
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 листопада 2021 року Справа № 160/12359/21 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Ількова В.В.,
при секретарі: Мартіросян Г.А.,
розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у місті Дніпрі адміністративну справу №160/12359/21 за позовом ТОВ «Торгівельний будинок «НОВІС» до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
І. ПРОЦЕДУРА
22.07.2021 року ТОВ «Торгівельний будинок «НОВІС» звернулися до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, у якій позивач, з урахуванням уточнень від 17.08.2021 року, просить суд:
- визнати протиправними дії Головною управління ДПС у Дніпропетровській області щодо нарахування Товариству з обмеженою відповідальністю «Торгівельний будинок «НОВІС» (код ЄДРПОУ 38300039, 49051 Дніпропетровська область, м. Дніпро вулиця Курсантська, будинок 1Д) шляхом внесення відповідного запису (даних, операцій) до інтегрованої картки платника пені з податку на додану вартість у розмірі 89602,55 грн.;
- зобов`язати Головне управління ДПС у Дніпропетровській області здійснити коригування даних в інформаційній системі органів ДФС шляхом виключення з інтегрованої картки платника податків Товариства з обмеженою відповідальністю «Торгівельний будинок «НОВІС» (код ЄДРПОУ 38300039, 49051 Дніпропетровська область, м. Дніпро вулиця Курсантська, будинок 1 Д ) нарахованої пені з податку на додану вартість у розмірі 89602,55 гривень.
Згідно витягу з протоколу автоматизованого розподілу між суддями від 22.07.2021 року ця справа була розподілена судді Ількову В.В.
Ухвалою суду від 26.07.2021 року позовну заяву ТОВ «Торгівельний будинок «НОВІС» до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити певні дії, залишено без руху, з підстав передбачених ст.ст. 160,161 КАС України та зобов`язано позивача у п`ятиденний строк, який обчислюється з дня отримання ним даної ухвали, усунути недоліки позовної заяви шляхом надання до Дніпропетровського окружного адміністративного суду доказів на підтвердження повноважень особи, якою було підписано позовну заяву; уточненої позовної заяви у відповідності до кількості учасників справи, в якій викласти свої вимоги щодо предмета спору, згідно вимог ст.5, п. 4 ч.5 ст. 160, ст. 161, ст.245 КАС України та їх обґрунтування у відповідності до положень закону та із урахуванням висновків суду та доказів, що підтверджують виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги із зазначенням та відповідно наданням до суду доказів, що підтверджують вказані обставини; доказів, що підтверджують виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги із зазначенням та відповідно наданням до суду доказів, що підтверджують вказані обставини, згідно положень п.п.4,5 ст. 160 КАС України; відомостей про вжиття заходів забезпечення доказів до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися; відповідно до п.8 ч.5 ст.160 КАС України зазначити щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових доказів по справі.
Ухвалою суду від 30.08.2021 року продовжено ТОВ «Торгівельний будинок «НОВІС» строк для усунення недоліків позовної заяви, що викладені в ухвалі суду від 26.07.2021 року на п`ять днів з дня отримання копії ухвали суду.
Позивачем у строк, визначений в ухвалі суду, усунуті недоліки позовної заяви.
Ухвалою суду від 20.09.2021 року відкрито спрощене позовне провадження по справі №160/12232/21, та призначено її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін в порядку положень ст.262 КАС України.
Також, ухвалою суду від 20.09.2021 року було витребувано у відповідача належним чином засвідчені копії доказів, а саме:
- інтегровану картку платника податків;
- відомості щодо нарахування Товариству з обмеженою відповідальністю «Торгівельний будинок «НОВІС» пені з податку на додану вартість у розмірі 89602,55 грн.;
- детальний розрахунок щодо нарахування товариству пені з податку на додану вартість у розмірі 89602,55 грн.;
- наказ про проведення перевірки позивача з 01.01.2017 року по 30.09.2021 року;
- акт від 14.04.2021 року;
- ППР від 26.05.2021 року №0076390702;
- платіжні доручення від 17.06.2021 року за №200114668, 200144669;
- відомості/інформацію щодо погашення (строки, тощо) товариством штрафних санкцій згідно ППР від 26.05.2021 року №0076390702 та інші наявні докази щодо суті спору.
