Рішення № 101325580, 24.11.2021, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.11.2021
Номер справи
340/3192/21
Номер документу
101325580
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 листопада 2021 року м. Кропивницький Справа № 340/3192/21

Кіровоградський окружний адміністративний суду у складі судді Черниш О.А.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

позивач: фермерське господарство "Відродження" Трибиненка Миколи Павловича" (27605, Кіровоградська область, Кропивницький район, с. Бережинка, вул. Молодіжна, 2Д, код ЄДРПОУ 41710552)

відповідач: Центральне міжрегіональне управління Укртрансбезпеки (25031, м. Кропивницький, вул. Автолюбителів, 2)

про визнання протиправною та скасування постанови, -

В С Т А Н О В И В :

Фермерське господарство "Відродження" ОСОБА_1 " (надалі - ФГ "Відродження" Трибиненка М.П.") звернулося до суду з позовом до Центрального міжрегіонального управління Укртрансбезпеки про визнання протиправною та скасування постанови №281077 від 01.06.2021 року.

Позов мотивовано тим, що спірною постановою до ФГ "Відродження" ОСОБА_1 " на підставі абз. 16 ч.1 ст.60 Закону України "Про автомобільний транспорт" застосовано адміністративно-господарський штраф у сумі 34000 грн. за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норам понад 20 %. Позивач вважає цю постанову незаконною та зазначає, що 10.04.2021 року посадовими особами Центрального міжрегіонального управління Укртрансбезпеки проведено рейдову перевірку транспортного засобу марки КАМАЗ, д.н.з. НОМЕР_1 та причіпу НЕФАЗ, д.н.з. НОМЕР_2 , які належить на праві власності громадянину ОСОБА_1 . За результатами зважування цих транспортних засобів виявлено перевищення їх загальної маси на 3,1%. Тож перевищення нормативних вагових параметрів понад 20% встановлено не було. На підставі результатів габаритно-вагового контролю щодо водія ОСОБА_2 працівниками патрульної поліції 10.04.2021 року складена постанова про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі. Позивач стверджує, що при перевезенні вантажу вказаними транспортними засобами 10.04.2021 року він не виступав автомобільним перевізником, позаяк ці транспортні засоби, які хоча й перебували у його користуванні на підставі договору позички, були передані ним за договором оренди №09/04 від 09.04.2021 року іншому суб`єкту господарювання - ФГ " ОСОБА_3 ". Саме ФГ " ОСОБА_3 " здійснювало перевезення вантажу 10.04.2021 року, що підтверджується складеною ним товарно-транспортною накладною №232028 від 10.04.2021 року. З цих підстав просив суд визнати протиправною та скасувати спірну постанову.

Також позивач просив суд встановити контроль за виконанням судового рішення.

Ухвалою від 22.06.2021 року відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Відповідач подав відзив на позовну заяву із запереченнями проти позову, мотивованими тим, що у ході рейдової перевірки 10.04.2021 року за результатами проведення габаритно-вагового контролю транспортного засобу марки КАМАЗ д.н.з. НОМЕР_1 , належного позивачу, встановлено перевищення нормативних вагових параметрів, а саме повної маси на 3,15% та навантаження на здвоєну вісь на 22,25%. Водій транспортного засобу не надав державним інспекторам дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України з перевищенням вагових обмежень, виданий уповноваженим підрозділом Національної поліції. За результатами перевірки складено акт №263971 від 10.04.2021 року, зі змістом якого водій ознайомився, однак від його підписання та надання пояснень відмовився. Представник відповідача стверджує, що згідно з наданою водієм до перевірки товарно-транспортною накладною №232028 від 10.04.2021 року, яка супроводжувала вантаж, автомобільним перевізником виступало саме ФГ "Відродження" ОСОБА_1 ", що підтверджується фотокопією цієї накладної, яка наявна у відповідача. Повідомлення про розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт було завчасно направлено ФГ "Відродження" Трибиненка М.П." поштою, однак на розгляд справи його представник не з`явився. За результатами розгляду справи винесено постанову №281077 від 01.06.2021 року про застосування до позивача адміністративно-господарського штрафу за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу, на підставі абз.16 ч.1 ст.60 Закону України "Про автомобільний транспорт". Доводячи правомірність цієї постанови, просив суд у задоволенні позову відмовити.

Представник позивача подав відповідь на відзив, в якій наполягав на задоволенні позову, вказуючи, що надана відповідачем фотокопія товарно-транспортної накладної не відповідає вимогам до копії документа, а тому не може вважатися допустимим, достовірним та належним доказом у цій справі. До відповіді на відзив представник позивача долучив оригінал товарно-транспортної накладної №232028 від 10.04.2021 року, складеної ФГ " ОСОБА_3 ", та стверджував, що саме ця товарна-транспортна накладна супроводжувала вантаж та пред`являлася водієм при перевірці посадовим особам Укртрансбезпеки.

