
Справа №760/23256/21
Провадження №3/760/9285/21
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 жовтня 2021 року м. Київ
Суддя Солом`янського районного суду міста Києва Аксьонова Н.М. з участю представника Київської митниці Державної митної служби України Короля Л.І., розглянувши матеріали, які надійшли від Київської митниці Державної митної служби України про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), громадянина Південно-Африканської Республіки, ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження: Південно-Африканська Республіка, місце проживання (реєстрації): АДРЕСА_1 , працює: директор компанії «RAFT Acconuting», м. Кейптаун, паспорт громадянина Південно-Африканської Республіки для виїзду за кордон НОМЕР_1 , виданий 20.12.2019, орган, що видав: ZAF, орган, що видав: DEPT OF HOME AFFAIRS,
за порушення митних правил, передбачене ст. 471 МК України,
В С Т А Н О В И В :
04 серпня 2021 року о 14 год. 40 хв. ОСОБА_1 , який прибув до України з Держави Катар, авіарейсом 295, авіакомпанії «Катарські Авіалінії» перебуваючи в зоні митного контролю залу «Приліт» терміналу «Д» ДП МА «Бориспіль» та обравши формою проходження митного контролю проходження через «зелений коридор», порушив встановлений порядок проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю та перемістив в окремому відділенні валізи пасажира (ручній поклажі) через митний кордон України товар - готівкові кошти у розмірі 30000 доларів США, переміщення якого через митний кордон України обмежено законодавством України, зокрема ст.8 Закону України "Про валюту і валютні операції" та Постановою Правління НБУ №3 від 02.01.2019 року «Про затвердження Положення про транскордонне переміщення валютних цінностей».
В судовому засіданні представник митного органу підтримав позицію митного органу та обставини, викладені в протоколі, просив притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за порушення митних правил.
Захисник особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - адвокат Крупчинська Я.П. в судове засідання не з`явилася, однак подала до суду заперечення щодо протоколу про порушення митних правил та додаткові пояснення до них, в яких просила не застосовувати адміністративне стягнення у вигляді конфіскації грошових коштів у сумі 18150 доларів США, а вилучену валюту повернути ОСОБА_1 .
В обґрунтування своїх заперечень вказала, що вилучені грошові кошти, отримані ОСОБА_1 законним шляхом та є його особистою власністю. ОСОБА_1 є одноосібним власником та директором компанії під назвою «RAFT BUSINESS ADVISORY SERVICES (PTY) LTD». Вказане підприємство зареєстроване в Південно-Африканській Республіці 04 квітня 2017 року та діє дотепер, що підтвердила копіює сертифікату, виданого Уповноваженим в справах комісії з питань компаній та інтелектуальної власності від 10.08.2021 та сертифікату акцій № 001 від 04.04.2017 з нотаріальними перекладами. Від діяльності компанії «RAFT BUSINESS ADVISORY SERVICES (PTY) LTD» ОСОБА_1 отримує дохід, на підтвердження чого надано щоквартальну виписку про стан виплати позики на житло від 31 травня 2021 року. Загалом на рахунках ОСОБА_1 станом на 07.08.2021 в банку ABSA наявно 848470,19 південноафриканських рандів, що за середнім курсом південноафриканського ранду до долару США дорівнює приблизно 58295 доларів США (скріншот з онлайн-банкінгу з перекладом додано). Також ОСОБА_1 має 54962,88 доларів США на рахунку № НОМЕР_2 для управління готівковими коштами в Інвестек Бенк Лімітед (виписку з банку з перекладом додано). Таким чином, ОСОБА_1 законно отримав та володіє коштами в розмірі 30000 доларів США, які ввозив на митну територію України. Конфіскація вилученої нього готівки негативно вплине на благополуччя його сім`ї - дружини та неповнолітнього сина, та покладе на нього «індивідуальний надмірний тягар». Також просила врахувати рішення Конституційного Суду України від 21 липня 2021 року №3-р(ІІ)/2021 у справі № 3-261/2019(5915/19) за конституційною скаргою ОСОБА_6 щодо конституційності окремих положень абзацу другого ст.471 МК України.
Заслухавши представника митного органу та представника особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про доведеність вини ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ст. 471 Митного кодексу України.
