
Справа № 909/200/19
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
за результатами розгляду заяви про зміну способу виконання постанови
16.11.2021 м. Івано-Франківськ
Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Шкіндер П. А., секретар судового засідання Попович Л. І., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом фізичної особи-підприємця Яворської Тетяни Іванівни, м. Коломия, Івано-Франківської області
до відповідача виконавчого комітету Коломийської міської ради, м. Коломия, Івано-Франківської області
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача відділу архітектури та містобудування Коломийської міської ради, м. Коломия, Івано-Франківської області
про стягнення збитків у вигляді упущеної вигоди
за участю
від позивача: Дацко А. О. - адвокат, ордер про надання правової допомоги №126247 від 01.04.2019
від відповідача: Максим`юк В.Я. - заступник начальника юридичного відділу, (довіреність № 57/01.2-14/09в від 13.01.2021), посадова інструкція від 01.03.2019
ВСТАНОВИВ:
04.03.2019 в Господарський суд Івано-Франківської області звернулась фізична особа-підприємець Яворська Тетяна Іванівна (далі по тексту ФОП Яворська Т.І.) з позовом до виконавчого комітету Коломийської міської ради про стягнення 450 415,40 грн. недоотриманих доходів від розміщення зовнішньої реклами, що були б отримані за звичних обставин, якби відповідачем не було скасовано дозвіл позивача на провадження цією господарською діяльністю.
Рішенням Господарського суду Івано-Франківської області від 08.12.2020 відмовлено у задоволенні вищезазначеного позову.
Постановою Західного апеляційного господарського суду від 19.05.2021р. позовну заяву у справі №909/200/19 за позовом ФОП Яворської Тетяни Іванівни до Виконавчого комітету Коломийської міської ради за участю третьої особи Відділу архітектури та містобудування Коломийської міської ради про стягнення збитків у вигляді упущеної вигоди задоволено повністю.
Додатковою постановою Західного апеляційного господарського суду від 23.07.2021р. здійснено розподіл судових витрат.
На виконання вищезазначених постанов ФОП Яворській Т.І. 26.08.2021р. було видано судові накази про примусове виконання постанов на стягнення з Виконавчого комітету Коломийської міської ради - 409 144,63 грн. упущеної вигоди, 6137,17 судового збору за подання позовної заяви, 10 134,40 за подання апеляційної скарга,3б 650,00 грн. за надання правової допомоги в першій інстанції, 7650,00грн. витрат на професійну правничу допомогу в другій інстанції.
25.10.2021 до відділу діловодства Господарського суду Івано-Франківської області від ФОП Яворська Т.І. повторно надійшла заява про зміну способу виконання рішення у справі №909/200/19.
Ухвалою суду від 26.10.2021 прийнято та призначено до розгляду заяву ФОП Яворська Т.І про зміну способу виконання постанов у судовому засіданні з викликом представників сторін на 16.11.2021
Заява фізичної особи - підприємця Яворської Т.І. обґрунтована неможливістю виконати судове рішення, оскільки Виконавчий комітет Коломийської міської ради не є юридичною особою, не має фінансових ресурсів та відкритих рахунків в органах Державної казначейської служби України.
Заявник просить змінити спосіб виконання Постанови Західного апеляційного господарського суду від 19.05.2021р. та Додаткової постанови Західного апеляційного господарського суду від 23.07.2021 шляхом стягнення з Виконавчого комітету Коломийської міської ради в особі Коломийської міської ради.
Перед початком судового засідання надійшов відзив від Виконавчого комітету Коломийської міської рад - із заявою ФОП Яворської Т.І. про зміну способу виконання постанови суду відповідач не погоджується, вважаючи, що в такому разі відбудеться зміна боржника у зобов`язанні, тобто, обов`язок буде покладено на іншу юридичну особу - Коломийську міську раду.
Представниця ФОП Яворської Т.І. в судовому засіданні підтримала заяву про зміну способу виконання постанови .