Відповідач правом подачі заперечення не скористався.

Розглянувши справу в порядку спрощеного позовного провадження, суд установив такі обставини та дійшов до таких висновків.

Фермерське господарство "Відродження" ОСОБА_1 " з 06.11.2017 року зареєстроване як юридична особа, основним видом його економічної діяльності є вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур. (а.с. 89 - 91)

ФГ "Відродження" ОСОБА_1 " використовує у господарській діяльності транспортні засоби - вантажний автомобіль марки КАМАЗ 45144, д.н.з. НОМЕР_1 , а також причіп марки НЕФАЗ 8560-02, д.н.з. НОМЕР_3 , які належать на праві власності голові цього фермерського господарства - ОСОБА_1 та зареєстровані за ним. (а.с. 39)

Посадовими особами Центрального міжрегіонального управління Укртрансбезпеки 10.04.2021 року проведено рейдову перевірку транспортних засобів, автомобільних перевізників, водіїв, що здійснюють перевезення пасажирів, вантажів, на автомобільній дорозі Н-14 "Олександрівка - Кропивницький - Миколаїв" 75 км + 812 м щодо дотримання ними вимог чинного автотранспортного законодавства України.

У ході рейдової перевірки здійснено габаритно-ваговий контроль транспортного составу - автомобіля марки КАМАЗ, д.н.з. НОМЕР_1 , з причепом марки НЕФАЗ д.н.з. НОМЕР_3 , яким по маршруту: с. Бережинка Кіровоградської області - м. Миколаїв здійснювалося перевезення вантажу (кукурудзи) та яким керував водій ОСОБА_2 .

За наслідками зважування транспортного составу складено довідку №0080569 від 10.04.2021 року про результати здійснення габаритно-вагового контролю та акт №0071066 від 10.04.2021 року про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів, згідно з якими встановлено перевищення вагових обмежень: замість нормативно допустимої повної маси 40 тон - фактична маса становила 41,26 тон; замість нормативно допустимого осьового навантаження на здвоєну вісь 16 тон - фактичне навантаження становило 19,56 тон. (а.с. 60 - 62)

На підставі цих документів сформовано розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування №1846 до акту №0071066 від 10.04.2021 року, яким ФГ "Відродження" ОСОБА_1 " нараховано до сплати 239,94 євро. Згідно з цим розрахунком перевізник зобов`язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансбезпеки. (а.с. 63)

За наслідками перевірки також складено акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом №263971 від 10.04.2021 року, яким зафіксовано порушення, передбачене абз.16 ч.1 ст.60 Закону України "Про автомобільний транспорт" - перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових понад 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу. (а.с. 59) Від підписання цього акту водій ОСОБА_2 відмовився.

Центральне міжрегіональне управління Укртрансбезпеки призначило розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт на 01.06.2021 року, про що листом від 12.05.2021 року повідомило ФГ "Відродження" ОСОБА_1 ". (а.с. 58, 65, 66)

Начальник Центрального міжрегіонального управління Укртрансбезпеки, розглянувши справу про порушення законодавства про автомобільний транспорт, виніс постанову №281077 від 01.06.2021 року, якою на підставі абз.16 ч.1 ст.60 Закону України "Про автомобільний транспорт" до ФГ "Відродження" ОСОБА_1 " застосовано адміністративно-господарський штраф у розмірі 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що склало 34000 грн. (а.с. 57)

Не погодившись з цією постановою, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Вирішуючи спір, суд виходив з того, що відносини між автомобільними перевізниками, замовниками транспортних послуг, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, пасажирами, власниками транспортних засобів, а також їх відносини з юридичними та фізичними особами - суб`єктами підприємницької діяльності, які забезпечують діяльність автомобільного транспорту та безпеку перевезень, регулює Закон України "Про автомобільний транспорт".

Відповідно до частин 12, 14, 17 статті 6 Закону України "Про автомобільний транспорт" (тут і надалі - у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) державному контролю підлягають усі транспортні засоби українських та іноземних перевізників, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів і вантажів на території України.

Державний контроль автомобільних перевізників на території України здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок (перевірок на дорозі).

Рейдові перевірки дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом здійснюються шляхом зупинки транспортного засобу або без такої зупинки посадовими особами центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, та його територіальних органів, які мають право зупиняти транспортний засіб у форменому одязі за допомогою сигнального диска (жезла) відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частин 1, 5, 8 статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи.

