Рішення № 101361978, 25.11.2021, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.11.2021
Номер справи
200/9186/21
Номер документу
101361978
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 листопада 2021 р. Справа№200/9186/21

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд: у складі – головуючого судді – Дмитрієва В.С., розглянувши за правилами загального позовного провадження (в письмовому провадженні) справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради про скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

22 липня 2021 року до Донецького окружного адміністративного суду, засобами поштового зв`язку, надійшов позов ОСОБА_1 , який поданий адвокатом Деменковою Євгенією Сергіївною, до управління праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради про скасування рішення про відмову в призначенні субсидії від 24 березня 2021 року; зобов`язання повторно розглянути заяву від 26 лютого 2021 року про призначення субсидії із врахуванням відсутності у позивача простроченої понад три місяці заборгованості перед ТОВ “Бахмут-Енергія”, строк позовної давності якої не минув.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач отримувала житлову субсидію з червня 2015 року, будь-яку заборгованість з оплати комунальних послуг не має, проте відповідач відмовив у призначенні субсидії у зв`язку із наявністю боргу по оплаті опалення. Позивач вказала, що заборгованість по оплаті опалення не є її боргом і виникла до оформлення права на квартиру. Оскільки у позивача відсутня прострочена понад три місяці заборгованість з оплати житлово-комунальних послуг, строк позовної давності якої не минув, вважає, що відповідачем протиправно відмовлено у призначенні субсидії. Також позивач вказав, що спірне рішення не є конкретним, бо чітко не вказано обґрунтування, підстави, період та організацію перед якою у позивача є борг, що свідчить про його необґрунтованість.

У встановлений судом строк відповідачем відзиву на позов не було подано.

Положеннями частини четвертої статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Неподання суб`єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

Таким чином, суд розцінює неподання відповідачем - суб`єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин як визнання даного позову.

Ухвалою судді Донецького окружного адміністративного суду від 27 липня 2021 року позовну заяву залишено без руху.

Ухвалою від 25 серпня 2021 року відкрито провадження в адміністративній справі, вирішено розгляд справи провести за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справ (у письмовому провадженні) та витребувано у відповідача докази у справі.

Ухвалою суду від 27 вересня 2021 року витребувано у відповідача докази у справі, вирішено адміністративну справу розглядати за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 26 жовтня 2021 року.

Ухвалою суду від 26 жовтня 2021 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 23 листопада 2021 року.

У судове засідання сторони не з`явилися, докази належного повідомлення про розгляд справи, наявні в матеріалах справи.

23 листопада 2021 року від представника позивача надійшла заява про розгляд справи за відсутності позивача та його представника.

На підставі частини 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України суд дійшов висновку про можливість розгляду справи у письмовому провадженні.

Відповідно до частини 4 статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Приписами частини 5 статті 250 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що датою ухвалення судового рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено - повне чи скорочене). Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дослідивши докази та письмові пояснення, викладені в заявах по суті справи, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив на нього, суд встановив наступне.

Позивач – ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянкою України, з 24 листопада 2017 року зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , про що свідчить копія паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 , виданого Артемівським МВ УМВС України у Донецькій області 17 липня 1996 року.

Згідно з витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, ОСОБА_1 з 2 листопада 2017 року є власником квартири розташованої за адресою: АДРЕСА_1 .

Тобто позивач є власником квартири та зареєстрована у ній з листопада 2017 року.

З наданої відповідачем копії справи про призначення субсидії на житлово-комунальні послуги вбачається, що 20 грудня 2017 року позивач звернулася до відповідача із заявою про призначення субсидії. При цьому, згідно з довідкою ТОВ «Бахмут-Енергія» від 28 грудня 2017 року (станом на час набуття права власності на квартиру та на час перинного призначення субсидії) сума простроченої понад два місяці заборгованості з оплати теплопостачання складає 20909,95 грн.

Субсидію було призначено ОСОБА_1 з грудня 2017 року по квітень 2018 року.

Також, за заявою позивача, ОСОБА_1 неодноразово було призначено житлову субсидію, зокрема: з травня 2018 року по вересень 2018 року включно; з жовтня 2018 року по жовтень 2018 року; з жовтня 2018 року по квітень 2019 року; з жовтня 2019 року по квітень 2020 року, що підтверджується рішеннями відповідача про призначення субсидії.

