Рішення № 101365211, 23.11.2021, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.11.2021
Номер справи
560/12398/21
Номер документу
101365211
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 560/12398/21

РІШЕННЯ

іменем України

23 листопада 2021 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Салюка П.І.

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Хмельницькій області про стягнення коштів,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулась до суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Хмельницькій області, в якому просить:

стягнути з Головного управління Державної податкової служби у Хмельницькій області на користь ОСОБА_1 індексацію заробітної плати за період роботи з 01.01.2013 по 31.12.2015 року в сумі 22591,50 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 30 листопада 2018 року, в день її звільнення виник спір про належні від Кам`янець-Подільської ОДПІ Головного управління ДФС у Хмельницькій області суми при звільненні, які у день звільнення позивач не отримала.

Як зазначає позивач, що на звернення від 10.11.2020 та від 24.02.2021 року до ГУ ДПС у Хмельницькій області (як правонаступника Кам`янець-Подільської ОДПІ), щодо виплати індексації заробітної плати, отримано відповіді від ГУ ДПС у Хмельницькій області, листами від 28.12.2020, 02.03.2021, 18.03.2021 р.р., в яких зазначено, що нарахування сум індексації заробітної плати за період роботи з 01.01.2013 по 26.02.2016 року не проводились, при цьому конкретна відповідь щодо причини не виплати індексації заробітної плати за період роботи з 01.01.2013 по 26.02.2016 року відсутня.

Позивач стверджує, що індексація заробітної плати у зв`язку з порушенням терміну виплати Кам`янець-Подільською ОДПІ та її правонаступниками, не нарахована та не виплачена, як наслідок, існує порушення прав на оплату праці в частині індексації і своєчасного та повного розрахунку в день звільнення, тому звернулась до суду з даним адміністративним позовом.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 23 вересня 2021 року у справі відкрито провадження та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.

Від відповідача 07 жовтня 2021 року до суду надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого відповідач просить відмовити у задоволенні позову та зазначає, що у період з 01.01.2013 по 31.12.2015, а саме за період стягнення з Головного управління ДПС у Хмельницькій області індексації заробітної плати, ОСОБА_1 працювала в Кам`янець-Подільській ОДПІ Головного управління ДПС у Хмельницькій області, звідки і була звільнена.

Як вказує представник відповідача, що при реорганізації Кам`янець-Подільської ОДПІ, згідно передавального акту Кам`янець-Подільської ОДПІ, будь-яка заборгованість щодо виплати заробітної плати перед ОСОБА_1 була відсутня. На момент звільнення з посади з позивачкою було проведено розрахунок по заробітній платі, нарахованих та невиплачених сум не було.

Щодо проведених виплат індексації заробітної плати ОСОБА_1 за період роботи з 01.01.2013 по 31.12.2015 в сумі 22591,50 грн., то спір виник після того, як позивачка звільнилась з роботи. На дату звільнення спору про розмір сум, належних позивачці при звільненні не було.

12 жовтня 2021 року до суду від позивача надійшло заперечення на відзив відповідача, відповідно до якого позивач вказує, що відмовивши у виплаті індексації заробітної плати за період з 01.01.2013 по 31.12.2015 року ГУ ДПС у Хмельницькій області, порушило норми статті 19 Конституції України та приписи статті 95 Кодексу законів про працю України, статті 33 Закону України "Про оплату праці", статті 2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", тому як наслідок, порушено права позивача на оплату праці в частині індексації.

Дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, оцінивши їх в єдності та сукупності, суд зазначає наступне.

Суд встановив, що у період з 01 січня 2013 року по 31 грудня 2015 року, а саме за період стягнення з Головного управління ДПС у Хмельницькій області індексації заробітної плати у межах заявлених позовних вимог, ОСОБА_1 працювала на посадах в Кам`янець-Подільській ОДПІ, що підтверджується копією трудової книжки.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28 березня 2018 року №296 "Про реформування територіальних органів Державної фіскальної служби", реорганізовано деякі територіальні органи Державної фіскальної служби шляхом їх приєднання, як структурних підрозділів до відповідних територіальних органів служби, а саме, Кам`янець-Подільську ОДПІ реорганізовано шляхом приєднання до Головного управління ДФС у Хмельницькій області.

Постановою Кабінету Міністрів України від 19 червня 2019 року №537 "Про утворення територіальних органів Державної податкової служби", утворено як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби за переліком згідно з додатком 1. Відповідно до додатку 2 постанови Кабінету Міністрів України від 19 червня 2019 року №537, Головне управління ДФС у Хмельницькій області реорганізовано шляхом приєднання до Головного управління ДПС у Хмельницькій області.

Відповідно до наказу Головного управління ДПС у Хмельницькій області від 27 листопада 2018 року №67-о у зв`язку із скороченням штатної чисельності, ОСОБА_1 звільнено з посади заступника начальника управління обслуговування платників - начальника відділу реєстрації та обліку платників, електронних сервісів та звітності Кам`янець-Подільської ОДПІ Головного управління ДПС у Хмельницькій області.