Розглядати справи про накладення адміністративно-господарських штрафів за порушення, зазначені у цій статті, мають право посадові особи центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті.

Порядок стягнення у вигляді штрафу за порушення, викладені у цій статті, та порядок оскарження постанови по справі про правопорушення визначає Кабінет Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 року №1567 затверджено Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті (надалі - Порядок №1567).

Цей Порядок визначає процедуру здійснення державного контролю за додержанням суб`єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту (далі - суб`єкти господарювання), вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, норм міжнародних договорів про міжнародне автомобільне сполучення, виконанням умов перевезень, визначених дозволом на перевезення на міжобласних автобусних маршрутах, вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення, дотриманням габаритно-вагових параметрів, наявністю дозвільних документів на виконання перевезень та відповідністю виду перевезень, відповідних ліцензій, внесенням перевізниками-нерезидентами платежів за проїзд автомобільними дорогами.

Згідно з пунктами 2, 3 Порядку №1567 державному контролю підлягають усі транспортні засоби вітчизняних та іноземних суб`єктів господарювання (далі - транспортні засоби), що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів та вантажів на території України.

Органами державного контролю на автомобільному транспорті (далі - органи державного контролю) є Укртрансбезпека, її територіальні органи.

Відповідно до пункту 21 Порядку №1567 у разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовими особами, що провели перевірку, складається акт за формою згідно з додатком 3.

Згідно з пунктами 25, 26, 27 Порядку №1567 справа про порушення розглядається в органі державного контролю за місцезнаходженням суб`єкта господарювання або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи суб`єкта господарювання) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення.

Справа про порушення розглядається у присутності уповноваженої особи суб`єкта господарювання. Про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа суб`єкта господарювання повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням.

У разі неявки уповноваженої особи суб`єкта господарювання справа про порушення розглядається без її участі.

За наявності підстав керівник органу державного контролю або його заступник виносить постанову про застосування адміністративно-господарських штрафів, яка оформляється згідно з додатком 5.

Судом установлено, що спірною постановою №281077 від 01.06.2021 року до позивача застосовано адміністративно-господарський штраф згідно з абзацом 16 частини 1 статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт", яким передбачено, що за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20 % при перевезенні вантажу без відповідного дозволу до автомобільних перевізників застосовується штраф у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

У статті 1 Закону України "Про автомобільний транспорт" наведені такі визначення:

- автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами;

- вантажні перевезення - перевезення вантажів вантажними автомобілями;

- великоваговий транспортний засіб - транспортний засіб з вантажем або без вантажу, хоча б один з вагових параметрів якого перевищує встановлені на території України допустиму максимальну масу чи осьове навантаження;

- дозвіл узгодження умов та режимів перевезень - додатковий дозвіл, що видається уповноваженими органами на проїзд великовагового та (або) великогабаритного транспортного засобу.

Відповідно до частин 1, 2 статті 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред`являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.

Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є:

- для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством;

- для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.

Частиною 3 статті 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" установлено, що у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов`язковим документом є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п`яти відсотків.

Як передбачено частиною 2 статті 29 Закону України "Про дорожній рух", з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Статтею 33 Закону України "Про автомобільні дороги" встановлено, що рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Згідно з пунктом 16 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30.03.1994 року №198, перевезення небезпечних, великогабаритних і великовагових вантажів автомобільним транспортом по дорожніх об`єктах допускається за окремим дозволом в порядку і за плату, що визначені окремими актами законодавства.

Постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 року №1306 затверджено Правила дорожнього руху. Ці Правила відповідно до Закону України "Про дорожній рух" встановлюють єдиний порядок дорожнього руху на всій території України. Інші нормативні акти, що стосуються особливостей дорожнього руху (перевезення спеціальних вантажів, експлуатація транспортних засобів окремих видів, рух на закритій території тощо), повинні ґрунтуватися на вимогах цих Правил.

У пункті 1.10 Правил дорожнього руху визначено, що:

- автопоїзд (транспортний состав) - механічний транспортний засіб, що з`єднаний з одним або кількома причепами за допомогою зчіпного пристрою;

- експлуатація транспортного состава - транспортування тягачем причепа згідно з інструкцією щодо його використання (відповідність причепа тягачу, наявність страхового з`єднання, єдиної системи сигналізації, освітлення тощо);

- дозволена максимальна маса - маса спорядженого транспортного засобу з вантажем, водієм і пасажирами, що встановлена технічною характеристикою транспортного засобу як максимально допустима. Дозволена максимальна маса автопоїзда - це сума дозволеної максимально допустимої маси кожного транспортного засобу, що входить до складу автопоїзда.

