Рішення № 101292022, 23.11.2021, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.11.2021
Номер справи
560/10572/21
Номер документу
101292022
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 560/10572/21

РІШЕННЯ

іменем України

23 листопада 2021 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області про зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області про визнання відмови протиправною та зобов`язання оформити і видати паспорт у формі паспортної книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-XII.

Зазначає, що звернулась до відповідача з заявою про обмін паспорта на паспорт у формі паспортної книжечки без використання засобів Державного демографічного реєстру у зв`язку зі зміною прізвища, на що отримала відмову. Вважає відмову протиправною, оскільки вона порушує її право на отримання документа, який посвідчує особу.

У відзиві відповідач зазначає, що оскільки позивачка не зверталась до підрозділу міграційної служби із заявою-анкетою встановленого зразка та усіма необхідними документами, визначеними п.2 Розділу IV Порядку №456, рішення про відмову у обміні паспорта щодо неї фактично не приймалось. Натомість, відповідь надана заявниці в порядку, передбаченому Законом України "Про звернення громадян", та роз`яснено, які документи потрібно подати для отримання такої адміністративної послуги. Вважає, що права позивачки не порушив, відтак у задоволенні позову просить відмовити.

Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд виходить з наступного.

Судом встановлено, що 18.08.2021 ОСОБА_1 звернулась до відповідача з заявою довільного зразка про обмін паспорта на паспорт у формі книжечки у зв`язку зі зміною прізвища. У заяві вона повідомила про те, що не надає згоду на обробку її біометричних та персональних даних.

Заява зареєстрована у Управлінні Державної міграційної служби України в Хмельницькій області 19.08.2021.

Документи розгляду заяви позивачки були отримані на ухвалу суду разом з відзивом та встановлено, що до заяви позивач додала копії сторінок паспорта громадянина України ( позначка: звірено з оригіналом, особистий підпис), свідоцтва про шлюб та дві фотокартки.

Відповідач листом від 25.08.2021 за №П-113/6/6802-21 повідомив про те, що у територіальних органах/підрозділах ДМС паспорти громадянина України видаються у формі картки, що містить безконтактний електронний носій. Разом з тим, зберігається можливість одержання паспорта у формі книжечки за умови подання документів, визначених п. 2 Розділу IV Тимчасового Порядку №456. Відповідач зазначив, що заява про обмін паспорта подається за формою, яка затверджена п. п. 1 п. 3 розділу 1 Тимчасового порядку (додаток 1) та запропонував звернутись до територіального підрозділу УДМС з відповідними документами.

Оцінюючи правомірність відповіді, суд виходить з такого.

Відповідно до п. 17 Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-XII, для обміну паспорта громадянин подає:

заяву за формою, встановленою Міністерством внутрішніх справ України;

паспорт, що підлягає обміну;

дві фотокартки розміром 35х45 мм.

Для обміну паспорта у зв`язку із зміною (переміною) прізвища, імені чи по батькові або встановленням розбіжностей у записах подаються також документи, що підтверджують ці обставини. Згідно з п. 3, 5, 6, 8 Положення бланки паспортів виготовляються у вигляді паспортної книжечки або паспортної картки.

Розділ IV Тимчасового порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України, затвердженого Наказом Міністерства внутрішніх справ України 06 червня 2019 року № 456 та зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 14 червня 2019, передбачає порядок обміну паспорта. Обмін паспорта здійснюється, зокрема, в разі зміни прізвища, імені, по батькові, дати та/або місця народження особи.

Для обміну паспорта заявник подає:

1) заяву;

2) рішення суду;

3) паспорт, що підлягає обміну;

4) дві (три - у разі одержання паспорта, який обмінюється в іншому територіальному підрозділі ДМС) фотокартки розміром 3,5 x 4,5 см;

5) платіжний документ з відміткою банку про сплату державного мита (у разі обміну паспорта у зв`язку із непридатністю для користування) або оригінал документа про звільнення від його сплати;

6) документи, що підтверджують обставини (крім обміну паспорта з причин непридатності його використання), на підставі яких паспорт підлягає обміну. Видані компетентними органами іноземної держави документи, що подаються для оформлення паспорта, засвідчуються в установленому законодавством порядку, якщо інше не передбачено міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, та подаються з перекладом українською мовою, вірність якого засвідчується нотаріально;

7) довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (для внутрішньо переміщених осіб);

8) посвідчення про взяття на облік бездомних осіб, видане відповідним центром обліку бездомних осіб (для бездомних осіб).

Отже, заява подається за формою, визначеною у Додатку 1 до Тимчасового порядку. Як вбачається зі змісту бланку заяви, така заява подається у разі необхідності як видачі, так і заміни, тобто обміну паспорта.