07.10.2021 року відповідач надав до суду відзив на позовну заяву позивача, разом із витребуваними судом доказами по справі.
12.10.2021 року позивачем надана письмова відповідь на відзив відповідача на позовну заву.
У відповідності до приписів статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Згідно ч.5 ст.262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
У відповідності до вимог ст.258 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Отже, рішення у цій справі приймається судом 19.11.2021 року, тобто у межах строку встановленого ст.258 Кодексу адміністративного судочинства України.
ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА
У обґрунтування позовних вимог зазначено, що через засоби електронного зв`язку в Електронному кабінеті платника податків позивачу стало відомо про нарахування в інтегрованій картці платника податків пені:
- з податку на додану вартість у розмірі 89 497,09 грн., дата нарахування зазначено 17.06.2021 року.
За аналізом даних розміщених в Електронному кабінеті платника податків встановлено, що зазначена пеня була нарахована:
- з податку на додану вартість: на податкове повідомлення-рішення від 25.05.2021 року №0076390702, яким визначено суму грошових зобов`язань у загальному розмірі 569978,75 грн., у тому числі 455983,00 грн. за основним платежем та 113995,75 грн. - за штрафними санкціями.
Щодо підстав винесення даних податкових повідомлень-рішень вказують про таке.
Посадовими особами ГУ ДПС у Дніпропетровській області на підставі пп.201.1.4 п.20.1 ст.20. п.75.1 ст.75, п.77.1. п.77.4 ст. 77 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VІ, із змінами та доповненнями, була проведена планова виїзна документальна перевірки Товариство з обмеженою відповідальністю «Торгівельний будинок «НОВІС» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2017р. по 30.09.2021р.
За результатами перевірки було складено Акт № 1230/04-36-07-13/38300039 від 14.04.2021 р., в якому викладені порушення вимог Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року №2755-VІ, із змінами та доповненнями, а саме: заниження податку на додану вартість за 2017 рік - 2021 рік, несвоєчасна реєстрація податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних датованих 2017 -2021 р.р.
На підставі Акта перевірки, ГУ ДПС у Дніпропетровській області було прийнято податкове повідомлення – рішення форми «Р» № 0076390702 від 26.05.2021 року, про донарахування податкового зобов`язання з податку на додану вартість у розмірі 569978,75 грн. (основного податку 455983,00 грн., штрафні санкції – 113995,75 гривень).
Податкове повідомлення рішення отримане посадовими особами засобами поштового зв`язку 03 червня 2021 року.
Позивач вказує, що згідно п. 57.3 ст. 57 ПК України у разі визначення грошового зобов`язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов`язаний сплатити нараховану суму грошового зобов`язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, тобто 17 червня 2021 року.
Вказують, що позивачем було сплачено відповідні суми грошових зобов`язань та погашено вказане податкове повідомлення рішення, згідно з такими платіжними дорученнями № 200114668 від 17.06.2021р. на суму 70915,25 грн.: № 200144669 від 17.06.2021р. на суму 435513,75 гривень.
Таким чином, позивач вказує, що враховуючи факт погашення податкових сум грошових зобов`язань за податковим повідомленням-рішенням та розбіжності між датою здійснення такої оплати та датами нарахування пені, позивач посилається на протиправність та обґрунтованість нарахування податковим органом такої пені.
На думку позивача, нарахована пеня здійснена не у відповідності до положень податкового законодавства, з огляду на викладене звернулися до суду із цим позовом.
ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА
Відповідач не визнає позов та просить відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог в повному обсязі. В обґрунтування відзиву зазначив, що згідно плану - графіка проведення документальних планових перевірок на 2021 рік, п. 19.1.1 ст.19.1, п.п.20.1.4 п.20.1 ст.20, п.п.75.1.2 п.75.1 ст.75, п.77.1, п.77.4 ст.77, п.82.1 ст.82, п.52 підрозділу 10 розділу XX ПКУ від 02.12.2010 року № 2755-VІ, Постанови КМУ від 03.02.2021 року №89 «Про скорочення строку дії обмеження в частині дії мораторію на проведення деяких видів перевірок» проведена документальна планова виїзна перевірка ТОВ «ТБ «Новіс» за період з 01.01.2017 року по 30.09.2020 року з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства.