Згідно з пунктом 22.1 Правил дорожнього руху маса вантажу, що перевозиться, і розподіл навантаження на осі не повинні перевищувати величин, визначених технічною характеристикою даного транспортного засобу.

Відповідно до пункту 22.5 Правил дорожнього руху за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м (для сільськогосподарської техніки, яка рухається за межами населених пунктів, дорогами сіл, селищ, міст районного значення, - 3,75 м), за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.

Осі слід вважати здвоєними або строєними, якщо відстань між ними (суміжними) не перевищує 2,5 м.

Рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночну вісь понад 11 т, здвоєні осі - понад 16 т, строєні осі - понад 22 т або фактичною масою понад 40 т (для контейнеровозів - навантаження на одиночну вісь - понад 11 т, здвоєні осі - понад 18 т, строєні осі - понад 24 т або фактичною масою понад 44 т, а на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - понад 46 т) у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється.

Забороняється рух транспортних засобів з навантаженням на вісь понад 7 т або фактичною масою понад 24 т автомобільними дорогами загального користування місцевого значення.

Постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 року №30 затверджено Правила проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами (надалі - Правила №30), які встановлюють єдині вимоги до проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів з вантажем або без нього автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами.

Пунктом 3 Правил №30 визначено, що транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.

Згідно з пунктом 4 Правил №30 рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - дозвіл), виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.

Видача (відмова у видачі, переоформлення, видача дубліката, анулювання) дозволу здійснюється відповідно до Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" через центри надання адміністративних послуг.

Дозвіл оформлюється уповноваженим підрозділом Національної поліції на підставі погоджувальних документів з власниками вулично-дорожньої мережі, залізничних переїздів, мостового господарства, служб міського електротранспорту, електромереж, електрифікації, електрозв`язку, в яких визначаються умови і режим проїзду зазначених транспортних засобів.

Допускається перевищення вагових параметрів порівняно з визначеними у пункті 22.5 Правил дорожнього руху на 2 відсотки (величина похибки) без оформлення відповідного дозволу та внесення плати за проїзд.

Пунктом 5 Правил №30 передбачено, що рух транспортних засобів та їх составів загальною масою до 40 тонн включно, якщо вони не є великогабаритними і контейнеровозів загальною масою до 46 тонн включно та заввишки від поверхні дороги до 4,35 метра включно (на встановлених Укравтодором, Укртрансбезпекою і Національною поліцією маршрутах, які погоджено з організаціями, зазначеними в пунктах 9-13 цих Правил), здійснюється без дозволу.

Відповідно до пункту 6 Правил №30 дозвіл видається: уповноваженим підрозділом Національної поліції - у разі виїзду за межі України або в`їзду на територію України виключно великогабаритними транспортними засобами; уповноваженими підрозділами Національної поліції в областях, м. Києві, а також Автономній Республіці Крим та м. Севастополі, - якщо маршрут пролягає в межах Автономної Республіки Крим, області, між областями або між Автономною Республікою Крим, мм. Києвом і Севастополем та іншими адміністративно-територіальними одиницями.

Пунктом 7 Порядку №30 передбачено, що дозвіл видається на одноразовий проїзд великогабаритного та великовагового транспортного засобу. У разі здійснення постійних проїздів по одному маршруту тим самим транспортним засобом дозвіл може видаватися на кілька проїздів, але не більше ніж на три місяці.

Згідно з пунктом 25 Правил №30 забороняється проїзд великогабаритних та великовагових транспортних засобів без дозволу, зазначеного у пункті 4 цих Правил, або документа, який підтверджує внесення плати за проїзд, що повинні знаходитися у водія і пред`являтися на вимогу уповноважених осіб.

Постановою Кабінету Міністрів України №879 від 27.06.2007 року "Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування" затверджено Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні (надалі - Порядок №879).

Пунктом 3 цієї постанови Кабінету Міністрів України установлено, що дія Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, поширюється на вітчизняних та іноземних перевізників, що здійснюють перевезення вантажів на території України.

За визначеннями, наведеними у пункті 2 Порядку №879:

3) великовагові та великогабаритні транспортні засоби - транспортні засоби, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні навантаження на вісь (осі) та загальна маса або габарити яких перевищують один з параметрів, що зазначені у пункті 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 р. №1306. При цьому транспортний засіб не може вважатися великоваговим та/або великогабаритним, якщо його параметри не перевищують нормативи більш як на 2 відсотки;

4) габаритно-ваговий контроль - контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів;

5) дозвіл на рух - єдиний уніфікований документ, що видається уповноваженим органом відповідно до Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2001 р. №30 "Про проїзд великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами", після внесення в установлених порядку і розмірі плати за проїзд таких транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, в якому визначаються умови експлуатації транспортних засобів протягом певного часу за встановленим маршрутом і який дає право на проїзд за таких умов;

11) точний габаритно-ваговий контроль - визначення габаритно-вагових параметрів транспортного засобу на стаціонарному або пересувному пункті.

