Ухвала суду № 101371896, 15.11.2021, Печерський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
15.11.2021
Номер справи
757/59742/21-к
Номер документу
101371896
Форма судочинства
Кримінальне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

печерський районний суд міста києва

Справа № 757/59742/21-к

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 листопада 2021 року слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва Шапутько С. В.,

за участю секретаря Галаган Г. О.

прокурорів Сергєєвої Т. В., Чернова В. В.

захисників Грішиної Н. О., Король Г. О.

підозрюваного ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві клопотання старшого слідчого Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань Каминіної А. О. у кримінальному провадженні № 42015110000000471 про застосування запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту відносно підозрюваного ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , -

ВСТАНОВИВ:

10.11.2021 до Печерського районного суду м. Києва надійшло клопотання старшого слідчого Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань Каминіної А. О. у кримінальному провадженні № 42015110000000471 про застосування запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваного у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч.1 ст. 366, ч. 4 ст. 191, ч. 1 ст. 366, ч. 2 ст. 15 ч.5 ст. 191, ч.1 ст. 366 КК України.

Обґрунтовуючи клопотання, слідчий зазначає, що Головним слідчим управлінням Державного бюро розслідувань здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні за № 42015110000000471 від 07.10.2015, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 364, ч. 1 ст. 364 (чинна з 04.06.2014 до 01.07.2020), ч. 5 ст. 191, ч.2 ст. 364,ч.2 ст. 364, ч.1 ст. 366, ч.4 ст. 191, ч.1 ст. 366, ч.5 ст. 191, ч.1 ст. 366, ч.2 ст. 367, ч.2 ст. 367, ч.2 ст. 15 ч.5 ст. 191 КК України.

В ході досудового розслідування встановлено наявність достатніх даних для підозри в тому, що ОСОБА_1 , будучи службовою особою - директором ТОВ «Компанія Укртехекспорт» вчинив кримінальні правопорушення проти власності та у сфері службової діяльності за наступних обставин.

Так, ОСОБА_1 , у невстановлений слідством день та час, але не пізніше 15.09.2020, перебуваючи у не встановленому слідством місці, зловживаючи своїм службовим становищем, діючи умисно, усвідомлюючи суспільно - небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно - небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, переслідуючи корисливий мотив, усвідомлюючи положення законодавства України про те, що експортер несе відповідальність за достовірність інформації в поданих ним документах, достовірно знаючи, що код УКТ ЗЕД 8537 10 98 90 (пульти, панелі, консолі, столи, розподільні щити та інші основи, обладнані двома або більше пристроями товарної позиції 8535 або 8536, для контролю або розподілу електричного струму, включаючи пристрої чи апаратуру групи 90, та цифрові апарати керування, крім комутаційних пристроїв товарної позиції 8517: для напруги не більше як 1000 В: інші: інші), за яким класифіковано товар, не відповідає дійсним характеристикам експортованого товару, з метою незаконного експорту до Республіки Польща з території України вантажу брухту з вмістом дорогоцінних металів під виглядом «комплектів електричних консолей з електронним обладнанням» для їх подальшого дефектування та добування з експортованого вантажу дорогоцінних металів та сплавів на території Республіки Польща компанією TDM Electronics S.A. (NIP 5342333322, 05-555 Rembertow, ul. Spokojna 1, Tarczyn, Polska), а також з метою заволодіння коштами державного бюджету у вигляді отримання на користь ТОВ "Компанія Укртехекспорт" відшкодування податку на додану вартість від здійснення вказаної незаконної діяльності, під час декларування відходів або брухту дорогоцінних металів чи металів, плакованих дорогоцінними металами; інші відходів або брухту з вмістом дорогоцінних металів чи сполук дорогоцінних металів, використовуваних головним чином для добування дорогоцінних металів, вніс до вантажної митної декларації (далі ВМД) UA209140/2020/084955 недостовірні відомості в частині класифікації коду товару, а саме, в графі 33 «Код товару» замість коду згідно УКТ ЗЕД 7112 99 00 00 вніс код 8537 10 98 90, тобто зазначений товар експортував під виглядом комплектів електричних консолей з електричним обладнанням, чим фактично здійснив підміну товарних позицій та порушив частину першу статті 69, частину першу статті 257 Митного кодексу України та Постанову № 1109.

Достовірність характеристики коду експортованого товару згідно УКТ ЗЕД, вартісних та вагових показників вантажу ОСОБА_1 засвідчив власним підписом та печаткою ТОВ «Компанія Укртехекспорт» на ВМД UA209140/2020/084955.

В подальшому, ОСОБА_1 , продовжуючи свої умисні дії, направлені на незаконний експорт до Республіки Польща з території України вантажу брухту з вмістом дорогоцінних металів під виглядом «комплектів електричних консолей з електронним обладнанням», а також з метою заволодіння коштами державного бюджету у вигляді отримання на користь ТОВ "Компанія Укртехекспорт" відшкодування податку на додану вартість від здійснення вказаної незаконної діяльності, перебуваючи у злочинній змові з ОСОБА_2 , надав останній пакет документів, необхідний для оформлення експорту товарів та подання митному органу, а саме: ВМД UA209140/2020/084955, інвойс від 15.09.2020 № 060/20, акт прийому-передачі від 15.09.2020 № 060 до Договору від 03.07.2019 № 01/19, міжнародну товарно-транспортну накладну CMR № 666405, на підставі яких ТОВ "Компанія Укртехекспорт" здійснило експорт комплектів електричних консолей з електронним обладнанням для TDM Electronics S.A. в кількості 239 шт. на загальну суму 175 665,0 євро.

В такий незаконний спосіб директором ТОВ "Компанія Укртехекспорт" ОСОБА_1 , за пособництва митного брокера ОСОБА_2 на адресу компанії TDM Electronics S.A. було здійснено експорт вантажу відходів або брухту дорогоцінних металів чи металів, плакованих дорогоцінними металами; інші відходів або брухту з вмістом дорогоцінних металів чи сполук дорогоцінних металів, використовуваних головним чином для добування дорогоцінних металів, всупереч прямої заборони, визначеної Постановою Кабінету Міністрів України від 24.12.2019 № 1109 «Про затвердження переліків товарів, експорт та імпорт яких підлягає ліцензуванню, та квот на 2020 рік».

Здійснена в такий спосіб ТОВ «Компанія Укртехекспорт» незаконна операція з вивезення зазначених товарів за межі митної території України у митному режимі експорту була оподаткована за нульовою ставкою, що спричинило безпідставне формування від`ємного значення різниці між сумою податкового зобов`язання та сумою податкового кредиту в вересні 2020 року на суму 1 169 666,0 грн.