За результатами документальної планової виїзної перевірки ТОВ «ТБ «Новіс» складено акт від 14.04.2021 року №1230/04-36-07-02/38300039.
На підставі акту перевірки винесено податкове повідомлення-рішення форми «Р» з податку на додану вартість від 26.05.2021 року №0076390702 .
Вказують, що це податкове повідомлення-рішення було направлено засобами поштового зв`язку та отримано ТОВ «ТБ «Новіс» 03.06.2021 року.
Відповідно до п. 57.3 ст. 57 ПК України у разі визначення грошового зобов`язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у пп.54.3.1 - 54.3.6 п.54.3 ст.54 Кодексу, платник податків зобов`язаний сплатити нараховану суму грошового зобов`язання протягом 10 робочих днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Згідно пп. 129.1.2 п. 129.1 ст. 129 ПК України при нарахуванні контролюючим органом за результатами перевірки податкового зобов`язання та/або іншого зобов`язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, у разі виявлення його заниження - на суму такого заниження, починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків цього зобов`язання за відповідний податковий (звітний) період, щодо якого виявлено заниження, та за весь період заниження (у тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження).
Отже, на підставі положень пп. 129.1.2 п. 129.1 ст. 129 ПК України та за допомогою ІС «Податковий блок» автоматично розраховано суму пені по податку на додану вартість (код 14010100) за податковим повідомленням-рішенням від 25.06.2021 року №0076390702.
ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ ТА ЗМІСТ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН
Дослідивши матеріали справи, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення позову по суті, проаналізувавши застосування норм матеріального та процесуального права, суд встановив такі обставини.
Відповідно до плану - графіка проведення документальних планових перевірок на 2021 рік, п. 19.1.1 ст.19.1, п.п.20.1.4 п.20.1 ст.20, п.п.75.1.2 п.75.1 ст.75, п.77.1, п.77.4 ст.77, п.82.1 ст.82, п.52 підрозділу 10 розділу XX ПКУ від 02.12.2010 року № 2755-VІ, Постанови КМУ від 03.02.2021 року №89 «Про скорочення строку дії обмеження в частині дії мораторію на проведення деяких видів перевірок» проведена документальна планова виїзна перевірка ТОВ «ТБ «Новіс» за період з 01.01.2017 року по 30.09.2020 року з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства.
За результатами документальної планової виїзної перевірки ТОВ «ТБ «Новіс» було складено акт від 14.04.2021 року №1230/04-36-07-02/38300039.
На підставі цього акту перевірки винесено податкове повідомлення-рішення форми «Р» з податку на додану вартість від 26.05.2021 року №0076390702 про донарахування податкового зобов`язання з податку на додану вартість у розмірі 569978,75 грн. (основного податку 455983,00 грн., штрафні санкції – 113995,75 гривень).
Встановлено, що податкове повідомлення-рішення було направлено засобами поштового зв`язку та отримано позивачем, ТОВ «ТБ «Новіс» 03.06.2021 року.
Товариством було сплачено відповідні суми грошових зобов`язань та погашено вказане податкове повідомлення рішення, згідно з платіжними дорученнями №200114668 від 17.06.2021р. на суму 70915,25 грн. та № 200144669 від 17.06.2021р. на суму 435513,75 гривень.
Проте, позивачу в інтегрованій картці платника податків було нараховано пеню з податку на додану вартість у розмірі 89 497,09 грн., дата нарахування зазначено 17.06.2021 року.
Встановлено, що ця пеня була нарахована з податку на додану вартість: на податкове повідомлення-рішення від 25.05.2021 року №0076390702, яким визначено суму грошових зобов`язань у загальному розмірі 569978,75 грн., у тому числі 455983,00 грн. за основним платежем та 113995,75 грн. - за штрафними санкціями.
Позивач не погоджується із вищезазначеною сумою пені та вважає, що відповідачем було нараховано пеню за більший період та як наслідок у більшому розмірі, що є неправомірним, що і стало підставою для звернення позивача з даним позовом до суду.