Згідно з пунктами 3, 4, 6 Порядку №879 габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та уповноваженими підрозділами Національної поліції.

Робота пунктів габаритно-вагового контролю в частині організації та проведення робіт із зважування транспортних засобів забезпечується Укртрансбезпекою, її територіальними органами, службами автомобільних доріг в Автономній Республіці Крим, областях та м. Севастополі і підприємствами, визначеними в установленому законодавством порядку.

Габаритно-ваговий контроль, крім документального, здійснюється виключно в пунктах габаритно-вагового контролю посадовими особами та/або працівниками відповідних органів.

За змістом пунктів 15, 16, 18, 20 Порядку №879, контроль за наявністю у водіїв великовагових та великогабаритних транспортних засобів дозволу на рух здійснюють уповноважені підрозділи Національної поліції, та територіальні органи Укртрансбезпеки, які здійснюють габаритно-ваговий контроль.

Габаритно-ваговий контроль включає документальний та/або точний контроль.

За результатами габаритно-вагового контролю на стаціонарному або пересувному пункті водієві транспортного засобу видається довідка про здійснення габаритно-вагового контролю із зазначенням часу і місця його здійснення. У разі пред`явлення водієм транспортного засобу міжнародного сертифіката зважування габаритно-ваговий контроль у частині зважування не здійснюється.

За результатами габаритно-вагового контролю посадові особи та/або працівники Укртрансбезпеки або її територіальних органів визначають належність транспортного засобу до великовагових та/або великогабаритних.

Відповідно до пункту 21 Порядку №879 у разі виявлення факту перевищення хоча б одного вагового та/або габаритного нормативного параметра більш як на 2 відсотки подальший рух транспортного засобу забороняється до внесення плати за його проїзд автомобільними дорогами загального користування (далі - плата за проїзд). Плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, що рухався без відповідного дозволу, здійснюється у подвійному розмірі за пройдену частину маршруту по території України.

Пунктом 28 Порядку №879 передбачено, що плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником за затвердженими ставками виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень.

Перевізник має право на відшкодування вантажовідправником чи замовником коштів, внесених у рахунок плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу.

Погодження маршруту видається після внесення в установленому розмірі плати за проїзд. У разі прийняття рішення про відмову перевізника від проїзду за погодженим маршрутом внесена плата за проїзд не повертається.

Відповідно до пункту 32 Порядку №879 перевізник, який має намір використовувати великоваговий та/або великогабаритний транспортний засіб, зобов`язаний не пізніше ніж за три доби звернутися до уповноважених Укравтодором підприємств із заявою про видачу погодження маршруту. Дозвіл на рух великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу після отримання погодження маршруту видається уповноваженим підрозділом Національної поліції через центри надання адміністративних послуг.

Учасники відносин у сфері габаритно-вагового контролю несуть відповідальність згідно із законодавством. (пункт 37 Порядку №879).

Аналіз наведених законодавчих норм свідчить, що обов`язок отримати дозвіл на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, а також внести плату за проїзд такого великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу автомобільними дорогами загального користування покладається на перевізника. Перевезення вантажів з перевищенням встановлених законодавством габаритно-вагових норм, без відповідного дозволу, є порушенням законодавства про автомобільний транспорт, за яке передбачена господарсько-правова відповідальність у вигляді адміністративно-господарського штрафу (стаття 60 Закону України "Про автомобільний транспорт") та адміністративне стягнення у вигляді штрафу (статті 14-3, 132-1, 279-5 КУпАП).

З матеріалів справи вбачається, що у ході рейдової перевірки 10.04.2021 року посадовими особами Центрального міжрегіонального управління Укртрансбезпеки на пересувному пункті габаритно-вагового контролю проведено точний габаритно-ваговий контроль належного ОСОБА_1 транспортного составу - трьохвісного вантажного автомобіля з двовісним причепом - шляхом його осьового зважування.

Згідно з показаннями ваг (талон №45654 від 10.04.2021 року) осьове навантаження цього транспортного составу склало 5.1 т на першу вість, 9.96 т на другу вісь, 9.6 т на третю вісь, 8.26 т на четверту вісь, 8.34 т на п`яту вісь, а повна фактична маса транспортного составу склала 41.26 т. (а.с. 64) З огляду на те, що відстань між другою та третьою осями вантажного автомобіля становила менше 2,5 м, тому вони є здвоєними, а навантаження на них склало 19.56 т. Таким чином навантаження на здвоєну вісь вантажного автомобіля перевищувало нормативно допустимий параметр осьового навантаження у 16 т, установлений п.22.5 Правил дорожнього руху, на 3.56 т, або на 22, 25 %. Перевищення фактичної маси транспортного составу над нормативним склало 3, 15 %.