Так, ОСОБА_1 , 19.10.2020 року, в невстановлений досудовим розслідуванням час та перебуваючи в невстановленому досудовим розслідуванням місці, продовжуючи реалізовувати свій злочинний умисел, направлений на заволодіння коштами державного бюджету у вигляді отримання на користь ТОВ "Компанія Укртехекспорт" відшкодування податку на додану вартість від здійснення незаконної діяльності, подав декларацію з податку на додану вартість за вересень 2020 року до ДПІ у Подільському районі Головного управління ДПС у м. Києві, відповідно до розділу ІІІ якої ТОВ «Компанія Укртехекспорт» задекларувало від`ємне значення різниці між сумою податкового зобов`язання та сумою податкового кредиту в вересні 2020 року в сумі 4 296 964,0 грн, з яких 3 034 284,0 грн (зазначена сума включає ПДВ в сумі 1 169 666,0 грн, сплачене за поставку 239 комплектів) підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника в банку.

Згідно довідки від 12.11.2020 № 1626/26-15-04-04-20 про підтвердження сум бюджетного відшкодування ПДВ за результатами камеральної перевірки, складеної Головним управлінням ДПС у м. Києві, податковим органом підтверджено розмір бюджетного відшкодування на користь ТОВ «Компанія Укртехекспорт» в сумі 3 034 284,0 грн на розрахунковий рахунок НОМЕР_1 в АТ «КРЕДОБАНК».

Таким чином, ОСОБА_1 , зловживаючи своїм службовим становищем, діючи умисно та з корисливих мотивів, заволодів коштами державного бюджету шляхом отримання бюджетного відшкодування суми ПДВ за вересень 2020 рік на розрахунковий рахунок ТОВ "Компанія Укртехекспорт" в сумі 1 169 666, 0 грн, яка в 600 і більше разів перевищує встановлений законодавством неоподатковуваний мінімум доходів громадян, тобто є особливо великим розміром.

Таким чином, ОСОБА_1 підозрюється в тому, що своїми умисними діями вчинив заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, за попередньою змовою групою осіб, в особливо великих розмірах, тобто кримінальне правопорушення, передбачене частиною 5 статті 191 КК України.

Крім того, ОСОБА_1 , у невстановлений слідством день та час, але не пізніше 15.09.2020, будучи службовою особою ТОВ "Компанія Укртехекспорт", зловживаючи своїм службовим становищем, діючи умисно, усвідомлюючи суспільно - небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно - небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, переслідуючи корисливий мотив, усвідомлюючи положення законодавства України про те, що експортер несе відповідальність за достовірність інформації в поданих ним документах, достовірно знаючи, що код УКТ ЗЕД 8537 10 98 90 (пульти, панелі, консолі, столи, розподільні щити та інші основи, обладнані двома або більше пристроями товарної позиції 8535 або 8536, для контролю або розподілу електричного струму, включаючи пристрої чи апаратуру групи 90, та цифрові апарати керування, крім комутаційних пристроїв товарної позиції 8517: для напруги не більше як 1000 В: інші: інші), за яким класифіковано товар, не відповідає дійсним характеристикам експортованого товару, з метою незаконного експорту до Республіки Польща з території України вантажу брухту з вмістом дорогоцінних металів під виглядом «комплектів електричних консолей з електронним обладнанням» для їх подальшого дефектування та добування з експортованого вантажу дорогоцінних металів та сплавів на території Республіки Польща компанією TDM Electronics S.A. (NIP 5342333322, 05-555 Rembertow, ul. Spokojna 1, Tarczyn, Polska), а також з метою заволодіння коштами державного бюджету у вигляді отримання на користь ТОВ "Компанія Укртехекспорт" відшкодування податку на додану вартість від здійснення вказаної незаконної діяльності, під час декларування відходів або брухту дорогоцінних металів чи металів, плакованих дорогоцінними металами; інші відходів або брухту з вмістом дорогоцінних металів чи сполук дорогоцінних металів, використовуваних головним чином для добування дорогоцінних металів, вніс до вантажної митної декларації (далі ВМД) UA209140/2020/084955 від 15.09.2020 недостовірні відомості в частині класифікації коду товару, а саме, в графі 33 «Код товару» замість коду згідно УКТ ЗЕД 7112 99 00 00 вніс код 8537 10 98 90, тобто зазначений товар експортував під виглядом комплектів електричних консолей з електричним обладнанням, чим фактично здійснив підміну товарних позицій та порушив частину першу статті 69, частину першу статті 257 Митного кодексу України та Постанову № Кабінету Міністрів України від 24.12.2019 № 1109 «Про затвердження переліків товарів, експорт та імпорт яких підлягає ліцензуванню, та квот на 2020 рік».

Таким чином, ОСОБА_1 підозрюється в тому, що своїми умисними діями вчинив службове підроблення, тобто внесення службовою особою до офіційних документів недостовірних відомостей, тобто кримінальне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 366 КК України.

Крім того, ОСОБА_1 , у невстановлений слідством день та час, але не пізніше 24.11.2020, перебуваючи у не встановленому слідством місці, зловживаючи своїм службовим становищем, діючи умисно, усвідомлюючи суспільно - небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно - небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, переслідуючи корисливий мотив, усвідомлюючи положення законодавства України про те, що експортер несе відповідальність за достовірність інформації в поданих ним документах, достовірно знаючи, що код УКТ ЗЕД 8537 10 98 90 (пульти, панелі, консолі, столи, розподільні щити та інші основи, обладнані двома або більше пристроями товарної позиції 8535 або 8536, для контролю або розподілу електричного струму, включаючи пристрої чи апаратуру групи 90, та цифрові апарати керування, крім комутаційних пристроїв товарної позиції 8517: для напруги не більше як 1000 В: інші: інші), за яким класифіковано товар, не відповідає дійсним характеристикам експортованого товару, з метою незаконного експорту до Республіки Польща з території України вантажу брухту з вмістом дорогоцінних металів під виглядом «комплектів електричних консолей з електронним обладнанням» для їх подальшого дефектування та добування з експортованого вантажу дорогоцінних металів та сплавів на території Республіки Польща компанією TDM Electronics S.A. (NIP 5342333322, 05-555 Rembertow, ul. Spokojna 1, Tarczyn, Polska), а також з метою заволодіння коштами державного бюджету у вигляді отримання на користь ТОВ "Компанія Укртехекспорт" відшкодування податку на додану вартість від здійснення вказаної незаконної діяльності, під час декларування відходів або брухту дорогоцінних металів чи металів, плакованих дорогоцінними металами; інші відходів або брухту з вмістом дорогоцінних металів чи сполук дорогоцінних металів, використовуваних головним чином для добування дорогоцінних металів, вніс до вантажної митної декларації (далі ВМД) UA209140/2020/112325 недостовірні відомості в частині класифікації коду товару, а саме, в графі 33 «Код товару» замість коду згідно УКТ ЗЕД 7112 99 00 00 вніс код 8537 10 98 90, тобто зазначений товар експортував під виглядом комплектів електричних консолей з електричним обладнанням, чим фактично здійснив підміну товарних позицій та порушив частину першу статті 69, частину першу статті 257 Митного кодексу України та Постанову № 1109.

Достовірність характеристики коду експортованого товару згідно УКТ ЗЕД, вартісних та вагових показників вантажу ОСОБА_1 засвідчив власним підписом та печаткою ТОВ «Компанія Укртехекспорт» на ВМД UA209140/2020/112325.