Представниця Виконавчого комітету Коломийської міської ради підтримала доводи, викладені у поданих письмових поясненнях (вх.18063/21 від 15.11.2021), зазначає, що запропонований ФОП Яворська Т.І. спосіб зміни виконання рішення суду фактично змінює боржника у справі, безпідставно передавши майнову відповідальність на іншу юридичну особу, що у свою чергу змінює рішення суду по суті. Відповідач звертає увагу, що згідно норми Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", відповідно до яких міська рада та її виконавчий комітет є різними юридичними особами та наділяються вказаним законом та іншими законами України власними повноваженнями, в межах яких діють самостійно і несуть відповідальність за свою діяльність відповідно до закону. А тому, на думку бржника, обраний спосіб зміни виконання постанов суду змінює рішення суду по суті.
У судовому засіданні після виходу з нарадчої кімнати судом оголошено вступну та резолютивну частини ухвали суду.
Вислухавши пояснення учасників судового засідання, розглянувши доводи заяви та заперечень на неї, перевіривши матеріали справи, дослідивши подані докази, проаналізувавши норми чинного законодавства, суд вважає заяву ФОП Яворської Т.І. про зміну способу виконання Постанови Західного апеляційного господарського суду від 19.05.2021р. та Додаткової постанови Західного апеляційного господарського суду від 23.07.2021 такою, що підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, Постановою Західного апеляційного господарського суду від 19.05.2021р. позовну заяву у справі №909/200/19 за позовом ФОП Яворської Тетяни Іванівни до Виконавчого комітету Коломийської міської ради за участю третьої особи Відділу архітектури та містобудування Коломийської міської ради про стягнення збитків у вигляді упущеної вигоди задоволено повністю.
Додатковою постановою Західного апеляційного господарського суду від 23.07.2021р. заяву фізичної особи-підприємця Яворської Тетяни Іванівни про відшкодування витрат на професійну правничу допомогу задоволено, постановлено стягнення з Виконавчого комітету Коломийської міської ради (вул. Михайла Грушевського, буд.1, м. Коломия, Коломийський район, Івано-Франківська область, 78203, код ЄДРПОУ 04054334) на користь фізичної особи-підприємця Яворської Тетяни Іванівни - 36 650,00 грн. витрат на професійну правничу допомогу за розгляд справи в суді першої інстанції, 7 650,00 грн. витрат на професійну правничу допомогу за розгляд справи в суді апеляційної інстанції.
На виконання Постанови Західного апеляційного господарського суду від 19.05.2021р. та Додаткової постанови Західного апеляційного господарського суду від 23.07.2021р. 26.08.2021р. було видано судові накази про примусове виконання постанови на стягнення з Виконавчого комітету Коломийської міської ради - 409 144,63 грн. упущеної вигоди, 6137,17 судового збору за подання позовної заяви, 10 134,40 за подання апеляційної скарга,3б 650,00 грн. за надання правової допомоги в першій інстанції, 7650,00грн. витрат на професійну правничу допомогу в другій інстанції.
Листом УДКС України у Івано-Франківській області повідомило заявника про неможливість виконання виконавчих документів про стягнення коштів з Виконавчого комітету Коломийської міської ради, оскільки вказана установа не має відкритих рахунків в органах Державної казначейської служби.
Також цим листом УДКС повідомило заявника про те, що управління направило листи на адресу Коломийської міської ради про надання ним інформації про визначення рахунку та коду економічної класифікації видатків (КЕКВ) з яких має бути проведено списання.
Відповідно до статті 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Згідно зі статтею 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України. Обов`язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд у межах повноважень, наданих йому законом.
Статтею 326 Господарського процесуального кодексу України ( далі - ГПК України) передбачено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами.
Невиконання судового рішення є підставою для відповідальності, встановленої законом.
Механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, прийнятих судами, а також іншими державними органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення, визначено Порядком N 845.