Посилаючись на наведені обставини, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд врахував такі обставини справи та положення чинного законодавства України.
V. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН
Так, Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Відповідно до підпункту 14.1.39 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України грошове зобов`язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов`язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв`язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Згідно з підпунктом 14.1.156 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України податкове зобов`язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).
На підставі підпункту 14.1.162 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахованих на суми грошових зобов`язань, не сплачених у встановлені законодавством строки.
Підпунктом 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України встановлено, що податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов`язання.
Згідно з підпунктом 54.3.2 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України контролюючий орган зобов`язаний самостійно визначити суму грошових зобов`язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо: дані перевірок результатів діяльності платника податків, крім електронної перевірки, свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов`язань, суми бюджетного відшкодування та/або від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках.
Відповідно до п.57.3 ст. 57 Податковим кодексом України у разі визначення грошового зобов`язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов`язаний сплатити нараховану суму грошового зобов`язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу. У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов`язання платник податків зобов`язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.
Пунктом 57.4 статті 57 Податкового кодексу України встановлено, що пеня та штрафні санкції, нараховані на суму грошового зобов`язання (її частку), скасовану за результатами адміністративного чи судового оскарження, також підлягають скасуванню, а якщо такі пеня та санкції були сплачені, вони підлягають зарахуванню в рахунок погашення податкового боргу, грошових зобов`язань або поверненню в порядку, встановленому статтею 43 цього Кодексу.
На підставі підпункту129.1.1п.129.1ст.129 Податкового кодексу, нарахування пені розпочинається: при нарахуванні суми грошового зобов`язання, визначеного контролюючим органом за результатами податкової перевірки, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків податкового зобов`язання, визначеного цим Кодексом (у тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження).
Згідно з підпунктом 129.3.1п.129.3ст.129 Податкового кодексу, нарахування пені закінчується у день зарахування коштів на відповідний рахунок органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, та/або в інших випадках погашення податкового боргу та/або грошових зобов`язань.
Отже, пеня нараховується на суму коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір, але не сплатив у встановлені законодавством строки, та/або на суму штрафної (фінансової) санкції чи санкцій за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності, не сплачених платником у встановлені законодавством строки.
Нарахування пені за правилами підпункту129.1.1 пункту 129.1 статті 129 Податкового кодексу України(при нарахуванні суми грошового зобов`язання, визначеного контролюючим органом за результатами податкової перевірки (податкове повідомлення - рішення)), розпочинається з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати, визначеного пунктом57.3статті57 Податкового кодексу України, податкового зобов`язання, включаючи період адміністративного та судового оскарження та закінчується у день зарахування коштів на відповідний рахунок органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Суд звертає увагу, що пп.129.1.1 п. 129.1 ст. 129 не передбачено нарахування пені за весь період заниження податкового зобов`язання.
Відповідна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 12.02.2019 р. у справі №820/6468/17.
VІ. ОЦІНКА СУДУ
Пеня напахувалась на суми узгоджених податкових зобов`язань визначених відповідачем, згідно з податковим повідомленням-рішенням форми «Р» з податку на додану вартість від 26.05.2021 року №0076390702 про донарахування податкового зобов`язання з податку на додану вартість у розмірі 569978,75 грн. (основного податку 455983,00 грн., штрафні санкції – 113995,75 гривень).
Згідно із положеннями п. 57.3 ст. 57 ПК України у разі визначення грошового зобов`язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов`язаний сплатити нараховану суму грошового зобов`язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, тобто 17 червня 2021 року.
Граничним строком сплати податкових зобов`язань за податковим повідомленням-рішенням є дата 17.06.2021 р. Таким чином, днем початку нарахування пені мав бути наступний робочий день - 18.06.2021 р., а днем закінчення її нарахування - день сплати податкових зобов`язань.
Згідно матеріалів справи, днем сплати податкових зобов`язань, є 17.06.2021 року, що також підтверджується такими платіжними дорученнями №200114668 від 17.06.2021р. на суму 70915,25 грн.: № 200144669 від 17.06.2021р. на суму 435513,75 гривень.
Вказані платіжні доручення, позивачем були долучені до матеріалів справи.
