Ухвала суду № 101329014, 04.11.2021, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
04.11.2021
Номер справи
640/7825/19
Номер документу
101329014
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 У Х В А Л А

м. Київ

04 листопада 2021 року 14:54 № 640/7825/19

Окружний адміністративний суд міста Києва в складі колегії суддів: головуючої судді Кузьменко А.І., суддів Добрівської Н.А., Маруліної Л.О., при секретарі судових засідань Прокопенко О.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву ОСОБА_1 про роз`яснення рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 26 вересня 2019 року в адміністративній справі

за позовом ОСОБА_1

до Кабінету Міністрів України

третя особа Державне агентство рибного господарства України

про визнання дій протиправними

за участі представників сторін:

від позивача - не з`явився,

від відповідача 1 - Пуленець А.С.,

від третьої особи - Франків Л.П.

ВСТАНОВИВ:

Представником ОСОБА_1 надіслано до Окружного адміністративного суду міста Києва заяву про роз`яснення рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 26 вересня 2019 року у справі № 640/7825/19, а саме:

1) Чи має здійснюватися стягнення середнього заробітку з Кабінету Міністрів України на користь ОСОБА_1 за рахунок відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків Кабінету Міністрів України, відкритих в органах Казначейства?

2) Чи має здійснюватися стягнення середнього заробітку з Кабінету Міністрів України на користь ОСОБА_1 за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду?

Заява обґрунтована тим, що виконання судового рішення щодо стягнення з Кабінету Міністрів України на користь ОСОБА_1 можливо як за рахунок відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків Кабінету Міністрів України, відкритих в органах Казначейства так і за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду. У зв`язку з викладеним ОСОБА_1 вважає, що резолютивна частина рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 26 вересня 2019 року у даній справі є незрозумілою для виконання.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 13 вересня 2021 року заяву ОСОБА_1 призначено до розгляду в судовому засіданні.

Представник Державного агентства рибного господарства України у письмових поясненнях вказав, що рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 26 вересня 2019 року у справі № 640/7825/19 є зрозумілим та не потребує роз`яснення.

Представник ОСОБА_1 у письмових поясненнях наголошув, що рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 26 вересня 2019 року у справі № 640/7825/19 на даний час не виконано. Ні Кабінетом Міністрів України, ні Державною казначейською службою України не перераховано ОСОБА_1 присуджену суму середнього заробітку.

Представник Кабінету Міністрів України в судовому засіданні заперечував проти задоволення заяви про роз`яснення судового рішення та зазначив, що ОСОБА_1 фактично просить роз`яснити порядок виконання судового рішення, а не мотивувальну чи резолютивну частину такого судового рішення.

Представник Державне агентство рибного господарства України в судовому засіданні також заперечував проти задоволення заяви ОСОБА_1 про роз`яснення рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 26 вересня 2019 року.

ОСОБА_1 в судове засідання не з`явився, хоча був належним чином повідомлений про час, дату та місце судового засідання.

З урахуванням того, що ОСОБА_1 належним чином повідомлений про час, дату та місце судового засідання та інші сторони не заперечували про розгляд заяви про роз`яснення судового рішення без участі заявника, суд прийшов до висновку про можливість розгляду згадуваної заяви без участі ОСОБА_1 та його представника.

Розглянувши заяву ОСОБА_1 про роз`яснення судового рішення, заслухавши пояснення представників сторін, які з`явились в судове засідання, дослідивши матеріали справи, суд дійшов таких висновків.

У відповідності до частини 1 статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України за заявою учасника справи, державного виконавця суд роз`яснює ухвалене ним судове рішення, яке набрало законної сили, не змінюючи змісту судового рішення, шляхом постановлення ухвали.

Відповідно до частини 2 статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України подання заяви про роз`яснення судового рішення допускається, якщо воно ще не виконано або не закінчився строк, протягом якого судове рішення може бути подане для примусового виконання.

При цьому, суд звертає увагу, що конкретного і вичерпного переліку критеріїв для визначення рішення незрозумілим стаття 254 Кодексу адміністративного судочинства України не містить, а зі змісту закону вбачається, що їх має навести особа, яка звертається із заявою про роз`яснення судового рішення.

