
ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КИЄВА
справа № 753/20187/21
провадження № 3/753/8963/21
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"08" листопада 2021 р. суддя Дарницького районного суду м. Києва Котвицький В.Л., розглянувши матеріали, про притягнення до адміністративної відповідальності за ст. 212-21 Кодексу України про адміністративні правопорушення: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , керівника політичної партії Всеукраїнське об`єднання "Демократи (Демократична партія)", проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
ВСТАНОВИВ:
23.06.2021 керівник політичної партії Всеукраїнське об`єднання "Демократи (Демократична партія)" (далі - Партія) ОСОБА_1 подав до Національного агентства з питань запобігання корупції (далі - НАЗК) Звіт політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру (далі - Звіт) за ІІІ квартал 2020 року з неповнотою зазначеної у звіті інформації, а саме: не відображення в Звіті Дніпропетровської обласної організації Партії (ідентифікаційний код 25015161), яка в установленому порядку набула статус юридичної особи, відомостей про спонсорські внески здійснені ОСОБА_2 19.08.2020 у виді оплати адміністративного збору за проведення державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу на суму 630,00 грн. та сплати за скорочення термінів надання послуг у сфері державної реєстрації на суму 1260,00 грн., що є порушенням п. 2 ч. 9 ст. 17 Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо запобігання і протидії політичної корупції».
ОСОБА_1 вину у вчиненому адміністративному правопорушенні не визнав та подав клопотання про закриття провадження у справі у зв`язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Дослідивши матеріали справи, надавши оцінку доказам на предмет їх належності та достатності для прийняття рішення, вважаю що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП, доведена, виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно з п. 1 розділу ІІІ Положення про порядок подання Звіту політичної партії про майно, доходи і зобов`язання фінансового характеру, затвердженого рішенням НАЗК від 28.07.2016 № 2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.08.2016 за № 1185/29315, місцевою організацією політичної партії обов`язково заповнюються титульна сторінка, таблиці «Загальна інформація про політичну партію», «Місцеві організації політичної партії, які в установленому порядку набули статусу юридичної особи» та «Зведена таблиця Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру», остання сторінка форми Звіту. Розділи та таблиці заповнюються та подаються у разі наявності інформації (таблиці з прочерками або нулями можуть не надаватися). Звіт відповідної місцевої організації подається за підписами керівника і головного бухгалтера (особи, відповідальної за ведення бухгалтерського обліку) відповідної місцевої організації політичної партії, засвідченими печаткою місцевої організації.
Відомості щодо майна, доходів, витрат і зобов`язань місцевої організації політичної партії, які в установленому порядку набули статусу юридичної особи, є обов`язковими для подачі в Звіті політичної партії.
Відповідно до пункту 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 19.12.2019 № 410-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України щодо запобігання і протидії політичної корупції» до початку функціонування електронної системи подання та оприлюднення звітів політичних партій про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру політичні партії подають звіти про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру в порядку та в спосіб, визначені Законом України "Про політичні партії в Україні" в редакції, що діяла на день опублікування цього Закону.
Відповідно до ч. 9 ст. 17 Закону України «Про політичні партії в Україні» в редакції Закону №140-IX від 02.10.2019 Звіт політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру повинен містити інформацію про: 1) майно політичної партії, її кожної місцевої організації, яка в установленому порядку набула статус юридичної особи, вартість такого майна станом на кінець відповідного звітного кварталу. Ці відомості включають дані про об`єкти нерухомості, рухоме майно, цінні папери, нематеріальні активи, грошові кошти. Дані про об`єкти нерухомості та рухоме майно зазначаються, якщо вони належать політичній партії, її місцевій організації на праві власності або використовуються ними на праві користування. Дані про рухоме майно (крім транспортних засобів) зазначаються, якщо вартість такого майна перевищує п`ятдесят розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня звітного року; 2) дату здійснення кожного внеску на користь політичної партії, її місцевої організації, яка в установленому порядку набула статус юридичної особи, а також до виборчого фонду політичної партії, її місцевої організації чи кандидата від політичної партії (місцевої організації партії) на відповідних загальнодержавних або місцевих виборах (у разі проведення виборів), розмір (суму) отриманого внеску, найменування, місцезнаходження, код за Єдиним державним реєстром юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців юридичної особи, яка здійснила внесок, прізвище, ім`я, по батькові (за наявності), місце проживання та реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті) фізичної особи, яка здійснила внесок на підтримку політичної партії; 3) суму отриманих протягом звітного періоду коштів з державного бюджету, виділених на фінансування статутної діяльності політичної партії та, окремо, на відшкодування витрат, пов`язаних з фінансуванням передвиборної агітації (у разі отримання політичною партією таких коштів); 4) дату здійснення кожного платежу з рахунків політичної партії, її місцевої організації, яка в установленому порядку набула статус юридичної особи, рахунку (рахунків) виборчого фонду політичної партії, її місцевої організації, кандидата від політичної партії (місцевої організації партії) на відповідних загальнодержавних або місцевих виборах (у разі проведення виборів), отримувача відповідного платежу (із зазначенням відомостей, передбачених пунктом 2 цієї частини для осіб, які здійснюють внески на підтримку політичної партії), цільове призначення та розмір кожного платежу; 5) дату виникнення, припинення, суму (вартість) кожного фінансового зобов`язання (станом на кінець звітного періоду) політичної партії, її місцевої організації, яка в установленому порядку набула статус юридичної особи, та особу, на користь якої фінансове зобов`язання підлягає виконанню (із зазначенням відомостей про таку особу, передбачених пунктом 2 цієї частини для осіб, які здійснюють внески на підтримку політичної партії).
