
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 вересня 2021 року Справа № 160/8074/21
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Боженко Н.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін у письмовому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу №160/8074/21 за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до відповідача – 1: Адміністрація державної спеціальної служби транспорту (02094, м. Київ, вул. Магнитогорська, 5, ЄДРПОУ 3314590), відповідача – 2: Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26, код ЄДРПОУ 21910427) про визнання протиправними дії та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
20 травня 2021 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Адміністрації державної спеціальної служби транспорту, Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якій позивач просить суд:
- визнати протиправним дії та рішення Адміністрації державної спеціальної служби транспорту щодо відмови позивачу оформити довідку про склад мого грошового забезпечення (станом на 01.03.2018 у відповідності з Постановою КМУ № 704 від 30.08.2017) для обчислення пенсії, з урахуванням раніше сплачуваних до перерахунку пенсій (до 01.03.2018) щомісячних додаткових видів грошового забезпечення: - надбавка за особливості проходження служби (65%), - надбавка за вислугу років (50%), - премія в розмірі – 35%, які повинні бути враховані ГУ ПФУ в Дніпропетровській області для проведення перерахунку моєї пенсії;
- зобов`язати Адміністрацію державної спеціальної служби транспорту надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області довідку про склад мого грошового забезпечення для нарахування Позивачу пенсії, із зазначенням відомостей про розміри додаткових видів грошового забезпечення: - надбавка за особливості проходження служби (65%), - надбавка за вислугу років (50%), - премія в розмірі – 35%.
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на підставі довідки Адміністрації державної спеціальної служби транспорту про склад мого грошового забезпечення виданої на ім`я позивача, з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення: - надбавка за особливості проходження служби(65%), - надбавка за вислугу років(50%), - премія в розмірі – 35%, перерахувати та виплачувати пенсію у максимальному розмірі, з урахуванням 100% сум підвищення пенсії, визначеного на 01.03.2018, з 01.01.2018.
Справі за даним адміністративним позовом присвоєно єдиний унікальний номер судової справи – 160/8074/21 та у зв`язку з автоматизованим розподілом дана адміністративна справа була передана для розгляду судді Боженко Н.В.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24 травня 2021 року вказана позовна заява була залишена без руху та цією ухвалою було запропоновано позивачу усунути недоліки позовної заяви шляхом подання до суду позовної заяви, оформленої у відповідності до вимог, передбачених статтею 160 Кодексу адміністративного судочинства України із зазначенням у новій редакції позовної заяви уточненого змісту позовних вимог та приведення їх у відповідність до статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України та примірників позовної заяви у новій редакції у відповідності до кількості учасників справ.
15 червня 2021 року від позивача до суду надійшла позовна заява оформлена у відповідності до вимог, передбачених статтею 160 Кодексу адміністративного судочинства України із зазначенням у новій редакції позовної заяви з уточненням змісту позовних вимог, відповідно до якої позовні вимоги доповнено новим пунктом у наступній редакції:
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області прийняти довідку про розмір грошового забезпечення від Адміністрації державної спеціальної служби транспорту із зазначенням відомостей про розміри додаткових видів грошового забезпечення: - надбавка за особливості проходження служби(65%), - надбавка за вислугу років(50%), - премія в розмірі – 35%, для проведення перерахунку Позивачу пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення та компенсування щомісячних недоплат до пенсії, починаючи з перерахованої пенсії з січня 2018 року.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22 червня 2021 року по справі № 160/8074/21 вищезазначену позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження по справі.
На обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що на підставі вимог постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21 лютого 2018 року “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяких інших осіб”, Адміністрацією державної спеціальної служби транспорту до довідки про склад її грошового забезпечення для обчислення пенсії не були включені раніше сплачувані до перерахунку пенсій (до 01.03.2018) щомісячні додаткові види грошового забезпечення, які входили до складу її грошового забезпечення та з яких, під час проходження військової служби, було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, в порядку встановленому Кабінетом Міністрів України, а саме: - надбавка за особливості проходження служби (65%), - надбавка за вислугу років (50%), - премія в розмірі – 35%, в зв`язку з чим, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області при здійсненні перерахунку її пенсії, до основного розміру не були враховані щомісячні додаткові види грошового забезпечення, які застосовувалися Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області в обчисленні при призначені пенсії позивачу, та які за весь період знаходження її на пенсії, застосовувались Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області для обчислення в основному розмірі її пенсії та щомісячно, на підставі діючого законодавства, виплачувалися їй Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області до проведення перерахунку пенсії – до 01 березня 2018 року. В результаті не включення Адміністрацією державної спеціальної служби транспорту до довідки про склад грошового забезпечення, з урахуванням раніше сплачених до перерахунку пенсій (до 01.03.2018 року) щомісячних додаткові видів грошового забезпечення: - надбавка за особливості проходження служби (65%), - надбавка за вислугу років (50%), - премія в розмірі – 35%, та здійснення ГУ ПФУ в Дніпропетровській області перерахунку її пенсії, на підставі даної довідки, позивачу щомісячно ГУ ПФУ в Дніпропетровській області не видається певна частина пенсії, без її повернення та компенсації. Крім того, ГУ ПФУ в Дніпропетровській області починаючи з перерахованої пенсії за січень 2018 року, здійснює нарахування та виплату пенсії позивачу у розмірі 50 % суми підвищення, визначеного станом на 01.03.2018, за рахунок чого позивачу додатково щомісячно видається певна частина пенсії, без її повернення та компенсації. Позивач вважає дії відповідачів протиправними та на підставі викладеного просить задовольнити адміністративний позов в повному обсязі.