Відтак, оскільки за результатами габаритно-вагового контролю встановлено, що вагові параметри транспортного составу перевищують нормативно допустимі вагові обмеження, тому цей транспортний засіб є великоваговим. З огляду на те, що вагові параметри цього транспортного засобу перевищили нормативно допустимі параметри більш ніж на 5 %, то відповідно до ч.3 ст.48 Закону України "Про автомобільний транспорт", ст.33 Закону України "Про автомобільні дороги", Правил №30, Порядку №879 обов`язковим документом для руху такого транспортного составу автомобільними дорогами є відповідний дозвіл на рух, виданий уповноваженим підрозділом Національної поліції.

Однак, у водія ОСОБА_2 , який керував цим транспортним составом, був відсутній такий дозвіл.

Постановою інспектора сектору реагування патрульної поліції відділення поліції №2 Кропивницького РУП ГУ НП у Кіровоградській області №892945 від 10.04.2021 року до водія ОСОБА_2 , який скоїв адміністративне правопорушення, передбачене статтею 132-1 КУпАП, застосовано адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 510 грн. (а.с. 151) ОСОБА_2 добровільно сплатив цей штраф 13.04.2021 року. (а.с. 150)

Натомість позивач стверджує, що відповідач безпідставно притягнув його до відповідальності, передбаченої абзацом 16 частини 1 статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт", та незаконно застосував до нього адміністративно-господарський штраф, передбачений цією нормою, оскільки він не виступав перевізником при перевезенні вантажу 10.04.2021 року вказаними транспортними засобами, а передав їх у користування іншому суб`єкту господарювання - фермерському господарству " ОСОБА_3 ".

На підтвердження цих обставин позивач надав суду договір позички транспортних засобів б/н від 01.01.2021 року, укладений між громадянином ОСОБА_1 (позичкодавцем) та ФГ "Відродження" ОСОБА_1 " (користувачем), за умовами якого позичкодавець надав користувачу у строкове безоплатне користування транспорті засоби - вантажний автомобіль марки КАМАЗ, д.н.з. НОМЕР_1 та причіп марки НЕФАЗ д.н.з. НОМЕР_3 . (а.с. 14 - 17)

Також надав суду договір оренди транспортних засобів №09/04 від 09.04.2021 року, за умовами якого ФГ "Відродження" ОСОБА_1 " (орендодавець) передало вказані транспортні засоби в оренду ФГ " ОСОБА_3 " (орендарю) на строк до 11.04.2021 року. (а.с. 18 - 22)

У позовній заяві та у відповіді на відзив позивач вказував, що 10.04.2021 року саме ФГ " ОСОБА_3 " цими транспортними засобами здійснювало перевезення вантажу (кукурудзи), що підтверджується складеною цим господарством товарно-транспортною накладною №232028 від 10.04.2021 року, оригінал якої надав суду. (а.с. 75)

Наказом Міністерства транспорту України від 14.10.1997 року №363, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 20.02.1998 року за №128/2568, затверджено Правила перевезення вантажів автомобільним транспортом в Україні (надалі - Правила №363), які визначають права, обов`язки і відповідальність власників автомобільного транспорту - Перевізників та вантажовідправників і вантажоодержувачів - Замовників.

Згідно з розділом І Правил №363:

- товарно-транспортна накладна - єдиний для всіх учасників транспортного процесу документ, призначений для обліку товарно-матеріальних цінностей на шляху їх переміщення, розрахунків за перевезення вантажу та обліку виконаної роботи, та є одним із документів, що може використовуватися для списання товарно-матеріальних цінностей, оприбуткування, складського, оперативного та бухгалтерського обліку, що може бути складений у паперовій та/або електронній формі та має містити обов`язкові реквізити, передбачені цими Правилами.

- перевізник - фізична або юридична особа - суб`єкт господарювання, що надає послуги з перевезень вантажів чи здійснює за власний кошт перевезення вантажів автомобільними транспортними засобами;

- замовник - вантажовідправник або вантажоодержувач, який уклав з перевізником договір про перевезення вантажів;

- вантажовідправник - будь-яка фізична або юридична особа, яка подає перевізнику вантаж для перевезення;

- вантажоодержувач - будь-яка фізична або юридична особа, яка здійснює приймання вантажів, оформлення товарно-транспортних документів та розвантаження транспортних засобів у встановленому порядку.

