
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
25 листопада 2021 року № 520/18585/21
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Білової О.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) до Управління соціального захисту населення Богодухівської РДА (вул. Чернієнка, буд. 6, м. Богодухів, Харківська область, 62100, код ЄДРПОУ 03196386) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
До Харківського окружного адміністративного суду звернулася позивач ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Управління соціального захисту населення Богодухівської РДА, в якому просить суд примусити УСЗН Богодухівського району надати виплати "Допомогу на дітей, які виховуються в багатодітних сім`ях», на підставі заяви від 19.03.2021 № 20210319-167792, в розмірі 1700*6 = 10 200 гривень і виплатити моральну компенсацію за півроку дезінформації і за відсутність надання послуг в розмірі 5000,00 гривень.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 народила дитину ОСОБА_2 в державному закладі "Український медичний центр акушерства, гінекології та репродуктології МОЗ України", де позивачці надали послуги комплексної програми єМалятко, (заява № 20210319-167792), в якій вона оформила такі послуги: державна реєстрація народження; реєстрація в Державному реєстрі фізичних осіб-платників податків, номер платника податків дитини вноситься до свідоцтва про народження; призначення допомоги при народженні; призначення допомоги багатодітним сім`ям. Проте, допомоги багатодітним сім`ям відповідачем оформлено позивачу не було з посиланням на ненадання копій свідоцтв про народження дітей та посвідчення члена багатодітної родини. Позивач зазначає, що через гарячі лінії програм Дія і єМалятко вона дізналася, що подати через програму єМалятко такі документи неможливо і таких пунктів в заяві взагалі не існує, оскільки подання вказаних документів відповідно до порядку подання документів через програму єМалятко не передбачено взагалі. А відтак вимоги та відмова відповідача у оформленні допомоги з вказаних підстав є протиправною.
Ухвалою суду від 07.10.2021 відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 263 Кодексу адміністративного судочинства України, та запропоновано відповідачу надати відзив на позов, витребувано у відповідача рішення Управління соціального захисту населення Богодухівської РДА про відмову в призначенні допомоги на дітей, які виховуються в багатодітних сім`ях.
Відповідач не погодився з позовними вимогами та направив до суду відзив на адміністративний позов (отриманий судом 19.11.2021), в якому в обґрунтування заперечень на позов зазначив, що посвідчення багатодітної сім`ї ОСОБА_1 отримала 13 серпня 2021 року. Листом від 19.08.2021 № 04-10/2260 було повторно рекомендовано заявнику, після отримання посвідчення багатодітної сім`ї, звернутися до Управління соціального захисту населення Золочівської селищної ради з пакетом документів для подальшого призначення допомоги на дітей, які виховуються в багатодітних сім`ях, Управлінням соціального захисту населення Богодухівської районної державної адміністрації Харківської області. 03.09.2021 Управлінню соціального захисту населення Богодухівської районної державної адміністрації Харківської області було надано доступ до опрацювання звернення ОСОБА_1 та в призначенні допомоги на дітей, які виховуються в багатодітних сім`ях, заявниці було відмовлено, так як у зверненні було вказано дані тільки останньої народженої дитини, а потрібно було вказати всіх дітей зі складу сім`ї. Про це було повідомлено заявницю в телефонному режимі та надіслано листа від 07.09.2021 № Ч-80 з проханням виправити подану інформацію через єдиний портал державних послуг Дія для призначення відповідної допомоги через комплексну послугу «єМалятко» та листом від 22.09.2021 № Ч-87 запропоновано повторно звернутися безпосередньо до УСЗН Золочівської селищної ради з пакетом документів для подальшого призначення допомоги.
Позивачкою 20.10.2021 до суду подано додаткові пояснення про додавання до суми позову ще 1700,00 грн, так як минає ще один місяць без виплати. За своїм змістом вказані пояснення є уточненням позовних вимог, які з огляду на приписи ч.7 ст. 47 КАС України не підлягають прийняттю до розгляду та повертаються позивачці, оскільки не надано доказів їх направлення відповідачу.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо: оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється відповідно до вимог ст. 229 КАС України.
