
Справа № 352/2482/19
Провадження № 2-а/352/19/21
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 листопада 2021 року м. Івано-Франківськ
Тисменицький районний суд Івано-Франківської області
у складі: головуючої - судді Хоминець М.М.
з участю секретаря Гундич Г.В.
позивачки ОСОБА_1
представника позивача Гайдея В.Б.
третьої особи ОСОБА_2
представника третьої особи Легіна В.Б.
розглянувши у підготовчому засіданні за правилами загального позовного провадження в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Лисецької селищної ради Івано-Франківської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача - ОСОБА_2 , про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -
в с т а н о в и в :
Позивачка ОСОБА_1 06.12.2019 р. звернулася до суду з позовом до відповідача Посіцької сільської ради Тисменицького району Івано-Франківської області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, у якому просила визнати протиправним та скасувати рішення Посіцької сільської ради Тисменицького району Івано-Франківської області від 09.07.2012 р. у частині надання дозволу ОСОБА_2 на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,25 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд із земель запасу сільської ради по вул. Шевченка в с. Посіч Тисменицького району Івано-Франківської області , посилаючись на те, що проїзд загального користування, через який вона має доступ (прохід та заїзд) до своєї земельної ділянки, включено до складу земельної ділянки, яка відводиться ОСОБА_2 .
Дана адміністративна справа 23.10.2020 р. передана у провадження судді Хоминець М.М.
Ухвалою суду від 27.10.2020 р. у даній справі призначено підготовче засідання у рамках її розгляду за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою суду від 10.12.2020 р. замінено первісного відповідача Посіцьку сільську раду Тисменицького району Івано-Франківської області її правонаступником, яким є Лисецька селищна рада Івано-Франківської області.
Ухвалою суду від 17.02.2021 р. до участі у розгляді справи в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача залучено ОСОБА_2 .
Заслухавши учасників справи, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що провадження у даній справі підлягає до закриття, виходячи з наступного.
Критеріями розмежування судової юрисдикції є суб'єктний склад правовідносин, предмет спору та характер спірних матеріальних правовідносин. Крім того, таким критерієм може бути пряма вказівка в законі на вид судочинства, в якому розглядається визначена категорія справ.
Пунктами 1, 2 ч.1 ст.4 КАС України визначено, що адміністративна справа - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір. Публічно-правовий спір - це спір, у якому: хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; хоча б одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особи.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Отже, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), прийнятих або вчинених ними під час здійснення владних управлінських функцій, крім спорів, для яких законом установлений інший порядок судового вирішення.
Публічно-правовий спір має особливий суб'єктний склад. Участь суб'єкта владних повноважень є обов'язковою ознакою для того, щоб класифікувати спір як публічно-правовий. Проте сама собою участь у спорі суб'єкта владних повноважень не дає підстав ототожнювати спір з публічно-правовим та відносити його до справ адміністративної юрисдикції.
Під час визначення предметної юрисдикції справ суди повинні виходити із суті права та/або інтересу, за захистом якого звернулася особа, заявлених вимог, характеру спірних правовідносин, змісту та юридичної природи обставин у справі.
Визначальною ознакою справи адміністративної юрисдикції є суть (зміст, характер) спору. Публічно-правовий спір, на який поширюється юрисдикція адміністративних судів, є спором між учасниками публічно-правових відносин і стосується саме цих відносин.
Разом з тим приватноправові відносини вирізняються наявністю майнового чи немайнового інтересу учасника. Спір має приватноправовий характер, якщо він обумовлений порушенням або загрозою порушення приватного права чи інтересу, як правило майнового, конкретного суб'єкта, що підлягає захисту в спосіб, передбачений законодавством для сфери приватноправових відносин, навіть якщо до порушення приватного права чи інтересу призвели управлінські дії суб'єктів владних повноважень.
Такий правовий висновок викладений у постановах Великої Палати Верховного Суду від 20.09.2018 р. у справі № 813/1076/17 та від 14.11.2018 р. у справі № 817/986/17.
У рамках розгляду даної адміністративної справи позивачка оскаржує рішення органу місцевого самоврядування - Посіцької сільської ради Тисменицького району Івано-Франківської області від 09.07.2012 р., яким надано дозвіл ОСОБА_2 на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,25 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд із земель запасу сільської ради по вул. Шевченка в с. Посіч Тисменицького району Івано-Франківської області (а.с.47).
