
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
23 листопада 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/4877/21
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Петросян К.Є., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) справу за позовом адвоката Шарка Дмитра Равілійовича в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
10 вересня 2021 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов адвоката Шарка Дмитра Равілійовича в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, відповідно до якого, з урахуванням уточнення від 30.09.2021 (а.с.30-36) позивач просить суд:
визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з обмеженням граничного розміру виплати в 10 прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність, викладені в листі Старобільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області № 77-75/Б-01/8-1240/21 від 08.04.2021;
зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років згідно Закону України «Про прокуратуру» №1789 - XII від 05.11.1991 у розмірі 60% від розміру заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії, в повному обсязі без обмеження її граничного розміру та виплатити різницю між фактично отриманою та призначеною пенсією з урахуванням проведених виплат з моменту звернення із заявою про перерахунок пенсії.
В обґрунтування позову зазначено, що ОСОБА_2 є пенсіонером за вислугою років, пропрацював в органах прокуратури на прокурорсько-слідчих посадах з червня 1995 року по березень 2015 року.
23.02.2015 Управлінням пенсійного фонду України у м. Сєвєродонецьк Луганської області, відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789- XII від 05.11.1991, позивачу призначено пенсію в розмірі 60 відсотків від суми чинної на той час заробітної плати на посаді прокурора області. З червня 2016 року позивач перебував на обліку в Старобільському об`єднаному управлінні Пенсійного фонду України Луганської області як отримувач пенсії.
На виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 17.12.2020 у справі №360/4430/10 ОСОБА_1 було проведено перерахунок пенсії з 13.12.2019 із заробітної плати, зазначеної в довідці, виданої прокуратурою Луганської області від 21.07.2020 №18-49/вих-20.
17.03.2021 через веб-портал Пенсійного фонду України позивач звернувся до Старобільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області із заявою про проведення перерахунку пенсії за вислугою років з більшої заробітної плати, та надав довідку прокуратури Луганської області від 14.01.2021 № 21 -18вих-21 (ВЕБ-12001-Ф-С-21-025672). На підставі вказаних документів управлінням було здійснено перерахунок пенсії позивача та визначено основний розмір пенсії від середнього заробітку - 51646,14 грн (86076,90*60%) із виплатою в сумі 17 690,00 грн, яку позивач отримує наразі.
29.03.2021 через веб-портал Пенсійного фонду України було спрямовано звернення начальнику Старобільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо надання інформації про порядок розрахунку розміру пенсії, на яке 08.04.2021 отримано лист за № 77-75/Б-01/8-1240/21, відповідно до якого управлінням роз`яснено про застосування обмеження граничного розміру пенсії у відповідності до абзацу 6 частини 15 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-VІІ, до 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Дії відповідача щодо обмеження розміру пенсії позивач вважає протиправними, у зв`язку із чим звернувся до суду.
Ухвалою суду від 15.09.2021 позовну заяву адвоката Шарка Дмитра Равілійовича в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити певні дії, - залишено без руху (арк. спр.25-27).
Ухвалою суду від 04.10.2021 відкрито провадження у справі, судом визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (арк. спр. 51-52).
Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області позов ОСОБА_1 не визнало, про що 04.11.2021 через канцелярію суду надало відзив на позовну заву (арк. спр. 57-59).
В обґрунтування відзиву зазначено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 23.02.2015 перебуває на обліку управління як отримувач пенсії, яка призначена за вислугою років у відповідності до ст. 50-1 Закону України від 05.11.1991 № 1789-XII «Про прокуратуру», пенсія була призначена у розмірі 60% від суми заробітної плати.
25.09.2020 позивач звернувся до Фонду з заявою про перерахунок пенсії відповідно до Закону України від 14.10.2014 № 1697-УІІ «Про прокуратуру» (далі - Закон № 1697) у зв`язку з прийняттям Другим Сенатом Конституційного Суду України 13.12.2019 Рішення № 7-р(ІІ)/2019. До заяви для перерахунку пенсії позивачем було надано довідку про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії від 21.07.2020 № 18-49/вих-20, яка видана прокуратурою Луганської області.
