Справа № 2-37-2010
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
(заочне рішення)
10 червня 2010 року. Зарічненський районний суд Рівненськой області у складі:
одноособово суддя Березюк О.Г.
при секретарі Савич Ж.В.
розглянувши в судовому засіданні в смт. Зарічне справу за позовом прокурора Зарічненського району Рівненської області в інтересах Вичівської сільської ради Зарічненського району Рівненської області, третя особа Зарічненська районна державна адміністрація, до ОСОБА_1, ОСОБА_2 про визнання договору оренди землі недійсним ,-
встановив:
Прокурор Зарічненського району Рівненської області в інтересах Вичівської Сільської ради Зарічненського району Рівненської області звернувся в суд з позовом до ОСОБА_1 та ОСОБА_2 про визнання договору оренди землі недійсним.
Обґрунтовуючи вимоги позивач зазначив, що договір оренди земельної ділянки для обслуговування та експлуатації будівель та споруд цегельного заводу, що на території Вичівської сільської ради, загальною площею 7,6 га, який укладено 08.05.2007 року між орендодавцем Вичівською сільською радою з одного боку, та орендарями ОСОБА_1 і ОСОБА_2 з іншого боку - є недійсним та таким, зміст якого суперечить вимогам земельного законодавства, а також укладений особою (орендодавцем), яка не має відповідного обсягу дієздатності, тобто не уповноважена на укладення таких договорів .
Просить д оговір оренди земельної ділянки для обслуговування та експлуатації будівель та споруд цегельного заводу, що на території Вичівської сільської ради, загальною площею 7,6 га, укладений 08.05.2007 року між орендодавцем Вичівською сільською радою з одного боку, та орендарями ОСОБА_1 і ОСОБА_2 з іншого боку, та зареєстрований у Вичівській сільській раді за № 20 від 08.05.2007року, визнати недійсним.
В судовому засіданні позивач, представник позивача позовні вимоги підтримали в повному обсязі і покликаючись на доводи, викладені в позовній заяві, просили їх задовольнити.
Представник третьої особи Зарічненської районної державної адміністрації Секретар В.П., який діє згідно довіреності №01/6-69 від 15.01.2010 року, позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити.
Відповідачі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 в судове засідання не з'явились, хоча про день, місце та час розгляду справи були повідомлені належним чином, про що свідчать повідомлення про вручення поштового рекомендованого відправлення від 20 та 26 травня 2010 року Зарічненського районного відділення поштового звязку. Про причини неявки не повідомили, а тому у відповідності до п.1. ст.224 ЦПК України суд вважає за можливе ухвалити заочне рішення на підставі наявних в справі доказів.
Заслухавши пояснення представника Зарічненської райдержадміністрації, думку прокурора, проаналізувавши докази в їх сукупності суд прийшов до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено, що Прокуратурою Зарічненського району проведено перевірку додержання вимог земельного законодавства при наданні Вичівською сільською радою Зарічненського району Рівненської області в оренду земельної ділянки для ОСОБА_1 та ОСОБА_2.
Як вбачається з матеріалів справи, рішенням сесії Вичівської сільської ради №94 від 08.05.2007 року виділено та передано з земель запасу промисловості в оренду земельну ділянку площею 7,6 га, що знаходиться на території Вичівської сільської ради, ОСОБА_1 та ОСОБА_2 для експлуатації та обслуговування будівель та споруд цегельного заводу.
Зазначене рішення прийняте з порушенням вимог чинного законодавства.
Так, згідно з ст.123 Земельного кодексу України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування, рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі надання в користування земельних ділянок, межі яких не встановлені в натурі.
Однак, вищевказана земельна ділянка надана в оренду для ОСОБА_1 та ОСОБА_2 без розроблення проекту землеустрою, без встановлення меж вказаної земельної ділянки в натурі.
Крім того, в порушення вимог п.12 Перехідних положень Земельного кодексу України яким передбачено, що до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів відповідні органи виконавчої влади, ОСОБА_1 та ОСОБА_2 надано в оренду земельну ділянку, яка розташована за межами населеного пункту, органом місцевого самоврядування, а не органом виконавчої влади.
У звязку з викладеним, на вищезгадане рішення сесії Вичівської сільської ради прокуратурою району за вих.№1389 від 10.09.09 винесено протест, за наслідками розгляду якого рішенням сесії Вичівської сільської ради №344 від 06.10.09 ?ро відміну рішення Вичівської сільської ради від 08.05.2007 року №94” відмінено рішення Вичівської сільської ради від 08.05.2007 року №94 ?ро передачу в оренду земельної ділянки співвласникам цегельного заводу в с.Бутово Зарічненського району Рівненської області гр.ОСОБА_1 та ОСОБА_2”.
Таким чином, Вичівська сільська рада Зарічненського району Рівненської області була не уповноважена на розпорядження землями державної і комунальної власності, розташованими за межами населених пунктів, в тому числі на надання цих земель в оренду.