16 серпня 2021 року судом отримано відзив від представника відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на позовну заяву, в обґрунтування якого було зазначено, що на виконання постанови №103, на підставі довідки наданої органом з якого звільнено позивача, позивачу проведено перерахунок з 01.01.2018 року раніш призначеної пенсії. Визнання не чинними в подальшому пунктів 1, 2 Постанови № 103 рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва по судовій справі № 826/3858/18 від 12.12.2018р, яке набрало сили 05.03.2019, не може мати наслідком визнання протиправними дій Головного управління щодо перерахунку пенсії та виплати перерахованих з 01.01.2018 року коштів, які були вчинені відповідачем до визнання не чинною Постанови № 103. Заявлена позовна вимога ОСОБА_1 до Головного управління щодо зобов`язання останнього здійснити перерахунок та виплату пенсії на підставі майбутньої довідки Адміністрації Державної спеціальної служби транспорту з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення є передчасною та спрямована на майбутній захист порушених прав позивача, що не узгоджується з приписами КАС України, в зв`язку з тим, що між позивачем та пенсійним органом ще не виникли правовідносини щодо перерахунку пенсії виходячи із іншого розміру грошового забезпечення через відсутність такої довідки для перерахунку пенсії, а отже суд не наділений повноваженнями вирішувати спір на майбутнє. Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області в своїй діяльності керуються нормами чинного законодавства.
Адміністрація державної спеціальної служби транспорту відзив на позовну заяву до суду не направила.
На підставі частини 6 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Згідно положень ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглянув справу у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у ній матеріалами.
Дослідивши матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
З матеріалів справи встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Дніпропетровській області та отримує пенсію за вислугу років (25 років), призначену відповідно до Закону №2262-ХІІ.
30.08.2017 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №704, яка набрала чинності 01.03.2018 року та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
21.02.2018 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №103, пунктами 1, 2 якої встановлено перерахувати з 01.01.2018 року пенсії, призначені згідно із Законом № 2262-ХІІ до 01.03.2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до Постанови №704.
Вказаний перерахунок був здійснений ГУ ПФУ в Дніпропетровській області із таких сум грошового забезпечення:
- посадовий оклад - 3000, 00 грн.;
- оклад за військовим званням -950, 00 грн.;
- процентна надбавка за вислугу років 50 % -1975, 00 грн.;
- премії - 0, 00 грн.
Усього: 5925,00 грн.
Адміністрацією Державної спеціальної служби транспорту 17.03.2021 за № 518/6.3/201 на звернення позивача стосовно надання до Головного управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку призначеної їй пенсії, повідомлено про те, що довідка про розмір грошового забезпечення складена за формою, згідно додатка 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», з урахуванням розміру окладу за посадою, яку особа займала на дату звільнення зі служби, що визначені станом на 01.03.2018 р., згідно тарифних разрядів, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб". Згідно чинних, на момент перерахунку пенсії, пунктів 1-2 Постанови № 103 включення до грошового забезпечення для перерахунку пенсії будь-яких інших складових грошового забезпечення передбачено не було. Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва по судовій справі № 826/3858/18 від 12.12.2018 р. визнано протиправними та нечинними пункти 1-2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008р. Відповідно до Порядку Пенсійний фонд України повідомляє відповідним головним управлінням про підстави для проведення перерахунку та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. На підставі списків, надісланих головними управліннями Пенсійного фонду України, Адміністрація Державної спеціальної служби транспорту, готує довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку для перерахунку пенсії. Оскільки від Головного управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, до Адміністрації Державної спеціальної служби транспорту не надходили та нового порядку оформлення Адміністрацією Державної спеціальної служби транспорту довідок про розмір грошового забезпечення та проведення перерахунку пенсій з урахуванням рішення вищезазначеного суду та постанови Верховного Суду України на сьогоднішній день не існує, без прийняття відповідного урядового рішення щодо способу їх виконання, Адміністрація Державної спеціальної служби транспорту не має повноважень вчинити дії, спрямовані на видачу нових довідок.