Суд, дослідивши матеріали справи встановив такі обставини.
ОСОБА_1 , дата народження ІНФОРМАЦІЯ_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 народила дитину ОСОБА_2 в державному закладі «Український медичний центр акушерства, гінекології та репродуктології МОЗ України», де позивачці за її заявою № 20210319-167792 надано послуги комплексної програми єМалятко, а саме: державна реєстрація народження; реєстрація в Державному реєстрі фізичних осіб-платників податків, номер платника податків дитини вноситься до свідоцтва про народження; призначення допомоги при народженні. Заява в частині призначення допомоги багатодітним сім`ям реалізована не була.
13 серпня 2021 року відповідачем видано ОСОБА_1 посвідчення багатодітної сім`ї у складі: мати – ОСОБА_1 , батько – ОСОБА_3 , діти – ОСОБА_4 , 2014 р.н., ОСОБА_5 , 2017 р.н., ОСОБА_2 , 2021 р.н.
Відповідачем не було оформлено позивачу допомоги на дітей, які виховуються в багатодітних сім`ях. В обґрунтування бездіяльності з питання призначення вказаної допомоги, відповідач посилався на ненадання копій свідоцтв про народження дітей та посвідчення члена багатодітної родини.
При неодноразових зверненнях позивача, відповідачем повідомлялося про відсутність на розгляді її заяви.
Листом від 19.08.2021 № 04-10/2260 було повторно рекомендовано заявниці, після отримання посвідчення багатодітної сім`ї, звернутися до Управління соціального захисту населення Золочівської селищної ради з пакетом документів для подальшого призначення допомоги на дітей, які і виховуються в багатодітних сім`ях Управлінням соціального захисту населення Богодухівської районної державної адміністрації Харківської області.
03.09.2021 Управлінню соціального захисту населення Богодухівської районної державної адміністрації Харківської області було надано доступ до опрацювання звернення ОСОБА_1 .
Відповідачем засобами телефонного зв`язку та листом від 07.09.2021 № Ч-80 заявниці було повідомлено про необхідність виправити подану інформацію через єдиний портал державних послуг Дія для призначення відповідної допомоги через комплексну послугу «єМалятко», а також про те, що у разі невнесення змін до поданої заяви через єМалятко (недодавання свідоцтв про народження перших двох дітей) їй буде відмовлено у призначенні відповідної допомоги.
Рішенням відповідача від 09.09.2021 в призначенні допомоги на дітей, які виховуються в багатодітних сім`ях, заявниці було відмовлено, так як у зверненні було вказано дані тільки останньої народженої дитини, а потрібно було вказати всіх дітей із складу багатодітної сім`ї.
Крім того, відповідач листом від 22.09.2021 № Ч-87 запропоновав позивачці повторно звернутися безпосередньо до УСЗН Золочівської селищної ради з пакетом документів для призначення допомоги.
Позивач зазначає, що через гарячі лінії програм Дія і єМалятко вона дізналася, що редагувати заяву подану в програмі єМалятко як і подати через програму єМалятко такі документи неможливо і таких пунктів в заяві взагалі не існує. Вказане підтверджується скріншотами повідомлень чат-бота підтримки програми Дія, долученими до позову.
Згодом менеджером служби підтримки Дії повідомлено позивачці, що її заяву в частині призначення спірної допомоги відхилено у зв`язку з розбіжністю прізвищ позивача та першої дитини станом на день подання заяви.
Позивач вважає такі дії відповідача протиправними, у зв`язку з чим звернулася до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.
Питання призначення та виплати допомоги на дітей, які виховуються в багатодітних сім`ях врегульовано Порядком виплати допомоги на дітей, які виховуються у багатодітних сім`ях, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13 березня 2019 р. № 250. (далі Порядок № 250).
Відповідно до п. 3-5 Порядку допомога призначається і виплачується громадянам України, іноземцям та особам без громадянства, які постійно проживають в Україні.
Призначення і виплата допомоги здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - органи соціального захисту населення) за зареєстрованим місцем проживання або місцем фактичного проживання особи, яка претендує на призначення допомоги (далі - заявник).