В подальшому, ОСОБА_1 , продовжуючи свої умисні дії, направлені на незаконний експорт до Республіки Польща з території України вантажу брухту з вмістом дорогоцінних металів під виглядом «комплектів електричних консолей з електронним обладнанням», а також з метою заволодіння коштами державного бюджету у вигляді отримання на користь ТОВ "Компанія Укртехекспорт" відшкодування податку на додану вартість від здійснення вказаної незаконної діяльності, надав митному брокеру ОСОБА_2 пакет документів, необхідний для оформлення експорту товарів та подання митному органу, а саме: ВМД UA209140/2020/112325, замовлення від 24.11.2020 № 077 до Договору від 03.07.2019 № 01/19, міжнародної товарно-транспортної накладної CMR № 666306 здійснило експорт комплектів електричних консолей з електронним обладнанням для TDM Electronics S.A. в кількості 241 шт. на загальну суму 88 206,0 євро.

В такий незаконний спосіб директором ТОВ "Компанія Укртехекспорт" ОСОБА_1 , за пособництва митного брокера ОСОБА_2 на адресу компанії TDM Electronics S.A. було здійснено експорт відходів або брухту дорогоцінних металів чи металів, плакованих дорогоцінними металами; інші відходів або брухту з вмістом дорогоцінних металів чи сполук дорогоцінних металів, використовуваних головним чином для добування дорогоцінних металів, всупереч прямої заборони, визначеної Постановою Кабінету Міністрів України від 24.12.2019 № 1109 «Про затвердження переліків товарів, експорт та імпорт яких підлягає ліцензуванню, та квот на 2020 рік».

Здійснена в такий спосіб ТОВ «Компанія Укртехекспорт» незаконна операція з вивезення зазначених товарів за межі митної території України у митному режимі експорту була оподаткована за нульовою ставкою, що спричинило безпідставне формування від`ємного значення різниці між сумою податкового зобов`язання та сумою податкового кредиту в листопаді 2020 року на суму 592 860,0 грн.

Так, ОСОБА_1 , 18.12.2020 року, в невстановлений досудовим розслідуванням час та перебуваючи в невстановленому досудовим розслідуваннням місці, продовжуючи реалізовувати свій злочинний умисел, направлений на заволодіння коштами державного бюджету у вигляді отримання на користь ТОВ "Компанія Укртехекспорт" відшкодування податку на додану вартість від здійснення незаконної діяльності, подав декларацію з податку на додану вартість за листопад 2020 року до ДПІ у Подільському районі Головного управління ДПС у м. Києві, відповідно до розділу ІІІ якої ТОВ «Компанія Укртехекспорт» задекларувало від`ємне значення різниці між сумою податкового зобов`язання та сумою податкового кредиту в листопаді 2020 року в сумі 5 942 557,0 грн (зазначена сума включає ПДВ в сумі 592 860,0 грн, сплачене за поставку 241 комплекту), яка підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника в банку.

Згідно довідки від 18.01.2021 № 4079/26-15-04-08-20 про підтвердження сум бюджетного відшкодування ПДВ за результатами камеральної перевірки, складеної Головним управлінням ДПС у м. Києві, податковим органом підтверджено розмір бюджетного відшкодування на користь ТОВ «Компанія Укртехекспорт» в сумі 5 942 557,0 грн на розрахунковий рахунок НОМЕР_1 в АТ «КРЕДОБАНК».

Таким чином, ОСОБА_1 , зловживаючи своїм службовим становищем, діючи умисно та з корисливих мотивів, заволодів коштами державного бюджету шляхом отримання бюджетного відшкодування суми ПДВ за листопад 2020 рік на розрахунковий рахунок ТОВ "Компанія Укртехекспорт" в сумі 592 860,0 грн, яка в 250 і більше разів перевищує встановлений законодавством неоподатковуваний мінімум доходів громадян, тобто є великим розміром.

Таким чином, ОСОБА_1 підозрюється в тому, що своїми умисними діями вчинив заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, повторно, за попередньою змовою групою осіб, у великих розмірах, тобто кримінальне правопорушення, передбачене ч. 4 ст. 191 КК України.

Крім того, ОСОБА_1 , у невстановлений слідством день та час, але не пізніше 24.11.2020, будучи службовою особою ТОВ "Компанія Укртехекспорт", зловживаючи своїм службовим становищем, діючи умисно, усвідомлюючи суспільно - небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно - небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, усвідомлюючи положення законодавства України про те, що експортер несе відповідальність за достовірність інформації в поданих ним документах, достовірно знаючи, що код УКТ ЗЕД 8537 10 98 90 (пульти, панелі, консолі, столи, розподільні щити та інші основи, обладнані двома або більше пристроями товарної позиції 8535 або 8536, для контролю або розподілу електричного струму, включаючи пристрої чи апаратуру групи 90, та цифрові апарати керування, крім комутаційних пристроїв товарної позиції 8517: для напруги не більше як 1000 В: інші: інші), за яким класифіковано товар, не відповідає дійсним характеристикам експортованого товару, з метою незаконного експорту до Республіки Польща з території України вантажу брухту з вмістом дорогоцінних металів під виглядом «комплектів електричних консолей з електронним обладнанням» для їх подальшого дефектування та добування з експортованого вантажу дорогоцінних металів та сплавів на території Республіки Польща компанією TDM Electronics S.A. (NIP 5342333322, 05-555 Rembertow, ul. Spokojna 1, Tarczyn, Polska), а також з метою заволодіння коштами державного бюджету у вигляді отримання на користь ТОВ "Компанія Укртехекспорт" відшкодування податку на додану вартість від здійснення вказаної незаконної діяльності, під час декларування відходів або брухту дорогоцінних металів чи металів, плакованих дорогоцінними металами; інші відходів або брухту з вмістом дорогоцінних металів чи сполук дорогоцінних металів, використовуваних головним чином для добування дорогоцінних металів, вніс до вантажної митної декларації (далі ВМД) UA209140/2020/112325 недостовірні відомості в частині класифікації коду товару, а саме, в графі 33 «Код товару» замість коду згідно УКТ ЗЕД 7112 99 00 00 вніс код 8537 10 98 90, тобто зазначений товар експортував під виглядом комплектів електричних консолей з електричним обладнанням, чим фактично здійснив підміну товарних позицій та порушив частину першу статті 69, частину першу статті 257 Митного кодексу України та Постанову Кабінету Міністрів України від 24.12.2019 № 1109 «Про затвердження переліків товарів, експорт та імпорт яких підлягає ліцензуванню, та квот на 2020 рік».

Таким чином, ОСОБА_1 підозрюється в тому, що своїми умисними діями вчинив службове підроблення, тобто внесення службовою особою до офіційних документів недостовірних відомостей, тобто кримінальне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 366 КК України.

Крім того, встановлено достатні дані для підозри, що ОСОБА_1 , будучи службовою особою - директором ТОВ «ТВМ Холдінг», вчинив кримінальні правопорушення проти власності та у сфері службової діяльності за наступних обставин.