З огляду на надані документи, 29.09.2020 управлінням було прийнято рішення № 909340169148 про відмову ОСОБА_1 в проведенні перерахунку пенсії, відповідно до Закону № 1697 у зв`язку з прийнятим Другим Сенатом Конституційного Суду України 13.12.2019 Рішення № 7-р(ІІ)/2019.
Вищезазначене рішення Фонду було оскаржено ОСОБА_2 до Луганського окружного адміністративного суду, внаслідок чого судом винесено рішення від 17.12.2020 у справі № 360/4430/20 про задоволення позовних вимог, а саме: визнано протиправним та скасовано рішення управління від 29 вересня 2020 року № 909340169148 про відмову ОСОБА_1 в проведенні перерахунку пенсії за вислугу років; зобов`язано Фонд здійснити перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії за вислугу років позивачу, виходячи із заробітної плати зазначеної у довідці Прокуратури Луганської області від 21.07.2020 № 18-49/вих.-20, починаючи з 13.12.2019, з урахуванням раніше проведених виплат; стягнуто за рахунок бюджету управління на користь ОСОБА_1 судові витрати.
На виконання рішення суду від 17.12.2020 Фондом 25.01.2021 було здійснено перерахунок раніше призначеної пенсії позивача у розмірі 60% від суми заробітної плати (60% від 56 184,80 грн = 33 710,88 грн), згідно норм частини 2 ст. 86 Закону № 1697 з застосуванням обмеження максимального розміру, тобто з 13.12.2019 - 16 380 грн 00 коп., з 01.07.2020 - 17 120 грн 00 коп., з 01.12.2020 - 17 690 грн 00 коп., з 01.07.2021 - 18 540 грн 00 коп.
Проте, 17.03.2021 ОСОБА_1 звертається на Веб-портал Пенсійного фонду України з заявою про перерахунок та виплату йому пенсії, яка була призначена відповідно до норм ст. 50-1 Закону України від 05.11.1991 № 1789-XII «Про прокуратуру», з наданням довідки про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії від 14.01.2021 № 21-18вих-21, яка видана Луганською обласною прокуратурою, у зв`язку із чим 22.03.2021 управлінням здійснено перерахунок пенсії позивача (60% від 86 076 грн 90 коп. = 51 646 грн 14 коп.), згідно норм частини 2 ст. 86 Закону № 1697 з застосуванням обмеження максимального розміру, тобто з 01.12.2020- 17 690 грн 00 коп., з 01.07.2021 - 18 540 грн 00 коп., про що 08.04.2021 Фондом надано відповідь ОСОБА_1 з роз`ясненнями підстав такого перерахунку в частині обмеження суми пенсії граничним розміром.
Однак, 29.03.2021 ОСОБА_1 знову звертається на Веб-портал Пенсійного фонду України з питанням: чи буде проведено перерахунок пенсії, яка була призначена відповідно до норм ст. 50-1 Закону України від 05.11.1991 № 1789-XII «Про прокуратуру», з наданням довідки про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії від 14.01.2021 № 21-18вих-21, яка видана Луганською обласною прокуратурою, та чому розмір пенсії, який виплачується йому, обмежено максимальним розміром.
У зв`язку із зазначеним, 08.04.2021 управлінням надано відповідь, що ОСОБА_1 здійснено перерахунок пенсії з 01.02.2021 згідно норм частини 2 ст. 86 Закону № 1697 з застосуванням обмеження максимального розміру, тобто з 01.02.2021 розмір пенсії позивача становить 17 690 грн 00 коп. та надано роз`яснення підстав такого перерахунку в частині обмеження суми пенсії граничним розміром.
Щодо безпосередньо позову, відповідач зазначив, що первинно пенсія позивачу призначена за вислугою років відповідно до ст. 50-1 Закону України від 05.11.1991 № 1789-XII «Про прокуратуру (далі - Закон 1789), проте Закон № 1789 з 16.07.2015 втратив чинність.