Розділ IХ Тимчасового порядку встановлює підстави для прийняття рішень про відмову в оформленні та видачі паспорта (у тому числі вклеюванні фотокартки). Територіальний підрозділ ДМС відмовляє особі в оформленні або видачі паспорта (у тому числі вклеюванні фотокартки), якщо:

1) особа не є громадянином України;

2) особа вже отримала паспорт, який є дійсним на день звернення (крім випадків обміну паспорта у зв`язку з виявленням помилки в інформації, внесеній до нього, непридатності для подальшого використання);

3) дані, отримані з баз даних Єдиного державного демографічного реєстру, картотек, не підтверджують надану заявником інформацію;

4) за видачею паспорта звернувся законний представник, який не має документально підтверджених повноважень на отримання паспорта;

5) особа подала не в повному обсязі документи та інформацію, необхідні для оформлення й видачі паспорта;

6) особу не встановлено за результатами проведення процедури встановлення особи.

У рішенні про відмову в оформленні чи видачі паспорта (у тому числі вклеюванні фотокартки), яке доводиться до відома заявника протягом п`яти робочих днів з дня його прийняття, зазначаються підстави відмови.

Заявник має право повторно звернутися до територіального підрозділу ДМС в разі зміни або усунення обставин, через які йому було відмовлено в оформленні чи видачі паспорта (у тому числі вклеюванні фотокартки).

Оцінюючи доводи сторін, суд виходить з такого.

Як вбачається зі змісту заяви, з якою звернулась позивачка, заява була подана нею у довільній формі, а не за формою, встановленою Міністерством внутрішніх справ України. Крім того, як видно зі змісту додатків, які надані відповідачем, до цієї заяви були додані копії сторінок паспорта, засвідчені підписом заявниці.

Відповідач у відзиві заперечує факт відмови в оформленні чи видачі паспорта заявниці, покликаючись на те, що заявниця звернулась не з заявою за встановленою формою, а з заявою довільної форми. В свою чергу, у наданій заявниці відповіді відповідач не заперечує її право на обмін паспорта у формі паспортної книжечки з мотивів її відмови від надання згоди на використання або обробку персональних даних.

Як видно зі змісту відповіді, відповідач пропонує заявниці повторно звернутись до органу ДМС, подавши документи, перелік яких передбачений п. 2 Розділу IV Тимчасового порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України.

У той же час, у цій відповіді суб`єкт влади не зазначає про те, які документи не були подані заявницею всупереч вимогам Тимчасового порядку, або які конкретні документи їй слід подати під час наступного звернення. Суд звертає увагу на те, що у переліку документів, на який посилається відповідач, присутні і такі документи, які взагалі можуть не мати будь-якого відношення до позивачки, наприклад довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи або рішення суду.

На думку суду, відповідач, отримавши від позивачки відповідний пакет документів і встановивши факт подачі/неподачі документів та інформації, необхідних для обміну паспорта, повинен був приймати рішення ( акт розпорядчого характеру) про видачу паспорта або про відмову у видачі паспорта. Натомість, заявниці була надана відповідь у вигляді листа без роз`яснення порядку його оскарження.

Виходячи з викладеного, судом встановлено, що відповідач діяв необґрунтовано та в обхід окремих вимог Тимчасового порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України, які стосуються конкретного алгоритму дій суб`єкта влади у випадку подачі заявником документів або інформації, які є недостатніми для прийняття рішення про обмін паспорта. Зважаючи на це, суд вважає необхідним зобов`язати відповідача провести повторний розгляд поданих заявницею документів та прийняти рішення відповідно до вимог вищезазначених нормативних актів. Одночасно з цим, до заяви за формою, встановленою Тимчасовим порядком оформлення і видачі паспорта громадянина України, повинен бути наданий паспорт, що підлягає обміну.

Оскільки відповідач не довів обґрунтованість відповіді на заяву позивачки, позов підлягає частковому задоволенню.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

адміністративний позов - задоволити частково.

Визнати необґрунтованими підстави невирішення Управлінням Державної міграційної служби України в Хмельницькій області заяви ОСОБА_1 щодо обміну паспорта громадянина України, викладені листом від 25.08.2021 за №П-113/6/6802-21.

Зобов`язати Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області повторно розглянути матеріали заяви ОСОБА_1 щодо обміну паспорта та вирішити її відповідно до вимог Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року №2503-ХІІ, Тимчасового порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України, затвердженого Наказом Міністерства внутрішніх справ України 06 червня 2019 року № 456, з урахуванням висновків суду.

У задоволенні решти вимог позову - відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати на сплату судового збору в сумі 681 (шістсот вісімдесят одна) грн. за рахунок асигнувань Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 23 листопада 2021 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області (вул. Грушевського, 87,Хмельницький,Хмельницька область,29013 , код ЄДРПОУ - 37864148)

Головуючий суддя І.С. Козачок