Вважаючи протиправними дії відповідачів щодо не виготовлення та ненадання Головному управлінню Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області оновленої довідки про склад грошового забезпечення для проведення з 01.03.2018 перерахунку основного розміру пенсії, та відмови у проведенні перерахунку пенсії позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема Закон № 2262-ХІІ.
Статтею 9 Закону №2011-XII визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Згідно із частиною другою статті 9 Закону № 2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять:
-посадовий оклад, оклад за військовим званням;
-щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія);
-одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (частина третя статті 9 Закону № 2011-ХІІ).
Так, статтею 43 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Процитована норма статті 43 Закону міститься в розділі V «Обчислення пенсії», тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.
Такий висновок міститься у постанові Верховного Суду від 12.11.2019 року у справі № 826/3858/18.
Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону №2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.
Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Абзацом 1 пункту 5 Порядку № 45 в редакції Постанови № 103 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
З огляду на зазначені вище нормативно-правові акти, військовослужбовцям та деяким іншим особам перерахунок пенсій здійснювався з урахуванням трьох складових оновленого грошового забезпечення, визначеного на 01 березня 2018 року - окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років.
Виплата перерахованих пенсій здійснювалась поетапно починаючи з 01.01.2018 у таких розмірах: з 01.01.2018 - 50 відсотків; з 01.01.2019 по 31.12.2019 - 75 відсотків; з 01.01.2020 - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018. Органи Пенсійного фонду здійснювали перерахунок пенсій на підставі довідок про складові оновленого грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, які видані відповідними міністерствами та відомствами.
При цьому у Додатку 2 до Порядку № 45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою № 103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року, в адміністративній справі №826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.
Зміни внесені Постановою №103, зокрема до додатку 2 до Порядку № 45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05.03.2019 року - дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.
Водночас алгоритм дій, який повинен вчинити відповідач у зв`язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 Постанови №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 не змінився.
Зокрема, на час звернення позивача до відповідача із заявою про видачу оновленої довідки про розміри його грошового забезпечення пункт 3 Порядку № 45 передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
При цьому суд зазначає, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок №3-1.
Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Згідно з пунктом 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.
Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема у постанові Верховного Суду України від 22.04.2014 у справі № 21-484а13 та у постанові Верховного Суду від 10.10.2019 у справі № 553/3619/16-а.
Як було зазначено вище, Постановою №704, яка набрала чинності 01.03.2018 року та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Зокрема, Постановою №704 установлено такі додаткові види грошового забезпечення:
- надбавка за особливості проходження служби в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов`язків за посадою (абзац четвертий підпункту 1 пункту 5 постанови № 704);
- надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу (пункт 6 Постанови № 704).
При цьому підпунктом 2 пункту 5 Постанови № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Таким чином, з 05.03.2019 року - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення.
До того ж рішення судів першої та апеляційної інстанцій у справі № 826/3858/18 залишено без змін постановою Верховного Суду від 12.11.2019 року, в якій суд касаційної інстанції серед іншого вказав на те, що до повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, а приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого, а не складові, можуть змінюватись Кабінетом Міністрів України.
Така правова позиція викладена у рішенні Верховного Суду від 17.12.2019 року у зразковій справі №160/8324/19.
Отже, саме з 05.03.2019 року ОСОБА_1 має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону №2011-ХІІ.
Разом з цим, до моменту отримання належної довідки від відповідача у пенсійного органу не виникає обов`язку з перерахунку пенсії позивача.
Також, із набранням законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18 позивач має право на отримання пенсійних виплат у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, починаючи з 05.03.2019.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у рішенні від 06.08.2019 у справі № 160/3586/19, яке залишено без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 11.03.2020, відповідно до якої у зв`язку зі скасуванням пункту 2 Постанови № 103 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі № 2826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, обмеження щодо часткової виплати суми підвищення до пенсії - скасовано.
При цьому відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.
Згідно із частинами другою і третьою статті 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Відповідно до частин 1 та 2 статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Згідно з положеннями статті 9 Конституції України та статтями 17, частиною 5 статті 19 Закону України від 23.02.2006 року № 3477-IV «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди та органи державної влади повинні дотримуватись положень Європейської конвенції з прав людини та її основоположних свобод 1950 року, застосовувати в своїй діяльності рішення Європейського суду з прав людини з питань застосування окремих положень цієї Конвенції.