Так, ОСОБА_1 , у невстановлений слідством день та час, але не пізніше 06.02.2021, зловживаючи своїм службовим становищем, діючи умисно, усвідомлюючи суспільно - небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно - небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, переслідуючи корисливий мотив, усвідомлюючи положення законодавства України про те, що експортер несе відповідальність за достовірність інформації в поданих ним документах, достовірно знаючи, що код УКТ ЗЕД 8537 10 98 90 (пульти, панелі, консолі, столи, розподільні щити та інші основи, обладнані двома або більше пристроями товарної позиції 8535 або 8536, для контролю або розподілу електричного струму, включаючи пристрої чи апаратуру групи 90, та цифрові апарати керування, крім комутаційних пристроїв товарної позиції 8517: для напруги не більше як 1000 В: інші: інші), за яким класифіковано товар, не відповідає дійсним характеристикам експортованого товару, з метою незаконного експорту до Республіки Польща з території України вантажу брухту з вмістом дорогоцінних металів під виглядом «комплектів електричних консолей з електронним обладнанням» для їх подальшого дефектування та добування з експортованого вантажу дорогоцінних металів та сплавів на території Республіки Польща компанією TDM Electronics S.A. (NIP 5342333322, 05-555 Rembertow, ul. Spokojna 1, Tarczyn, Polska), а також з метою заволодіння коштами державного бюджету у вигляді отримання на користь ТОВ "ТВМ Холдінг" відшкодування податку на додану вартість від здійснення вказаної незаконної діяльності, під час декларування відходів або брухту дорогоцінних металів чи металів, плакованих дорогоцінними металами; інші відходів або брухту з вмістом дорогоцінних металів чи сполук дорогоцінних металів, використовуваних головним чином для добування дорогоцінних металів, вніс до вантажної митної декларації (далі ВМД) № UA209140/2021/010283 недостовірні відомості в частині класифікації коду товару, а саме, в графі 33 «Код товару» замість коду згідно УКТ ЗЕД 7112 99 00 00 вніс код 8537 10 98 90, тобто зазначений товар експортував під виглядом комплектів електричних консолей з електричним обладнанням, чим фактично здійснив підміну товарних позицій та порушив частину першу статті 69, частину першу статті 257 Митного кодексу України та Постанову Кабінету Міністрів України від 29.12.2020 № 1329 «Про затвердження переліків товарів, експорт та імпорт яких підлягає ліцензуванню, та квот на 2021 рік».

Достовірність характеристики коду експортованого товару згідно УКТ ЗЕД, вартісних та вагових показників вантажу ОСОБА_1 засвідчив власним підписом та печаткою ТОВ «ТВМ Холдінг» на ВМД № UA209140/2021/010283.

В подальшому, ОСОБА_1 , продовжуючи свої умисні дії, направлені на незаконний експорт до Республіки Польща з території України вантажу брухту з вмістом дорогоцінних металів під виглядом «комплектів електричних консолей з електронним обладнанням», а також з метою заволодіння коштами державного бюджету у вигляді отримання на користь ТОВ "ТВМ Холдінг" відшкодування податку на додану вартість від здійснення вказаної незаконної діяльності, надав митному брокеру ОСОБА_2 пакет документів, необхідний для оформлення експорту товарів та подання митному органу, а саме: ВМД № UA209140/2021/010283 CMR - 502304 від 05.02.2021 року; INVOCE № 05/21 від 05.02.2021 року (до договору № 01/10/07 від 10.07.2017); Висновок експертного дослідження № 2194/21-54 від 25.01.2021 року Київського науково-дослідного інституту судових експертиз; Лист-повідомлення № 003-1401 від 27.01.2021 року, підписаний директором Компанії "TDM Electronics S.A." Монікою Вардак; видаткова накладна № 1 від 22.01.2021 ТОВ «Соліта»; рахунок № 18-МОМ20-172 від 09.12.2020, рахунок № 18-МОМ20-171 від 09.12.2020.

Крім того, ОСОБА_1 , у невстановлений слідством день та час, але не пізніше 08.02.2021, зловживаючи своїм службовим становищем, діючи умисно, усвідомлюючи суспільно - небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно - небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, переслідуючи корисливий мотив, усвідомлюючи положення законодавства України про те, що експортер несе відповідальність за достовірність інформації в поданих ним документах, достовірно знаючи, що код УКТ ЗЕД 8537 10 98 90 (пульти, панелі, консолі, столи, розподільні щити та інші основи, обладнані двома або більше пристроями товарної позиції 8535 або 8536, для контролю або розподілу електричного струму, включаючи пристрої чи апаратуру групи 90, та цифрові апарати керування, крім комутаційних пристроїв товарної позиції 8517: для напруги не більше як 1000 В: інші: інші), за яким класифіковано товар, не відповідає дійсним характеристикам експортованого товару, з метою незаконного експорту до Республіки Польща з території України вантажу брухту з вмістом дорогоцінних металів під виглядом «комплектів електричних консолей з електронним обладнанням» для їх подальшого дефектування та добування з експортованого вантажу дорогоцінних металів та сплавів на території Республіки Польща компанією TDM Electronics S.A. (NIP 5342333322, 05-555 Rembertow, ul. Spokojna 1, Tarczyn, Polska), а також з метою заволодіння коштами державного бюджету у вигляді отримання на користь ТОВ "ТВМ Холдінг" відшкодування податку на додану вартість від здійснення вказаної незаконної діяльності, під час декларування відходів або брухту дорогоцінних металів чи металів, плакованих дорогоцінними металами; інші відходів або брухту з вмістом дорогоцінних металів чи сполук дорогоцінних металів, використовуваних головним чином для добування дорогоцінних металів, вніс до вантажної митної декларації (далі ВМД) № UA209140/2021/010747 недостовірні відомості в частині класифікації коду товару, а саме, в графі 33 «Код товару» замість коду згідно УКТ ЗЕД 7112 99 00 00 вніс код 8537 10 98 90, тобто зазначений товар експортував під виглядом комплектів електричних консолей з електричним обладнанням, чим фактично здійснив підміну товарних позицій та порушив частину першу статті 69, частину першу статті 257 Митного кодексу України та Постанову Кабінету Міністрів України від 29.12.2020 № 1329 «Про затвердження переліків товарів, експорт та імпорт яких підлягає ліцензуванню, та квот на 2021 рік».

Достовірність характеристики коду експортованого товару згідно УКТ ЗЕД, вартісних та вагових показників вантажу ОСОБА_1 засвідчив власним підписом та печаткою ТОВ «ТВМ Холдінг» на ВМД № UA209140/2021/010747.

В подальшому, ОСОБА_1 , продовжуючи свої умисні дії, направлені на незаконний експорт до Республіки Польща з території України вантажу брухту з вмістом дорогоцінних металів під виглядом «комплектів електричних консолей з електронним обладнанням», а також з метою заволодіння коштами державного бюджету у вигляді отримання на користь ТОВ "ТВМ Холдінг" відшкодування податку на додану вартість від здійснення вказаної незаконної діяльності, надав митному брокеру ОСОБА_2 пакет документів, необхідний для оформлення експорту товарів та подання митному органу, а саме: ВМД № UA209140/2021/010747, INVOCE № 07/21 від 10.02.2021; Замовлення № 07/21 від 10.02.2021 року (до договору № 01/10/07 від 10.07.2017), підписане директором ТОВ "ТВМ Холдінг" ОСОБА_1 та директором TDM Electronics S.A. Монікою Вардак.