Постанови про стягнення з Виконавчого комітету Коломийської міської ради за рахунок місцевого бюджету грошових коштів не виконано Управлінням Державної казначейської служби України у Івано-Франківській області Коломийське управління державної казначейської служби через те, що Виконавчий комітет Коломийської міської ради не має відкритих рахунків в органах Казначейства, не є юридичною особою. При цьому, Виконавчий комітет Коломийської міської ради не вживає дій, спрямованих на самостійне вирішення цієї ситуації та виконання судового рішення.
Суд вважає, що зазначена обставина унеможливлює виконання судового рішення про стягнення коштів з Виконавчого комітету Коломийської міської ради за рахунок місцевого бюджету, а отже є необхідність щодо зміни порядку виконання судового рішення.
Відповідно до ч.ч. 1, 3 статті 331 ГПК України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання.
Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочки або розстрочки виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Як зазначено у п. 7.5. Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.10.2012 №9 "Про деякі питання практики виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів України", якщо у відповідача відсутні кошти на рахунку в банку або коли їх не вистачає для покриття заборгованості, господарський суд може змінити спосіб виконання рішення і видати наказ про звернення стягнення на його майно. Також, не виключається право господарського суду з метою захисту порушених відповідачем майнових прав позивача зазначити у виданому ним наказі й конкретне майно відповідача, на яке слід звернути стягнення, якщо в розпорядженні суду є достовірні дані про його наявність у відповідача, обрати найбільш ефективний та справедливий спосіб виконання судового рішення.
Згідно статті 1 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", виконавчі органи рад - органи, які відповідно до Конституції України та цього Закону створюються сільськими, селищними, міськими, районними в містах (у разі їх створення) радами для здійснення виконавчих функцій і повноважень місцевого самоврядування у межах, визначених цим та іншими законами.
Статтею 11 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи, Виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах рад є підконтрольними і підзвітними відповідним радам.
Відповідно до частин 3, 5, 6, 9 статті 16 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об`єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад. Від імені та в інтересах територіальних громад права суб`єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради. Місцеві бюджети є самостійними, вони не включаються до Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим та інших місцевих бюджетів. Сільські, селищні, міські, районні у містах, районні, обласні ради мають печатки із зображенням Державного Герба України і своїм найменуванням, рахунки в установах банків України.
Згідно вимог ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання, що стосуються місцевого бюджету, зокрема: затвердження місцевого бюджету, внесення змін до нього; затвердження звіту про виконання відповідного бюджету; встановлення місцевих податків і зборів відповідно до Податкового кодексу України; прийняття рішень щодо передачі коштів з відповідного місцевого бюджету; та ін.
Статтею 28 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить, зокрема, встановлення за узгодженим рішенням відповідних рад порядку використання коштів та іншого майна, що перебувають у спільній власності територіальних громад.
Відповідно до ст. 29 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить, зокрема, управління в межах, визначених радою, майном, що належить до комунальної власності відповідних територіальних громад.
Згідно вимог ч. 8 ст. 51 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", виконавчий комітет ради є підзвітним і підконтрольним раді, що його утворила, а з питань здійснення ним повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольним відповідним органам виконавчої влади,
Отже, виконавчий комітет ради самостійно не розпоряджається ні коштами, ні майном, що належить до комунальної власності територіальної громади.
Статтею 64 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що сільські, селищні, міські, районні в містах (у разі їх створення) ради та їх виконавчі органи самостійно розпоряджаються коштами відповідних місцевих бюджетів, визначають напрями їх використання.
Відповідно до ч. 1 ст. 74 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", органи та посадові особи місцевого самоврядування несуть відповідальність за свою діяльність перед територіальною громадою, державою, юридичними і фізичними особами.
Згідно з вимогами ст. 77 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", шкода, заподіяна юридичним і фізичним особам в результаті неправомірних рішень, дій або бездіяльності органів місцевого самоврядування, відшкодовується за рахунок коштів місцевого бюджету.
