Рішення № 101286294, 23.11.2021, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.11.2021
Номер справи
360/2057/21
Номер документу
101286294
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

23 листопада 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/2057/21

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Петросян К.Є., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом Державної служби геології та надр України до Товариства з обмеженою відповідальністю «Март» про анулювання спеціального дозволу на користування надрами від 04.12.2012 № 5677,

ВСТАНОВИВ:

15 квітня 2021 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Державної служби геології та надр України (далі – позивач, Держгеонадра) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Март» (далі – відповідач, ТОВ «Март»), в якій позивач просить припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 5677 від 04.12.2012, наданого Товариству з обмеженою відповідальністю «Март».

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що Товариству з обмеженою відповідальністю «Март» надано спеціальний дозвіл на користування надрами № 5677 від 04 грудня 2012 року (Дозвіл), з метою видобування питних підземних вод для господарсько-питного водопостачання та промислового розливу.

З моменту отримання спеціального дозволу на користування надрами, у користувача надр виникають права та обов`язки, передбачені Кодексом України про надра, Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 № 615 (далі - Порядок № 615), спеціальним дозволом на користування надрами № 5677 від 04 грудня 2012 року, Угодою про умови користування надрами, тощо.

Також, відповідно до п.3 ч.1 ст.53 Кодексу України про надра, при розробці родовищ корисних копалин повинні забезпечуватися, зокрема, облік стану і руху запасів, втрат і погіршення якості корисних копалин, а також подання до статистичних та інших державних органів встановленої законодавством звітності. Особливою умовою № 8 Спеціального дозволу № 5677 від 04 грудня 2012 року передбачено, що надрокористувач зобов`язаний подавати щорічну звітність перед ДНВП «Геоінформ України» про стан запасів корисних копалин за формою 7-гр.

Державне науково-виробниче підприємство «Державний інформаційний геологічний фонд України» листом № 20.07.2017 № 03/303-2913 надало інформацію щодо відсутності звітності надрокористувачів Луганської області за формою 7-гр за 2016 рік, зокрема, щодо TOB «Март».

Згідно переліку суб`єктів господарювання, які не звітували до ДНВП «Геоінформ України» щодо руху запасів (ф.7-гр) за 2016 рік, від ТОВ «Март» звітність не надходила.

Державна служба геології та надр України наказом № 447 від 17.10.2017 зупинила дію спеціального дозволу на користування надрами та надала відповідачу строк 30 календарних днів для усунення порушень.

Оскільки відповідач зареєстрований за адресою 93600, Луганська обл., смт Станиця Луганська, вул. Шевченка, 64, проте, станом на 2017 рік смт. Станиця Луганська включено до Переліку населених пунктів, які розташовані на лінії зіткнення, затвердженого Розпорядженням КМУ від 07 листопада 2014 року № 1085-р, позивач повідомив відповідача шляхом публікації оголошення в газеті «Урядовий кур`єр» (№ 228 від 02 грудня 2017 року).

В подальшому, на адресу Держгеонадр від ДНВП «Геоінформ України» надійшла відповідь на запит, в якій Державне науково-виробниче підприємство «Державний інформаційний геологічний фонд України» листом від 03.07.2020 № 03/303-1826 надало Перелік суб`єктів господарювання, які не звітували до ДНВП «Геоінформ України» щодо руху запасів (форма 7-гр) за 2019 рік, зокрема, й щодо ТОВ «Март». Згідно даного Переліку надрокористувачів, від ТОВ «Март» звітність за 2019 рік не надходила.

Державна служба геології та надр України наказом № 346 від 14.08.2020 внесла зміни до пункту 35 наказу № 447 від 17.10.2017 в частині доповнення підстав зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами та надала відповідачу строк 30 календарних днів для усунення порушень, про що надрокористувача було повідомлено листом Вих. № 13032/01/07-20 від 26.08.2020, який повернувся з причини закінчення терміну зберігання. Додатково надрокориствача було проінформовано через оголошення на офіційному сайті Держгеонадр від 07 серпня 2020 року.

11 листопада 2020 року, на адресу Держгеонадр від ДНВП «Геоінформ України» надійшла відповідь на запит, в якій Державне науково-виробниче підприємство «Державний інформаційний геологічний фонд України» листом від 11.11.2020 № 03/303-3539 надало Перелік суб`єктів господарювання, які не звітували до ДНВП «Геоінформ України» щодо руху запасів (форма 7-гр), зокрема, й щодо ТОВ «Март». Згідно даного Переліку надрокористувачів, від ТОВ «Март» звітність за 2016-2019 рік не надходила.