З 16.07.2015 набув чинності Закон України від 14.10.2014 № 1697 «Про прокуратуру» (далі - Закон № 1697), статтею 86 якого врегульовано порядок пенсійного забезпечення працівників прокуратури, зокрема, частиною другою передбачено, що пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
Згідно абзацу 6 частини 15 статті 86 Закону № 1697 - максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність (з 01.07.2021 це 1 854 грн, а тому 1 854 грн * 10 = 18 540 грн 00 коп).
А частиною 20 статті 86 цього Закону визначено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України, що кореспондується з нормами частини 18 статті 50і Закону № 1789 (яка у зв`язку з прийняттям Закону України від 28.12.2014 № 76-VІІІ «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» з 01.01.2015 викладена у такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України»).
Таким чином, після 01.01.2015 повноваження на встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури законодавцем делеговано Уряду.
Проте, 13.12.2019 Другим Сенатом Конституційного Суду України прийнято Рішення № 7-р(ІІ)/2019 у справі за конституційними скаргами ОСОБА_3 та ОСОБА_4 щодо відповідності Конституції України (конституційності) положення частини двадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VІІ (далі - Рішення) та встановлено порядок його виконання.
Рішенням визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним) положення частини двадцятої статті 86 Закону № 1697 зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Положення частини двадцятої статті 86 Закону № 1697 зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Рішенням встановлено такий порядок його виконання:
1. частина двадцята статті 86 Закону № 1697 зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення, тобто з 13.12.2019 року.
2. частина двадцята статті 86 Закону № 1697 підлягає застосуванню в первинній редакції: «20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в оргаінах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки».
Отже, фактично, управління не заперечує проти права позивача на перерахунок раніше призначеної йому пенсії, однак вважає, що перерахунок має відбуватись з додержанням норм частини 2 ст. 86 Закону № 1697, а саме з застосуванням обмеження пенсії максимальним розміром (18 540 грн 00 коп. - з 01.07.2021).
Із врахуванням вищенаведеного, відповідач вважає, що при перерахунку пенсії позивача Фондом обгрунтовано застосовано обмеження максимального розміру пенсії, встановлене вищезгаданими нормативно-правовими актами. На підставі викладеного просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 у повному обсязі.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-76, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), судом встановлено таке.
ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ), з 23.02.2015 перебуває на обліку Старобільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області як отримувач пенсії, яка призначена за вислугою років у відповідності до статті 50-1 Закону України від 05.11.1991 № 1789-ХІІ «Про прокуратуру», пенсія призначена у розмірі 60% від суми заробітної плати (арк. спр. 5-7,37,63-66).
Рішенням Старобільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області від 29.09.2020 № 909340169148, на підставі заяви ОСОБА_1 про перерахунок пенсії відповідно до Закону України від 14.10.2014 № 1697-VІІ «Про прокуратуру» та довідки прокуратури Луганської області від 21.07.2020 № 18-49/вих-20, ОСОБА_1 відмовлено у в проведенні перерахунку пенсії за вислугу років.
Вищезазначене рішення було оскаржено позивачем до Луганського окружного адміністративного суду.
Згідно даних КП «ДСС» Луганського окружного адміністративного суду, рішенням від 17.12.2020 у справі № 360/4430/20 позов ОСОБА_1 задоволено: визнано протиправним та скасовано рішення управління від 29 вересня 2020 року № 909340169148 про відмову ОСОБА_1 в проведенні перерахунку пенсії за вислугу років; зобов`язано Фонд здійснити перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії за вислугу років позивачу, виходячи із заробітної плати зазначеної у довідці Прокуратури Луганської області від 21.07.2020 № 18-49/вих.-20, починаючи з 13.12.2019, з урахуванням раніше проведених виплат.
На виконання рішення суду від 17.12.2020 Старобільським об`єднаним управлінням Пенсійного фонду України Луганської області 25.01.2021 було здійснено перерахунок раніше призначеної пенсії позивача у розмірі 60% від суми заробітної плати згідно норм частини 2 ст. 86 Закону № 1697 з застосуванням обмеження максимального розміру, тобто з 13.12.2019 - 16 380,00 грн, з 01.07.2020 - 17 120,00 грн, з 01.12.2020 - 17 690,00 грн, з 01.07.2021 - 18 540,00 грн.