Таким чином, враховуючи наведені вище обставини, слід дійти до висновку, що відповідачем, всупереч вищевказаним нормам Податкового кодексу України, було здійснено нарахування пені по податку на додану вартість за податковим повідомленням-рішенням від 25.06.2021 року за №0076390702.
Згідно з п. 129.4 ст. 129 ПК України, на суми грошового зобов`язання, визначеного підпунктами 129.1.1 та 129.1.2 пункту 129.1 цієї статті (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені), та в інших випадках визначення пені відповідно до вимог цього Кодексу, коли її розмір не встановлений, нараховується пеня за кожний календарний день прострочення сплати грошового зобов`язання, включаючи день погашення, з розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що нарахування податковим органом позивачу пені по податку на додану вартість за податковим повідомленням-рішенням від 25.06.2021 року за №0076390702, а відповідно і внесення відповідного запису (даних, операції) до інтегрованої картки платника пені у розмірі 89602,55 грн. є неправомірним.
Щодо позовної вимоги про зобов`язання Головного управління ДПС у Дніпропетровській області здійснити коригування даних в інформаційній системі органів ДФС шляхом виключення з інтегрованої картки платника податків Товариства з обмеженою відповідальністю «Торгівельний будинок «НОВІС» (код ЄДРПОУ 38300039, 49051 Дніпропетровська область, м. Дніпро вулиця Курсантська, будинок 1 Д ) нарахованої пені з податку на додану вартість у розмірі 89602,55 грн., суд зазначає про таке.
Відповідно до Порядку ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 07.04.2016 № 422, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 20.05.2016 за № 751/28881 зазначено, що інтегрована картка платника - форма оперативного обліку податків, зборів, митних платежів до бюджетів та єдиного внеску, що ведеться за кожним видом платежу та включає перелік показників підсистем інформаційної системи органів ДФС, які характеризують стан розрахунків платника з бюджетами та цільовими фондами; інформаційна система органів ДФС - інтегрована структура, що складається з одного чи більшої кількості процесів, компонентів апаратного та програмного забезпечення, засобів та персоналу, що забезпечує можливість задоволення встановленої потреби або цільової функції.
Оперативний облік податків і зборів, митних та інших платежів до бюджету, єдиного внеску здійснюється органами ДФС в інформаційній системі органів ДФС. Відповідальними за достовірність відображення в інформаційній системі органів ДФС первинних показників є працівники структурних підрозділів органів ДФС за напрямами роботи (пункт 3 та 4 Порядку).
Тобто, до повноважень органів ДФС віднесено відображення в інформаційній системі органів ДФС первинних показників.
Таким чином, враховуючи протиправність дій відповідача щодо нарахування Товариству з обмеженою відповідальністю «Торгівельний будинок «НОВІС» шляхом внесення відповідного запису (даних, операцій) до інтегрованої картки платника пені з податку на додану вартість у розмірі 89602,55 гривень, суд вважає, що належним способом захисту, що відновить порушені права позивача, є коригування даних в інформаційній системі органів ДФС шляхом виключення з інтегрованої картки платника податків позивача нарахованої пені з на додану вартість у розмірі 89602,55 гривень.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постанові від 19.02.2019р. по справі №825/999/17.
Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставах, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Оцінюючи наявні докази, суд дотримується позиції, вказаної у рішенні Європейського суду з прав людини, яку він висловив у пункті 53 рішення у справі «Федорченко та Лозенко проти України», відповідно до якої, суд при оцінці доказів керується критерієм доведення «поза розумним сумнівом».
Такий підхід також узгоджується з практикою Європейського суду з прав людини. Так, у пункті 110 рішення від 23 липня 2002 року у справі «Компанія «Вестберґа таксі Актіеболаг» та Вуліч проти Швеції» Суд визначив, що «...адміністративні суди, які розглядають скарги заявників стосовно рішень податкового управління, мають повну юрисдикцію у цих справах та повноваження скасувати оскаржені рішення. Справи мають бути розглянуті на підставі поданих доказів, а довести наявність підстав, передбачених відповідними законами, для призначення податкових штрафів має саме податкове управління.».
Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд доходить висновку про задоволення позовних вимог.
VІІ. ВИСНОВКИ СУДУ
Частиною другою статті 6 КАС України передбачено, що суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Закон України “Про судоустрій і статус суддів” встановлює, що правосуддя в Україні здійснюється на засадах верховенства права відповідно до європейських стандартів та спрямоване на забезпечення права кожного на справедливий суд.
Відповідно до статті 17 Закону України “Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини” суди застосовують як джерело права при розгляді справ положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї, а також практику Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини.
Так, Європейський суд з прав людини у рішенні по справі “Рисовський проти України” (№ 29979/04) визнав низку порушення пункту 1 статті 6 Конвенції, статті 1 Першого протоколу до Конвенції та статті 13 Конвенції у справі, пов`язаній із земельними правовідносинами; в ній також викладено окремі стандарти діяльності суб`єктів владних повноважень, зокрема, розкрито елементи змісту принципу “доброго врядування”.
Цей принцип, зокрема, передбачає, що у разі якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і послідовний спосіб (рішення у справах “Beyeler v. Italy” № 33202/96, “Oneryildiz v. Turkey” № 48939/99, “Moskal v. Poland” № 10373/05).
Крім того, в рішеннях Європейського суду з прав людини склалася практика, яка підтверджує, що дискреційні повноваження не повинні використовуватися свавільно, а суд повинен контролювати рішення, прийняті на підставі реалізації дискреційних повноважень, максимально ефективно (рішення у справі “Hasan and Chaush v. Bulgaria” № 30985/96).
Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Повно та всебічно дослідивши матеріали справи, проаналізувавши чинне законодавство України, враховуючи відсутність відзиву по справі, суд дійшов висновку про наявність достатніх підстав для задоволення позовної заяви позивача та визнання протиправними дій Головною управління ДПС у Дніпропетровській області щодо нарахування Товариству з обмеженою відповідальністю «Торгівельний будинок «НОВІС» шляхом внесення відповідного запису (даних, операцій) до інтегрованої картки платника пені з податку на додану вартість у розмірі 89602,55 гривень, а також зобов`язання Головного управління ДПС у Дніпропетровській області здійснити коригування даних в інформаційній системі органів ДФС шляхом виключення з інтегрованої картки платника податків Товариства з обмеженою відповідальністю «Торгівельний будинок «НОВІС» нарахованої пені з податку на додану вартість у розмірі 89602,55 гривень.
За вказаних обставин, суд дійшов висновку про обґрунтованість та доведеність позовних вимог ТОВ «Торгівельний будинок «НОВІС» до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити певні дії.
Щодо розподілу судових витрат.
Згідно ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи, що адміністративний позов задоволено повністю, сплачений позивачем судовий збір за подачу адміністративного позову до суду в сумі 2270,00 грн. підлягає стягненню з бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ТОВ «Торгівельний будинок «НОВІС» до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Головною управління ДПС у Дніпропетровській області щодо нарахування Товариству з обмеженою відповідальністю «Торгівельний будинок «НОВІС» шляхом внесення відповідного запису (даних, операцій) до інтегрованої картки платника пені з податку на додану вартість у розмірі 89602,55 гривень.
Зобов`язати Головне управління ДПС у Дніпропетровській області здійснити коригування даних в інформаційній системі органів ДФС шляхом виключення з інтегрованої картки платника податків Товариства з обмеженою відповідальністю «Торгівельний будинок «НОВІС» нарахованої пені з податку на додану вартість у розмірі 89602,55 гривень.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Дніпропетровській області на користь ТОВ «Торгівельний будинок «НОВІС» судові витрати за сплату судового збору у розмірі 2270,00 гривень.
Позивач: ТОВ «Торгівельний будинок «НОВІС» (49051, м.Дніпро, вул. Курсантська, 1Д, адреса для листування: 49108, м.Дніпро, вул. Янтарна, 83, корп.4, кв.53, код ЄДРПОУ 38300039).
Відповідач: Головне управління ДПС у Дніпропетровській області (49005, м.Дніпро, вул. Сімферопольська, 17а, код ЄДРПОУ 44118658).
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення складено 19.11.2021 року.
Суддя В.В. Ільков