ОСОБА_1 зверталась до ГУ ДПС у Хмельницькій області із заявою щодо усунення порушення прав на повний розрахунок при звільненні, в якій просила в добровільному порядку виплатити індексацію заробітної плати за період роботи з 01 січня 2013 року по 31 грудня 2015 року.

ГУ ДПС у Хмельницькій області на звернення позивача повідомлено, що на момент звільнення (30 листопада 2018 року) Кам`янець-Подільською ОДПІ було проведено розрахунок по заробітній платі, нарахованих та невиплачених сум не було, будь-яка заборгованість перед позивачем Кам`янець - Подільської ОДПІ була відсутня.

Згідно передавального акту Кам`янець-Подільської ОДПІ ГУ ДФС у Хмельницькій області, заборгованості перед позивачем не було. Відповідно, в ГУ ДПС у Хмельницькій області відсутні підстави для нарахування та виплати частини заробітної плати звільненому Кам`янець-Подільською ОДПІ в 2018 році працівнику.

Вважаючи таку відмову необґрунтованою та протиправною, а свої права та охоронювані законом інтереси порушеними, позивач звернувся з позовом до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.

Відповідно до частини першої статті 94 Кодексу законів про працю України, заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Для забезпечення реальної заробітної плати, тобто грошової винагороди за виконану роботу як еквівалента вартості споживчих товарів і послуг, держава передбачає відповідні заходи. Згідно з положеннями частини шостої статті 95 Кодексу законів про працю України, такими заходами є індексація заробітної плати. Відповідно до статті 33 Закону України «Про оплату праці», в період між переглядом розміру мінімальної заробітної плати індивідуальна заробітна плата підлягає індексації згідно з чинним законодавством.

Правові, економічні й організаційні основи індексації грошових доходів населення України визначає Закон України "Про індексацію грошових доходів населення".

Згідно статті 2 даного Закону, об`єктом індексації грошових доходів населення є оплата праці (грошове забезпечення) як грошовий дохід громадян, одержаний ними в гривнях на території України і який не має разового характеру.

Відповідно до статті 5 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", витрати на індексацію грошових доходів населення фінансується за рахунок: підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з Державного бюджету України, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів Державного бюджету України.

Згідно із статтею 18 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії", індексації доходів населення віднесена до державних соціальних гарантій, які згідно статті 19 цього Закону, є обов`язковими для всіх підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.

Нарахування індексації грошових доходів населення проводиться згідно "Порядку проведення індексації грошових доходів населення, правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення, який поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників", що затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078 (із змінами) в редакції чинній в періоді спірних правових відносин.

Судом встановлено, що у спірний період індексація грошових доходів ОСОБА_1 за період роботи з 01 січня 2013 року по 31 грудня 2015 року не нараховувалась та не виплачувалась відповідачем в належному розмірі, про що об`єктивно свідчать матеріали даної адміністративної справи та надані відповідачем пояснення до позовної заяви у яких відповідач фактично не заперечує факту не нарахування індексація грошових доходів ОСОБА_1 за період роботи з 01 січня 2013 року по 31 грудня 2015 року.

Водночас, відповідно до проведеного позивачем розрахунку, загальна сума індексації заробітної плати за період роботи з 01 січня 2013 року по 31 грудня 2015 року, підлягала виплаті при звільненні 30 листопада 2018 року у розмірі 22591,50 грн.

При цьому, на переконання суду, обрахунок суми індексації належної до виплати позивачу належить саме до компетенції відповідача при здійсненні обрахунку за відповідними відомостями з особових рахунків позивача, тому суд вважає за можливе частково задоволити заявлену позовну вимогу шляхом зобов`язання відповідача провести нарахування та виплату індексації заробітної плати ОСОБА_1 за період роботи з 01 січня 2013 року по 31 грудня 2015 року.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 статті 77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що дії відповідача щодо відмови позивачу у нарахуванні та виплаті індексації заробітної плати за період роботи з 01 січня 2013 року по 31 грудня 2015 року є протиправними, а тому відповідача належить зобов`язати провести нарахування та виплату індексації заробітної плати за період роботи з 01 січня 2013 року по 31 грудня 2015 року, тому суд приходить до висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .

Оскільки позивач був звільнений від сплати судового збору, судових витрат, які визначені ст. 132 КАС України і підлягають розподілу, немає.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов - задоволити частково.

Зобов`язати Головне управління ДПС у Хмельницькій області провести нарахування та виплату ОСОБА_1 індексації заробітної плати за період роботи з 01 січня 2013 року по 31 грудня 2015 року

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Головне управління ДПС у Хмельницькій області (вул. Пилипчука, 17, Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 44070171)

Головуючий суддя П.І. Салюк