За результатами опрацювання вищевказаних листів встановлено, що відповідач в порушення вимог Угоди про умови користування надрами, особливої умови № 8 спеціального дозволу на користування надрами, ст.24 Кодексу України про надра не подав щорічну звітність до ДНВП «Геоінформ України» про стан запасів корисних копалин за формою 7-гр.

Враховуючи вищезазначене, Держгеонадра України відповідно до положень п.5 ст.26 Кодексу України про надра та п.22 Порядку № 615, розглянули питання щодо подальшої дії Дозволу, власником якого є відповідач, що не вжив заходів щодо усунення порушень, які стали підставою для зупинення дії Дозволу. Враховуючи, що відповідач порушив законодавство в сфері надрокористування та не усунув порушення, наявні підстави для анулювання Дозволу, згідно статті 26 Кодексу України про надра та пункту 22 Порядку № 615.

Ухвалою суду від 19.04.2021 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, справу визначено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Ухвалою суду від 25.05.2021 зупинено провадження у справі до набрання законної сили судовим рішенням Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду у справі № 812/1743/17.

Ухвалою суду від 23.11.2021 поновлено провадження у справі.

Відповідач правом надання відзиву не скористався.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд встановив.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Март», ідентифікаційний код 30338421, місце знаходження: 93600, Луганська обл., смт. Станиця Луганська, вул. Шевченка, б. 64, зареєстроване у якості юридичної особи 26.02.1999 за № 13761200000000034 в процесі припинення не перебуває, що підтверджено витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (арк. спр. 31-34).

04 грудня 2012 року Державною службою геології та надр України видано ТОВ «Март» спеціальний дозвіл на користування надрами № 5677 (арк. спр. 7).

Цей дозвіл надав відповідачу право на видобування кам`яного вугілля - антрациту. Дозвіл виданий строком 20 років. Особливою умовою № 8 Спеціального дозволу № 5677 від 04 грудня 2012 року передбачено, що надрокористувач зобов`язаний подавати щорічну звітність перед ДНВП «Геоінформ України» про стан запасів корисних копалин за формою 7-гр.

Невід`ємною частиною спеціального дозволу є Угода про умови користування надрами від 04.12.2012, укладена між Міністерством охорони навколишнього природного середовища України та ТОВ «Март» (арк. спр. 8-10).

Відповідно до пункту 7.2 Угоди про умови користування надрами від 04.12.2012 надрокористувач зобов`язаний в установленому порядку подавати до державного науково-виробничого підприємства «Державний інформаційний геологічний фонд України» щорічні звіти відповідно до форми державної статистичної звітності 7-гр (арк. спр. 8-10).

Відповідно до листа Державного науково-виробничого підприємства «Державний інформаційний геологічний фонд України» від 20.07.2017 № 03/302-2902, ТОВ «Март» не направило до Державної служби геології та надр України звітність за формою 7-гр за 2016 рік (арк. спр. 11-12).

Наказом Державної служби геології та надр України від 17.10.2017 № 447 «Щодо зупинення дозволів на користування надрами», зупинено дію спеціального дозволу на користування надрами ТОВ «Март» та надано 30 днів для усунення порушень (арк. спр. 13).

Державна служба геології та надр України розмістила оголошення в офіційному виданні «Урядовий кур`єр» від 02 грудня 2017 року № 228 стосовно тих надрокористувачів, дія спеціальних дозволів яких зупинена, ТОВ «Март» є в даному переліку (арк. спр. 14).

Відповідно до листа Державного науково-виробничого підприємства «Державний інформаційний геологічний фонд України» від 03.07.2020 за № 03/303-1826 ТОВ «Март» не подало звітні баланси запасів корисних копалин за формами 7-гр за 2019 рік (арк. спр. 15).

Державна служба геології та надр України наказом № 346 від 14.08.2020 внесла зміни до пункту 35 наказу № 447 від 17.10.2017 в частині доповнення підстав зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами та надала відповідачу строк 30 календарних днів для усунення порушень, про що надрокористувача було повідомлено листом Вих. № 13032/01/07-20 від 26.08.2020, який повернувся з причини закінчення терміну зберігання (арк. спр. 16, 17 на звороті).

Додатково надрокориствача було проінформовано через оголошення на офіційному сайті Держгеонадр від 07 серпня 2020 року (арк. спр. 18).