Згідно правового висновку Великої Палати Верховного Суду, який міститься у постанові від 17.10.2018 р. у справі № 380/624/16-ц, рішення про надання дозволу на розробку проекту землеустрою є стадією процесу отримання права власності чи користування на земельну ділянку. Однак, отримання такого дозволу не гарантує особі чи невизначеному колу осіб набуття такого права, оскільки сам по собі дозвіл не являється правовстановлюючим актом.
Правовідносини, пов'язані з прийняттям та реалізацією такого рішення не підпадають під визначення приватноправових, оскільки не породжують особистих майнових прав та зобов`язань осіб.
При прийнятті такого рішення орган державної влади виконує дозвільну функцію, що притаманна органу державної влади у публічно-правових відносинах.
Тому спір як щодо рішення про надання дозволу на розробку проекту землеустрою, так і оскарження дій суб'єкта владних повноважень, в тому числі особи, яка не зверталась із заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо надання чи відмови у наданні такого дозволу є публічно-правовим.
З огляду на викладене постановою Верховного Суду від 24.09.2020 р. у даній адміністративній справі (а.с.134-141) скасовані ухвала Тисменицького районного суду Івано-Франківської області від 02.06.2020 р. та постанова Восьмого апеляційного адміністративного суду від 30.07.2020 р. про закриття провадження у справі у зв`язку з тим, що її не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
На даний час судом встановлено, що на підставі рішення Лисецької селищної ради Івано-Франківського району Івано-Франківської області від 14.05.2021 р., яким затверджено проект землеустрою щодо відведення ОСОБА_2 земельної ділянки площею 0,25 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, за третьою особою ОСОБА_2 08.07.2021 р. зареєстровано право власності на земельну ділянку площею 0,25 га з кадастровим номером 2625884601:02:001:0045, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 2405966926258. Вказана обставина підтверджується долученою стороною позивача інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (а.с.192).
У зв`язку з набуттям третьою особою ОСОБА_2 права власності на земельну ділянку площею 0,25 га з кадастровим номером 2625884601:02:001:0045, яка межує із належною позивачці ОСОБА_1 на праві власності земельною ділянкою площею 0,2436 га з кадастровим номером 2625884601:02:001:0048, даний спір набув приватноправового характеру.
Спір має приватноправовий храктер, якщо він обумовлений порушенням або загрозою порушення приватного права чи інтересу, як правило майнового, конкретного суб'єкта, що підлягає захисту в спосіб, передбачений законодавством для сфери приватноправових відносин, навіть якщо до порушення приватного права чи інтересу призвели управлінські дії суб'єктів владних повноважень.
Суд зазначає, що визнання протиправним та скасування рішення Посіцької сільської ради Тисменицького району Івано-Франківської області від 09.07.2012 р. у частині надання дозволу ОСОБА_2 на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у порядку адміністративного судочинства не дозволяє остаточно вирішити спір і не є достатнім та ефективним захистом порушених прав позивачки, тобто не виконується основне завдання судочинства.
Якщо порушення своїх прав особа вбачає у наслідках, спричинених рішенням, дією чи бездіяльністю органу місцевого самоврядування, які вона вважає неправомірними, і ці наслідки призвели до виникнення, зміни чи припинення цивільних правовідносин, мають майновий або пов`язаний з реалізацією її майнових або особистих немайнових інтересів характер, то визнання незаконними (протиправними) таких рішень, дій чи бездіяльності є способом захисту цивільних прав та інтересів.
З урахуванням викладеного суд приходить до висновку про закриття провадження у даній адміністративній справі на підставі п.1 ч.1 ст.238 КАС України, згідно якого суд закриває провадження у справі, якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Відповідно до п.2 ч.2 ст.183 КАС України за результатами підготовчого засідання суд постановляє ухвалу про закриття провадження у справі.
На підставі наведеного, керуючись ст. 183 ч.2 п.2, 238 ч.1 п.1, 248, 256 КАС України, суд -
п о с т а н о в и в :
Закрити провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Лисецької селищної ради Івано-Франківської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача - ОСОБА_2 , про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії у зв`язку з тим, що справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено КАС України.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали, зазначений строк обчислюється з дня складення повної ухвали.
Згідно п.15.5 розділу VП «Перехідні положення» КАС України (в редакції ЗУ від 03.10.2017 р.) до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Учасник справи, якому повна ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя Марія ХОМИНЕЦЬ
Повна ухвала складена 22.11.2021 р.