Таким чином, Коломийська міська рада розпоряджається коштами місцевого бюджету використовуючи рахунки виконавчого комітету.
Статтею 1 Бюджетного кодексу України визначено, що місцевий бюджет - це нормативно-правовий акт відповідної місцевої ради, виданий в установленому порядку, що затверджує місцевий бюджет та визначає повноваження відповідно виконавчого органу місцевого самоврядування здійснювати виконання місцевого бюджету протягом бюджетного періоду.
Частиною 1 статті 2 Бюджетного кодексу України визначено, що бюджетні установи - це органи державної влади, органи місцевого самоврядування, а також організації, створені ними у встановленому порядку, що повністю утримуються за рахунок відповідно державного чи місцевого бюджету,
Частиною 1 статті 22 Бюджетного кодексу України закріплено, що для здійснення програм та заходів, які реалізуються за рахунок коштів бюджету, бюджетні асигнування надаються розпорядникам бюджетних коштів.
Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 22 Бюджетного кодексу України за бюджетними призначеннями, визначеними іншими рішеннями про місцеві бюджети, головними розпорядниками бюджетних коштів можуть бути виключно місцеві державні адміністрації, виконавчі органи та апарати місцевих рад (секретаріат Київської міської ради), структурні підрозділи місцевих державних адміністрацій, виконавчих органів місцевих рад в особі їх керівників. Якщо згідно із законом місцевою радою не створено виконавчий орган, функції головного розпорядника коштів відповідного місцевого бюджету виконує голова такої місцевої ради.
Відповідно до підпункту 1 пункту 9 Прикінцевих та перехідних положень Бюджетного кодексу України рішення суду про стягнення (арешт) коштів державного бюджету (місцевих бюджетів) виконується виключно Казначейством України. Зазначені рішення передаються до Казначейства України виключно для виконання.
Примусове виконання рішення суду про стягнення коштів з органів місцевого самоврядування покладається на відповідний орган Державної казначейської служби.
Враховуючи вищенаведені норми законодавства, Коломийська міська громада в особі Коломийської міської ради є власником майна, у тому числі й доходів місцевих бюджетів, інших коштів тощо. На виконавчий комітет ради чинним бюджетним законодавством покладено функції головного розпорядника коштів місцевого бюджету, у тому числі й за зобов`язаннями ради. Фінансові ресурси закріплено за виконавчими органами Коломийської міської ради, які і є розпорядниками коштів бюджету міської ради, та саме до їх повноважень віднесено виконання місцевого бюджету.
Як зазначалося вище, Головне управління Державної казначейської служби України у Івано-Франківській області повернуло наказ суду від 26.08.2021р. без виконання у зв`язку з тим, що відповідач не має відкритих рахунків в органах Казначейства.
Таким чином, та обставина, що Виконавчим комітетом Коломийською міською радою не відкрито власного рахунку, виконавчий комітет при здійсненні діяльності користується рахунком міської ради , унеможливлює виконання судового рішення про стягнення коштів з Виконавчого комітету Коломийської міської ради, а тому необхідно змінити спосіб виконання судового рішення.
Конституційний Суд України у пункті 2 мотивувальної частини рішення від 13.12.2012 №18-рп/2012 зазначив, що виконання судового рішення є невід`ємною складовою права кожного на судовий захист і охоплює, зокрема, законодавчо визначений комплекс дій, спрямованих на захист і відновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави.
У пункті 3 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України від 25.04.2012 у справі №11-рп/2012 зазначено, що зміни способу та порядку виконання рішення є однією з процесуальних гарантій захисту та відновлення захищених судом прав та інтересів фізичних і юридичних осіб. Зі змісту та призначення інституту зміни способу та порядку виконання рішення, ухвали, постанови вбачається, що він є ефективним процесуальним засобом, який спрямований на гарантування виконання судового рішення.