Так, судом встановлено, що 04 серпня 2021 року о 14 год. 40 хв. ОСОБА_1 який прибув до України з Держави Катар, авіарейсом 295, авіакомпанії «Катарські Авіалінії». Для проходження митного контролю громадянин України ОСОБА_1 , своїми діями обрав канал, позначений символами зеленого кольору - «зелений коридор», тим самим, відповідно до ч. 5 ст. 366 МК України заявив про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та обмеження щодо ввезення на митну територію України, тобто своїми діями засвідчив факти, що мають юридичне значення..
Відповідно до ч.2 ст.366 МК України канал, позначений символами зеленого кольору - «Зелений коридор» призначений для декларування шляхом вчинення дій громадянами, які переміщують через митний кордон України товари в обсягах, що не підлягають оподаткуванню митними платежами та не підпадають під встановлені законодавством заборони або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території і не підлягають письмовому декларуванню.
Згідно ч.4 ст.366 МК України громадянин, який переміщує товари через митний кордон самостійно обирає відповідний канал («зелений коридор» або «червоний коридор») для проходження митного контролю.
Як вбачається з наказу Міністерства фінансів України «Про затвердження Порядку виконання митних формальностей на повітряному транспорті» № 671 від 03.08.2018 року, перетин особою (громадянином), що переміщує товари через митний кордон - «зеленої лінії», яка позначає початок «зеленого коридору», вказує, що для проходження митного контролю особою (громадянином) обрано «зелений коридор», і декларування переміщуваних товарів здійснюється шляхом вчинення дій.
Під час проведення митного контролю та усного опитування ОСОБА_1 повідомив, що переміщує через митний кордон України готівку в сумі 30000 доларів США, після чого йому було запропоновано пред`явити всю готівку в службовому приміщенні митниці.
ОСОБА_1 було видано готівку у сумі 30000 доларів США, яка знаходилася в окремому відділенні валізи пасажира (ручній поклажі) без ознак приховування.
Порядок переміщення через митний кордон України окремих видів товарів, на які встановлені заборони або обмеження, встановлено статтями 196, 197 МК України.
Так, ч.3 ст.197 МК України (Обмеження щодо переміщення окремих товарів через митний кордон України) визначено, що переміщення валюти України, іноземної валюти, банківських металів через митний кордон України здійснюється з урахуванням вимог Закону України «Про валюту і валютні операції».
Відповідно до ч.1 та ч.3 ст.8 Закону України «Про валюту і валютні операції» транскордонне переміщення фізичними особами валютних цінностей у сумі, що дорівнює або перевищує еквівалент 10 тисяч євро за офіційним курсом валют, встановленим Національним банком України на день переміщення через митний кордон України, підлягає письмовому декларуванню митним органам, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Порядок транскордонного переміщення валютних цінностей суб`єктами валютних операцій і уповноваженими установами визначається Національним банком України з урахуванням норм частини першої цієї статті.
Аналогічна норма закріплена в п.6 Положення про транскордонне переміщення валютних цінностей, затвердженого постановою Правління НБУ №3 від 02.01.2019 року, фізична особа ввозить в Україну та вивозить за межі України готівкову валюту і банківські метали в сумі/вартістю, що дорівнює або перевищує в еквіваленті 10000 євро, за умови її письмового декларування митному органу в повному обсязі.
Тобто, законодавством України встановлено обмеження на переміщення через митний кордон України готівки в сумі, що дорівнює або перевищує 10000 євро (в еквіваленті).
Тому на місці виявлення правопорушення в зоні митного контролю залу «Приліт» ДП МА «Бориспіль» щодо ОСОБА_1 співробітником митниці було складено протокол про порушення митних правил № 1986/10000/21 від 04.08.2021 року за ст.471 МК України, при цьому 11850 доларів США, в якості еквіваленту суми у 9973 євро станом на 04.08.2021 за курсом валют НБУ було пропущено ОСОБА_1 , а 18150 доларів США - вилучено та передано на зберігання до каси Київської митниці Держмитслужби за адресою Київська область, с. Гора, вул. Бориспіль-7.