Відповідно до пунктів 11.1 - 11.5 Правил №363 основним документом на перевезення вантажів є товарно-транспортна накладна, форму якої наведено в додатку 7 до цих Правил.

Оформлення перевезень вантажів товарно-транспортними накладними здійснюється незалежно від умов оплати за роботу автомобіля.

Товарно-транспортну накладну на перевезення вантажів автомобільним транспортом виписує Замовник (вантажовідправник) у трьох примірниках. Замовник (вантажовідправник) засвідчує всі примірники товарно-транспортної накладної підписом.

Після прийняття вантажу згідно з товарно-транспортною накладною водій (експедитор) підписує всі її примірники.

У разі використання товарно-транспортної накладної у паперовій формі перший примірник товарно-транспортної накладної залишається у Замовника (вантажовідправника), другий - водій (експедитор) передає вантажоодержувачу, третій примірник, засвідчений підписом вантажоодержувача, передається Перевізнику.

За змістом частин 1, 2 статті 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" документами водія для здійснення внутрішніх перевезень вантажів, які той повинен мати і пред`являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, є зокрема товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж.

Крім того, відповідно до пункту 1 Переліку документів, необхідних для здійснення перевезення вантажу автомобільним транспортом у внутрішньому сполученні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.02.2009 року №207, такими документами для водія юридичної особи або фізичної особи - підприємця, що здійснює вантажні перевезення на договірних умовах є товарно-транспортна накладна.

Отже, наявність товарно-транспортної накладної у водія є обов`язковою умовою перевезення вантажу автомобільним перевізником, що виконує перевезення вантажу на договірних умовах, а її зміст дозволяє встановити коло всіх учасників транспортного процесу, зокрема перевізника (виконавця) та замовника перевезення. Товарно-транспортну накладну виписує замовник (вантажовідправник) у трьох примірниках. Перший примірник товарно-транспортної накладної залишається у замовника (вантажовідправника), другий - у вантажоодержувача, третій - у перевізника. Усі примірники товарно-транспортної накладної повинні мати однакові реквізити та містити однакову інформацію про учасників перевезення та про вантаж.

Суд зазначає, що об`єктивною стороною складу господарського правопорушення, передбаченого абзацом 16 частини 1 статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт", є перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу. Суб`єктами відповідальності за статтею 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" є автомобільні перевізники - суб`єкти господарювання, які надають послуги з перевезень пасажирів та вантажів (юридичні особи та фізичні особи-підприємці).

При встановленні посадовими особами органу державного контролю факту перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень без відповідного дозволу джерелом інформації про суб`єкта відповідальності за таке порушення законодавства про автомобільний транспорт є насамперед відомості товарно-транспортної накладної, яка супроводжує вантаж, про автомобільного перевізника, оскільки перевізник може не співпадати з водієм, який керує транспортним засобом, чи власником (користувачем) транспортного засобу, зазначеним у реєстраційних документах.

Зі змісту товарно-транспортної накладної №232028 від 10.04.2021 року, долученої позивачем до відповіді на відзив, вбачається, що у ній перевізником, замовником перевезення та вантажовідправником вантажу (кукурудза вагою брутто 40 720 кг, нетто 23 840 кг) вказано ФГ " ОСОБА_3 ", а вантажоодержувачем - ТОВ СП "Нібулон" (а.с. 75). У позовній заяві позивач стверджував, що саме ця товарно-транспортна накладна, яка була виписана ФГ " ОСОБА_3 " як вантажовідправником та постачальником товару, супроводжувала вантаж 10.04.2021 року та надавалася водієм ОСОБА_2 на вимогу посадових осіб Укртрансбезпеки та патрульної поліції, які проводили рейдову перевірку та габаритно-ваговий контроль.

Заперечуючи у відзиві на позов ці доводи, представник відповідача наполягав, що за товарно-транспортною накладною №232028 від 10.04.2021 року, яка описана в акті перевірки №263971 від 10.04.2021 року, автомобільним перевізником виступав саме позивач, а надана ним накладна є недостовірною. До відзиву долучив фотокопії товарно-транспортної накладної, точні реквізити якої неможливо встановити через їх нечитабельність, а спосіб отримання якої відповідач суду не повідомив. (а.с. 67, 68) У вказаній товарно-транспортній накладній перевізником, замовником та вантажовідправником вантажу (кукурудза вагою брутто 40 720 кг, нетто 23 840 кг) зазначено ФГ "Відродження" ОСОБА_1 ", вантажоодержувачем вказано ТОВ СП "Нібулон".