Невиконання судового рішення загрожує сутності права на справедливий розгляд судом.
Отже, право на судовий захист є конституційною гарантією прав і свобод людини і громадянина, а обов`язкове виконання судових рішень - складовою права на справедливий судовий захист.
Здійснюючи контроль за виконанням судового рішення з урахуванням досліджених судом обставин справи, суд вважає, що з метою створення умов виконання ухвалених судових рішень слід змінити порядок виконання Постанови Західного апеляційного господарського суду від 19.05.2021р. та Додаткової постанови Західного апеляційного господарського суду від 23.07.2021, стягнувши з Коломийської міської ради за рахунок бюджету міста Коломия на користь ФОП Яворська Т.І. грошові кошти шляхом їх безспірного списання з казначейських рахунків розпорядника бюджетних коштів - Коломийської міської ради.
Суд відхиляє доводи Виконавчого комітету Коломийської міської ради про безпідставність покладення зобов`язань Виконавчого комітету Коломийської міської ради на іншу юридичну особу - Коломийську міської ради, оскільки, як вбачається з наведених норм права, така зміна не може вважатися покладенням відповідальності на іншу юридичну особу, а є лише процесуальною дією, спрямованою на забезпечення ефективного і своєчасного виконання судового рішення (постанов).
Керуючись статтями , статями 3, 12, 20, 234, 235, 331 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ухвалив:
Заяву фізичної особи підприємця Яворської Т.І. про зміну способу виконання постанови Західного апеляційного господарського суду від 19.05.2021 та Додаткової постанови Західного апеляційного господарського суду від 23.07.2021 у справі №909/200/19 задовольнити.
Змінити порядок виконання постанови Західного апеляційного господарського суду від 19.05.2021 та Додаткової постанови Західного апеляційного господарського суду від 23.07.2021 у справі №909/200/19:
1. Стягнути з Коломийської міської ради (вул. Михайла Грушевського, буд.1, м. Коломия, Коломийський район, Івано-Франківська область, 78203, код ЄДРПОУ - 04054334) на користь фізичної особи-підприємця Яворської Тетяни Іванівни ( АДРЕСА_1 , код - НОМЕР_1 ) 6 137,17 грн. за подання позовної заяви та 10 134,40 грн. судового збору за подання апеляційної скарги.
2.Стягнути з Коломийської міської ради (вул. Михайла Грушевського, буд.1, м. Коломия, Коломийський район, Івано-Франківська область, 78203, код ЄДРПОУ - 04054334) на користь фізичної особи-підприємця Яворської Тетяни Іванівни ( АДРЕСА_1 , код - НОМЕР_1 ) 36 650,00 грн. витрат на професійну правничу допомогу за розгляд справи в суді першої інстанції.
3.Стягнути з Коломийської міської ради (вул. Михайла Грушевського, буд.1, м. Коломия, Коломийський район, Івано-Франківська область, 78203, код ЄДРПОУ - 04054334) на користь фізичної особи-підприємця Яворської Тетяни Іванівни ( АДРЕСА_1 , код - НОМЕР_1 ) 409 144,63 грн. збитків у вигляді упущеної вигоди.
4. Стягнути з Коломийської міської ради (вул. Михайла Грушевського, буд.1, м. Коломия, Коломийський район, Івано-Франківська область, 78203, код ЄДРПОУ - 04054334) на користь фізичної особи-підприємця Яворської Тетяни Іванівни ( АДРЕСА_1 , код - НОМЕР_1 ) 7 650,00 грн. витрат на професійну правничу допомогу за розгляд справи в суді апеляційної інстанції.
Дана ухвала є виконавчим документом та може бути пред`явлена до виконання протягом трьох років.
Ухвала набирає законної сили негайно з моменту її оголошення - 16.11.2021 та може бути оскаржена до Західного апеляційного господарського суду протягом десяти днів.
Суддя Шкіндер П.А.