Право на виплати зі сфери соціального забезпечення було включено до змісту статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод вперше у рішенні від 16.12.1974 року у справі «Міллер проти Австрії», де Суд встановив принцип, згідно з яким обов`язок сплачувати внески у фонди соціального забезпечення може створити право власності на частку активів, які формуються відповідним чином. Позиція Суду була підтверджена і в рішенні «Гайгузус проти Австрії» від 16.09.1996 року, в якому зазначено, що якщо особа робила внески у певні фонди, в тому числі пенсійні, то такі внески є часткою спільних коштів фонду, яка може бути визначена у будь-який момент, що, у свою чергу, може свідчити про виникнення у відповідної особи права власності.
Відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини у справі «Кечко проти України» (рішення від 08.11.2005) в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними.
При обранні способу відновлення порушеного права позивача суд виходить з принципу верховенства права щодо гарантування цього права статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, як складової частини змісту і спрямованості діяльності держави, та виходячи з принципу ефективності такого захисту, що обумовлює безпосереднє поновлення судовим рішенням прав особи, що звернулась за судовим захистом без необхідності додаткових її звернень та виконання будь-яких інших умов для цього.
Разом з цим, до моменту отримання належної довідки від Адміністрації державної спеціальної служби транспорту у Пенсійного органу не виникає обов`язку з перерахунку пенсії позивача.
Підсумовуючи наведене, підстави для проведення перерахунку пенсії у позивача виникають саме з 05.03.2019 - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18, а перерахунок провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, що узгоджується з частинами другою і третьою статті 51 Закону № 2262-ХІІ, тобто з 01.04.2019р.
З огляду на викладене, суд вважає протиправними дії відповідача щодо відмови позивачу у підготовці та наданні до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення та вважає за необхідне зобов`язати відповідача підготувати і надати до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій саме станом на 05.03.2019 року.
Проте, позовні вимоги містять також вимогу про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області прийняти довідку про розмір грошового забезпечення від Адміністрації державної спеціальної служби транспорту із зазначенням відомостей про розміри додаткових видів грошового забезпечення: - надбавка за особливості проходження служби(65%), - надбавка за вислугу років(50%), - премія в розмірі – 35%, для проведення перерахунку позивачу пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення та компенсування щомісячних недоплат до пенсії, починаючи з перерахованої пенсії з січня 2018 року та зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на підставі довідки Адміністрації державної спеціальної служби транспорту про склад грошового забезпечення виданої на ім`я позивача, з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення: - надбавка за особливості проходження служби(65%), - надбавка за вислугу років(50%), - премія в розмірі – 35%, перерахувати та виплачувати пенсію у максимальному розмірі, з урахуванням 100% сум підвищення пенсії, визначеного на 01.03.2018, з 01.01.2018.
Суд зазначає, що Головним управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області питання щодо прийняття належної довідки від Адміністрації державної спеціальної служби транспорту та на підставі такої довідки про склад грошового забезпечення виданої на ім`я позивача, з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення: - надбавка за особливості проходження служби(65%), - надбавка за вислугу років(50%), - премія в розмірі – 35%, перерахувати та виплачувати пенсію у максимальному розмірі, з урахуванням 100% сум підвищення пенсії, визначеного на 01.03.2018, з 01.01.2018 предметом розгляду відповідачем по суті не були.
Отже, права позивача на час звернення до суду в частині питання щодо зобов`язання прийняти довідку та на підставі такої довідки здійснити перерахунок та виплату пенсії не порушені Головним управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, у той час як судовий захист може надаватися лише порушеним правам (стаття 5 Кодексу адміністративного судочинства України). Таким чином, зазначені позовні вимоги до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області є передчасними та не підлягають задоволенню.
За наведених обставин позовна заява підлягає частковому задоволенню.
Згідно з частиною 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов`язані зі сплатою судового збору за подання позовної заяви до суду в розмірі 908,00 грн., що документально підтверджується квитанцією №ПН2034842 від 20.05.2021 року.
Отже, сплачений позивачем судовий збір за подачу позовної заяви до суду підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача - Адміністрація державної спеціальної служби транспорту, в сумі 454,00 грн.
Керуючись ст. ст. 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до відповідача – 1: Адміністрація державної спеціальної служби транспорту (02094, м. Київ, вул. Магнитогорська, 5, ЄДРПОУ 3314590), відповідача – 2: Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26, код ЄДРПОУ 21910427) про визнання протиправними дії та зобов`язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Адміністрації Державної спеціальної служби транспорту щодо відмови ОСОБА_1 підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
Зобов`язати Адміністрацію Державної спеціальної служби транспорту підготувати і надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 року, у відповідності до статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 року №2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри грошового забезпечення, в тому числі щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 .
У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
Стягнути з Адміністрація державної спеціальної служби транспорту (02094, м. Київ, вул. Магнитогорська, 5, ЄДРПОУ 3314590) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати у розмірі 454,00 гривень (чотириста п`ятдесят чотири гривні 00 копійок).
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Н.В. Боженко