Крім того, ОСОБА_1 , у невстановлений слідством день та час, але не пізніше 12.02.2021, зловживаючи своїм службовим становищем, діючи умисно, усвідомлюючи суспільно - небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно - небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, переслідуючи корисливий мотив, усвідомлюючи положення законодавства України про те, що експортер несе відповідальність за достовірність інформації в поданих ним документах, достовірно знаючи, що код УКТ ЗЕД 8537 10 98 90 (пульти, панелі, консолі, столи, розподільні щити та інші основи, обладнані двома або більше пристроями товарної позиції 8535 або 8536, для контролю або розподілу електричного струму, включаючи пристрої чи апаратуру групи 90, та цифрові апарати керування, крім комутаційних пристроїв товарної позиції 8517: для напруги не більше як 1000 В: інші: інші), за яким класифіковано товар, не відповідає дійсним характеристикам експортованого товару, з метою незаконного експорту до Республіки Польща з території України вантажу брухту з вмістом дорогоцінних металів під виглядом «комплектів електричних консолей з електронним обладнанням» для їх подальшого дефектування та добування з експортованого вантажу дорогоцінних металів та сплавів на території Республіки Польща компанією TDM Electronics S.A. (NIP 5342333322, 05-555 Rembertow, ul. Spokojna 1, Tarczyn, Polska), а також з метою заволодіння коштами державного бюджету у вигляді отримання на користь ТОВ "ТВМ Холдінг" відшкодування податку на додану вартість від здійснення вказаної незаконної діяльності, під час декларування відходів або брухту дорогоцінних металів чи металів, плакованих дорогоцінними металами; інші відходів або брухту з вмістом дорогоцінних металів чи сполук дорогоцінних металів, використовуваних головним чином для добування дорогоцінних металів, вніс до вантажної митної декларації (далі ВМД) № UA209140/2021/012102 недостовірні відомості в частині класифікації коду товару, а саме, в графі 33 «Код товару» замість коду згідно УКТ ЗЕД 7112 99 00 00 вніс код 8537 10 98 90, тобто зазначений товар експортував під виглядом комплектів електричних консолей з електричним обладнанням, чим фактично здійснив підміну товарних позицій та порушив частину першу статті 69, частину першу статті 257 Митного кодексу України та Постанову Кабінету Міністрів України від 29.12.2020 № 1329 «Про затвердження переліків товарів, експорт та імпорт яких підлягає ліцензуванню, та квот на 2021 рік».

Достовірність характеристики коду експортованого товару згідно УКТ ЗЕД, вартісних та вагових показників вантажу ОСОБА_1 засвідчив власним підписом та печаткою ТОВ «ТВМ Холдінг» на ВМД № UA209140/2021/012102.

В подальшому, ОСОБА_1 , продовжуючи свої умисні дії, направлені на незаконний експорт до Республіки Польща з території України вантажу брухту з вмістом дорогоцінних металів під виглядом «комплектів електричних консолей з електронним обладнанням», а також з метою заволодіння коштами державного бюджету у вигляді отримання на користь ТОВ "ТВМ Холдінг" відшкодування податку на додану вартість від здійснення вказаної незаконної діяльності, надав митному брокеру ОСОБА_2 пакет документів, необхідний для оформлення експорту товарів та подання митному органу, а саме: ВМД № UA209140/2021/012102, INVOCE № 07/21 від 10.02.2021 року; Замовлення № 07/21 від 10.02.2021 року.

Крім того, ОСОБА_1 , у невстановлений слідством день та час, але не пізніше 17.02.2021, зловживаючи своїм службовим становищем, діючи умисно, усвідомлюючи суспільно - небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно - небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, переслідуючи корисливий мотив, усвідомлюючи положення законодавства України про те, що експортер несе відповідальність за достовірність інформації в поданих ним документах, достовірно знаючи, що код УКТ ЗЕД 8537 10 98 90 (пульти, панелі, консолі, столи, розподільні щити та інші основи, обладнані двома або більше пристроями товарної позиції 8535 або 8536, для контролю або розподілу електричного струму, включаючи пристрої чи апаратуру групи 90, та цифрові апарати керування, крім комутаційних пристроїв товарної позиції 8517: для напруги не більше як 1000 В: інші: інші), за яким класифіковано товар, не відповідає дійсним характеристикам експортованого товару, з метою незаконного експорту до Республіки Польща з території України вантажу брухту з вмістом дорогоцінних металів під виглядом «комплектів електричних консолей з електронним обладнанням» для їх подальшого дефектування та добування з експортованого вантажу дорогоцінних металів та сплавів на території Республіки Польща компанією TDM Electronics S.A. (NIP 5342333322, 05-555 Rembertow, ul. Spokojna 1, Tarczyn, Polska), а також з метою заволодіння коштами державного бюджету у вигляді отримання на користь ТОВ "ТВМ Холдінг" відшкодування податку на додану вартість від здійснення вказаної незаконної діяльності, під час декларування відходів або брухту дорогоцінних металів чи металів, плакованих дорогоцінними металами; інші відходів або брухту з вмістом дорогоцінних металів чи сполук дорогоцінних металів, використовуваних головним чином для добування дорогоцінних металів, вніс до вантажної митної декларації (далі ВМД) № UA209140/2021/013775 недостовірні відомості в частині класифікації коду товару, а саме, в графі 33 «Код товару» замість коду згідно УКТ ЗЕД 7112 99 00 00 вніс код 8537 10 98 90, тобто зазначений товар експортував під виглядом комплектів електричних консолей з електричним обладнанням, чим фактично здійснив підміну товарних позицій та порушив частину першу статті 69, частину першу статті 257 Митного кодексу України та Постанову Кабінету Міністрів України від 29.12.2020 № 1329 «Про затвердження переліків товарів, експорт та імпорт яких підлягає ліцензуванню, та квот на 2021 рік».

Достовірність характеристики коду експортованого товару згідно УКТ ЗЕД, вартісних та вагових показників вантажу ОСОБА_1 засвідчив власним підписом та печаткою ТОВ «ТВМ Холдінг» на ВМД № UA209140/2021/013775.

В подальшому, ОСОБА_1 , продовжуючи свої умисні дії, направлені на незаконний експорт до Республіки Польща з території України вантажу брухту з вмістом дорогоцінних металів під виглядом «комплектів електричних консолей з електронним обладнанням», а також з метою заволодіння коштами державного бюджету у вигляді отримання на користь ТОВ "ТВМ Холдінг" відшкодування податку на додану вартість від здійснення вказаної незаконної діяльності, надав митному брокеру ОСОБА_2 пакет документів, необхідний для оформлення експорту товарів та подання митному органу, а саме: ВМД № UA209140/2021/013775, CMR - 666326 від 16.02.2021 року; INVOCE № 09/21 від 16.02.2021; Замовлення № 09/21 від 16.02.2021 року, підписане директором ТОВ "ТВМ Холдінг" ОСОБА_1 та громадянкою Республіки Польща ОСОБА_3 .

