
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 листопада 2021 року м. Київ № 640/21694/18
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Огурцов О.П., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 до1) Прем`єр-міністра України Гройсмана Володимира Борисовича, 2) Секретаріату Кабінету Міністрів Українипровизнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дій, стягнення моральної шкоди,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Прем`єр-міністра України Гройсмана Володимира Борисовича (01008, м. Київ, вул. Грушевського, 12/2), Секретаріату Кабінету Міністрів України (01008, м. Київ, вул. Грушевського, 12/2), в якому просить визнати протиправними дії відповідача щодо неналежного розгляду звернення та зобов`язати відповідача провести належний розгляд звернення, стягнути моральну шкоду.
Позовні вимоги мотивовано тим, що розгляд його заяви без забезпечення реалізації його прав, визначених статтею 18 Закону України «Про звернення громадян», свідчить про невиконання органом, який розглядав відповідну заяву, встановлених статтею 19 даного Закону обов`язків, що в свою чергу є підтвердженням порушень Закону України «Про звернення громадян» та свідченням протиправності дій такого органу при розгляді заяви громадянина, а сам такий розгляд не може вважатись належним, повним та об`єктивним.
Відповідачі подали відзив на позовну заяву, в якому просили відмовити у задоволенні позовних вимог, зазначаючи, що представник відповідача зазначив, що звернення позивача розглянуто об`єктивно та всебічно, про результати розгляду якого повідомлено останнього у встановлений законом строк листом.
Під час судового розгляду справи судом встановлено наступне.
02.08.2018 ОСОБА_1 звернувся до Прем`єр-міністра України Гройсмана В.Б. із скаргою № 1 на дії голови та посадових осіб Національного агентства з питань державної служби при розгляді заяви ОСОБА_1 від 25.06.2018, у якій просив:
- об`єктивно, всебічно і вчасно розглянути та перевірити викладені в заяві факти та обставини;
- взяти під особистий контроль розгляд Національним агентством з питань державної служби заяви від 25.06.2018;
- при розгляді скарги забезпечити дотримання його прав, встановлених статті 18 Закону України «Про звернення громадян», а саме: після призначення виконавця (посадової особи, яка здійснить перевірку заяви) та внесення даних про це в реєстраційно-контрольну картку повідомити позивача про дату та час перевірки поданої скарги для забезпечення виконання права брати участь у перевірці та для забезпечення виконання права особисто викласти аргументи особі, що перевіряла скаргу; повідомити щодо дати закінчення перевірки скарги та повідомити про час і дату для реалізації права позивача знайомитись з матеріалами перевірки; визначити термін для реалізації права подавати додаткові матеріали або для реалізації права наполягати на здійсненні запитів для отримання додаткових матеріалів; право бути присутнім при розгляді скарги (бути присутнім на засіданні при розгляді заяви), а також на доповіді виконавця (особи, що перевіряла заяву) про результати перевірки щодо проекту резолюції та щодо проекту прийнятих рішень, під час прийняття Вами рішень з порушених питань у скарзі, право на одержання письмової відповіді про результати розгляду скарги.
За результатами розгляду скарги Секретаріат Кабінету Міністрів України листом від 08.08.2018 № 41-К-016473/10, № 41-К-016568/10 та № 41-К-016569/10, з посиланням на статті 5, 12, 16, 19 Закону України "Про звернення громадян" повернув скаргу позивачу, зазначивши про встановлений законодавством судовий порядок розгляду вирішеного питання.
Вважаючи протиправними дії щодо неналежного розгляду звернення, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, суд вважає позов таким, що не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Приписами частини другої статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Нормативно-правовим актом, який регулює питання практичної реалізації громадянами України наданого їм Конституцією України права вносити в органи державної влади, об`єднання громадян відповідно до їх статуту пропозиції про поліпшення їх діяльності, викривати недоліки в роботі, оскаржувати дії посадових осіб, державних і громадських органів; забезпечує громадянам України можливості для участі в управлінні державними і громадськими справами, для впливу на поліпшення роботи органів державної влади і місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, для відстоювання своїх прав і законних інтересів та відновлення їх у разі порушення, є Закон України «Про звернення громадян» від 02.10.1996 № 393/96-ВР.
Відповідно до частини першої статті 1 Закону № 393/96-ВР громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об`єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов`язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.
У відповідності до статті 3 Закону № 393/96-ВР, під зверненнями громадян слід розуміти викладені в письмовій або усній формі пропозиції (зауваження), заяви (клопотання) і скарги.
Пропозиція (зауваження) - звернення громадян, де висловлюються порада, рекомендація щодо діяльності органів державної влади і місцевого самоврядування, депутатів усіх рівнів, посадових осіб, а також висловлюються думки щодо врегулювання суспільних відносин та умов життя громадян, вдосконалення правової основи державного і громадського життя, соціально-культурної та інших сфер діяльності держави і суспільства.
Заява (клопотання) - звернення громадян із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів або повідомлення про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, посадових осіб, а також висловлення думки щодо поліпшення їх діяльності. Клопотання - письмове звернення з проханням про визнання за особою відповідного статусу, прав чи свобод тощо.
Скарга - звернення з вимогою про поновлення прав і захист законних інтересів громадян, порушених діями (бездіяльністю), рішеннями державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, об`єднань громадян, посадових осіб.
Частиною першою статті 5 наведеного Закону визначено, що звернення адресуються органам державної влади і органам місцевого самоврядування, підприємствам, установам, організаціям незалежно від форми власності, об`єднанням громадян або посадовим особам, до повноважень яких належить вирішення порушених у зверненнях питань.
