікованого обліку за період роботи з 01.07.2020 по 31.03.2021 наявна інформація про нарахований заробіток (дохід), подана ВП "Шахта "Бужанська" ДП "Волиньвугілля", однак відсутня інформація про сплату страхових внесків.
Таким чином, пільговий страховий стаж позивача за період з 01.07.2020 по 31.03.2021 не зарахований відповідачем у зв`язку з несплатою ВП "Шахта "Бужанська" ДП "Волиньвугілля", як страховиком, страхових внесків.
Проте, суд вважає, що невнесення страхових внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування відбулось не з вини позивача. За таких обставин, несплата за нього ВП "Шахта "Бужанська" ДП "Волиньвугілля" страхових внесків не може бути підставою для незарахування до страхового стажу періоду роботи, оскільки відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник, в якому працює застрахована особа.
Сам факт ненадходження відрахувань до Пенсійного фонду України із зарплати позивача за відсутності його вини, не є підставою для не зарахування відповідачем ОСОБА_1 пільгового стажу роботи за період з 01.07.2020 по 31.03.2021 і як наслідок, - перерахунку пенсії.
На переконання суду, позивач не повинен відповідати за неналежне виконання підприємством - страхувальником свого обов`язку щодо належної сплати страхових внесків, а отже, наявність заборгованості підприємства по страховим внескам не може бути підставою для не зарахування до страхового стажу при перерахунку пенсії позивача періодів його роботи та не врахування отриманої ним заробітної плати.
Внаслідок невиконання ВП "Шахта "Бужанська" ДП "Волиньвугілля" обов`язку по сплаті внесків до Пенсійного фонду України позивач позбавлений соціальної захищеності та пенсійного стажу за спірний період на вказаному підприємстві, що є неприпустимим та таким, що суперечить основним конституційним засадам в сфері соціального захисту.
Зважаючи на встановлені обставини, суд не погоджується з твердженнями відповідача, що останнім правомірно відмовлено у перерахунку пенсії позивача з 01.04.2021 відповідно до частини четвертої статті 42 Закону № 1058-IV за його заявою від 21.05.2021, тому є підстави для задоволення вимог позивача.
Повноваження суду при вирішенні справи визначені статтею 245 КАС України. Як встановлено частиною другою вказаної статті, у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій; інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
З врахуванням наведеного, суд дійшов висновку, що Головним управлінням ПФУ у Волинській області безпідставно не здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 квітня 2021 року у зв`язку з неврахуванням до пільгового стажу позивача періоду роботи з липня 2020 року по квітень 2021 року з мотивів несплати страхувальником страхових внесків.
Беручи до уваги зібрані та досліджені судом докази в їх сукупності, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог ОСОБА_1 шляхом прийняття рішення про визнання протиправними дій Головного управління ПФУ у Волинській області щодо відмови у зарахуванні до пільгового страхового стажу позивача періоду роботи з липня 2020 року по квітень 2021 року на посаді гірника з ремонту гірничих виробок підземних ІV розряду у ВП “Шахта “Бужанська” ДП “Волиньвугілля” та відмови у проведенні перерахунку пенсії з 01.04.2021 відповідно до статті 42 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”; зобов`язання відповідача провести позивачу перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) пенсії відповідно до статті 42 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”, зарахувавши до пільгового страхового стажу позивача період роботи з липня 2020 року по квітень 2021 року посаді гірника з ремонту гірничих виробок підземних ІV розряду у ВП “Шахта “Бужанська” Державного підприємства “Волиньвугілля”.
Згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Отже, на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір в розмірі 908,80 грн, сплачений згідно з квитанцією від 09.09.2021 №28.
Керуючись статтями 139, 243, 245, 246, 255, 263, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”, суд
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (45026, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Кравчука, будинок 22-в, код ЄДРПОУ 13358826) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо відмови ОСОБА_1 у зарахуванні до пільгового страхового стажу періоду роботи з липня 2020 року по квітень 2021 року на посаді гірника з ремонту гірничих виробок підземних ІV розряду у ВП “Шахта “Бужанська” ДП “Волиньвугілля” та відмови у проведенні перерахунку пенсії з 01 квітня 2021 відповідно до статті 42 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області з 01 квітня 2021 року провести перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) ОСОБА_1 пенсії відповідно до статті 42 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”, зарахувавши до пільгового страхового стажу позивача період роботи з липня 2020 року по квітень 2021 року посаді гірника з ремонту гірничих виробок підземних ІV розряду у ВП “Шахта “Бужанська” Державного підприємства “Волиньвугілля”.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (45026, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Кравчука, будинок 22-в, код ЄДРПОУ 13358826) на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 908, 00 грн (дев`ятсот вісім гривень 00 копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Т.М. Димарчук