В такий незаконний спосіб директором ТОВ "ТВМ Холдінг" ОСОБА_1 , за пособництва митного брокера ОСОБА_2 на адресу компанії TDM Electronics S.A. було здійснено експорт відходів або брухту дорогоцінних металів чи металів, плакованих дорогоцінними металами; інші відходів або брухту з вмістом дорогоцінних металів чи сполук дорогоцінних металів, використовуваних головним чином для добування дорогоцінних металів, всупереч прямої заборони, визначеної Постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2020 № 1329 «Про затвердження переліків товарів, експорт та імпорт яких підлягає ліцензуванню, та квот на 2021 рік»

Здійснені в такий спосіб ТОВ «ТВМ Холдінг» незаконні операції з вивезення зазначених товарів за межі митної території України у митному режимі експорту були оподатковані за нульовою ставкою, що спричинило безпідставне формування від`ємного значення різниці між сумою податкового зобов`язання та сумою податкового кредиту в лютому 2021 року на загальну суму 5 072 196,0 грн.

Так, ОСОБА_1 , 22.03.2021 року, в невстановлений досудовим розслідуванням час та перебуваючи в невстановленому досудовим розслідуванням місці, продовжуючи реалізовувати свій злочинний умисел, направлений на заволодіння коштами державного бюджету у вигляді отримання на користь ТОВ "ТВМ Холдінг" відшкодування податку на додану вартість від здійснення незаконної діяльності, подав декларацію з податку на додану вартість за лютий 2021 рік до ДПІ у Подільському районі Головного управління ДПС у м. Києві, відповідно до розділу ІІІ якої ТОВ «ТВМ Холдінг» задекларувало від`ємне значення різниці між сумою податкового зобов`язання та сумою податкового кредиту в лютому 2021 року в сумі 1 857 280,0 грн, з яких 1 857 030,0 грн - податковий кредит попереднього звітного періоду.

Разом з цим, в розділі ІІІ податкової декларації з податку на додану вартість за березень 2021 року, яка була подана ТОВ «ТВМ Холдінг» 19.04.2021 року до ДПІ у Подільському районі Головного управління ДПС у м. Києві, ТОВ «ТВМ Холдінг» задекларувало від`ємне значення різниці між сумою податкового зобов`язання та сумою податкового кредиту в звітному періоді на суму 25 847 786,0 гривень.

Згідно довідки від 10.06.2021 № 45772/ж5/26-15-04-08-20 про підтвердження сум бюджетного відшкодування ПДВ за результатами камеральної перевірки, складеної Головним управлінням ДПС у м. Києві, податковим органом підтверджено розмір бюджетного відшкодування на користь ТОВ "ТВМ Холдінг» лише на суму 12 441 654,0 грн з 25 847 786,0 грн задекларованих останнім.

Відповідно до податкового повідомлення рішення від 04.06.2021 року № 00439080408, Головне управління ДПС у м. Києві повідомило ТОВ «ТВМ Холдінг» про відсутність у останнього права на отримання бюджетного відшкодування на суму 13 406 132,00 грн (від`ємне значення виникло в лютому 2021 року внаслідок оплати ТОВ «Соліта» поставлених товарів), через порушення ТОВ «ТВМ Холдінг» вимог пункту 200.4, пункту 200.8, пункту 200.9 статті 200 Податкового кодексу України.

Таким чином, з незалежних від ОСОБА_1 причин, останній не довів злочин до кінця, оскільки Головним управлінням ДПС у м. Києві не підтверджено бюджетне відшкодування на загальну суму 5 072 196,0 грн (яка в 600 і більше разів перевищує встановлений законодавством неоподатковуваний мінімум доходів громадян, тобто є особливо великим розміром), визначену ОСОБА_1 у декларації з податку на додану вартість за лютий 2021 рік.

Таким чином, ОСОБА_1 підозрюється в тому, що своїми умисними діями вчинив замах на заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, повторно, за попередньою змовою групою осіб, в особливо великих розмірах, тобто кримінальне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 15, ч. 5 ст. 191 КК України.

Крім того, ОСОБА_1 , у невстановлений слідством день та час, будучи службовою особою ТОВ "ТВМ Холдінг", зловживаючи своїм службовим становищем, діючи умисно, усвідомлюючи суспільно - небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно - небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, усвідомлюючи положення законодавства України про те, що експортер несе відповідальність за достовірність інформації в поданих ним документах, достовірно знаючи, що код УКТ ЗЕД 8537 10 98 90 (пульти, панелі, консолі, столи, розподільні щити та інші основи, обладнані двома або більше пристроями товарної позиції 8535 або 8536, для контролю або розподілу електричного струму, включаючи пристрої чи апаратуру групи 90, та цифрові апарати керування, крім комутаційних пристроїв товарної позиції 8517: для напруги не більше як 1000 В: інші: інші), за яким класифіковано товар, не відповідає дійсним характеристикам експортованого товару, з метою незаконного експорту до Республіки Польща з території України вантажу брухту з вмістом дорогоцінних металів під виглядом «комплектів електричних консолей з електронним обладнанням» для їх подальшого дефектування та добування з експортованого вантажу дорогоцінних металів та сплавів на території Республіки Польща компанією TDM Electronics S.A. (NIP 5342333322, 05-555 Rembertow, ul. Spokojna 1, Tarczyn, Polska), а також з метою заволодіння коштами державного бюджету у вигляді отримання на користь ТОВ "ТВМ Холдінг" відшкодування податку на додану вартість від здійснення вказаної незаконної діяльності, під час декларування відходів або брухту дорогоцінних металів чи металів, плакованих дорогоцінними металами; інші відходів або брухту з вмістом дорогоцінних металів чи сполук дорогоцінних металів, використовуваних головним чином для добування дорогоцінних металів, вніс до вантажних митних декларацій (далі ВМД): № № UA209140/2021/010283, UA209140/2021/010747, №UA209140/2021/013775, UA209140/2021/012102 недостовірні відомості в частині класифікації коду товару, а саме, в графі 33 «Код товару» замість коду згідно УКТ ЗЕД 7112 99 00 00 вніс код 8537 10 98 90, тобто зазначений товар експортував під виглядом комплектів електричних консолей з електричним обладнанням, чим фактично здійснив підміну товарних позицій та порушив частину першу статті 69, частину першу статті 257 Митного кодексу України та Постанову Кабінету Міністрів України від 29.12.2020 № 1329 «Про затвердження переліків товарів, експорт та імпорт яких підлягає ліцензуванню, та квот на 2021 рік».

Таким чином, ОСОБА_1 підозрюється в тому, що своїми умисними діями вчинив службове підроблення, тобто внесення службовою особою до офіційних документів недостовірних відомостей, тобто кримінальне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 366 КК України.

08.11.2021 повідомлено про підозру ОСОБА_1 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч.1 ст. 366, ч. 4 ст. 191, ч. 1 ст. 366, ч. 2 ст. 15 ч. 5 ст. 191, ч. 1 ст. 366 КК України.