Як убачається з протоколу опитування у справі про порушення митних правил №1986/10000/21 від 04 серпня 2021 року, ОСОБА_1 повідомив, що вину у вчиненні порушення митних правил, передбачених ст.471 МК України, він визнав, однак вказав, що це сталося ненавмисно. Грошові кошти належать йому особисто та він ввозив їх для особистих потреб.
Таким чином, оскільки ОСОБА_1 своїми діями обрав порядок проходження митного контролю через зону спрощеного митного контролю «зелений коридор», де не передбачено наявності у пасажира предметів, на переміщення яких через митний кордон України встановлено заборони чи обмеження, то, переміщуючи через зону спрощеного митного контролю валюту в сумі, що перевищує 10000 євро, він вчинив порушення митних правил, передбачених ст.471 МК України.
Закон не містить застережень щодо можливості іншого порядку переміщення предметів, щодо яких встановлено заборону чи обмеження.
Своїми діями ОСОБА_1 вчинив правопорушення, передбачене ст.471 МК України, як порушення встановленого порядку проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, тобто переміщення через митний кордон України особою, яка формою проходження митного контролю обрала проходження (проїзд) через «зелений коридор», товарів в обсягах, що перевищують неоподатковувану норму переміщення через митний кордон України.
На підставі наведеного суд приходить до висновку, що винність ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.471 МК України, повністю підтверджується дослідженими у судовому засідання доказами, зокрема протоколом про порушення митних правил №1986/10000/21 від 04.08.2021 року та іншими документами в їх сукупності.
Санкція статті 471 МК України, за якою кваліфіковані дії ОСОБА_1 передбачає накладення штрафу в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а у разі якщо безпосередніми предметами правопорушення є товари, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, - також конфіскацію цих товарів.
21 липня 2021 року Другий сенат Конституційного Суду України прийняв рішення № 3-р(ІІ)/2021 у справі № 3-261/2019(5915/19) за конституційною скаргою ОСОБА_6 щодо конституційності окремих положень абзацу другого ст. 471 МК України.
Зазначеним рішенням визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), окремі положення абзацу другого статті 471 Митного кодексу України, а саме «а у разі якщо безпосередніми предметами правопорушення є товари, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, - також конфіскацію цих товарів».
Конституційний Суд України зазначає, що суспільна користь адміністративних стягнень за адміністративні правопорушення полягає не в поповненні державного бюджету, а в забезпеченні конституційного правопорядку, безпеки суспільства та прав і свобод кожної особи. Суспільна користь від застосування конфіскації товарів за статтею 471 Кодексу як адміністративного стягнення не вимірюється у майновому еквіваленті, її сутність полягає у досягненні стійкого ефекту захисту митних інтересів України, митної безпеки за рахунок впровадження законодавцем адекватних заходів адміністративної відповідальності. Однак для прав і свобод особи шкода від зазначеного адміністративного стягнення, яке визначено статтею 471 Кодексу, не повинна бути надмірною, що є необхідною умовою збереження справедливого балансу між вимогами публічних інтересів та захистом права власності особи.
Юридичне регулювання питань транскордонного переміщення валютних цінностей в Україні визначає, що власне переміщення через митний кордон України валютних цінностей у сумі, що перевищує еквівалент 10 тисяч євро, не зумовлює потреби в сплаті митних зборів або будь-яких інших платежів на користь держави, а лише вимагає дотримання встановлених законодавцем додаткових вимог щодо письмового декларування зазначених цінностей, після виконання яких заборони чи обмеження не застосовуються до такого переміщення і воно не характеризується відповідно до законодавства України як незаконне. Отже, недотримання зазначених вимог не завдає жодної матеріальної шкоди або інших збитків державі, а також не спричиняє суттєвих негативних наслідків для суспільних або державних інтересів, якщо походження та подальше використання валютних цінностей, що не були задекларовані, не є неправомірними або злочинними.
Водночас переміщення валютних цінностей в сумі, що перевищує еквівалент 10 тисяч євро, без їх попереднього декларування через митний кордон України особою, яка формою митного контролю обрала проходження (проїзд) через «зелений коридор», з огляду на специфіку організації та реалізації такої форми переміщення валютних цінностей може відбуватися без дійсного наміру особи порушувати правила митного контролю, установлені законодавством України. Якщо такого наміру немає, фактично уся шкода для державних і суспільних інтересів полягатиме у неповідомленні держави про переміщення через її митний кордон зазначених валютних цінностей, а їх конфіскація як адміністративне стягнення набуватиме непомірно каральних ознак. Тому і суспільна користь від застосування такого адміністративного стягнення відповідно до статті 471 Кодексу є незначною, тоді як сама конфіскація валютних цінностей стає надмірним тягарем для права власності особи.