За заявою ОСОБА_1 про призначення житлової субсидії від 26 лютого 2021 року, рішенням відповідача не призначено житлову субсидію з 1 лютого 2021 року у зв`язку із наявністю боргу по оплаті (при цьому рішення не містить інформацію про вид комунальних послуг з яких є борг).

Разом з тим, згідно з довідкою ТОВ «Бахмут-Енергія» від 19 березня 2021 року, що міститься в матеріалах особової справи ОСОБА_1 про призначення субсидії, сума простроченої понад два місяці заборгованості за теплопостачання складає 16541,85 грн.

Відповідач листом від 31 травня 2021 року №вх.01-3830 повідомив представника позивача про те, що на підставі отриманої у березні 2021 року від підприємств, які надають комунальні послуги інформації, відповідно до підпункту 5 пункту 14 Положення, прийнято рішення про відмову у призначенні субсидії на оплату житлово-комунальних послуг у зв`язку із наявністю простроченої понад три місяці заборгованості по оплаті за послуги теплопостачання у розмірі 16541,85 грн.

Вважаючи протиправним рішення про відмову в призначенні субсидії, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини 1 статті 1 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та перебування осіб у жилих і нежилих приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил.

Положеннями пункту 5 частини 2 статті 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» № 2189 визначено, що індивідуальний споживач зобов`язаний оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами.

Тобто, обов`язок щодо оплати наданих житлово - комунальних послуг у відповідності з Законом України "Про житлово - комунальні послуги" виникає саме у індивідуального споживача.

Пунктом 7 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» встановлено, що до повноважень Кабінету Міністрів України належать, зокрема, встановлення порядку надання пільг та житлових субсидій населенню в частині забезпечення надання житлових субсидій як частки вартості житлово-комунальних послуг, у тому числі їх виплати у грошовій формі.

Так, умови призначення та порядок надання житлових субсидій визначено Положенням про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України 21 жовтня 1995 року №848 (далі – Положення №848). Суд застосовує Положення №848 в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин між сторонами.

Це положення визначає умови призначення та порядок надання громадянам щомісячної адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату управління багатоквартирним будинком, користування житлом або його утримання, послуг з транспортування та розподілу природного газу та комунальних послуг (водо- тепло-, газопостачання, водовідведення, електроенергія, вивезення побутового сміття та рідких нечистот), а також один раз на рік субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.

Пунктом 4 Положення №848 визначено, що право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі - громадяни), що проживають у житлових приміщеннях (будинках).

Згідно з пунктом 9 Положення призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення. Заяви про призначення та надання житлової субсидії у грошовій формі за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - заява), з необхідними документами приймаються від громадян структурними підрозділами з питань соціального захисту населення.

Пунктом 5 Положення №848 передбачено, що житлові субсидії призначаються за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги та/або скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо, за абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються у багатоквартирних будинках за індивідуальними договорами, внесків за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку, внеску/платежу об`єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком у межах соціальної норми житла, соціальних нормативів житлово-комунальних послуг, скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, витрат на управління багатоквартирним будинком (далі - соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування) і розміром обов`язкового відсотка платежу, установленого відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 27 липня 1998 р. № 1156 “Про новий розмір витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива у разі надання житлової субсидії” (Офіційний вісник України, 1998 р., № 30, ст. 1129).

Підпунктом 5 пункту 14 Положення №848 встановлено, що житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо: структурним підрозділом з питань соціального захисту населення отримано інформацію про наявність простроченої понад три місяці (на дату надання такої інформації) заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, строк позовної давності якої не минув і загальна сума якої перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день звернення за призначенням житлової субсидії (крім заборгованості за послугу з постачання та розподілу природного газу, що нарахована виконавцем комунальної послуги з посиланням на рішення суду щодо норм споживання природного газу побутовими споживачами у разі відсутності лічильників газу та у зв`язку з приведенням об`ємів використаного природного газу побутовими споживачами до стандартних умов, а також заборгованості, що виникла у зв`язку з тим, що управитель, об`єднання, виконавець комунальних послуг не уклали договору з АТ “Ощадбанк” (його установами) для перерахування сум житлових субсидій у грошовій безготівковій формі).