Зазначені обставини визнаються сторонами та не є спірними.
17.03.2021 ОСОБА_1 звернувся на Веб-портал Пенсійного фонду України з заявою про перерахунок та виплату йому пенсії, яка була призначена відповідно до норм ст. 50-1 Закону України від 05.11.1991 № 1789-XII «Про прокуратуру», з наданням довідки про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії Луганської обласної прокуратури від 14.01.2021 № 21-18вих-21 (а.с.69-70).
На підставі наданих позивачем документів, 22.03.2021 управлінням здійснено перерахунок пенсії позивача (60% від 86 076,90 грн = 51 646,14 грн) згідно норм частини 2 ст. 86 Закону № 1697 з застосуванням обмеження максимального розміру, тобто з 01.12.2020 - 17 690,00 грн, з 01.07.2021 - 18 540,00 грн, про що 08.04.2021 Фондом надано відповідь ОСОБА_1 з роз`ясненнями підстав такого перерахунку в частині обмеження суми пенсії граничним розміром.
29.03.2021 позивач звернувся на Веб-портал Пенсійного фонду України з питанням щодо надання роз`яснення перерахованого розміру пенсії, на що отримав лист від 08.04.2021, з якого позивачу стало відомо про здійснений перерахунок пенсії згідно норм частини 2 ст. 86 Закону № 1697 з застосуванням обмеження максимального розміру.
Вважаючи протиправними дії відповідача щодо обмеження розміру пенсії, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Пенсійне забезпечення прокурорів і слідчих на час призначення позивачу пенсії за вислугу років було врегульовано статтею 50-1 Закону України від 05.11.1991 № 1789-ХІІ «Про прокуратуру» (далі - Закон № 1789-ХІІ), положеннями якої, серед іншого, визначено, що пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
На час проведення перерахунку пенсії засади пенсійного забезпечення працівників прокуратури визначено статтею 86 Закон України від 14.10.2014 № 1697-VII «Про прокуратуру» (далі - Закон № 1697-VII), зокрема:
- пенсії за вислугу років відповідно до цієї статті призначаються, перераховуються і виплачуються уповноваженими на це державними органами (частина тринадцята);
- максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень (абзац шостий частини п`ятнадцятої);
- умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України (частина двадцята).
Положення частини двадцятої статті 86 Закону України від 14.10.2014 № 1697-VII «Про прокуратуру» зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України, згідно з пунктом 1 Рішення Конституційного Суду від 13 грудня 2019 року № 7-р(ІІ)/2019 визнано таким, що не відповідає Конституції України.
У пункті 3 Рішення Конституційного Суду від 13 грудня 2019 року № 7-р(ІІ)/2019 установлено, що частина двадцята статті 86 Закону України від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII «Про прокуратуру» підлягає застосуванню в первинній редакції:
«20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки».
Підпунктом 1 пункту 3 розділу ХІІ Прикінцеві положення Закону № 1697-VII визнано таким, що втратив чинність із набрання чинності цим Законом Закон України Закон від 05.11.1991 № 1789-XII «Про прокуратуру» (далі - Закон № 1789-XII), крім пункту 8 частини першої статті 15, частини четвертої статті 16, абзацу першого частини другої статті 46-2, статті 47, частини першої статті 49, частини п`ятої статті 50, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1, частини третьої статті 51-2, статті 53 щодо класних чинів (їх дія поширюється на осіб, яким присвоєно класні чини до набрання чинності цим Законом), статті 55 щодо посвідчення працівника прокуратури, статті 2 у частині підстав звільнення з посади Генерального прокурора України, а також статті 13 щодо функціонування в системі органів прокуратури міських, районних, міжрайонних, районних у містах прокуратур, яка втрачає чинність з 15 грудня 2015 року.