Згідно зі ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
За результатами дослідження матеріалів справи встановлено, що 25.09.2020 державним реєстратором (Лур`є І.Л. Південно-Східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м.Дніпро)) здійснено державну реєстрацію змін до відомостей про Дніпропетровську обласну організацію Партії (ідентифікаційний код 25015161), а саме: зміна керівника або відомостей про керівника юридичної особи. Згідно з квитанціями від 19.08.2020 № 1-2635К та № 1-2655К адміністративний збір за проведення державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу сплачено ОСОБА_2 на суму 630,00 грн та за проведення такої реєстрації у скорочені терміни на суму 1 260,00 грн.
Таким чином, за результатами перевірки відповідності відображеної у Звіті інформації вимогам законодавства України, зіставлення та звірки відомостей, зазначених у Звіті, з доданими до Звіту документами, відомостями з інформаційних баз даних державних органів встановлено неповноту, а саме: у Звіті Дніпропетровської обласної організації Партії (ідентифікаційний код 25015161), яка в установленому порядку набула статус юридичної особи, не відображено відомості про спонсорські внески, здійснені на її користь фізичною особою 19.08.2020 у виді оплати адміністративного збору за проведення державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу та за проведення такої реєстрації у скорочені терміни на загальну суму 1 890,00 гривень, що є порушенням п. 2 ч. 9 ст. 17 Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо запобігання і протидії політичної корупції».
Зазначене порушення зафіксовано в Акті про проведення аналізу Звіту Партії від 18.08.2021 та Висновку про результати аналізу Звіту Партії від 19.08.2021 №754, затвердженому наказом Національного агентства від 19.08.2021 № 527/21.
За таких обставин, суд вбачає наявність у діях керівника партії ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП, а саме порушення встановленого порядку подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру.
Враховуючи, що ОСОБА_1 є керівником Партії та за його особистим підписом Звіти Партії з неповнотою зазначеної інформації було подано до НАЗК, тому саме він несе відповідальність за виявлені порушення.
Доводи ОСОБА_1 про те, що квитанції про здійснення касових операцій №1-2635-К та №1-3655К не можна вважати беззаперечно достовірними та належними доказами, суд вважає безпідставними. Процесуальні норми передбачають лише те, що сторона своїм підписом і зазначенням дати підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, а оригінал такого документа знаходиться в учасника процесу. У випадку сумніву в достовірності документа, суд самостійно або за клопотанням учасника справи може витребовувати оригінал такого документа для дослідження в судовому засіданні. У суду сумніву щодо достовірності зазначених квитанцій не виникло, в той час як особа, яка притягується до адміністративної відповідальності клопотання про їх витребовування не заявляла.
З приводу відсутності документів, які б підтверджували надходження коштів на рахунок Управління казначейства у Соборному районі міста Дніпра, то суд зауважує, що згідно змісту протоколу про адміністративне правопорушення склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП, передбачає факт внесення спонсорського внеску за реєстраційні дії, а не факт зарахування його на рахунки державного бюджету.
Щодо невідповідності протоколу про адміністративне правопорушення вимогам ст. 256 КУпАП, а саме відсутності на ньому підпису ОСОБА_1 , то суд зауважує, що матеріали справи містять докази здійснення НАЗК заходів щодо виклику особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, для надання пояснень та ознайомлення з протоколом: лист про надання пояснень № 51-04/63257/21 від 19.08.2021 (а.с. 51-52), лист про надання пояснень № 51-04/67273-21 від 08.09.2021 (а.с. 54-55), інформація з офіційного сайту НАЗК про виклики на 06.09.2021 та 17.09.2021 (а.с. 60). При цьому суд враховує встановлені КУпАП обмежені строки притягнення особи до адміністративної відповідальності, у зв`язку з чим до суду матеріали протоколу про притягнення ОСОБА_1 були направлені без його підпису. Також суд приймає до уваги те, що будучи ознайомленим зі змістом адміністративного правопорушення у суді, ОСОБА_1 надав свої заперечення проти нього, а отже його право на захист було не порушено.
Стосовно відсутності у матеріалах протоколу пояснень ОСОБА_2 , який здійснив спонсорський внесок, суд вважає необхідним зазначити, що відповідно до ч. 2 чт. 251 КУпАП обов`язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу. Водночас, орган (посадова особа), яка здійснює розгляд протоколу про адміністративне правопорушення, оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю (ст. 252 КУпАП). Зібраних та наданих разом з матеріалами протоколу доказів цілком достатньо для суду для винесення судового рішення за матеріалами його розгляду. Також суд зауважує на те, що своїм процесуальним правом заявити клопотання про виклик до суду ОСОБА_2 в якості свідка, ОСОБА_1 не скористався.
Відповідно до ст. 23 КУпАП метою адміністративного стягнення є виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, а також запобігання вчинення нових правопорушень.
З урахуванням характеру вчиненого правопорушення, особи порушника, відсутності обставин, що обтяжують відповідальність, суд вважає за необхідне призначити ОСОБА_1 адміністративне стягнення в межах санкції, передбаченої ст. 212-21 КУпАП, у виді штрафу.
Крім цього, відповідно до ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні у справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладання адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Керуючись ст.ст. 40-1, 212-21, 221, 283-285 КУпАП, -
ПОСТАНОВИВ:
Відмовити у задоволенні клопотання ОСОБА_1 про закриття провадження в справі про адміністративне правопорушення.
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП, та накласти адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 5100 (п`ять тисяч сто) грн.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , на користь держави судовий збір у розмірі 454 (чотириста п`ятдесят чотири) грн.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду протягом 10 діб з дня її винесення.
Суддя В.Л. Котвицький