Для з`ясування обставин перевезення 10.04.2021 року вантажу до ТОВ СП "Нібулон" (м. Миколаїв), складання товарно-транспортної накладної №232028 від 10.04.2021 року та перевірки її достовірності, суд витребував додаткові докази від осіб, які не є учасниками справи - ТОВ СП "Нібулон", ФГ " ОСОБА_3 " та Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області.

На виконання вимог ухвали суду від 20.10.2021 року ТОВ СП "Нібулон" надало до суду копію товарно-транспортної накладної №232028 від 10.04.2021 року, яка за змістом та оформленням відповідає товарно-транспортній накладній ФГ " ОСОБА_3 " №232028 від 10.04.2021 року, наданій позивачем, а також містить відмітку про прийняття ТОВ СП "Нібулон" як вантажоодержувачем 10.04.2021 року від вантажовідправника ФГ " ОСОБА_3 " насіння кукурудзи вагою 23, 76 т. (а.с. 143)

ФГ " ОСОБА_3 " надало до суду копії первинних документів про поставку та перевезення ним насіння кукурудзи у кількості 23, 76 т на ТОВ СП "Нібулон", що мало місце 10.04.2021 року, а також копії первинних документів про виконання договору оренди транспортних засобів №09/04 від 09.04.2021 року, укладеного з позивачем. (а.с. 99 - 132)

Головне управління Національної поліції в Кіровоградській області надало до суду копії матеріалів справи про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, яка була складена 10.04.2021 року щодо ОСОБА_2 за порушення п.22.5 Правил дорожнього руху. (а.с. 149 - 151) У цих матеріалах відсутня інформація про автомобільного перевізника, який виконував перевезення, та про товарно-транспортну накладну, яка супроводжувала вантаж.

Тож зібрані судом докази підтверджують доводи позову про те, що при перевезенні вантажу на підставі товарно-транспортної накладної №232028 від 10.04.2021 року автомобільним перевізник виступало ФГ " ОСОБА_3 ", а не позивач, та не спростовують достовірність оригіналу товарно-транспортної накладної ФГ " ОСОБА_3 " №232028 від 10.04.2021 року, наданого суду позивачем, якому суд надає перевагу як письмовому доказу у порівнянні з фотокопією, наданою відповідачем.

Відповідач ці обставини у ході судового розгляду справи також не спростував та не довів належними та допустимими доказами факт складання позивачем ФГ "Відродження" ОСОБА_1 " товарно-транспортної накладної №232028 від 10.04.2021 року, а також те, що саме цей суб`єкт господарювання при перевезенні 10.04.2021 року вантажу по маршруту: с. Бережинка Кіровоградської області - м. Миколаїв транспортним составом у складі автомобіля марки КАМАЗ, д.н.з. НОМЕР_1 з причепом марки НЕФАЗ д.н.з. НОМЕР_3 , щодо яких здійснено габаритно-ваговий контроль та встановлено перевищення нормативних вагових параметрів, виступав автомобільним перевізником та на нього покладався обов`язок отримати дозвіл на участь у дорожньому русі транспортного засобу, вагові параметри якого перевищували нормативні.

Оскільки відповідачем не доведено правомірність складання акту №263971 від 10.04.2021 року щодо позивача, як автомобільного перевізника, та законність постанови про застосування до нього на підставі цього акту адміністративно-господарського штрафу №281077 від 01.06.2021 року, тому позов про визнання спірної постанови протиправною та скасування слід задовольнити.

Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відповідач у справі - Центральне міжрегіональне управлінням Укртрансбезпеки - не є розпорядником бюджетних коштів, оскільки не є самостійною бюджетною установою, а є структурним підрозділом апарату Державної служби України з безпеки на транспорті та її територіальним органом.

Зважаючи на задоволення позову, судові витрати, понесені позивачем на сплату судового збору у розмірі 2270 грн., слід стягнути на його користь за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби України з безпеки на транспорті.

З огляду на з`ясовані у даній справі обставини та визначений судом спосіб захисту прав позивача суд не вбачає підстав для встановлення судового контролю під час ухвалення судового рішення.

Керуючись статтями 9, 90, 139, 143, 242-246, 250, 251, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов фермерського господарства "Відродження" ОСОБА_1 " задовольнити.

Визнати протиправною та скасувати постанову Центрального міжрегіонального управління Укртрансбезпеки про застосування адміністративно-господарського штрафу №281077 від 01.06.2021 року.

Стягнути на користь фермерського господарства "Відродження" Трибиненка Миколи Павловича" судові витрати на сплату судового збору в сумі 2270 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби України з безпеки на транспорті (код ЄДРПОУ 39816845).

Копію рішення надіслати учасникам справи.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду у 30-денний строк, установлений статтею 295 КАС України.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду О.А. Черниш