Як встановлено судом та не заперечується сторонами у справі, позивачу з 23 лютого 2015 року призначена пенсія за вислугу років відповідно статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ у розмірі 60 % від суми місячної заробітної плати.
Відповідно до статті 2 Закону України від 08.07.2011 № 3668-VI «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Митного кодексу України, законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про статус народного депутата України», «Про Національний банк України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про дипломатичну службу», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про судову експертизу», «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів», «Про наукову і науково-технічну діяльність», «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», «Про пенсійне забезпечення», «Про судоустрій і статус суддів», Постанови Верховної Ради України від 13 жовтня 1995 року «Про затвердження Положення про помічника-консультанта народного депутата України», не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. (Стаття 2 втратила чинність в частині поширення її дії на Закон України «Про судоустрій і статус суддів» як така, що є неконституційною, на підставі рішення Конституційного Суду України від 03 червня 2013 року № 3-рп/2013).
Пунктом 1 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» вказаного Закону визначено, що обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом (тобто до 01 жовтня 2011 року).
Пунктом 2 розділу II Прикінцевих положень Закону України від 24.12.2015 № 911-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» визначено, що дія положень цього Закону щодо визначення максимального розміру пенсії застосовується до пенсій, які призначаються починаючи з 1 січня 2016 року.
Законом України від 02.03.2015 № 213-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», який набрав чинності з 01.04.2015, частину п`ятнадцяту статті 50-1 Закону № 1789-XII замінено чотирма частинами, зокрема, частиною вісімнадцятою такого змісту: максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
У той же час, 15.12.2015 Закон № 1789-XII відповідно до розділу ХІІ Прикінцеві положення Закону № 1697-VII втратив чинність (крім, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1).
Абзацом шостим частини п`ятнадцятої статті 86 Закону № 1697-VII визначено, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.
Отже, у зв`язку з прийняттям Закону № 1697-VII розмір пенсії прокурорів знову обмежено максимальним розміром - десятьма прожитковими мінімумами, встановленими для осіб, які втратили працездатність. Таким чином, на момент проведення перерахунку пенсії позивача наведеними вище положеннями законодавства встановлено обмеження розміру виплачуваної пенсії.
Разом з тим, матеріалами справи встановлено, що пенсія ОСОБА_1 була призначена у лютому 2015 року. При цьому, частина вісімнадцята статті 50-1 Закону № 1789-XII, яка застосовувалась субсидіарно з пунктом 2 розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону № 3668-VI та врегульовувала питання виплати пенсій без обмежень, втратила чинність з набранням чинності Закону № 1697-VII, тобто з 15.12.2015.
Оскільки пенсія позивачу призначена у лютому 2015 року та статтею 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції на час призначення пенсії) встановлено, що пенсія, призначена відповідно до цієї статті, виплачується у повному розмірі незалежно від заробітку (прибутку), одержуваного після виходу на пенсію, суд дійшов висновку, що при перерахунку пенсії її розмір не повинен обмежуватися максимальним розміром пенсії.
Відповідно до статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують як джерело права при розгляді справ положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї, а також практику Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини.
Пенсія як гарантована щомісячна грошова виплата та вид соціального забезпечення є джерелом існування, доходом та власністю (матеріальним інтересом, захищеним статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод).
Стаття 1 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, у редакції протоколів № 11 та № 14 (04 листопада 1950 року), визначає, що Високі Договірні Сторони гарантують кожному, хто перебуває під їхньою юрисдикцією, права і свободи, визначені в розділі I цієї Конвенції.
Стаття 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод визначає, що кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
У рішенні Європейського суду з прав людини у справі «Суханов та Ільченко проти України» (Заяви № 68385/10 та № 71378/10) від 26 червня 2014 року Європейський суд з прав людини зазначив, що зменшення розміру або припинення виплати належним чином встановленої соціальної допомоги може становити втручання у право власності (параграф 52).
