
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 листопада 2021 р. № 400/8265/21 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Брагар В. С. за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження розглянув адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до відповідача:Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020,
про:визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (далі-позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (далі-відповідач) з вимогами:
- визнати протиправними дії відповідача при проведенні перерахунку та виплати позивачу пенсії з 01.04.2019 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, виданої Управлінням Служби безпеки України в Миколаївській області №108/2-83 від 16.09.2020р. у розмірі 70% відповідних сум грошового забезпечення;
- зобов`язати відповідача провести з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії позивачу на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, виданої Управлінням Служби безпеки України в Миколаївській області №108/2-83 від 16.09.2020р. у розмірі 86% сум грошового забезпечення, із урахуванням проведених виплат.
Свої вимоги мотивує тим, що з 2011 року він є пенсіонером та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі по тексту - Закон №2262-ХІІ), яка була йому призначена у розмірі 86% від сум грошового забезпечення.
На виконання рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 30.04.2021 у справі №400/1720/21 відповідач здійснив перерахунок позивачу пенсії на підставі оновленої довідки Управлінням Служби безпеки України в миколаївській області №108/2-83 від 16.09.2020р. виходячи з 70% грошового забезпечення, замість 86%. Позивач вважає вказані дії протиправними, оскільки перерахунок пенсії пов`язаний з переглядом розміру вже призначеної пенсії, при визначенні розміру не може поширюватися законодавство, яке прийнято після призначення вказаної пенсії, крім випадків покращення становища.
Відповідач у відзиві на позовну заяву проти позову заперечує та зазначає, що відповідачем правомірно було здійснено виплату пенсії позивачу виходячи із 70% розміру грошового забезпечення, оскільки на момент виникнення у позивача права на перерахунок пенсії з 01.01.2018 встановлений максимальний розмір пенсії 70 % відповідних сум грошового забезпечення.
Ухвалою суду від 27.09.2021 року відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Дослідив докази, суд, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Відповідачем проведений перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 виходячи з розміру 70% сум грошового забезпечення. Зазначені дії позивач оскаржив до суду. На виконання рішення Миколаївського окружного адміністративного суду у справі № 400/1987/19 відповідачем проведений перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 виходячи з 86% сум грошового забезпечення.
У подальшому Управлінням Служби безпеки України в Миколаївській області виготовлено оновлену довідку №108/2-83 від 16.09.2020р. про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019 із зазначенням у ній відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення та премії) для перерахунку з 01.04.2019 основного розміру пенсії.
Довідку було скеровано для проведення перерахунку пенсії, однак Головне управління відмовило у новому перерахунку, після чого позивач звернувся до суду.
На виконання рішення суду від 30.04.2021 у справі №400/1720/21 відповідачем проведений перерахунок пенсії позивача з 01.04.2019 на підставі оновленої довідки №108/2-83 від 16.09.2020р., однак знову було зменшено розмір відсоткового значення пенсії з 86% до 70% сум грошового забезпечення.
Позивач, не погоджуючись з діями відповідача щодо зменшення основного розміру пенсії з 86 % до 70 % грошового забезпечення при перерахунку його пенсії, звернувся до суду із даним позовом.
Вирішуючи спір, суд враховує наступне.
Згідно з ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року №2262-XII (в редакції чинній до 01.10.2011) пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах:
особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт а статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров`я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.
Максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Згідно із ч. 4 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 8 липня 2011 року №3668-VI внесено зміни до частини 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року № 2262-XII, яким встановлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Згодом Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27 березня 2014 року №1166-VII внесено зміни у частину другій статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", згідно яких цифри 80 замінено цифрами 70.
Згідно із ст. 51, ч. 4 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року №2262-XII перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Як вбачається з матеріалів справи, здійснюючи перерахунок пенсії з 01.04.2019 на підставі оновленої довідки, відповідачем було визначено розмір пенсії позивача у розмірі 70% грошового забезпечення.
Разом з тим, призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом та механізмом процедурами їх проведення, внесені зміни до частини 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року №2262-XII щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років спочатку у розмірі 80 відсотків, а потім 70 відсотків грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії.
Отже при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії (в даному випадку 86%).
Таким чином, суд вважає необхідним позовні вимоги задовольнити та визнати протиправними дії відповідача щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії за вислугу років позивача з 86% до 70% сум грошового забезпечення при здійсненні її перерахунку з 01.04.2019 на підставі оновленої довідки Управління Служби безпеки України в Миколаївській області №108/2-83 від 16.09.2020р. та зобов`язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років позивачу, виходячи з основного розміру пенсії 86% відповідних сум грошового забезпечення, з 01.04.2019, на підставі оновленої довідки Управління Служби безпеки України в Миколаївській області №108/2-83 від 16.09.2020р., з урахуванням раніше проведених виплат.
Судові витрати по справі відсутні.
Керуючись ст.ст. 90, 143, 241-246, 250, 255, 262, 295 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
1.Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ідентифікаційний код 13844159) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії - задовольнити.
2.Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ідентифікаційний код 13844159) щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) за вислугу років з 86% до 70% сум грошового забезпечення при здійсненні її перерахунку з 01.04.2019 на підставі довідки Управління Служби безпеки України в Миколаївській області №108/2-83 від 16.09.2020р.
3.Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ідентифікаційний код 13844159) здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) виходячи з основного розміру пенсії 86% відповідних сум грошового забезпечення, з 01.04.2019, на підставі довідки Управління Служби безпеки України в Миколаївській області №108/2-83 від 16.09.2020р, з урахуванням раніше проведених виплат.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або справу було розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до статті 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В. С. Брагар