Слідчий зазначає, що підозра ОСОБА_1 у вчиненні зазначених вище кримінальних правопорушень підтверджуються зібраними під час досудового розслідування доказами.

Метою застосування запобіжного заходу до підозрюваного ОСОБА_1 у вигляді цілодобового домашнього арешту є забезпечення виконання підозрюваним покладених на нього процесуальних обов`язків, а також запобігання спробам:

1) переховуватися від органів досудового розслідування та суду (п. 1 ч. 1 ст. 177 КПК України). Кримінальні правопорушення, що інкримінуються підозрюваному, відносяться до особливо тяжких злочинів, за які передбачено покарання у виді позбавлення на строк від 7 до 12 років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років з конфіскацією майна. Вищевикладене свідчить про те, що ОСОБА_1 , усвідомлюючи невідворотність покарання може планувати втечу з метою уникнення кримінальної відповідальності та переховування від органів досудового розслідування;

2) знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей та документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення (п. 2 ч. 1 ст. 177 КПК України). На теперішній час у кримінальному провадженні не проведений увесь комплекс необхідних слідчих (розшукових) дій, не встановлені усі місця зберігання предметів та документів, що можуть бути використані як речові докази, а також не встановлені всі можливі причетні особи до вчинення вказаних кримінальних правопорушень;

3) незаконно впливати на свідків та інших підозрюваних у кримінальному провадженні (п.3 ч.1 ст. 177 КПК України). ОСОБА_1 з метою уникнення кримінальної відповідальності може незаконно впливати на інших учасників кримінального провадження шляхом їх підкупу або примушування до дачі або відмови від дачі показань.

З урахуванням викладеного, а також специфіки кримінального правопорушення, у вчиненні якого підозрюється ОСОБА_1 , слідчий вважає, що з метою забезпечення виконання процесуальних обов`язків та запобігання наведеним у клопотанні ризикам, є необхідність в обранні підозрюваному ОСОБА_1 запобіжного заходу у вигляді цілодобового домашнього арешту, а інші більш м`які запобіжні заходи не забезпечать усунення існуючих ризиків, оскільки підозрюваний надалі матиме можливість знищення, приховування або спотворення речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального провадження, вчинення незаконного впливу на свідків, перешкоджання кримінальному провадженню іншим чином.

В судовому засіданні прокурори клопотання підтримали, посилаючись на викладені в ньому дані та обставини, просили клопотання задовольнити.

Захисники, підозрюваний проти задоволення клопотання заперечували, посилаючись на відсутність обґрунтованої підозри, недоведення існування в ризиків, передбачених ст. 177 КПК України. Зазначили, що із долучених до клопотання матеріалів, зокрема із копій митних декларацій, вбачається, що в них відсутній підпис ОСОБА_1 та відбиток печатки ТОВ «Компанія Укртехекспорт», оскільки вказана митна декларація підписувалась митним брокером ОСОБА_2 шляхом накладення на митну декларацію електронного цифрового підпису останньої як декларанта, а ОСОБА_1 насправді не вносив ніяких відомостей до митних декларацій, не складав їх та не підписував, а зазначені дії були вчинені митним брокером ОСОБА_2 . Також вказали, що ні повідомлення про підозру, ні клопотання про обрання запобіжного заходу прокурора не містить доводів щодо подання як заявником - митним брокером, так і експортером ТОВ «Компанія «Укртехекспорт», ТОВ «ТВМ Холдінг» недостовірних документів, недостовірної інформації, ненадання всієї інформації, яка стосується вищезазначеного майна, що вплинуло на невірну класифікацію майна. Крім того, сторона захисту зазначила, що докази якими сторона обвинувачення обґрунтовує підозру, не містять у своєму переліку доказів, які б підтверджували наявність змови ОСОБА_1 із митним брокером, узгодження вчинення завідомо неправомірних дій, надання вказівок та розпорядження щодо вчинення протиправних дій, а саме досудове розслідування здійснюється з порушенням підслідності, визначеної ст. 216 КПК України, оскільки посада підозрюваного ОСОБА_1 не входить до переліку посад, зазначених в ч. 4 ст. 216 КПК України.

Також, захисниками в ході судового розгляду означеного клопотання вказувалось, що сторона обвинувачення обґрунтувала наявність ризиків незастосування запобіжного заходу виключно своїми домислами та припущеннями, та жодним чином не довела, що до підозрюваного ОСОБА_1 неможливо застосувати більш м`який запобіжний захід для запобігання ризикам, вказаним в клопотанні. Обґрунтовуючи свою позицію, зазначили, що підозрюваний свої процесуальні обов`язки виконує належним чином, від суду та органів досудового розслідування не ховається, не вчиняв дій, направлених на перешкоджання кримінальному провадженню, із свідками та підозрюваними у справі стосовно їх показань не спілкувався та не спілкується. Крім того, на думку сторони захисту, сторона обвинувачення обґрунтовує наявність ризику спотворення, знищення доказів своїми припущеннями, а на доведення ризику незаконного впливу на інших підозрюваних стороною обвинувачення не надано жодного доказу.

Окрім цього, сторона захисту в ході судового засідання,

З урахуванням вищевикладеного, сторона захисту вважає відсутніми підстави для застосування до ОСОБА_1 будь-якого запобіжного заходу.

Слідчий суддя, вислухавши думку прокурорів в обґрунтування клопотання, позицію підозрюваного та його захисників, вивчивши клопотання та дослідивши долучені до нього матеріали, а також письмові заперечення з додатками, дійшов наступних висновків.

ОСОБА_1 є підозрюваним у вчинені кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч.1 ст. 366, ч. 4 ст. 191, ч. 1 ст. 366, ч. 2 ст. 15 ч. 5 ст. 191, ч. 1 ст. 366 КК України, згідно з повідомленням про підозру від 08.11.2021 /а.м.195-228/.

Перевіряючи обґрунтованість підозри, слідчий суддя виходить з практики Європейського суду з прав людини та вважає, що дані, які вказують на обґрунтовану підозру та навіть в об`єктивного спостерігача не можуть викликати розумних сумнівів щодо можливого вчинення підозрюваним ОСОБА_1 інкримінованих йому кримінальних правопорушень, містяться, у їх сукупності, в матеріалах, здобутих в ході проведення досудового розслідування та долучених до клопотання, а саме такі обставини підтверджуються: постановою Кабінету Міністрів України від 24.12.2019 № 1109 «Про затвердження переліків товарів, експорт та імпорт яких підлягає ліцензуванню, та квот на 2020 рік», якою передбачено нульові ставки на експорт брухту з вмістом дорогоцінних металів /т. 1 а.м. 47-48/; листами ДФС України № 430/99-99-20-01-02-17 від 17.01.2018 та № 580/99-99-20-01-02-17 від 09.01.2018, якими категорично заборонено експорт за межі митної території України брухту з вмістом дорогоцінних металів /т. 1 а.м. 44-46/; листом Державної казначейської служби України від 04.02.2021 № 12-06-06/2832 /т. 1 а.м. 50-52/; рахунками - фактурами про надання митно-брокерських послуг ФОП ОСОБА_2 /т. 2 а.м. 201-205/; протоколом огляду документів від 02.03.2021 /т.1 а.м. 53-63/; протоколом допиту свідка ОСОБА_4 від 02.03.2021 /т.1 а.м. 64-69/; листом Державної казначейської служби України від 16.04.2021 № 12-06-06/8185 про отримані суми бюджетного відшкодування ПДВ ТОВ «ТВМ Холдінг» /т.1 а.м. 77- 78/; довідками про підтвердження сум бюджетного відшкодування ПДВ за результатами камеральної перевірки, складеними ГУ ДПС у м. Києві /т.2 а.м. 5-21/; висновком Львівського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України від 12.10.2021 № СЕ-19/114-21/17373-ТВ /т.2 а.м. 67-96/; висновком експертів від 22.06.2021 № 21281/21282/21283/3995/9160-9193/9194-9210/9211-9227 /т.2 а.м. 97-200/; довідкою спеціаліста від 18.10.2021 /т.1 а. м. 80-92.