11 листопада 2020 року, на адресу Держгеонадр від ДНВП «Геоінформ України» надійшла відповідь на запит, в якій Державне науково-виробниче підприємство «Державний інформаційний геологічний фонд України» листом від 11.11.2020 № 03/303-3539 надало Перелік суб`єктів господарювання, які не звітували до ДНВП «Геоінформ України» щодо руху запасів (форма 7-гр), зокрема, й щодо ТОВ «Март». Згідно даного Переліку надрокористувачів, від ТОВ «Март» звітність за 2016-2019 рік не надходила (арк. спр. 19).

Державна служба геології та надр України направила лист від 18.12.2020 № 19246/01/07-20 на адресу ТОВ «Март» щодо надання згоди/незгоди на припинення права користування надрами (арк. спр. 20).

Як вбачається з матеріалів справи жодної відповіді від відповідача не надходило.

Докази усунення відповідачем допущених ним порушень, у визначений Державною службою геології та надр України строк, суду не надані.

Вирішуючи справу по суті, до спірних правовідносин суд застосовує нижченаведені правові норми.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Державна служба геології та надр України є центральним органом виконавчої влади, який наділений функціями для забезпечення реалізації державної політики у сфері надрокористування, та діє відповідно до Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2015 № 1174.

Згідно з підпунктом 12 пункту 4 Положення № 1174 Держгеонадра відповідно до покладених завдань здійснює державний контроль за геологічним вивченням надр (державний геологічний контроль) та раціональним і ефективним використанням надр України.

Відповідно до статті 2 Кодексу України про надра завданням цього Кодексу є регулювання гірничих відносин з метою забезпечення раціонального, комплексного використання надр для задоволення потреб у мінеральній сировині та інших потреб суспільного виробництва, охорони надр, гарантування при користуванні надрами безпеки людей, майна та навколишнього природного середовища, а також охорона прав і законних інтересів підприємств, установ, організацій та громадян.

Так, статтею 15 Кодексу України про надра встановлено, що надра надаються у постійне або тимчасове користування. Постійним визнається користування надрами без заздалегідь встановленого строку. Тимчасове користування надрами може бути короткостроковим (до 5 років) і довгостроковим (до 50 років). У разі необхідності строки тимчасового користування надрами може бути продовжено.

Відповідно до статті 19 зазначеного Кодексу надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр. Право на користування надрами засвідчується актом про надання гірничого відводу. При укладенні угод про розподіл продукції надра надаються в користування на підставі угоди про розподіл продукції з оформленням спеціального дозволу на користування надрами та акта про надання гірничого відводу.

Виключно з моменту отримання спеціального дозволу на користування надрами у користувача надр виникають права та обов`язки, передбачені Кодексом України про надра та Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 № 615 (далі - Порядок № 615).

За змістом частини другої статті 24 Кодексу України про надра користувачі надр зобов`язані: 1) використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано; 2) забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр; 3) забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища; 4) приводити земельні ділянки, порушені при користуванні надрами, в стан, придатний для подальшого їх використання у суспільному виробництві; 5) виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції.

Статтею 60 Кодексу України про надра встановлено, що державний контроль і нагляд за веденням робіт по геологічному вивченню надр, їх використанням та охороною спрямовані на забезпечення додержання всіма державними органами, підприємствами, установами, організаціями та громадянами встановленого порядку користування надрами, виконання інших обов`язків щодо охорони надр, встановлених законодавством України.

Згідно з положеннями частини першої статті 61 Кодексу України про надра державний контроль за геологічним вивченням надр (державний геологічний контроль) та раціональним і ефективним використанням надр України здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю), визначає Закон України від 05.04.2007 № 877-V «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (далі - Закон № 877-V).

Відповідно до статті 1 Закону № 877-V у цьому Законі нижчезазначені терміни вживаються в такому значенні:

державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища;

заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом;

спосіб здійснення державного нагляду (контролю) - процедура здійснення державного нагляду (контролю), визначена законом.

За приписами статті 2 Закону № 877-V дія цього Закону поширюється на відносини, пов`язані зі здійсненням державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Держгеонадра на час виникнення спірних правовідносин здійснювали державний контроль за геологічним вивченням надр у Порядку здійснення державного геологічного контролю, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 14.12.2011 року № 1294 (далі - Порядок № 1294), який втратив чинність 15.04.2017 року на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 10.03.2017 року № 239.

За приписами пункту 5 Порядку № 1294 державний геологічний контроль здійснюється шляхом проведення органами державного геологічного контролю планових і позапланових перевірок надрокористувачів.