Конституційний Суд України підсумовує, що оспорювані приписи статті 471 Кодексу не забезпечують досягнення справедливого балансу між вимогами публічних інтересів та захистом права власності особи й допускають невиправдане позбавлення такого права, оскільки відповідно до цих приписів Кодексу обов`язковій конфіскації підлягають валютні цінності в сумі, що перевищує еквівалент 10 тисяч євро, у будь-якому випадку і в повному обсязі, незалежно від правомірності джерела їх походження та мети подальшого використання, форми вини особи та негативного впливу такої конфіскації на її майнове становище.
Рішення Конституційного Суду України вже опубліковано, є обов`язковим, остаточним та таким, що не може бути оскаржено.
Частиною 1 ст.487 МК України передбачено, що провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до ст.23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила правопорушення в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Стаття 33 КУпАП визначає, що стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України. При накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність.
Враховуючи викладене, а також характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, відсутність обставин, що обтяжують відповідальність, необхідно застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян без конфіскації безпосереднього предмету порушення митних правил, оскільки шкода, яку він міг потенційно завдати державі, є незначною.
З пояснень ОСОБА_1 вбачається, що грошові кошти, які він перевозив через митний кордон України, отримані ним законним шляхом та є його власністю, оскільки ОСОБА_1 є одноосібним власником та директором компанії під назвою «RAFT BUSINESS ADVISORY SERVICES (PTY) LTD», що підтвердив належними доказами. Кошти в сумі 18150 доларів США, що підлягають конфіскації, є значною сумою для ОСОБА_1 .
Суд вважає, що конфіскація грошових коштів призведе до накладення на нього індивідуального та надмірного тягаря та буде непропорційною до вчиненого правопорушення.
За таких обставин, застосування до ОСОБА_1 адміністративного стягнення лише у виді штрафу відповідає принципу справедливої рівноваги між інтересами суспільства і необхідністю дотримання фундаментальних прав окремої людини, закріпленого у ст.1 Першого Протоколу до Конвенції.
Крім того, на підставі ст. 40-1 КУпАП та Закону України «Про судовий збір» з ОСОБА_1 підлягає стягненню судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що станом на 01 січня 2021 року становить 454 грн.
Керуючись ст.33, 40-1, 280, 283, 284 КУпАП, ст. 489, 495, 497-498, 527-529 Митного кодексу України,
П О С Т А Н О В И В :
Визнати винним ОСОБА_1 у порушенні митних правил, передбачених ст.471 Митного кодексу України.
Накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1700 (одна тисяча сімсот) гривень, без конфіскації товару.
Повернути ОСОБА_1 вилучені товари згідно опису предметів до протоколу про порушення митних правил № 1986/10000/21 від 04 серпня 2021 року, а саме грошові кошти в сумі 18150 (вісімнадцять тисяч сто п`ятдесят) доларів США.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 454 (чотириста п`ятдесят чотири) гривні.
Штраф за порушення митних правил для зарахування до Державного бюджету необхідно сплатити за такими реквізитами: Отримувач: ГУК у м.Києві/ Солом`янський район/ 21081100, код ЄДРПОУ: 37993783; МФО: 899998, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), р/р № UA568999980313040106005026010, призначення платежу: номер справи про ПМП №2169/10000/21 П.І.Б. (порушника).
Судовий збір необхідно сплатити за такими реквізитами: рахунок UA908999980313111256000026001, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, код класифікації доходів бюджету: 22030106, отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106 .
Постанова може бути оскаржена особою, стосовно якої вона винесена, представником такої особи або органом доходів і зборів, який здійснював провадження у цій справі до Київського апеляційного суду через Солом`янський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня її проголошення.
Постанова пред`являється до виконання протягом трьох місяців.
Суддя Солом`янського
районного суду м. Києва Н.М. Аксьонова