Допомога за місцем фактичного проживання призначається за умови неотримання зазначеної допомоги за зареєстрованим місцем проживання заявника. Перевірка відомостей щодо неотримання допомоги здійснюється органами соціального захисту населення з використанням інформаційних систем.
Допомога надається одному з батьків дитини, які постійно проживають разом з дитиною.
Відповідно до п. 7 - 10 Порядку № 250 якщо заявник виявив бажання отримати послугу з призначення допомоги під час надання комплексної послуги “єМалятко”, орган соціального захисту населення призначає допомогу на підставі відомостей, отриманих у порядку інформаційної взаємодії, відповідно до Порядку надання комплексної послуги “єМалятко”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10 липня 2019 р. № 691 “Про реалізацію експериментального проекту щодо створення сприятливих умов для реалізації прав дитини”.
У такому разі орган соціального захисту населення призначає допомогу без подання заявником посвідчення батьків багатодітної сім`ї та дитини з багатодітної сім`ї або довідки багатодітної сім`ї та дитини з багатодітної сім`ї, а також інших документів, передбачених цим пунктом.
Документи, необхідні для призначення допомоги, розглядаються органом соціального захисту населення протягом десяти днів з дня подання заяви з усіма необхідними документами.
Про призначення допомоги чи про відмову в її призначенні із зазначенням причини відмови та порядку оскарження такого рішення орган соціального захисту населення видає чи надсилає заявникові письмове повідомлення протягом п`яти днів після прийняття відповідного рішення.
Допомога призначається на третю і кожну наступну дитину з місяця, в якому було подано заяву з усіма необхідними документами, та виплачується щомісяця по місяць досягнення дитиною 6-річного віку включно. Допомога призначається у розмірі 1700 гривень.
З аналізу вказаних норм вбачається, що у разі подання особою заяви під час надання комплексної послуги “єМалятко”, призначення допомоги проводиться без подання заявником посвідчення батьків багатодітної сім`ї та дитини з багатодітної сім`ї або довідки багатодітної сім`ї та дитини з багатодітної сім`ї, а також інших документів. Такі документи орган соціального захисту отримує у порядку інформаційної взаємодії.
Вказане обумовлює відсутність функціоналу програмного забезпечення еМалятко для додавання відповідних документів до такої заяви, зокрема, свідоцтв про народження дітей, посвідчення батьків багатодітної сім`ї та дитини з багатодітної сім`ї, тощо, про що і було повідомлено позивачу менеджерами підтримки.
Порядок надання комплексної послуги “єМалятко” затверджений Постановою КМУ від 10 липня 2019 р. № 691 (далі - Порядок № 691).
Відповідно до п. 1 Порядку № 691 цей Порядок визначає процедуру надання комплексної послуги “єМалятко”, що забезпечить створення сприятливих умов для належної реалізації прав дитини та складається з таких послуг:
державна реєстрація народження та визначення походження дитини;
реєстрація місця проживання;
призначення допомоги при народженні дитини;
призначення допомоги на дітей, які виховуються у багатодітних сім`ях;
внесення відомостей про дитину до Реєстру пацієнтів, що ведеться у центральній базі даних електронної системи охорони здоров`я;
реєстрація у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків;
видача посвідчень батьків багатодітної сім`ї та дитини з багатодітної сім`ї;
визначення належності новонародженої дитини до громадянства України;
внесення інформації про новонароджену дитину до Єдиного державного демографічного реєстру з присвоєнням унікального номера запису в ньому;
надання одноразової натуральної допомоги “пакунок малюка” за місцем проживання або перебування її отримувача;
надання грошової компенсації вартості одноразової натуральної допомоги “пакунок малюка”.
Згідно з п. 3 вказаного порядку Комплексна послуга “єМалятко” надається виключно за бажанням батьків дитини чи одного з них (далі - заявник) шляхом подання заяви про державну реєстрацію народження, що містить відомості, необхідні для надання послуг, визначених пунктом 1 цього Порядку.