На виконання рішення Вичівської сільської ради №94 від 08.05.2007 року ?ро передачу в оренду земельної ділянки співвласникам цегельного заводу в с.Бутово Зарічненського району Рівненської області гр. ОСОБА_1 та ОСОБА_2” 08.05.2007 року між Вичівською сільською радою як орендодавцем та ОСОБА_1 і ОСОБА_2 як орендарями укладено договір оренди земельної ділянки для обслуговування та експлуатації будівель та споруд цегельного заводу, що на території Вичівської сільської ради, загальною площею 7,6 га. Даний договір оренди землі зареєстровано у Вичівській сільській раді, про що у реєстрі земель сільської ради вчинено запис від 08 травня 2007 року за №20.
Статтею 4 Закону України ?ро оренду землі” визначено, що орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у комунальній власності, є сільські, селищні, міські ради в межах повноважень, визначених законом. Орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у спільній власності територіальних громад, є районні, обласні ради та Верховна Рада Автономної Республіки Крим у межах повноважень, визначених законом. Орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у державній власності, є районні, обласні, Київська і Севастопольська міські державні адміністрації, Рада міністрів Автономної Республіки Крим та Кабінет Міністрів України в межах повноважень, визначених законом.
Однак, відповідно до вищезгаданого п.12 Перехідних положень Земельного кодексу України до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями за межами населених пунктів здійснюють відповідні органи виконавчої влади, а не сільські, селищні та міські ради. Тобто, орендодавцями земельних ділянок державної та комунальної власності, розміщених за межами населених пунктів, можуть бути тільки відповідні органи виконавчої влади.
Згідно з ч.2 ст.15 Закону України ?ро оренду землі” порушення вимог статей 4-6, 11, 17, 19 цього Закону є підставою для визнання договору недійсним відповідно до закону.
Крім того, у відповідності до ч.1 ст.215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першо-третьою, пятою та шостою статті 203 цього Кодексу.
Згідно з ч.ч.1, 2 ст.203 ЦК України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства. Особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності.
З метою розірвання вищевказаного незаконного договору оренди землі за взаємною згодою сторін Вичівською сільською радою ОСОБА_1 та ОСОБА_2 надсилались відповідні листи, проте останні залишились без їх прийняття орендарями.
Таким чином, враховуючи наведене, суд вважає, що договір оренди земельної ділянки для обслуговування та експлуатації будівель та споруд цегельного заводу, що на території Вичівської сільської ради, загальною площею 7,6 га, укладений 08.05.07 між орендодавцем Вичівською сільською радою з одного боку, та орендарями ОСОБА_1 і ОСОБА_2 з іншого боку, є недійсним та таким, зміст якого суперечить вимогам земельного законодавства, укладений особою (орендодавцем), яка не має відповідного обсягу дієздатності, тобто не уповноважена на укладення таких договорів, а тому його слід визнати недійсним.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 10, 11, 45, 58, 60, 213, 214, 215, 224, 225, 226 ЦПК України, ст.36-1 Закону України ?ро прокуратуру”, ст.ст.203, 215 Цивільного кодексу України, ст.ст. 4, 15 Закону України ?ро оренду землі”, п.12 ?ерехідних положень” Земельного кодексу України, суд -
вирішив:
Позов прокурора Зарічненського району Рівненської області в інтересах Вичівської сільської ради Зарічненського району Рівненської області до ОСОБА_1, ОСОБА_2 про визнання договору оренди землі недійсним - задовольнити.
Д оговір оренди земельної ділянки для обслуговування та експлуатації будівель та споруд цегельного заводу, що на території Вичівської сільської ради, загальною площею 7,6 га, укладений 08.05.2007 року між орендодавцем Вичівською сільською радою з одного боку, та орендарями ОСОБА_1 і ОСОБА_2 з іншого боку, та зареєстрований у Вичівській сільській раді за № 20 від 08.05.2007року, визнати недійсним.
Стягнути із ОСОБА_1 та ОСОБА_2 витрати по інформаційно-технічному забезпеченню розгляду справи в сумі по 60 гривень з кожного ( одержувач: Державний бюджет; код ЗКПО 22588590; р/р 31210259700153, банк ГУ ДКУ у Рівненській області, МФО банку 833017; призначення платежу: код платежу 22050000 інформаційно технічне забезпечення для Зарічненського районного суду Рівненської області) та по 51 грн. (п'ятдесят одній гривні) з кожного судового збору.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.
Заяву про перегляд заочного рішення можна подати протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку на подання заяви про апеляційне оскарження, яка може бути подана протягом десяти днів з дня проголошення рішення.
Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у двадцятиденний строк після подання заяви про апеляційне оскарження, то рішення суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги рішення суду, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Рішення можна оскаржити до Апеляційного суду Рівненської області через Зарічненський районний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження, яка може бути подана протягом десяти днів з дня проголошення рішення.
Суддя: підпис
Суддя Зарічненського районного
суду Рівненської області Березюк О.Г.