Порядком № 1294 визначено підстави та порядок проведення Держгеонадрами планових та позапланових перевірок надрокористувачів.

Пунктом 15 Порядку № 1294 визначено, що за результатами проведення планової або позапланової перевірки надрокористувача посадовими особами органу державного геологічного контролю складається акт перевірки за формою, затвердженою Держгеонадрами.

Посадова особа органу державного геологічного контролю зазначає в акті стан виконання вимог законодавства у сфері геологічного вивчення та використання надр, а в разі невиконання зазначених вимог - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідне положення акта законодавства.

У разі виявлення порушення вимог законодавства у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр на підставі акта перевірки протягом п`яти робочих днів з дати її завершення складається припис або розпорядження за формою, затвердженою Держгеонадрами (пункт 16 Порядку № 1294).

Аналіз зазначених вище норм дає підстави для висновку, що Держгеонадра є органом з питань надання дозволу на користування надрами, який у межах своїх повноважень здійснює державний геологічний контроль, зокрема, за дотриманням умов спеціальних дозволів на користування надрами та угод про умови користування надрами.

Заходами Державного геологічного контролю є проведення планових та позапланових перевірок.

Таким чином, контроль за дотриманням надрокористувачем умов спеціальних дозволів на користування надрами та угод про умови користування надрами, як складова державного геологічного контролю, має здійснюватися виключно шляхом проведення планових та позапланових перевірок надрокористувачів.

Будь-яких інших способів реалізації Держгеонадрами своїх контролюючих функцій законодавцем не передбачено.

Судом встановлено, що відповідно до п. 7.2 статті 7 Угоди про умови користування надрами з метою видобування корисних копалин від 04.12.2012, яка є невід`ємною частиною спеціального дозволу на користування надрами № 5677 від 04.12.2012, укладеними між Держгеонадра та ТОВ «Март», підприємство зобов`язано в установленому порядку подавати до ДНВП «Геоінформ України» щорічні звіти про рух запасів відповідно до форм державної статистичної звітності.

У відповідності до пункту 22 Порядку здійснення державного геологічного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.12.2011 року № 1294 (далі - Порядок №1294) дія дозволу може бути зупинена органом з питань надання дозволу безпосередньо або за поданням органів державного гірничого та санітарно-епідеміологічного нагляду, державного геологічного і екологічного контролю, органів місцевого самоврядування, органів державної податкової служби. Після зупинення дії дозволу надрокористувач зобов`язаний зупинити проведення на наданій йому в користування ділянці надр роботи, передбачені дозволом. Зупинення дії дозволу не звільняє надрокористувача від обов`язку проводити на ділянці надр роботи, пов`язані із запобіганням виникненню аварійної ситуації або усуненням її наслідків. Дія дозволу поновлюється органом з питань надання дозволу після усунення надрокористувачем причин, що призвели до зупинення його дії, і сплати сум фінансових санкцій, застосованих у зв`язку із зупиненням дії дозволу.

Згідно з пунктом 23 Порядку №615 право користування надрами припиняється з підстав та у порядку, передбаченому Кодексом України про надра та Законом України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності".

Пунктом 5 частини першої статті 26 Кодексу України про надра встановлено, що право користування надрами припиняється у разі використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр.

У відповідності до частини другої статті 26 Кодексу України про надра, право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, - у судовому порядку. При цьому питання про припинення права користування земельною ділянкою вирішується у встановленому земельним законодавством порядку.

Згідно із пунктом 2 абзацу 5 частини сьомої статті 4-1 Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" № 2806-IV від 06 вересня 2005 року, дозвільний орган, що видав документ дозвільного характеру, може звернутися до адміністративного суду з позовом про застосування заходу реагування у виді анулювання документа дозвільного характеру за наявності хоча б однієї з таких підстав: здійснення суб`єктом господарювання певних дій щодо провадження господарської діяльності або видів господарської діяльності, на які отримано документ дозвільного характеру, з порушенням вимог законодавства, щодо яких дозвільний орган видавав припис про їх усунення із наданням достатнього часу для їх усунення.

Законом можуть передбачатись інші підстави для анулювання документа дозвільного характеру.

Анулювання документа дозвільного характеру з підстав, не передбачених законом, забороняється.

Судом встановлено, та матеріалами справи підтверджено, що ТОВ «Март» не виконало перед Державним науково-виробничим підприємством «Геоінформ України» обов`язку звітувати за 2016, 2019 рік про стан запасів корисних копалин за формою 7-гр, про необхідність подання яких визначено у спеціальному дозволі на користування надрами від 04.12.2012 № 5677.