Вказана стаття Кодексу адміністративного судочинства України передбачає можливість роз`яснення судом ухваленого ним рішення з метою усунення такого недоліку як незрозумілість судового рішення, можливість неоднакового тлумачення висновків суду, що перешкоджає його належному виконанню.

Дана норма передбачає підстави для роз`яснення судового рішення в судовому засіданні. Отже, роз`яснення судового рішення є за своєю суттю одним із способів усунення його недоліків, але без виправлення і постановлення додаткового рішення цим же судом.

Суд зазначає, що роз`ясненню підлягають рішення суду у разі, якщо без такого роз`яснення їх неможливо виконати, оскільки високою є ймовірність неправильного виконання рішення в наслідок неясності його резолютивної частини. Ясність судового рішення полягає у логічному, чіткому, переконливому і зрозумілому викладенні змісту рішення. Недотримання цих вимог може ускладнити або взагалі унеможливити виконання рішення суду. Вимога логічності, зокрема, передбачає, що текст рішення має відображати причинно-наслідкові зв`язки у межах речення чи всього документу. Зокрема, мотивувальна частина рішення має відповідати його резолютивній частині.

Також роз`яснення судового рішення зумовлено його нечіткістю за змістом, коли воно є неясним та незрозумілим для осіб, стосовно яких воно ухвалене, так і для тих, що будуть здійснювати його виконання, тобто таке рішення містить положення, які викликають суперечки щодо його нерозуміння під час виконання.

Таким чином, за правовою природою роз`яснення судового рішення є продовженням його ухвалення, а ухвала про роз`яснення є його складовою, тому заява про роз`яснення судового рішення розглядається у тому ж провадженні, в якому було ухвалене судове рішення, про роз`яснення якого ставиться питання. В ухвалі про роз`яснення судового рішення суд викладає більш повно та зрозуміло ті частини рішення, розуміння яких викликає труднощі, не змінюючи при цьому суть рішення і не торкаючись питань, які не були предметом судового розгляду.

Так, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 26 вересня 2019 року задоволено частково позов ОСОБА_1 до Кабінету Міністрів України, третя особа - Державне агентство рибного господарства, зокрема, стягнуто з Кабінету Міністрів України на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу в сумі 137 223 (сто тридцять сім тисяч двісті двадцять три тисячі) грн 36 коп. Рішення в частині стягнення з Кабінету Міністрів України на користь ОСОБА_1 заробітку за час вимушеного прогулу в межах суми стягнення за один місяць в розмірі 10082 (десять тисяч вісімдесят дві) грн 72 коп. звернуто до негайного виконання. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 26 лютого 2020 року рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 26 вересня 2019 року в частині відмови у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Кабінету Міністрів України, третя особа - Державне агентство рибного господарства України про виплату середнього заробітку за час затримки виконання судового рішення про поновлення на посаді скасовано та прийняти нову постанову в цій частині; адміністративний позов ОСОБА_1 до Кабінету Міністрів України, третя особа - Державне агентство рибного господарства України про виплату середнього заробітку за період за час затримки виконання судового рішення про поновлення на посаді задоволено, стягнуто з Кабінету Міністрів України на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час затримки виконання постанови Окружного адміністративного суду м. Києва від 25.05.2009 у справі № 5/241 у розмірі 1424834,73 грн. (один мільйон чотириста двадцять чотири тисячі вісімсот тридцять чотири гривні 73 коп). У іншій частині рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 26 вересня 2019 року залишено без змін.

Зі змісту заяви ОСОБА_1 про роз`яснення судового рішення вбачається, що фактично останній просить визначити механізм виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 26 вересня 2019 року.

Щодо доводів сторін, що судові рішення у справі №6407825/19 підлягають виконанню Господарсько-фінансовим департаментом Секретаріату Кабінету Міністрів України, суд зазначає таке.

Відповідно до положень статті 1 Закону України «Про Кабінет Міністрів України» Кабінет Міністрів України є вищим колегіальним органом у системі органів виконавчої влади, який діє на підставі повноважень, визначених Конституцією України та законами України.