Положеннями частини першої статті 7 Закону № 393/96-ВР визначено, що звернення, оформлені належним чином і подані у встановленому порядку, підлягають обов`язковому прийняттю та розгляду.
Зі змісту відповіді Секретаріату Кабінету Міністрів України від 08.08.2018 № 41-К-016473/10, № 41-К-016568/10 та № 41-К-016569/10 на скаргу позивача від 02.08.2018 вбачається, що останньому надано відповідь стосовно порядку оскарження дій посадових осіб, стосовно яких відсутній суб`єкт розгляду скарг в порядку підлеглості.
Так, відповідно до частини третьою статті 3 Закону України «Про Кабінет Міністрів України» Кабінет Міністрів України є колегіальним органом та приймає рішення після обговорення питань на його засіданнях.
Статтею 6 наведеного Закону визначено склад Уряду, до якого входять Прем`єр-міністр України, Перший віце-прем`єр-міністр України, віце-прем`єр-міністри та міністри України.
Повноваження Уряду, як колегіального органу, визначені Конституцією України та законами України.
Відповідно до статті 49 Закону України «Про Кабінет Міністрів України» Уряд видає обов`язкові для виконання акти - постанови і розпорядження.
Крім того, повноваження Прем`єр-міністра України визначені положеннями статті 42 Закону України «Про Кабінет Міністрів України».
Разом з тим, положеннями частини першої та другої статті 47 Закону України «Про Кабінет Міністрів України» встановлено, що Секретаріат Кабінету Міністрів України здійснює організаційне, експертно-аналітичне, правове, інформаційне та матеріально-технічне забезпечення діяльності Кабінету Міністрів України.
Секретаріат Кабінету Міністрів України забезпечує підготовку та проведення засідань Кабінету Міністрів України та діяльність Прем`єр-міністра України, Першого віце-прем`єр-міністра України, віце-прем`єр-міністрів України та міністрів України, які не очолюють міністерства. Секретаріат здійснює контроль за своєчасним поданням органами виконавчої влади проектів законів, проектів актів Кабінету Міністрів України, інших документів для підготовки їх до розгляду Кабінетом Міністрів України.
Секретаріат Кабінету Міністрів України забезпечує відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації» розгляд та надання відповідей на запити, що надходять до Кабінету Міністрів України.
Секретаріат Кабінету Міністрів України є юридичною особою і діє на підставі цього Закону та Положення про Секретаріат Кабінету Міністрів України, що затверджується Кабінетом Міністрів України (частина десята статті 47 Закону).
Так, підпунктом 33 пункту 17 Положення про Секретаріат Кабінету Міністрів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.2009 № 850, визначено, що структурні підрозділи Секретаріату відповідно до основних завдань, визначених цим Положенням, та з питань, що належать до їх компетенції, зокрема, організовують та здійснюють в установленому порядку розгляд звернень громадян, адресованих Кабінету Міністрів України, Прем`єр-міністру України, Першому віце-прем`єр-міністру України, віце-прем`єр-міністрам України, Міністру Кабінету Міністрів України та міністру, який не очолює міністерство.
З аналізу наведених положень вбачається, що безпосередньо на відповідний структурний підрозділ Секретаріату Кабінету Міністрів України покладається обов`язок з розгляду звернень громадян, адресованих Прем`єр-міністру України.
Відтак, скаргу позивача було розглянуто належним суб`єктом, а твердження позивача про необхідність розгляду останньої безпосередньо Прем`єр-міністром України не знайшли свого підтвердження під час розгляду справи.
Водночас, приписами частини першої статті 16 Закону № 393/96-ВР передбачено, що скарга на дії чи рішення органу державної влади, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, об`єднання громадян, засобів масової інформації, посадової особи подається у порядку підлеглості вищому органу або посадовій особі, що не позбавляє громадянина права звернутися до суду відповідно до чинного законодавства, а в разі відсутності такого органу або незгоди громадянина з прийнятим за скаргою рішенням - безпосередньо до суду.
Як встановлено статтею 12 Закону № 393/96-ВР, дія цього Закону не поширюється на порядок розгляду заяв і скарг, встановлений зокрема, Кодексом адміністративного судочинства України.
З огляду на положення частини першої статті 16 Закону України "Про звернення громадян" та відсутність у Прем`єр-міністра України обов`язку з розгляду скарги позивача від 02.08.2018, відповідачем обґрунтовано запропоновано ОСОБА_1 звернутись з відповідним позовом до суду за захистом своїх порушених прав, свобод та інтересів, у разі незгоди з рішеннями, діями чи бездіяльністю голови та посадових осіб Національного агентства України з питань державної служби.
Таким чином, враховуючи, що скарга була обґрунтовано повернута ОСОБА_1 без розгляду та не розглядалась по суті, судом відхиляються доводи позивача щодо її неналежного розгляду, а тому позовні вимоги у цій частині не підлягають задоволенню.
Оскільки судом не встановлено порушень під час розгляду скарги ОСОБА_1 , позовні вимоги про стягнення на користь позивача моральної шкоди в розмірі 5000 грн задоволенню також не підлягають, оскільки останні є похідними позовними вимогами.
Керуючись статтями 241, 243, 244, 245, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Прем`єр-міністра України Гройсмана Володимира Борисовича (01008, м. Київ, вул. Грушевського, 12/2), Секретаріату Кабінету Міністрів України (01008, м. Київ, вул. Грушевського, 12/2, код ЄДРПОУ 00019442) про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дій, стягнення моральної шкоди - відмовити повністю.
Відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України. Зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.П. Огурцов