Відповідно до п. 5-6 Порядку № 691 заява про державну реєстрацію народження, що містить відомості в обсязі, необхідному для надання послуг, визначених пунктом 1 цього Порядку, формується за допомогою програмних засобів Єдиного державного веб-порталу електронних послуг та подається до відділу державної реєстрації актів цивільного стану в паперовій або електронній формі з використанням кваліфікованого електронного підпису за місцем народження дитини або проживання заявника, зокрема через центр надання адміністративних послуг.
За бажанням заявника заяву про державну реєстрацію народження може бути подано у закладі охорони здоров`я, в якому народилася дитина, за умови співробітництва відділу державної реєстрації актів цивільного стану та закладу охорони здоров`я на основі відповідного меморандуму.
Надання комплексної послуги “єМалятко” здійснюється органами державної влади, органами місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, виключно на підставі відомостей, що містяться у заяві про державну реєстрацію народження, та відомостей, необхідних для надання послуг, визначених абзацами третім - дванадцятим пункту 1 цього Порядку, що містяться в Державному реєстрі актів цивільного стану громадян, отриманих у порядку інформаційної взаємодії із зазначеним Реєстром.
Складення та/або подання будь-яких додаткових заяв чи документів для отримання послуг, визначених пунктом 1 цього Порядку, під час надання комплексної послуги “єМалятко” не вимагається, крім:
медичного свідоцтва про народження (форма № 103/о) або судового рішення про встановлення факту народження дитини в електронній формі;
документа, що підтверджує сплату адміністративного збору у випадках, визначених законом;
письмової згоди другого з батьків (у разі реєстрації місця проживання батьків за різними адресами) щодо реєстрації місця проживання новонародженої дитини разом з одним із них (у випадку подання документів у паперовій формі та звернення одного із батьків) або згоди батьків на реєстрацію місця проживання новонародженої дитини, підтвердженої їх кваліфікованими електронними підписами або засвідченої кваліфікованим електронним підписом нотаріуса (у випадку подання документів в електронній формі) відповідно до Правил реєстрації місця проживання, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 2 березня 2016 р. № 207 (Офіційний вісник України, 2016 р., № 28, ст. 1108);
заяви матері та батька дитини про визнання батьківства (у разі подання заяви про державну реєстрацію народження одним із батьків);
письмової згоди одного з батьків про присвоєння дитині прізвища, якщо батьки мають різні прізвища (у разі подання заяви про державну реєстрацію народження одним із батьків.
У разі коли отриманню послуг, визначених пунктом 1 цього Порядку, відповідно до законодавства має передувати отримання іншої послуги, визначеної пунктом 1 цього Порядку, такі послуги під час надання комплексної послуги “єМалятко” надаються в порядку черговості їх надання.
Відповідно до п. 10 Порядку 691 інформування заявника про результати надання послуг, визначених пунктом 1 цього Порядку, під час надання комплексної послуги “єМалятко” здійснюється відповідним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, який надавав таку послугу, в день її надання за допомогою електронних засобів комунікації (смс-повідомлення, електронна пошта, інші засоби зв`язку).
У разі коли за результатом надання послуг, визначених пунктом 1 цього Порядку, відповідно до законодавства передбачено видачу документа, за вибором заявника такий документ може бути отриманий у відповідного органу державної влади, органу місцевого самоврядування, який надавав таку послугу, або у разі подання заяви про державну реєстрацію народження через центр надання адміністративних послуг або в закладі охорони здоров`я, в якому народилася дитина, - у відповідному центрі або закладі охорони здоров`я, або не пізніше наступного робочого дня з дня надання послуги, надісланий заявникові засобами поштового зв`язку за рахунок заявника.
З аналізу вказаних норм вбачається відсутність обов`язку у позивача подання документів, які вимагались відповідачем для прийняття рішення про призначення спірної допомоги.
Крім того, право органу вимагати у заявника вказані документи при поданні заяви за допомогою комплексної послуги “єМалятко” не передбачено, більш того, нормами чинного законодавства безпосередньо визначено, що складення та/або подання будь-яких додаткових заяв чи документів для отримання послуг, визначених пунктом 1 цього Порядку, під час надання комплексної послуги “єМалятко” не вимагається.