Відповідачем не вжито заходів для усунення порушень, які стали підставою для зупинення дії спеціального дозволу.

Докази, які б свідчили про те, що ТОВ «Март» повідомило позивача про згоду або незгоду на припинення права користування надрами згідно із спеціальним дозволом на користування надрами, у матеріалах справи відсутні.

Як зазначено вище, орган, який надав надра у користування, повноважний припинити право користування надрами у випадку, передбаченому пунктом 5 частини першої статті 26 Кодексу України «Про надра», лише за наявності згоди на це користувача надрами.

З огляду на те, що ТОВ «Март» не надало згоду на припинення права користування надрами, наявні підстави для припинення цього права в судовому порядку.

Суд зазначає, що Верховним Судом України у постановах від 25.06.2011 у справі №21-36а11, від 19.09.2011 у справі №21-164а11 та від 10.12.2013 у справі №21-450а13 та постановах Верховного Суду від 10.05.2018 у справі №802/4846/13-а, від 26.06.2018 у справі №802/923/14-а було зроблено правовий висновок про те, що право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, самостійно або у судовому порядку. У разі відсутності спору відповідач має право у випадках, передбачених пунктами 1, 2, 3, 7 частини першої статті 26 Кодексу, самостійно припиняти право користування надрами, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів це право припиняється у судовому порядку.

Зазначена норма спрямована на захист інтересів надрокористувачів шляхом надання їм права вимагати (шляхом надання/висловлення письмової незгоди) від уповноваженого органу судової, а не адміністративної процедури припинення права користування надрами. При цьому, законом презюмується, що саме судовий порядок є додатковою гарантією ефективного захисту прав надрокористувача, що і було забезпечено позивачем у цій справі шляхом звернення до суду.

Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що ТОВ «Март» не направило позивачу жодної інформації стосовно припинення права користування надрами.

Разом з тим, Верховним Судом у постанові від 03.05.2018 у справі №812/1074/17 висловлювалась правова позиція з приводу застосування положень частини першої статті 26 Кодексу України про надра. Зокрема, згідно з цією позицією ненадходження будь-якої інформації від надрокористувача з приводу питання про анулювання спеціального дозволу не може розцінюватися, як відсутність заперечень.

Суд зазначає, що висновок Державної служби геології та надр України про порушення ТОВ «Март» умов спеціального дозволу на користування надрами ґрунтується на інформації відносно статистичної звітності, наданої позивачу Державним науково-виробничим підприємством «Державний інформаційний геологічний фонд України».

Оскільки обов`язок надання щорічних звітів про рух запасів відповідно до форм державної статистичної звітності 7-гр безпосередньо визначений в угоді про умови користування надрами від 04.12.2012 № 5677, суд приходить до висновку, що з огляду на надану Державним науково-виробничим підприємством «Державний інформаційний геологічний фонд України» інформацію про неподання ТОВ «Март» відповідної звітності, необов`язково проведення Держгеонадрами додаткової перевірки.

Аналогічний висновок викладений у постанові Верховного Суду від 03.11.2021 у справі № 812/1743/17 (провадження К/9901/49897/18).

Порушення відповідачем обов`язку звітувати перед Державним науково-виробничим підприємством «Геоінформ України» за 2016,2019 рік про стан запасів корисних копалин за формою 7-гр, є самостійною підставою для припинення права користування ними шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами.

Судом не встановлено фактів звернення ТОВ «Март» до Міністерства охорони навколишнього природного середовища України із заявою про настання форс-мажорних обставин, як це передбачено пунктом 9.3 Угоди про умови користування надрами від 04.12.2012, що є підставою для звільнення від відповідальності за невиконання або неналежне виконання зобов`язань за цією Угодою.

Відтак, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Судові витрати, понесені позивачем у вигляді сплати судового збору, відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача не підлягають, оскільки згідно частиною другою статті 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Керуючись статтями 2, 9, 139, 241-250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Державної служби геології та надр України (код ЄДРПОУ 37536031, місцезнаходження: 03057, м. Київ, вул. Цедіка Антона, 16) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Март» про припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами задовольнити.

Припинити право користування надрами Товариству з обмеженою відповідальністю «Март» (код ЄДРПОУ 30338421, 93600, Луганська обл., смт. Станиця Луганська, вул. Шевченка, буд. 64) шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами від 04 грудня 2012 року № 5677.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду.

Суддя К.Є. Петросян