Тобто, зі змісту зазначених вище положень чинного законодавства вбачається, що Уряд є суб`єктом владних повноважень, без створення юридичної особи. Відповідно до частини 1 статті 47 Закону України «Про Кабінет Міністрів України» Секретаріат Кабінету Міністрів України здійснює організаційне, експертно-аналітичне, правове, інформаційне та матеріально-технічне забезпечення діяльності Кабінету Міністрів України.

Тобто, Господарсько-фінансовий департамент Секретаріату Кабінету Міністрів України є самостійною юридичною особою, який самостійно відповідає за своїми зобов`язаннями та не може нести відповідальність, у тому числі фінансового характеру за наслідками правовідносин між іншими особами та суб`єктами владних повноважень.

Отже, Господарсько-фінансовий департамент Секретаріату Кабінету Міністрів України є державною організацією, фінансування якої здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.

Згідно підпункту 1 пункту 8 Положення про Господарсько-фінансовий департамент Секретаріату Кабінету Міністрів України, затвердженого наказом Державного секретаря Кабінету Міністрів України від 23 січня 2020 року №14, основним завданням Господарсько-фінансового департаменту є організаційне, фінансове, матеріально-технічне, господарсько-побутове та експертно-аналітичне забезпечення діяльності, зокрема Кабінету Міністрів України.

Відповідно до коду бюджетної програми " 0410000", передбаченої Законом України "Про Державний бюджет на 2021 рік", фінансування Господарсько-фінансового департаменту Секретаріату Кабінету Міністрів України здійснюється за напрямками: обслуговування та організаційне, інформаційно-аналітичне та матеріально-технічне забезпечення діяльності Кабінету Міністрів України; фінансова підтримка газети "Урядовий кур`єр", інформаційно-аналітичне та організаційне забезпечення оперативного реагування органів виконавчої влади; забезпечення розслідування авіаційних подій та інцидентів з цивільними повітряними суднами Національним бюро; забезпечення функціонування офісу із залучення та підтримки інвестицій, заходи з підтримки розвитку лідерства в Україні; організаційне, матеріально-технічне, інформаційне та інше забезпечення діяльності Національної ради України з питань розвитку науки і технологій.

Відповідно до пункту 6 частини 1 статті 2 Бюджетного кодексу України (далі - Бюджетний кодекс України) бюджетне асигнування - повноваження розпорядника бюджетних коштів, надане відповідно до бюджетного призначення, на взяття бюджетного зобов`язання та здійснення платежів, яке має кількісні, часові та цільові обмеження.

Згідно частин 1, 2, 10, 12 статті 23 Бюджетного кодексу України встановлено, що будь-які бюджетні зобов`язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України.

Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному цим Кодексом.

Зміни розмірів, мети та обмеження в часі бюджетних призначень, крім випадків, передбачених цим Кодексом, здійснюються лише за наявності у законі про Державний бюджет України (рішенні про місцевий бюджет) відповідного положення.

Усі бюджетні призначення втрачають чинність після закінчення бюджетного періоду, крім випадків, передбачених цим Кодексом.

Крім того, пунктом 1 статті 48 Бюджетного кодексу України передбачено, що розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов`язання та здійснюють платежі тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами. Отже, бюджетне призначення для Секретаріату Кабінету Міністрів України щодо коштів, визначених для здійснення стягнення на виконання рішень суду Законом України «Про Державний бюджет на 2021 рік», не передбачено, що фактично унеможливлює виконання судового рішення щодо виплати заробітної плати Господарсько-фінансовим департаментом Секретаріату Кабінету Міністрів України.

За таких підстав та враховуючи викладені вище обставини, суд дійшов висновку, що рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 26 вересня 2019 року є зрозумілим, чітким та таким, що не підлягає роз`ясненню.

Керуючись статтями 254, 241-246, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва,

У Х В А Л И В:

В задоволенні заяви ОСОБА_1 про роз`яснення рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 26 вересня 2019 року в адміністративній справі №640/7825/19 відмовити.

Ухвала набирає законної сили згідно статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Головуюча суддя А.І. Кузьменко

Судді Н.А. Добрівська

Л.О. Маруліна

Повний текст ухвали виготовлено 22 листопада 2021 року