Порядком № 250 також імперативно визначено, що призначення допомоги при поданні заяви за допомогою комплексної послуги “єМалятко” здіснюється без подання заявником посвідчення батьків багатодітної сім`ї та дитини з багатодітної сім`ї або довідки багатодітної сім`ї та дитини з багатодітної сім`ї, а також інших документів, передбачених цим пунктом.
Відтак, неподання позивачем вказаних документів не може бути визнано належною підставою для відмови в призначенні допомоги на дітей, які виховуються в багатодітних сім`ях.
Як вбачається з матеріалів справи, підставою прийняття відповідачем рішення від 09.09.2021 про відмову в призначення допомоги на дітей, що виховуються в багатодітних сім`ях, було саме неподання всіх документів, зокрема, копії посвідчення члена багатодітної родини та свідоцтв про народження дітей.
Суд зазначає, що посвідчення члена багатодітної родини було видано позивачці саме відповідачем 13.08.2021, тобто до прийняття рішення про відмову в призначенні допомоги.
В той же час, відповідно до вимог чинного законодавства (п.п. 3-2 – 3-6 Порядку виготовлення і видачі посвідчень батьків багатодітної сім`ї та дитини з багатодітної сім`ї, затвердженого Постановою КМУ від 2 березня 2010 р. № 209), для отримання вказаного посвідчення до структурних підрозділів районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій подається заява, в якій зокрема зазначаються прізвища, імена, по батькові, місце і дата народження дітей, їх унікальні номери запису особи в Єдиному державному демографічному реєстрі та відомості про реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності). До такої заяви також додаються, зокрема у разі народження дитини або навчання особи віком від 18 до 23 років за денною формою навчання за межами України - копія свідоцтва про народження дитини або довідки із закладу освіти, у разі реєстрації повторного шлюбу та проживання із дітьми від попереднього шлюбу - документи, що підтверджують факт виховання дитини одним із батьків.
Для підтвердження відомостей про народження дітей та шлюб батьків використовуються відомості з Державного реєстру актів цивільного стану громадян, які передаються до Мінсоцполітики шляхом автоматизованого обміну електронними даними між інформаційними ресурсами Мін`юсту та Мінсоцполітики через систему електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів у порядку, передбаченому законодавством.
Для підтвердження відомостей про факт виховання дитини одним із батьків використовуються відомості з Єдиного державного реєстру судових рішень, які передаються до Мінсоцполітики шляхом автоматизованого обміну електронними даними між інформаційними ресурсами Державної судової адміністрації та Мінсоцполітики у порядку, визначеному Мінсоцполітики разом із Державною судовою адміністрацією.
Відомості, необхідні для оформлення посвідчень батьків багатодітної сім`ї та дитини з багатодітної сім`ї, можуть також перевірятись у порядку електронної інформаційної взаємодії з державними електронними інформаційними ресурсами за допомогою засобів Єдиного державного веб-порталу електронних послуг.
З урахуванням встановленого судом факту оформлення та отримання позивачкою від відповідача посвідчення багатодітної родини, суд дійшов висновку, що відповідач станом на 13.08.2021 мав всю належну інформацію, необхідну для підтвердження позивачці статуту члена багатодітної родини, зокрема, відомості про народження дітей, шлюб батьків, копії свідоцтв про народження дітей, у зв`язку з чим 13.08.2021 видав позивачці відповідне посвідчення.
В той же час, незважаючи на наявність станом на день розгляду звернення позивачки - 09.09.2021 усіх необхідних відомостей та документів, відповідач прийняв негативне рішення з підстав, не передбачених чинним законодавством, при цьому безпідставно неодноразово наполягаючи на особистому зверненні позивачки з пакетом документів, вимагання подання яких з урахуванням використання системи єМалятко нормами чинного законодавства прямо заборонено.
Відтак, відповідачем протиправно відмовлено у призначенні позивачці допомоги на дітей, які виховуються в багатодітних сім`ях, за результатом розгляду її заяви, поданої за допомогою комплексної послуги “єМалятко”, чим порушено права позивачки.