Відповідно до пунктів 21, 24 рішення у справі «Федоренко проти України» (№ 25921/02) Європейський Суд з прав людини, здійснюючи прецедентне тлумачення статті 1 Першого Протоколу до Конвенції сформулював правову позицію про те, що право власності може бути «існуючим майном» або «виправданими очікуваннями» щодо отримання можливості ефективного використання права власності чи «законними сподіваннями» отримання права власності.
Аналогічна правова позиція сформульована Європейським судом з прав людини і в справі «Стреч проти Сполучного Королівства» (Stretch v. TheUnitedKingdom № 44277/98).
Громадяни мають бути впевненими у своїх законних очікуваннях, а також в тому, що набуте ними на підставі чинного законодавства право, його зміст та обсяг буде ними реалізовано. Тобто, набуте право не може бути скасоване чи звужене (правові позиції Конституційного Суду України в рішеннях від 22 вересня 2005 року № 5-рп/2005, від 29 червня 2010 року № 17-рп/2010, від 22 грудня 2010 року № 23-рп/2010, від 11 жовтня 2011 року № 10-рп/2011).
Щодо обраного позивачем способу захисту порушеного права суд зазначає наступне.
Матеріалами справи встановлено, що на підставі заяви ОСОБА_1 від 17.03.2021 відповідачем було здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.10.2020 на підставі довідки про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії Луганської обласної прокуратури від 14.01.2021 № 21-18вих-21 із обмеженням її максимального розміру (а.с.76-77).
Відповідно до частини першої статті 245 КАС України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково.
При обранні способу відновлення порушеного права позивача суд виходить з принципу верховенства права щодо гарантування цього права статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, як складової частини змісту і спрямованості діяльності держави, та виходячи з принципу ефективності такого захисту, що обумовлює безпосереднє поновлення судовим рішенням прав особи, що звернулась за судовим захистом без необхідності додаткових її звернень та виконання будь-яких інших умов для цього.
Згідно з частиною другою статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Оскільки суд дійшов висновку про безпідставність обмеження виплати пенсії ОСОБА_1 десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, з метою ефективного захисту прав позивача, про захист яких він просить, суд на підставі частини другої статті 9 КАС України вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог, самостійно обравши спосіб захисту, який відповідає об`єкту порушеного права та у спірних правовідносинах є достатнім, необхідним та ефективним: визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо обмеження при перерахунку пенсії ОСОБА_1 за заявою від 17.03.2021 на підставі довідки прокуратури Луганської області про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій від 14.01.2021 за №21-18вих-21 її виплати десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність; зобов`язати Головне управління управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років з 01.10.2020 на підставі заяви від 17.03.2021 в розмірі 60 відсотків від суми місячної заробітної плати на підставі довідки Луганської обласної прокуратури про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій від 14.01.2021 № 21-18вих-21, без обмеження розміру виплати пенсії десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням фактично виплачених сум.
Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов`язаний оцінити, виконуючи свої зобов`язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України, доказів, наявних в матеріалах справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відповідно до правил статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Позивачем при звернення до суду сплачено судовий збір у розмірі 908,00 грн, які суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 72-77, 90, 132, 139, 241-246, 250, 255, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов адвоката Шарка Дмитра Равілійовича в інтересах ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (код ЄДРПОУ 21782461, місцезнаходження: 93404, Луганська область, м.Сєвєродонецьк, вул.Шевченка, 9) про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити певні дії,- задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганської області щодо обмеження при перерахунку пенсії ОСОБА_1 за заявою від 17.03.2021 на підставі довідки прокуратури Луганської області про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій від 14.01.2021 за №21-18вих-21 її виплати десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність.
Зобов`язати Головне управління управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років з 01.10.2020 на підставі заяви від 17.03.2021 в розмірі 60 відсотків від суми місячної заробітної плати на підставі довідки Луганської обласної прокуратури про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій від 14.01.2021 № 21-18вих-21, без обмеження розміру виплати пенсії десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням фактично виплачених сум.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області на користь ОСОБА_1 судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 908,00 грн (дев`ятсот вісім грн 00 коп.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя К.Є. Петросян