Посилання сторони захисту на відсутність підпису ОСОБА_1 та відбитку печатки ТОВ «Компанія Укртехекспорт» на митних деклараціях в якості підстав для визнання підозри необґрунтованою слідчий суддя вважає безпідставними, оскільки, у відповідності до ст. 94 МК України, поняттям вантажно-митної декларації охоплюються не тільки документи, що містять відомості про товари та транспортні засоби, які переміщуються через митний кордон України, митні режими, у яких вони заявляються, а й інша інформація, необхідна для здійснення митного контролю, в тому числі міжнародна транспортна накладна (CMR), інвойс, договори поставок та додатки до них, зокрема акти прийому-передачі, документи на підтвердження кількісних та якісних характеристик, в тому числі і тих, які підтверджують належність експортованого товару до певного коду, згідно УКТЗЕД, без яких здійснити експортну операцію взагалі неможливо. При цьому відомості, відображені у додатках до вантажно-митних декларацій, фактично слугують підставою для внесення відповідної інформації у саму декларацію, дублюючи встановлені кількісні та якісні характеристики експортованого товару.

Таким чином, вносячи завідомо неправдиві відомості стосовно виду експортованого товару, його кількісні та якісні характеристики до вказаних митних декларацій шляхом відображення їх в додатках, зокрема в інвойсах, актах прийому-передачі до договорів купівлі-продажу товару, ОСОБА_1 не міг не знати про хибне відображення цих відомостей у митних деклараціях, що свідчить про причетність останнього до вчиненого кримінального правопорушення.

Доводи сторони захисту щодо порушення підслідності у даному провадженні є необґрунтованими, оскільки в ході досудового розслідування повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України двом працівникам Державної митної служби України, які являються працівниками правоохоронного органу, у зв`язку з чим порушення підслідності в даному випадку відсутні.

Отже, доводи сторони захисту про необґрунтованість підозри ОСОБА_1 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч.1 ст. 366, ч. 4 ст. 191, ч. 1 ст. 366, ч. 2 ст. 15 ч. 5 ст. 191, ч. 1 ст. 366 КК України, спростовуються дослідженими у судовому засіданні доказами, які в своїй сукупності дають підстави підозрювати ОСОБА_1 у вчиненні вказаних кримінальних правопорушень.

Також слідчий суддя вважає наявними ризики, передбачені ст. 177 КПК України, зокрема можливість переховуватись від органу досудового розслідування та суду, зважаючи на тяжкість кримінальних правопорушень, у вчиненні яких обґрунтовано підозрюється ОСОБА_1 , та тяжкість ймовірного покарання, що оцінені слідчим суддею у сукупності із даними про особу підозрюваного; можливість ОСОБА_1 незаконно впливати на інших підозрюваних у кримінальному провадженні, оскільки підозрюваному відома ОСОБА_5 , яка є підозрюваною у цьому провадженні, з якою ОСОБА_1 перебуває у договірних відносинах, і за пособництва якої, згідно повідомлення про підозру, вчинялись інкриміновані кримінальні правопорушення; можливість знищити, сховати або спотворити будь-які документи, оскільки станом на теперішній час не встановлені усі місця зберігання предметів та документів, що можуть бути використані як речові докази, а також не встановлені всі причетні особи до вчинення вказаних кримінальних правопорушень.

Твердження захисника про відсутність у матеріалах справи доказів на підтвердження існування вищевказаних ризиків є необґрунтованими та безпідставними з огляду на вищевикладене.

На підставі викладеного, слідчий суддя надійшов висновку, що інший, більш м`який запобіжний захід, не зможе запобігти встановленим в провадженні ризикам та забезпечити належну процесуальну поведінку підозрюваного, а відтак вважає наявними підстави для задоволення клопотання слідчого та застосування щодо ОСОБА_1 запобіжного заходу у вигляді цілодобового домашнього арешту, із встановленням заборони залишати місце проживання за адресою АДРЕСА_1 , та покладенням на підозрюваного ОСОБА_1 обов`язків, що передбачені частиною 5 статті 194 КПК України, а саме: не відлучатись з місця проживання без дозволу слідчого прокурора або суду; повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та місця роботи; утримуватися від спілкування зі свідками ОСОБА_4 , ОСОБА_6 , підозрюваними ОСОБА_2 , ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , а також іншими свідками та підозрюваними, визначеними слідчим, з приводу обставин правопорушень, в яких він підозрюється; здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в`їзд в Україну.

Керуючись ст. ст. 177, 178, 181, 194, 196, 205, 309, 376 КПК України, слідчий суддя,-

УХВАЛИВ:

Клопотання - задовольнити.

Застосувати відносно підозрюваного ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , - запобіжний захід у вигляді домашнього арешту, заборонивши йому залишати місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 , цілодобово, на строк до 08 січня 2022 року.

Покласти на підозрюваного ОСОБА_1 обов`язки:

- не відлучатись з місця проживання, без дозволу слідчого, прокурора або суду;

- повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та місця роботи;

- утримуватися від спілкування зі свідками ОСОБА_4 , ОСОБА_6 , підозрюваними ОСОБА_2 , ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , а також іншими свідками та підозрюваними, визначеними слідчим, з приводу обставин правопорушень, в яких він підозрюється;

- здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в`їзд в Україну.

Підозрюваному ОСОБА_1 негайно прибути за адресою застосування запобіжного заходу

Роз`яснити підозрюваному, що працівники Національної поліції з метою контролю за його поведінкою, мають право з`являтися в житло, під арештом в якому він перебуває, вимагати надання усних чи письмових пояснень з питань, пов`язаних із виконанням покладених на нього обов`язків.

Визначити строк дії ухвали слідчого судді та покладених слідчим суддею обов`язків в межах строків досудового розслідування у кримінальному провадженні - до 08 січня 2022 року.

Ухвала слідчого судді підлягає негайному виконанню після її оголошення, організацію виконання ухвали слідчого судді покласти на прокурора.

Ухвала слідчого судді може бути оскаржена протягом п`яти днів з дня її оголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції, набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не буде подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.

Слідчий суддя С. В. Шапутько