Суд також зазначає, що у випадку необхідності отримання додаткової інформації та її перевірки на відповідача нормами чинного законодавства покладено обов`язок з отримання такої інформації в порядку взаємодії з відповідними органами державної влади та місцевого самоврядування, а не шляхом покладання додаткового тягаря на особу, яка звернулася за отриманням соціальної допомоги.
Відтак, відповідач при розгляді звернення позивача, відмовляючись виконувати обов`язок, покладений на нього чинним законодавством, вийшов за межі наданих йому повноважень та протиправно відмовив в оформленні спірної допомоги при зверненні особи за допомогою програми є Малятко.
Порядком виплати допомоги на дітей, які виховуються у багатодітних сім`ях № 250 визначено, що допомога на дітей, які виховуються у багатодітних сім`ях призначається з дати подання заяви.
Враховуючи вищевикладене, з урахуванням того, що за спірним питанням відповідачем було прийнято рішення від 09.09.2021, враховуючи подання позивачем заяви на призначення спірної допомоги 19.03.2021 за допомогою системи єМалятко з дотриманням вимог чинного законодавства, суд вважає, що належним способом захисту прав позивача буде визнання протиправним та скасування рішення Управління соціального захисту населення Богодухівської РДА від 09.09.2021 про відмову в призначенні допомоги на дітей, які виховуються у багатодітних сім`ях, та зобов`язання Управління соціального захисту населення Богодухівської РДА призначити ОСОБА_1 допомогу на дітей, які виховуються в багатодітних сім`ях, на підставі її заяви від 19.03.2021 № 20210319-167792 з 19.03.2021 та виплатити суми допомоги на дітей, які виховуються у багатодітних сім`ях, за період з 19.03.2021.
Щодо позовних вимог про стягнення з відповідача у якості відшкодування моральної шкоди 5000,00 грн, суд зазначає про таке.
Відповідно до ст. 56 Конституції України кожен має право на відшкодування за рахунок держави чи органів місцевого самоврядування матеріальної та моральної шкоди, завданої незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб при здійсненні ними своїх повноважень.
Згідно ч. 1 ст. 1167 Цивільного кодексу України моральна шкода, завдана фізичній або юридичній особі неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю, відшкодовується особою, яка її завдала, за наявності її вини, крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.
Частиною 2 цієї статті встановлено, що моральна шкода відшкодовується незалежно від вини органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування, фізичної або юридичної особи, яка її завдала: 1) якщо шкоди завдано каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю фізичної особи внаслідок дії джерела підвищеної небезпеки; 2) якщо шкоди завдано фізичній особі внаслідок її незаконного засудження, незаконного притягнення до кримінальної відповідальності, незаконного застосування як запобіжного заходу тримання під вартою або підписки про невиїзд, незаконного затримання, незаконного накладення адміністративного стягнення у вигляді арешту або виправних робіт; 3) в інших випадках, встановлених законом.
Статтею 1173 Цивільного кодексу України визначено, що шкода, завдана фізичній або юридичній особі незаконними рішеннями, дією чи бездіяльністю органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування при здійсненні ними своїх повноважень, відшкодовується державою, Автономною Республікою Крим або органом місцевого самоврядування незалежно від вини цих органів.
Згідно зі ст. 23 Цивільного кодексу України особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав.
Пунктом 2 даної статті визначено, що моральна шкода полягає: 1) у фізичному болю та стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв`язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я; 2) у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв`язку з протиправною поведінкою щодо неї самої, членів її сім`ї чи близьких родичів; 3) у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв`язку із знищенням чи пошкодженням її майна; 4) у приниженні честі та гідності фізичної особи, а також ділової репутації фізичної або юридичної особи.
Розмір грошового відшкодування моральної шкоди визначається судом залежно від характеру правопорушення, глибини фізичних та душевних страждань, погіршення здібностей потерпілого або позбавлення його можливості їх реалізації, ступеня вини особи, яка завдала моральної шкоди, якщо вина є підставою для відшкодування, а також з урахуванням інших обставин, які мають істотне значення. При визначенні розміру відшкодування враховуються вимоги розумності і справедливості. Моральна шкода відшкодовується незалежно від майнової шкоди, яка підлягає відшкодуванню, та не пов`язана з розміром цього відшкодування. Моральна шкода відшкодовується одноразово, якщо інше не встановлено договором або законом.