Житлова субсидія у випадку, передбаченому підпунктом 5 цього пункту, призначається з початку опалювального (неопалювального) сезону за умови документального підтвердження сплати заборгованості або укладення договору про її реструктуризацію, або оскарження заборгованості в судовому порядку (ухвали про відкриття провадження у справі) протягом двох місяців з початку такого сезону, в іншому випадку - з місяця, що настає за тим, в якому до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення надійшло документальне підтвердження сплати заборгованості або укладення договору про її реструктуризацію, або оскарження заборгованості в судовому порядку (ухвали про відкриття провадження у справі).

Системний аналіз викладених правових норм дозволяє стверджувати, що законодавством регламентовано чіткий порядок призначення субсидії та виключний перелік обставин, які виключають правові підстави для її призначення. Однією з таких обставин є наявність у заявника простроченої понад три місяці (на дату надання такої інформації) заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, яка перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Як вже зазначалось вище, на час набуття права власності на квартиру позивачем та на час первинного призначення субсидії сума простроченої понад два місяці заборгованості з оплати теплопостачання за адресою: АДРЕСА_1 , складала 20909,95 грн.

Також, з витягу з особистого рахунку за адресою АДРЕСА_1 , що наданий ТОВ «Бахмут-Енергія» на вимоги ухвали суду, вбачається заборгованість за теплову енергію у розмірі 21270,62 грн. виникла до листопада 2017 року.

Таким чином, заборгованість за адресою позивача перед ТОВ «Бахмут-Енергія» виникла до листопада 2017 року.

Суд зазначає, що п.п. 5 п. 14 Положенням №848 (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо структурним підрозділом з питань соціального захисту населення отримано інформацію про наявність простроченої понад три місяці (на дату надання такої інформації) заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, строк позовної давності якої не минув і загальна сума якої перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день звернення за призначенням житлової субсидії (крім заборгованості за послугу з постачання та розподілу природного газу, що нарахована виконавцем комунальної послуги з посиланням на рішення суду щодо норм споживання природного газу побутовими споживачами у разі відсутності лічильників газу та у зв`язку з приведенням об`ємів використаного природного газу побутовими споживачами до стандартних умов, а також заборгованості, що виникла у зв`язку з тим, що управитель, об`єднання, виконавець комунальних послуг не уклали договору з АТ “Ощадбанк” (його установами) для перерахування сум житлових субсидій у грошовій безготівковій формі).

Відповідно до ст. 257 ЦК України загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки.

За вказаних вище обставин, оскільки строк позовної давності щодо сплати суми боргу, який виник до набуття права власності позивачем на квартиру АДРЕСА_2 , сплив, тому вказана сума боргу не повинна братись відповідачем до уваги при вирішенні питання надання позивачу житлової субсидії.

Таким чином, суд дійшов висновку, що рішення відповідача про відмову у призначенні житлової субсидії є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.

Разом з тим, вимоги в частині визнання відсутності у позивача заборгованості перед ТОВ "Бахмут-Енергія" задоволенню не підлягають, оскільки вказані вимоги не можуть бути вірішені у даній справі.

Таким чином, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Згідно квітанції від 5 серпня 2021 року позивачем сплачено судовий збір у розмірі 908,00 грн., тому останній підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст.ст. 2,5-10, 72-80, 159, 160, 171, 199-204, 205, 246, 250, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення від 24 березня 2021 року Управління праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради щодо відмови ОСОБА_1 ) у призначенні житлової субсидії з лютого 2021 року.

Зобов`язати Управління праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради (місцезнаходження: Донецька область, м. Бахмут, вул. Перемоги, б. 53; код ЄДРПОУ: 25953178) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) про призначення житлової субсидії від 26 лютого 2021 року.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради (місцезнаходження: Донецька область, м. Бахмут, вул. Перемоги, б. 53; код ЄДРПОУ: 25953178) на користь ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 908,00 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Суддя В.С. Дмитрієв