У постанові Пленуму Верховного суду України "Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди" № 4 від 31.03.1995 із змінами, внесеними згідно з Постановою Пленуму Верховного суду №5 від 25.05.2001 та від 27.02.2009 під моральною шкодою слід розуміти втрати немайнового характеру внаслідок моральних чи фізичних страждань, або інших негативних явищ, заподіяних фізичній чи юридичній особі незаконними діями або бездіяльністю інших осіб. Моральна шкода може полягати, зокрема: у приниженні честі, гідності, престижу або ділової репутації. Під немайновою шкодою, заподіяною юридичній особі, слід розуміти втрати немайнового характеру, що настали у зв`язку з приниженням її ділової репутації, посяганням на фірмове найменування, товарний знак, виробничу марку, розголошенням комерційної таємниці, а також вчиненням дій, спрямованих на зниження престижу чи підрив довіри до її діяльності.
У позовній заяві про відшкодування моральної (немайнової) шкоди має бути зазначено, в чому полягає ця шкода, якими неправомірними діями чи бездіяльністю її заподіяно позивачеві, з яких міркувань він виходив, визначаючи розмір шкоди, та якими доказами це підтверджується.
Відповідно до загальних підстав цивільно-правової відповідальності обов`язковому з`ясуванню при вирішенні спору про відшкодування моральної (немайнової) шкоди підлягають: наявність такої шкоди, протиправність діяння її заподіювача, наявність причинного зв`язку між шкодою і протиправним діянням заподіювача та вини останнього в її заподіянні. Суд, зокрема, повинен з`ясувати, чим підтверджується факт заподіяння позивачеві моральних чи фізичних страждань або втрат немайнового характеру, за яких обставин чи якими діями (бездіяльністю) вони заподіяні, в якій грошовій сумі чи в якій матеріальній формі позивач оцінює заподіяну йому шкоду та з чого він при цьому виходить, а також інші обставини, що мають значення для вирішення спору.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач обґрунтовує моральну шкоду триваючою дезінформацією у спірному питанні та ненаданням законних послуг.
Суд зазначає, що позивачем не надано належних та допустимих доказів на підтвердження факту заподіяння моральної шкоди, моральних або фізичних страждань внаслідок поведінки відповідача, яку позивач вважає протиправною. Зазначене в позові обґрунтування не є належним та достатнім для доведення спричинення позивачці моральної шкоди.
Враховуючи викладене, у задоволенні позовних вимог про стягнення моральної шкоди належить відмовити.
В силу положень ч.1 ст. 382 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Враховуючи обставини даної справи, з огляду на тривале невиконання відповідачем обов`язку щодо призначення та виплати позивачці спірної допомоги, суд, користуючись правом, наданим ч. 1 ст. 382 КАС України, дійшов висновку про необхідність встановити судовий контроль за виконанням рішення суду та зобов`язати відповідача у місячний строк з дня набрання законної сили рішенням суду подати до суду звіт про його виконання.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 6-10, 13, 14, 77, 134, 139, 205, 242-246, 250, 255, 257-262, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) – задовольнити частково.
Скасування рішення Управління соціального захисту населення Богодухівської РДА від 09.09.2021 про відмову ОСОБА_1 в призначенні допомоги на дітей, які виховуються у багатодітних сім`ях.
Зобов`язати Управління соціального захисту населення Богодухівської РДА призначити з 19.03.2021 ОСОБА_1 допомогу на дітей, які виховуються в багатодітних сім`ях, на підставі її заяви від 19.03.2021 № 20210319-167792 та виплатити суми допомоги на дітей, які виховуються у багатодітних сім`ях за період з 19.03.2021.
В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
Зобов`язати відповідача у місячний строк з дня набрання законної сили рішенням суду подати до суду звіт про його виконання.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст судового рішення складено 25.11.2021.
Суддя Білова О.В.